Teraz jest 28 mar 2024, 12:30




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 498 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 34  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 sie 2007, 06:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Data fotografii 27 VIII 1927 rok. Obserwator- por.Maciejowski pilot- plut.Klimek?( nieczytelny).r Resztę znajdziesz w swoich książkach. Nie chciałem wchodzić w takie szczegóły ale skoro ciągniesz temat to napisz , która to eskadra. W tym albumie oba nazwiska znajdziesz. Prawie jesteśmy w domu jeżeli chodzi o eskadrę.
Co do Poteza to odręczny opis zdjęcia prawdopodobnie jest autorstwa osoby piszącej o historii lotnictwa polskiego ( okres międzywojenny)a płaty skrzydeł są jednakowe.
Jeżeli interesuje aparat fotograficzny to ogniskowa tego , z którego fotografowano, wynosiła 30.
O tym, że prawdopodobnie zdjęcia były wykonywane dla celów kartograficznych może świadczyć dyspozycja napisana również odręcznie a polecająca wykonanie odbitek w formacie 5cm X 4 cm. Pierwsza odbitka całego widoku( pod kątem) miała wymiary większej pocztówki.


Załączniki:
2pl.jpg
2pl.jpg [ 109.87 KiB | Przeglądane 9503 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sie 2007, 07:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Temat ciągnę-mówiąc naukowo-w ramach higieny psychicznej na stanowisku pracy a w wersji "dla ludu"- żeby nie zgłupieć w papierach:) Poza tym jestem z tego pokolenia, które nie miało w dzieciństwie komputerów i nie szalało w różnej maści "ścigankach" i "nawalankach" więc przechodziło etapy różnych fascynacji. Zaliczyłem znaczki pocztowe,widokówki,odkrycia geograficzne [oczywiście pod wpływem książek Szklarskiego o Tomku Wilimowskim] etykiety zapałczane,samochody,zdobycie kosmosu,piłkę nożną, żaglowce, wyprawy polarne [chwała Centkiewiczom],historię lotnictwa ze wskazaniem na II wojnę... pewnie coś jeszcze przypomniałoby się ... a na starość pozostał mi z tego sentyment do starych maszyn "z patyków,sznurka i płótna".One maja duszę:) Żeby złagodzić trochę obraz książkowego mola dodam,że w międzyczasie kochałem się w paru koleżankach ze szkoły i w jednej nauczycielce :oops: Za każdym razem bez wzajemności :D Z grubsza jesteśmy więc w domu- Potez XXVII a pilot być może plut. Józef Klimsza-jedyne podobne nazwisko w książce ale wiem tylko,że służył w 2 pułku między 1921 a 1931 rokiem. Nad ustaleniem eskadry popracuję:)


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 paź 2007, 15:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Kiedy zakładałem temat " Zawiercie jakiego nie znamy" tytuł nie był przypadkowy.
Oto pod takim samym tytułem stronka na http://www.e-zawiercie.pl/zabytki_przemyslowe/
Nowa strona ale nie pierwsza historyczna wpadka.
Poświęcono ją osobom różnych narodowości, które przyczyniły się do rozwoju Zawiercia.
Są Polacy,Niemcy, Żydzi i inni. W tej ostatniej grupie jest wymienione jak na razie jedno nazwisko Reich( może i dobrze).
Tymczasem otwieram książkę "Historia i kultura Żydów polskich"( słownik ) i czytam,że Fabryka Szkła w Zawierciu zaliczana jest do fabryk żydowskich.
Otwieram stronę AP Katowice i czytam " W 1943 roku majątek właściciela większości akcji w spółce- Reicha (pochodzenie żydowskie) przejęła Rzesza Niemiecka"
Faktycznie historia Zawiercia jakiego nie znamy( drobniejsze lapsusy pomijam). Błędy te nie są winą młodych autorów strony.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 paź 2007, 10:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Przejrzałem stronę i widzę,że to klasyczny przykład twórczej niecierpliwości.Najpierw zaistnieć a potem [być może i oby] dopracować.To tak jakby Mickiewicz najpierw ogłosił drukiem poemat "Na górze róże na dole fiołki...." wychodząc z założenia,że potem się to dopracuje:) Zerknąłem jednak na autorów i wybaczam młodzieży.Toż to same małolaty [niektóre z Pilicy więc muszę ich bronić :D ].Wielkim plusem jest to,że strona powstała i to,że młodzież robi coś pożytecznego.Zaletą strony jest też to,że dla wielu osób wejście na nią będzie pierwszym kontaktem z historią miasta. Minusem jest to,że niestety nie ma na stronie żadnego namiaru na kontakt z autorami żeby im coś podpowiedzieć. Dla znawcy takiego jak Ty informacje są niewątpliwie więcej niż ogólnikowe no ale po zerknięciu na spis literatury nie dziwię się.Same poważne źródła :D [O "Monografii Zawiercia" niedawno przecież rozmawialiśmy]. W większości znanych mi opracowań o Zawierciu od XIV-wiecznych kuźnic po końcówkę XIX wieku kiedy pojawia się Ginsberg nic się tu nie działo! Ja,ze względu na Moesów, "siedzę trochę w bawełnie" a Ty "w żeliwie" stąd wiemy,że materiałów na temat dawnego zawierciańskiego przemysłu jest "hektar". Brakuje mi tu nazwisk XIX-wiecznych protoplastów zawierciańskiego przemysłu bawełnianego- Pańskiego czy Mamloka [Nie tylko tu.Pisząc o Zawierciu zazwyczaj się o nich nie pamięta] . Brakuje wspólników Ginsbergów w TAZ- Zamojskiego,Lamperta i Epsteina. A gdzie Polska Fabryka Hufnali i Wyrobów Żelaznych? Gdzie Huta Żelaza Towarzystwa Sosnowieckich Fabryk Rur i Żelaza? A kolej Warszawsko-Wiedeńska? Są jeszcze tematy mniej znane-Polski Przemysł Octowy,Chemimetal,fabryka chemiczna Katza, cegielnie, kopalnia rudy i sporo przemysłowej "drobnicy"... Pożyjemy, zobaczymy co się będzie na stronie działo.Mam nadzieję, że młodzieży zapału wystarczy na dłużej a nazwy strony nie trzeba będzie zmienić na "Zawiercie KTÓREGO nie znamy"


Załączniki:
ZawiercieErbe.jpg
ZawiercieErbe.jpg [ 150.73 KiB | Przeglądane 13633 razy ]
zawiercie2.jpg
zawiercie2.jpg [ 130.56 KiB | Przeglądane 13633 razy ]
Zawiercieulpiaski.jpg
Zawiercieulpiaski.jpg [ 141.62 KiB | Przeglądane 13633 razy ]
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 paź 2007, 10:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Uwaga Panie Admin! Następny post Młodego będzie setnym!!! Może jakaś orkiestra...młodzież z kwiatami... :D


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 paź 2007, 12:18 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
No tak koniecznie :mrgreen:

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: fotki
PostNapisane: 03 paź 2007, 16:46 

Dołączył(a): 11 lut 2005, 21:40
Posty: 307
Lokalizacja: Za-cie
Fajne fotki.
Na drugim zdjęciu widać budynek - siedzibę hufca ZHP i zastanawiające, że nie ma jeszcze kamienicy Klossów


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 paź 2007, 19:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Nieważne ile postów napisałem. Ważne jest , że są one ( sądząc po ilościach przeczytanych postów) czytane i widać , że w przeciwieństwie do papierowej historii okolic Zawiercia przestaje być ona "zaściankową".
Odnośnie pocztówek to są to widoki sprzed 1912 roku.
Ale żeby nie rozczarować oczekujących na 100 post poniżej pierwsza pieczęć miasta Zawiercia po odzyskaniu niepodległości.Była ona odmienna od pieczęci okolicznych miast i gmin, gdzie od początku używano jako znaku urzędowego orła w koronie o różnym kształcie. Pieczęci tej używano w Zawierciu do końca stycznia 1919 roku.
Jak widać włodarze i mieszkańcy miasta nie mieli wówczas wymagań.
Dzisiaj niezwykle trudno jest dojść do consensusu w sprawie herbu.


Załączniki:
Pieczęć zawiercis styczeń 19191.jpg
Pieczęć zawiercis styczeń 19191.jpg [ 68.29 KiB | Przeglądane 13604 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2007, 09:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Prawa miejskie Zawiercie nabyło 1 lipca 1915 r. W wyniku tego ukształtowały się dzielnice: Kromołów, Blanowice, Bzów, Żerkowice, Kądzielów, Zuzanka, Argentyna,
osiedla: Żabki, Marciszów, Stawki, Centrum, Warty, Dąbrowica, Ręby, Kosowska Niwa,
sołectwa: Karlin, Łośnice, Pomrożyce, Skarżyce.

Cytat z jednej ze stron internetowych. Adresu nie podaję bo nie polecam.
Pogoda jaka jest każdy widzi. Proponuję zabawę na weekend. Każdy może pisać historię swojego miasta.Proszę wymienić dzielnice i osiedla, które nie należały w tym czasie do Zawiercia. Obok proszę napisać nazwę gminy. Dla bardziej ambitnych pytanie:
Jaka dzielnica powszechnie wymieniana jako część składowa miasta ( niewymieniona powyżej) nie należała wówczas do Zawiercia? Literatury do wykorzystania nie polecam.
Po zakończeniu zabawy widokówka swojego rodzaju "biały kruk", która jest znakomitą ilustracja do tego wątku.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2007, 20:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Jak to się mówi "ktoś tu pojechał po krawędzi" :D i w krótkim tekście narobił klasycznego dziadostwa.O ile mnie pamięć nie myli to w 1915 roku połączono Zawiercie Małe i Duże ale to jeszcze nie było jednoznaczne z uzyskaniem praw miejskich.Te prawa miasto uzyskało dopiero bodaj w 1919 r. Ten błąd na stronie jest do wybaczenia chociaż nie powinien mieć miejsca. Włączenie Marciszowa, Łośnic i część Blanowic to rok 1965 a Kromołów, Skarżyce, Żerkowice, Bzów i część Blanowic przyłączono równe dziesięć lat później. Takiej pomyłki wybaczyć już się nie da.Co do Żabek i pozostałej drobnicy pamięć mnie zawodzi ale jedno wiem na pewno Centrum jako dzielnica w 1915 roku nie miało prawa istnieć. Rozmawialiśmy kiedyś o historii Zawiercia i doszliśmy do wniosku,że według wszelkiej maści stron internetowych od początku XV wieku,kiedy to były "jakieś" kuźnice do-w zależności od strony- zbudowania stacji kolei warszawsko-wiedeńskiej lub wspomnianego roku 1915 nic się tu nie działo:D


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 12 paź 2007, 20:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Jedyna prawdziwa rzecz w 100% to data uzyskania praw miejskich. Mała podpowiedź
chodzi mi o gminy Kromołów, Mrzygłód, Poręba Mrzygłodzka-dzisiaj tylko Poręba.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2007, 20:34 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
jak zwykle ciekawe rzeczy wnosicie na to forum! zaskoczyło mnie, że Zawiercie uzyskało prawa miejskie dopiero w 1919, nie mieszkam tam, ale gdzie nie spojrzę (nie tylko źródła internetowe), to pisze się, że 1/2 lipca 1915 (i że specjalne znaczki z tej okazji wyszły), czytając gdzieś o pierwszej wojnie światowej widziałem zdanie, że "miasto Zawiercie" musiało zapłacić kontrybucję (ale dokładnie nie pamiętam o co chodziło), a to jednak jeszcze nie było miasto...?
jeśli chodzi o te gminy, to pewien dylemat jest odnośnie gminy Mrzygłód - po utracie praw miejskich (1869) jej nie było - mieli ją reaktywować Niemcy z początkiem 1918 r. z części gminy Poręba Mrzygłodzka (Mrzygłód z Mrzygłódką i chyba też z Marciszowem) i części gminy Włodowice (Nierada, Kosowska Niwa).


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 12 paź 2007, 20:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
100% dotyczyło roku 1915. Toma odpowiedź tylko w części prawdziwa( WŁodowice w tym układzie Mrzygłód skreślam) i dał w części następną podpowiedź . Ale już jest ciepło. Czy odezwie się ktoś od strony zachodniej i wschodniej Zawiercia? Jest okazja poznać nie tylko historię stolicy powiatu.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2007, 21:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Zawiercie to nie moja działka,no może poza historią przemysłu bawełnianego, więc nie upieram się przy tym co powiedziałem. Coś mi tam w pamięci kołacze z jakiś lektur:1915- Połączenie Zawiercia Dużego i Zawiercia Małego. Rok 1915 to wojna i okupacja niemiecka.Rok 1919 to pierwszy rok pokoju.Tu może tkwić źródło różnych interpretacji.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 13 paź 2007, 07:37 
Jako ciekawostkę mogę podać, że działka położona 300m - 400m od dworca kolejowego w "Planie sytuacyjnym" z lat sześćdziesiątych określona była jako grunt gromadzki wsi Pomrożyce.


Gora
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 498 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 34  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 12:30


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 42 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL