Teraz jest 28 mar 2024, 09:54




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 170 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 sty 2007, 20:14 
Kuźnice i wielkie piece w okolicach Zawiercia. 23 I godz 16 MOK Zawiercie.
Nudny odczyt ale ciekawe plany kuźnic i wielkich pieców Pradła, Kroczyce, Poręba
Zawiercie. Będą też zdjęcia z tych okolic.


Gora
  
 
 Tytuł: SS
PostNapisane: 21 sty 2007, 09:54 
A kto prowadzi prelekcję ?


Gora
  
 
PostNapisane: 21 sty 2007, 11:21 

Dołączył(a): 19 sty 2007, 19:36
Posty: 14
Jestem zainteresowany.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2007, 19:40 
Zainteresowało mnie to i sobie poszedłem.
Dość ciekawy wykład, widać że gościu cierpi na gorączke żelaza. Bardzo mnie ucieszyło że sporo mówił o Hutnictwie w Pradłach ba tam mieszkam. Pokazał też archiwalne materiały, plany i szkice z XVIII w. Szkoda tylko że nie pokazał jak teraz to wygląda.
Jak kogoś to interesuje to zapraszam do Pradeł, trudno tam cokolwiek znaleźć ale zarys grobli, stawu, wałów i hałd jest rozpoznawalny. Na okolicznych polach można znaleźć rudy żelaza. W Pradłach jest też kuźnia (nieczynna) ale stan zachowania jest prawie nienaruszony. Pan prowadzący wykład polecał szkice Wiktora Pantaka, znajdują się w SP warto zobaczyć.


Gora
  
 
PostNapisane: 10 lut 2007, 18:40 
Zgodnie z życzeniem przesyłam zdjęcia pozostałości hutniczego stawu w Pradłach oraz fotografię krzyża odlanego z żelaza w miejscu gdzie znajdował się Wielki Piec.Nieznany z literatury odlew żelazny znaleziony w pobliżu jednej z kuźnic czynnej od sredniowiecza do połowy XIX wieku oraz ciekawe XIX wieczne nagrobki w Kroczycach i Kromołowie od śr [img]C:\Documents%20and%20Settings\Patrycja\PulpitC:\Documents%20and%20Settings\Patrycja\PulpitC:\Documents%20and%20Settings\Patrycja\Pulpit[/img] C:\Documents and Settings\Patrycja\PulpitC:\Documents and Settings\Patrycja\Pulpit


Gora
  
 
PostNapisane: 10 lut 2007, 18:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
mam kłopot z wklejeniem zdjęć. Prawdopodobnie ponieważ mają powyżej 1,5 MB[img]:/.http://img441.imageshacks/img441/2917/s ... wodht9.jpg


Ostatnio edytowano 10 lut 2007, 19:45 przez mlody, łącznie edytowano 7 razy

Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2007, 18:49 
wrzuć je tu i daj direct link

http://imageshack.us/


Gora
  
 
PostNapisane: 10 lut 2007, 20:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Schirmer we Włodowicach był dzierżawcą jednego z folwarków, jego żona była córka angielskiego specjalisty hutniczego o nazwisku Pace, który zginął podczas uruchamiania wielkiego pieca w Białogonie w Zagłębiu Staropolskim( na cmentarzu we Włodowicach znajduje się nagrobek żelazny , dzieci Schirmerów). Drugi nagrobek żelazny związany z nimi znajduje się w Kroczycach, gdzie byli właścicielami dóbr zakupionych od Ludwika Szaniawskiego. Potomkowie Pace byli właścicielami- dzierżawcami w Białej Błotnej. Bzowie. Mieli również niewielką fabryczkę musztardy w Pilicy na początku XX wieku. Patrząc na najstarsze żelazne nagrobki i daty ich postawienia, prawdopodobnie pojawiły się one po przybyciu za czasów Staszica ( lata 30 XIX wieku) specjalistów hutniczych z Niemiec i Angli gdzie znane były dużo wcześniej . Jeszcze po 1945 roku w jednej z hal odlewniczych w Porębie wykonywano odlewy żelaznych tablic nagrobnych oraz krzyży. Zakład w Pradłach ( Fryszerka) wcześniej specjalizował się w produkcji między innymi żelaznych łańcuchów( cmentarz w Pilicy, Zawierciu i Porębie). W Pilicy osiedlił się inny wielki specjalista hutniczy pochodzący z Anglii o nazwisku Kaden ( wuj znanego pisarza Juliusza Kadena Bandrowskiego)

Dodałem te załączniki do Twojego postu, imageshack czasami kiepsko chodzi.
Jeżeli masz już konto na forum to po zalogowaniu możesz dodać grafikę w postaci załącznika (Załącz plik - pod okienkiem w którym wpisujesz treść postu).
Max zdjęcie to coś w okolicach 250KB, zmniejszyć wagę zdjęcia można w prawie dowolnym prog. graficznym - Michał (administrator forum)


Załączniki:
zachertdowysla2_m.jpg
zachertdowysla2_m.jpg [ 50.04 KiB | Przeglądane 86410 razy ]
schimmerwodht9_m.jpg
schimmerwodht9_m.jpg [ 112.56 KiB | Przeglądane 86410 razy ]


Ostatnio edytowano 10 lut 2007, 20:39 przez mlody, łącznie edytowano 1 raz
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2007, 20:59 
dzięki, Jak to opanuję wkleję dalsze zdjęcia


Gora
  
 
PostNapisane: 10 lut 2007, 21:22 
Zapomniałem dopisać, że w żelazny pomnik w Kroczycach zrekonstruowali potomkowie
Schirmerów składając go z płyt pochodzących z dwóch pomników( nie wiedzieli o istnieniu płyty żelaznej we Włodowicach) podobnie jest z pomnikiem w Kromołowie( patrz Wiśniewski) został on zrekonstruowany dzięki panu Marianowi Chmurskiemu. Nawiasem mówiąc na niewidocznej stronie tego nagrobka widnieje imię i nazwisko Fryderyka Wilhelma Zacherta. który był protestantem.


Gora
  
 
PostNapisane: 11 lut 2007, 12:21 
Dysponujesz pewnie sporą wiedzą na te tematy hutnicze ale skąd taka pewność że te nagrobki są wykonane w tych hutach? Skąd czerpiesz wiedzę i gdzie można coś ciekawego dowiedzieć się na temat hut w Pradłach i okolicy?


Gora
  
 
PostNapisane: 11 lut 2007, 16:14 
U nas na wsi mówią na to warśtat.Teraz poważnie. Na przykładzie tylko tych pomników- tablic na zdjęciach widać wyraźnie ich odrębny indywidualny charakter. I na wszystkich znanych mi cmentarzach jest to widoczne. Na pierwszy rzut oka wszystkie są podobne ale różnią się detalami i wykończeniem np. w Kroczycach, miejsca gdzie są na innych cmentarzach widoczne proste łby nitów -śrub, tutaj widać rozety( nawiasem mówiąc tam widać jeszcze orginalne zabezpieczenie przed korodowaniem w sposób nawet kolorystyczny podobny do takich samych nagrobków w Koniecpolu i Lelowie. I przede wszystkim powszechność ich występowania a co za tym idzie ilość. Ich wielkość zależała od zamożności rodziny zmarłego. W Pilicy np są to miniatury w porównaniu do Kroczyc i Kromołowa. Myślę, że teraz wszyscy odwiedzając te cmentarze będą inaczej patrzeć na w większości zaniedbane zabytki sztuki odlewniczej .


Gora
  
 
 Tytuł: hutnictwo
PostNapisane: 12 lut 2007, 20:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
obiecane wcześniej fotografie


Załączniki:
5.jpg
5.jpg [ 27.93 KiB | Przeglądane 86295 razy ]
Pilica.jpg
Pilica.jpg [ 59.4 KiB | Przeglądane 86295 razy ]
Kroczyce  pomnik rodziny Schirmer.jpg
Kroczyce pomnik rodziny Schirmer.jpg [ 26.7 KiB | Przeglądane 86295 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2007, 21:41 
[quote="mlody"]Zgodnie z życzeniem przesyłam zdjęcia pozostałości hutniczego stawu w Pradłach

krzyże już widziałem a staw gdzie?


Gora
  
 
 Tytuł: hutnictwo
PostNapisane: 12 lut 2007, 22:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Skoro jesteś z Pradeł przewin się koło tego miejsca i zrób zdjęcia zimą . Fryszerkę też.
Zdjęcie kuźni też by sie przydało . A wyroby kuźnicze i kowalskie. Przewiń się chociażby
koło budynku XIX wiecznej stacji pocztowej ( gdyby nie Wielki Piec pewnie nigdy by jej tam nie było). Ze stawu hutniczego zostały tylko oczka wodne. Teraz jest tam boisko. Drugie zdjęcie to miejsce po Wielki Piecu .Jest tam gdzieś zardzewiała tablica informacyjna. Przez zimę mógłby ktoś zrobić nową ( kawałek blachy to niewielki wydatek dla gminy). Jeżeli myśląc o stawie miałeś na myśli pokazywany na odczycie to tamten jest w Mariance.


Załączniki:
Pradła ¶lady po wielkim piecu.jpg
Pradła ¶lady po wielkim piecu.jpg [ 40.77 KiB | Przeglądane 86280 razy ]
Resztki stawu1.JPG [209.62 KiB]
Pobrane 58253 razy
Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 170 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 09:54


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 42 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL