Teraz jest 18 kwi 2024, 01:30




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 01 wrz 2007, 10:05 

Dołączył(a): 30 lip 2007, 19:52
Posty: 18
Lokalizacja: Olsztyn
:oops: o shift :P racja na broszuże są Kotowce ale zonk trzeba bedzie szystko zmieniać
jeszczę raz dzięki .....


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 wrz 2007, 11:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Mam jedno tylko historyczne skojarzenie: Ociec... Prać?!!! :D


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 01 wrz 2007, 18:55 

Dołączył(a): 30 lip 2007, 19:52
Posty: 18
Lokalizacja: Olsztyn
TAk mysle ze juz wszystkie błedy zostały naprawione prosze pisac na forum a zaraz one zosatna poprawione :D dzieki z gory :D


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 wrz 2007, 21:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lip 2007, 20:38
Posty: 67
Lokalizacja: Olkusz
Ciekawostka dla miłośników fortyfikacji wojennych z okresu II wojny światowej na Jurze.

U podnóża rabsztyńskiego zamku, w pozostałościach muru otaczającego nieistniejący już dwór znajduje się obiekt z okresu II wojny światowej przypominający bunkier. Budynek zbudowany na jest na planie koła, w jego ścianach znajdują się trzy otwory strzelnicze – skierowane w kierunku północnym, do obiektu od strony południowej prowadzi wąskie wejście. Stosunkowo cienkie ściany oraz materiał z jakie wykonano bunkier, wskazują, iż obiekt pełnił rolę wzmocnionego punktu strzelniczego. W opinii lokalnych historyków obiekt był strzegł przejścia granicznego między III Rzeszy z Generalną Gubernią w Rabsztynie (granica Generalnej Guberni przebiegała nieopodal zamkowego wzgórza, ponoć przejście graniczne znajdowało się w budynku, w którym obecnie mieści się popularna restauracja Podzamcze).

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na http://www.rabsztyn.ilkus.pl

Kuba


Załączniki:
rabsztyn4.jpg
rabsztyn4.jpg [ 66.46 KiB | Przeglądane 14782 razy ]
rabsztyn3.jpg
rabsztyn3.jpg [ 76.57 KiB | Przeglądane 14782 razy ]
rabsztyn2.jpg
rabsztyn2.jpg [ 40.88 KiB | Przeglądane 14782 razy ]
rabsztyn1.jpg
rabsztyn1.jpg [ 48.58 KiB | Przeglądane 14782 razy ]
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 10 wrz 2007, 20:20 

Dołączył(a): 30 lip 2007, 19:52
Posty: 18
Lokalizacja: Olsztyn
Niedługo na moje stronie ukarze sie mapka na której są zaznaczone miejsca gdzie Niemcy dokonywali zbrodnie wojenne w powicie Częstochowskim .

ps
Ma ktoś zdjęcia bunkrów znajdujących sie koło Kłomnic ?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2007, 13:27 

Dołączył(a): 26 lis 2007, 19:00
Posty: 6
Lokalizacja: Olsztyn
Strona www.bunkryjurajskie.yoyo.pl została przeniesiona na ten adres www.fortyfikacje.yoyo.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Ringstand 67
PostNapisane: 26 lip 2008, 16:07 

Dołączył(a): 04 lip 2008, 09:43
Posty: 12
Lokalizacja: Częstochowa
Od dłuższego czasu próbuje, posługując się wskazówkami ze strony:

http://www.fortyfikacje.yoyo.pl/lok/ps/ ... index.html

znaleźć w okolicy Turów - Zrębice bunkier Ringstand 67, niestety każdy znaleziony ( opisany jako artyleryjski ) okazuje się Ringstandem 58. Czyżby niezależnie od różnic ogólnie określano je tak samo ? Czy ktoś mógłby mi wskazać miejsce gdzie taki bunkier znajdę ? Za udzieloną pomoc dziękuję. Pozdrawiam.
Krzysztof


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lip 2008, 07:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2005, 09:19
Posty: 50
eh widzę że dalej pokutuje słowo "bunkier" fachowa terminologia to schron. a ten o który pytasz to najprawdopodobniej nie 67 na 238, powołując się na schematy na stronie http://www.gyges.dk/ringstande%20227.htm oraz prace w terenie, niestety dokładne określenie typu wymagało by widoku z wierzą a to już nie możliwe, z tego co pamiętam to znajduje się on już w lasku do którego dochodzi się idąc od drogi Janów - Olsztyn przed stacją paliw w lewo (niebieski szlak) po minięciu z lewej strony wzgórza z grupką schronów (668, 58c i 701) także po lewej stronie drogi tylko jak wspomniałem już w lasku powinien znajdować się szukany przez Ciebie schron. Jeśli masz chęć to kiedyś możemy wybrać się na wspólne przetrząsanie punktów oporu.
Pozdrawiam


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lip 2008, 10:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Rajcuje mnie inny rodzaj historii ale co jakiś czas przy okazji trafiają się inne perełki.
Ostatnio fotografia trzech stodół , w środkowej mieścił się magazyn amunicji.
Nie mówiąc o informacjach, które dają ogólny ogląd linii umocnień. Być moze istnieje jeszcze plan umocnień w okolicach Zawiercia. poniżej mały inny rarytasik . Jest to fotografia skrzynki na granaty niemieckie.


Załączniki:
IMGP1880.JPG
IMGP1880.JPG [ 129.4 KiB | Przeglądane 13890 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lip 2008, 22:06 

Dołączył(a): 04 lip 2008, 09:43
Posty: 12
Lokalizacja: Częstochowa
Dzięki za szybką odpowiedź. Z propozycji wspólnego przetrząsania punktów oporu myślę że skorzystam. Istotnie chodzi mi o 238, wzgórze które opisujesz to chyba Mały Kamyk. Tam faktycznie znalazłem wspomniane trzy schrony, ten artyleryjski powinien pewnie być w lesie za 58c, a przed skrętem szlaku niebieskiego w stronę Turowa. Pozdrawiam. :)
Krzysztof


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sie 2008, 09:56 

Dołączył(a): 04 lip 2008, 09:43
Posty: 12
Lokalizacja: Częstochowa
Cytuj:
eh widzę że dalej pokutuje słowo "bunkier" fachowa terminologia to schron. a ten o który pytasz to najprawdopodobniej nie 67 na 238, powołując się na schematy na stronie http://www.gyges.dk/ringstande%20227.htm oraz prace w terenie, niestety dokładne określenie typu wymagało by widoku z wierzą a to już nie możliwe, z tego co pamiętam to znajduje się on już w lasku do którego dochodzi się idąc od drogi Janów - Olsztyn przed stacją paliw w lewo (niebieski szlak) po minięciu z lewej strony wzgórza z grupką schronów (668, 58c i 701) także po lewej stronie drogi tylko jak wspomniałem już w lasku powinien znajdować się szukany przez Ciebie schron. Jeśli masz chęć to kiedyś możemy wybrać się na wspólne przetrząsanie punktów oporu.

Byłem w tym miejscu, znalazłem opisaną grupkę schronów, jednak wspomnianego schronu artyleryjskiego ani śladu. Jedyne czego się dowiedziałem to że istotnie był tu taki schron, wieża została wywieziona do Niemiec w 1996r, a on sam zasypany. Czy jeszcze gdzieś w okolicy można znaleźć tego typu schron ?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 wrz 2008, 18:43 

Dołączył(a): 04 lip 2008, 09:43
Posty: 12
Lokalizacja: Częstochowa
Mam prośbę, chciałbym w przyszłości odwiedzić fortyfikację znajdujące się w Kotowicach, zdjęcia wyglądają zachęcająco. Czy mógłby mi ktoś pomóc i powiedzieć w którym miejscu znajdę opisane schrony ( np. jakiś mały planik ), żebym nie szukał w ciemno.
Za ewentualną pomoc z góry dziękuję.
Pozdrawiam :-)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 wrz 2008, 07:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Witam.
W Kotowicach na skrzyżowaniu skręcasz na Mirów, za jakieś 400 metrów po prawej stronie będziesz miał duże gospodarstwo agro "Między zamkami". Na przeciwko gospodarstwa jest wzniesienie na którym znajdziesz schrony.
Pozdrawiam


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 wrz 2008, 17:29 

Dołączył(a): 04 lip 2008, 09:43
Posty: 12
Lokalizacja: Częstochowa
Dzięki, niedługo zawitam w te strony. Masz może jakieś fotki tych miejsc ? ( oczywiście poza tymi które są już zamieszczone ). Pozdrawiam.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 gru 2008, 00:10 

Dołączył(a): 06 gru 2008, 23:58
Posty: 2
Lokalizacja: Częstochowa
Do kolegi Krzysztofka i innych - stworzyłem mapę z kordami GPS punktu oporu Turów - Ciecierzyn. Na mapie znajdziesz m.in. interesujący Cię obiekt - R67, zaznaczony jest różową fiszką.

Link do mapy: http://maps.google.pl/maps/ms?ie=UTF8&h ... 49668&z=16

Pozdrawiam
Art_noise


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Teraz jest 18 kwi 2024, 01:30


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL