Teraz jest 28 mar 2024, 09:12




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 493 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 29, 30, 31, 32, 33
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 sty 2021, 21:09 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Trochę mnie młody zaskoczyłeś. Muszę tę kwestię przegryźć, zwłaszcza że okolice Borowca penetruję od września :wink:
Na moment przeskoczę do Wysokiej.
I w ogóle przepraszam, że temat który drążę jest "opłotkowy", ale staram się konsekwentnie dążyć do uściślenia jego związku z Jurą Właściwą. Potrzebuję tylko czasu. Tak mi się zdaje.
Odnośnie Wysokiej:
Fragment dokumentu Henryka Brodatego z 1234 roku poświadczający Norbertankom w Rybniku posiadanie:
"theloneum et capellam in Seuor cum hiz pertinentibus villis Dobren scilicet et Visoka et Varzeri"
czyli (w wolnym tłumaczeniu)
Komory celnej i kościoła w Siewierzu, a także wsi Dobrzeń Wielki pod Opolem oraz Wysokiej i Warężyna.

Pomijając przynależność podówczas Wysokiej do Śląska zwracam uwagę na jej łacińską pisownię.
Przez jedno "s"

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 23 sty 2021, 23:41 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
To, co teraz napiszę jest hipotezą, gdyż w bibliografii nie znalazłem na to potwierdzenia, ale - moim zdaniem - układa się to w logiczny ciąg.

Wg Jerzego Rajmana Księstwo Siewierskie przed 1337 rokiem rozciągało się od wschodniej strony po Górną Wartę. Nie zamierzam z tym polemizować.

Władysław II Bytomski sprzedaje je w tymże roku (wraz z castrum) Kazimierzowi I Cieszyńskiemu.
Na marginesie jest to pierwsza wzmianka o zamku.

Następcą Kazimierza staje się jego syn Przemysław Noszak (moja ulubiona postać ostatnio).

Ów jegomość opycha Księstwo w 1359 Bolkowi II Świdnickiemu

Ale pojawia się kłopot: Szwagier. :P

Konrad II Oleśnicki. Mąż córki tatusia Kazimierza - Agnieszki.

Noszak od 1355 do 1369 toczy z Konradem spór o glebę.

Po śmierci (bezpotomnej) Bolka 1369, Księstwo Siewierskie wraca do książąt cieszyńskich. Ale już bez Wysokiej i Górnej Warty.

Hipoteza:

Kazimierz Krół zdążył przed śmiercią obudować się w tym rejonie, albo zrobiła to Jadwiga. Przy czym, nie chodzi tu o Wiesiółkę tylko o Wysoką.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 27 sty 2022, 12:50 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Na stronie nr 2 niniejszego wątku jest zamieszczona mapka z 1962 roku, na której wyrysowane są tzw "punkty obronne" (czarne kropy). Na stronie 28 markpm zamieścił jej powiekszenie opisując niektóre z nich.
Gdzie zatem znajdował się punkt obronny w Rodakach?


Załączniki:
gddf.jpg
gddf.jpg [ 108.81 KiB | Przeglądane 7524 razy ]

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 28 sty 2022, 15:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 kwi 2011, 21:53
Posty: 337
To rozszerzę pytanie. Gdzie te punty znajdowały się w Ryczówku, Kluczach ?

_________________
http://www.rodaki.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 28 sty 2022, 17:13 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Przemmo napisał(a):
To rozszerzę pytanie. Gdzie te punty znajdowały się w Ryczówku, Kluczach ?


Na stronie 28-ej tego wątku jest taka informacja i są zrzuty.

markpm napisał(a):
Proporcje na ostatnio zamieszczonej przez Ciebie mapce to wolna amerykanka. Czy to jakaś współczesna mapa (od lat 80-90tych)? Przystanki, nazwy się zgadzają.

Z zaznaczonych punktów pomiędzy Olkuszem a Ogrodzieńcem stawiałbym na Bogucin, Klucze, Ryczówek i Rodaki. W Kluczach i w Ryczówku widać pozostałości.



Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2022, 22:11 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Rybak napisał(a):
Gdzie zatem znajdował się punkt obronny w Rodakach?

Na bardzo podobnej mapce którą też chyba gdzieś zamieszczałem zamiast Rodak jest Grabowa.
ps. a mnie tak teraz przyszło na myśl że może idzie o Kwaśniów? W sumie to w średniowieczu (szczególnie wczesnym tzn. polskim wczesnym ;) ) to każda murowana budowla była obronną. A może "klasztor" na Kwiecynku to był kolejny punkt obronny? Nigdy nie wiesz w oparciu o jakie źródła ktoś sobie takie mapki tworzył :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sty 2022, 07:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Paaany, ja tylko analizowałem mapę (dopasowanie miejscowości do kropki na mapie), to nie są potwierdzone miejsca obronne :mrgreen: Jeszcze trochę i Rybak znów straci dwa lata ze swojego życia ma poszukiwanie mitycznej strażnicy w Rodakach :mrgreen:

A co do Ryczówka - na N od miejscowości jest interesujący cypel odcięty głęboką fosą od wierzchowiny:

Załącznik:
ryczowek.jpg
ryczowek.jpg [ 136.57 KiB | Przeglądane 7385 razy ]

_________________
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 30 sty 2022, 10:48 

Dołączył(a): 02 lip 2021, 17:25
Posty: 79
Tak odchodzą delikatnie od tematu. Czy ktoś coś słyszał o górze Tabola?
https://www.openstreetmap.org/#map=18/50.10340/19.81982

Nie mogę nic znaleźć w necie, a dla mnie są tam wyraźne ślady wału (suchej fosy) otaczającej szczyt.

Pytanie czy naturalne, czy sztuczne?

Pozdrawiam


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sty 2022, 23:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 kwi 2011, 21:53
Posty: 337
Rybak napisał(a):
Gdzie zatem znajdował się punkt obronny w Rodakach?


Z przekazów ten zarys to pozostałość po byłej owczarni, oddalona jakieś kilometr od Rodak w kierunku Grabowej.


Załączniki:
Zrzut ekranu 2022-01-30 231340.jpg
Zrzut ekranu 2022-01-30 231340.jpg [ 77.48 KiB | Przeglądane 7320 razy ]

_________________
http://www.rodaki.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 31 sty 2022, 19:12 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
To jest na wzgórzu? Tak mi się zdaje. jakby na przełęczy...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 22 lut 2022, 00:39 

Dołączył(a): 21 lut 2022, 17:16
Posty: 1
Czytam od dawnaforum i w końcu pora na pierwszą interakcję. Sam pochodzę z Wysokiej i zainteresował mnie temat potencjalnej drugiej Wiesiółki. Nie wyznaję się tak jak tu niektórzy w starych pismach i zakamarkach w które Wy sięgacie, ale wydaje mi się że znalazłem zdjęcie na których widać "mityczne" prostokąty o których mówi Kantor-Mirski. Zdjęcie pochodzi z 1973, ale wyraźnie widać kształty o których mówił. Do tego blisko leśniczówki i jakieś 1700m od dzisiejszej Trzebyczki.(wszystko się zgadza) Z drugiej strony mogą to też być porostu jakieś szkółki, ale sprawdzić nie zaszkodzi. Niedługo zapewne rozpocznę solidne przeszukiwanie tego lasu. Pozwolenie z lasów już jest, teraz jeszcze WKZ.


Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 236.78 KiB | Przeglądane 6843 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2022, 23:15 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Z Kantorem-Mirskim jest kłopot o tyle, że facet tym swoim "Rynkiem" strasznie namieszał. A przecież od 1386 minęło kupę lat :P

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 16 maja 2023, 12:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
"Zamek Ogrodzieniecki w ramach dwóch etapów programu "Ochrona zabytków", który jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pozyskał kwotę ponad 1 miliona złotych na remonty konserwatorskie."

https://zawiercie.naszemiasto.pl/zamek- ... c1-9316323


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 493 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 29, 30, 31, 32, 33

Teraz jest 28 mar 2024, 09:12


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 26 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL