Teraz jest 07 maja 2024, 23:04




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 07 paź 2009, 10:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Witam.
Piszesz o historycznej prawdzie, ja też jestem jej szczerym zwolennikiem. Według mnie jednym z podstawowych założeń prawdy w ogóle jest nazywanie pewnych rzeczy po imieniu. Według mnie wysyłanie na śmierć dzieci w za dużych hełmach udających żołnierzy to szaleństwo i czyste barbarzyństwo, które teraz jak słusznie zauważył Aleksander sprzedaje się jako przygodę i świetną zabawę, to mnie właśnie bulwersuje. Wojna to nie zabawa i nie ma na niej miejsca dla dzieci. W każdej polemice ze mną robisz jakieś CK wycieczki, gwoli wyjaśnienia nie jestem i nigdy nie byłem zwolennikiem militaryzmy w jakiejkolwiek postaci, to czym się zajmuje ma dla mnie ściśle pacyfistyczne konotacje i robię to głównie po to, żeby grozę i prawdziwe oblicze i ślady wojny jak najdłużej przechować w lokalnej i nie tylko świadomości.
Pozdrawiam.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 paź 2009, 14:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Poza tym fotografie dzieci w za dużych mundurach i hełmach wywołują we mnie przygnębiające uczucia, zupełnie takie same jak obrazki z telewizora pokazujące małych islamskich szachidów z wielkimi kałachami. Uważam że jednoznacznie należy to potępiać a nie usprawiedliwiać i prezentować jako szczytowe osiągnięcie patriotycznego ducha narodu.
Nie wiem czy mały człowiek zrozumiałby twoje intencje. Mały zwykle naśladuje zachowania człowieka dorosłego. Porównanie z islamistami też nie jest na miejscu. Do udziału w powstaniu nie przygotowywano dzieci przez lata czy tez nie urządzano polowań na dzieci, które później umieszcza się w obozach i specjalnie szkoli. Tym razem pominę wątek, który
drażni ( a jednak może słowo podrażnić i to działa w dwie strony). A tak na marginesie to należałoby zapoznać się z tytułem wystawy aby o niej później dyskutować.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 paź 2009, 18:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Witam.
Faktycznie tytuł wystawy gdzieś mi umknął, jeżeli zaś o nią chodzi to pisałem tylko o kilku niefortunnych podpisach pod fotkami. Problem o którym dyskutujemy jest szerszy i dotyczy pewnych wzorców postępowania, które niestety przyjmowane są bezrefleksyjnie, co znacznie spłyca zagadnienie. W ogóle całe zamieszanie związane z powstaniem warszawskim przyjęło formę takiej swoistej fiesty. Od Szczecina do Ustrzyk w sierpniu oglądamy inscenizacje i śpiewamy wesołe piosenki w stylu "Obok orła znak pogoni, poszli nasi w bój bez broni.......".Potem szybko przychodzi wrzesień i znów oglądamy inscenizacje, słychać też donośne głosy idealizujące II RP, mało tego jak się uważniej wsłuchać można ostatnio odnieść wrażenie że gdyby nie 17 września to Niemców byśmy niewątpliwie pobili - szablą oczywiście. Niestety znaczna część społeczeństwa to wszystko łyka i tak właśnie powstają "bajki z mchu i paproci" które z czasem staną się bezrefleksyjną oficjalną wykładnią dziejów.
Pozdrawiam


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 paź 2009, 18:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
I tutaj akurat zgadzamy się.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 paź 2009, 06:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Witam.
W sumie to myślę,że w większości przypadków nasze opinie są przynajmniej zbieżne, tylko zwyczajnie czasami nie możemy się dogadać. :wink:
Pozdrawiam.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 paź 2009, 12:49 

Dołączył(a): 28 paź 2005, 07:08
Posty: 812
Sorry za off top. @ Jurajczyk czy zdarza Ci się coś komentować na Tygodniku Podhalańskim??


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 kwi 2010, 17:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
6 kwietnia Polskie Radio- program pierwszy godzina 18.39.
W ramach cyklu poświęconego 70 rocznicy katyńskiej zaprezentowana będzie sylwetka ppłk Rudolfa Geyera oraz rozmowa z jego córkami.

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 gru 2011, 01:36 

Dołączył(a): 29 sty 2007, 07:45
Posty: 40
Cytuj:
"Grzegorz Bębnik, Mikołów w początkach II wojny światowej".
Charakterystyka Mikołowa i okolic m.in. we wrześniu 1939 roku gdzie toczył walki B.O.N. "Zawiercie"

http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/229/10765/Mikolow_w_poczatkach_II_wojny_swiatowej.html

Grzegorz Bębnik "Katowice we Wrześniu ’39, wstęp, wybór i opracowanie"
dokument nr 7. "1939 wrzesień 5, Zawiercie - Załącznik do dziennika bojowego dowództwa VII Korpusu Armijnego, dotyczący polskich organizacji powstańczych"

http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/229/4044/Katowice_we_Wrzesniu_39.html?search=833230

_________________
Konto utworzone w celu zachowania części istotnych wiadomości i ciągłości dyskusji po usunięciu profilu użytkownika /Michał


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 gru 2011, 18:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 gru 2011, 17:55
Posty: 4
Lokalizacja: Parcice / Wrocław
mlody napisał(a):
Wśród starych fotografi jedna szczególna.
Oto kpr Stanisław Rudzki w mundurze BON Zawiercie. Zwróćcie uwagę na orła na czapce jest on umocowany na tle białoczerwonej rozetki tak jak na jednej z pierwszej fotografii.


Witam,
jeśli pod orłem faktycznie znajduje się rozetka ON, to byłaby to mała sensacja - rozetki miały wejść do użytku dopiero 1 września 1939 (podobnie jak nowe emblematy kołnierzowe - w kształcie bagnetu o kolorze granatowym z żółtym paskiem pośrodku, które miały zastąpić stare emblematy, tj. biało-czerwone równoległoboki w literaturze zwane "rombami"). Z posiadanych przeze mnie materiałów wynika, że zarówno rozetki jak i nowe emblematy nie weszły do użytku w żadnym batalionie ON do wybuchu wojny (a później nikt już nie myślał o takich rzeczach). W każdym bądź razie gratuluję odkrycia!
Pozdrawiam
Maciek

_________________
http://obronanarodowa1939.pl/


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 01 gru 2011, 18:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Foto jest małej rozdzielczości orzeł wtapia się w jasne tło. Teraz nie mogę zrobić większej rozdzielczości, ponieważ właściciel foto jest bardzo chory.
Orły na czapkach na starych fotografiach wychodzą dziwnie.
Moje szukanie na posiadanych fotografiach rozetki, to efekt okładki znanej książki i siła sugestii.
I nie będę się upierał co do rozetki( chociaż cały czas mam na uwadze, że rozetki przypinano przy różnych okazjach pod godłami organizacji paramilitarnych). Jako ciekawostkę mogę podać jedynie, że wg właściciela foto - było ono zrobiono już po mobilizacji BON ok 20 sierpnia.
Po twoim poście przestanę już szukać rozetek :D dzięki.
Jako ciekawostkę podam ,że jedna kompania była na pozycji wyjściowej czy raczej zabezpieczającej już 22 sierpnia.
Nie ma tego w papierach ale mój znajomy widział swoich sąsiadów w rowach wzdłuż drogi Katowice-Warszawa w pełnym rynsztunku jak wracał z pielgrzymki z Częstochowy.
Jeszcze jedno.
W necie pojawiają się dwie różne numeracje pułków z BON Zawiercie.
Są prawdziwe.
Pozdrawiam

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 gru 2011, 19:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Przed chwilą oglądałem waszą stronkę. Szkoda ,że tak późno weszliście na naszą.
Na waszym wykazie katyńskim jeszcze brakuje por. Stanisława Tuory z BON Zawiercie.
Nigdy nie jest za późno aby go tam wpisać.

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 gru 2011, 15:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 gru 2011, 17:55
Posty: 4
Lokalizacja: Parcice / Wrocław
mlody napisał(a):
Po twoim poście przestanę już szukać rozetek :D dzięki.

Ależ nie, staraj się analizować każde zdjęcie bez jakichkolwiek sugestii, gdyż często dzięki starym fotografiom udaje się ustalić nowe, ciekawe fakty :wink:

mlody napisał(a):
Przed chwilą oglądałem waszą stronkę. Szkoda ,że tak późno weszliście na naszą.
Na waszym wykazie katyńskim jeszcze brakuje por. Stanisława Tuory z BON Zawiercie.
Nigdy nie jest za późno aby go tam wpisać.

Już go dopisałem do listy, dziękuję za informację!

_________________
http://obronanarodowa1939.pl/


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 gru 2011, 16:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Morgoth napisał(a):
Ależ nie, staraj się analizować każde zdjęcie bez jakichkolwiek sugestii, gdyż często dzięki starym fotografiom udaje się ustalić nowe, ciekawe fakty :wink:

Jak się przeczyta kilka książek i przeleci stronki w necie wydawać mogłoby się , że wiemy wszystko o mundurach, hełmach i orzełkach.
Poniżej foto czapki wojskowej-polskiej z mojej wsi. Tylko dzięki odznace na mundurze można się domyślać czemu taka a nie inna czapka. W necie podobnej na razie nie znalazłem. Nazwa pliku to zmyłka


Załączniki:
KADETb3.jpg
KADETb3.jpg [ 2.37 KiB | Przeglądane 7668 razy ]

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 maja 2012, 18:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 gru 2011, 17:55
Posty: 4
Lokalizacja: Parcice / Wrocław
Jeszcze raz ja. Tym razem z małym pytaniem: czy znana jest obsada stanowisk dowódczych batalionu? Poszukuję pewnego kapitana, który służył w ON...

_________________
http://obronanarodowa1939.pl/


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 24 paź 2013, 07:52 

Dołączył(a): 23 paź 2013, 15:17
Posty: 2
Dzień dobry
Zarejestrowałem się na forum, w sumie ze względu na ten temat. Mam pytanie do Mlodego - wspominasz o protokole sporządzonym przez proboszcza parafii Kazimierza Wlk dotyczący pochówku zolnierzy poległych w tej okolicy. Czy jestes w jego posiadaniu? Tak się składa, że akurat moja rodzina pochodzi z Gabultowa, a w czasie tamtych walk zostało spalone ich gospodarstwo


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Teraz jest 07 maja 2024, 23:04


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL