Teraz jest 28 mar 2024, 12:36




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 493 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 33  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 maja 2019, 12:52 

Dołączył(a): 16 gru 2006, 12:54
Posty: 36
ciekawe przydałaby sie cała mapka gminy z miejscami tych zabytków tak jak na tej jednej mapce


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 maja 2019, 16:46 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
kusmanek, smar - nie gniewajcie się, ale zapytam, czy tam byliście?
Ja byłem tam kiedyś. To są bagna. Mitręga wylewała tysiące razy. Zmieniała koryto. Obok sugerowanego miejsca jest wysychający staw widoczny na lidarze i mapie z 1801 roku, którą wyżej zamieściłem. To nonsens budować tam zamek, z którego nie widać czegokolwiek i którego fundamenty nie byłoby na czym oprzeć. Jestem sceptyczny w tej kwestii. Myślę, że fortalicium wesolka - bo taka jest nazwa po łacinie - była pierwotna w stosunku do późniejszej wsi.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 23 maja 2019, 18:32 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Nie byłem ale spróbuję się wybrać bo temat mnie wciągnął :wink:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 maja 2019, 18:35 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
To co? W sobotę? Proponuję ten wypad wszystkim od tygodnia

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 23 maja 2019, 18:53 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Jedyne najbliższe terminy które u mnie wchodzą w grę to weekendy 8-9.06 i 20.06 22-23.06. Pewniejszy jest ten późniejszy...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 maja 2019, 18:56 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Ok. Do tego czasu może zjawi się ktoś jeszcze. Może pogoda będzie mniej bagnista :P

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 24 maja 2019, 07:53 

Dołączył(a): 16 gru 2012, 00:47
Posty: 77
Rybak napisał(a):
kusmanek, smar - nie gniewajcie się, ale zapytam, czy tam byliście?

Ależ oczywiście, że się nie gniewam :) Tylko przedstawiam dane z oficjalnych dokumentów :)
Poniżej jeszcze cytat ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Łazy (źródło):
Cytuj:
W rejonie Grabowej wznosił się również późnośredniowieczny obiekt obronny (wieża
mieszkalna, dwór) w Grabowej ( stanowisko nr 4 na mapie, niezlokalizowane),
wzmiankowany w źródłach pisanych z początku XV w. Obiektu tego nie udało się jednak
dokładnie zlokalizować, natomiast o jego istnieniu może przemawiać skupisko stanowisk
późnośredniowiecznych na przedpolu domniemanej lokalizacji wieży obronnej.
Zlokalizowano natomiast fortalicjum i dwór Wiesiółka leżące obecnie na gruntach Łazisk –
Gzichowa ( stanowisko nr 37 na mapie) wzmiankowane w 1386 r. (archiwum Zarządu ZJPK).

Ja również nie byłem w terenie, chętnie bym się wybrał. Niestety w moim przypadku bliżej mam na Jurę Szwabską niż Krakowsko - Częstochowską :(
Edit:
Jak tak patrzę na Google Earth, to jednak jest tam lekkie wzniesienie (najlepiej to widać obracając obraz myszką z wciśniętym lewym przyciskiem myszy i ctrl):
Link


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 24 maja 2019, 18:55 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
A ja miałem dziś przygodę.
Przez okrągły tydzień wałęsaliśmy się z kolegą celem zarobienia grosza. Bezskutecznie. I oto w piątek telefon pt. "Łazy - zapraszamy".
A że mieliśmy odrobinę czasu, a słońce wynurzało się zza chmur, namówiłem kolegę na zwiedzenie kamieniołomu w Niegowonicach.
Po wdrapaniu się na górę, naszą uwagę przykuł zupełnie inny obiekt, o wiele bardziej interesujący w kontekście. Ale napiszę o nim jutro.
Nie zmienia to faktu, że zobaczyliśmy ze szczytu nie tylko zamek w Ogrodzieńcu jak na dłoni. Widzieliśmy wzgórze zamkowe w Będzinie. Sławków. Przez moment pojawiły się Tatry.
Nie mogę darować sobie, że nie mieliśmy fajnego aparatu... :twisted:

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 24 maja 2019, 22:04 

Dołączył(a): 23 lut 2007, 20:57
Posty: 375
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Rybak napisał(a):
To są bagna. Mitręga wylewała tysiące razy. Zmieniała koryto. [...] To nonsens budować tam zamek, z którego nie widać czegokolwiek i którego fundamenty nie byłoby na czym oprzeć.

Tak, zamieniamy Mitręga na Czarna Przemsza i mamy całkiem trafny opis zamku w Siewierzu :mrgreen:

_________________
Forum Eksploratorzy


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 maja 2019, 23:19 

Dołączył(a): 11 sie 2012, 22:23
Posty: 158
Lokalizacja: Jaworzno
le_szek napisał(a):
Rybak napisał(a):
To są bagna. Mitręga wylewała tysiące razy. Zmieniała koryto. [...] To nonsens budować tam zamek, z którego nie widać czegokolwiek i którego fundamenty nie byłoby na czym oprzeć.

Tak, zamieniamy Mitręga na Czarna Przemsza i mamy całkiem trafny opis zamku w Siewierzu :mrgreen:


Na opłotkach Jury było więcej takich bagiennych zamków, np w Kozich Głowach i w Żarnowcu.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 maja 2019, 06:05 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Może to są argumenty...
Nie wiemy jak Wiesiółka był rozległy. Jaką zajmował powierzchnię.
Może faktycznie bagna i Mitręga stanowiły naturalną przeszkodę przy ewentualnym szturmie. Może jak w Żarnowcu dałoby się dzięki temu zbudować fosę.
Ale z Siewierzem tego miejsca bym nie porównał. Zamek nad Przemszą stoi na solidnej i wysokiej bazie.
W dodatku z Siewierza, Koziegłów i Żarnowca wiele widać wokół.
Wiesiółka byłaby "wciśnięta" w "kanion" między Trzebyczką i Wysoką.
Musimy tam się kopnąć. Wtedy zobaczycie o czym mówię

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 25 maja 2019, 10:25 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Poniżej mapa śląska z 1561. Pomoglibyście odszyfrować niektóre nazwy? zwłaszcza te między Olsztynem, a Lipowcem?


Załączniki:
Schlesien 1561.jpg
Schlesien 1561.jpg [ 86.38 KiB | Przeglądane 5060 razy ]

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 25 maja 2019, 10:25 

Dołączył(a): 23 lut 2007, 20:57
Posty: 375
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Rybak napisał(a):
Ale z Siewierzem tego miejsca bym nie porównał. Zamek nad Przemszą stoi na solidnej i wysokiej bazie.


Czy przypadkiem to nie o Siewierzu były podawane informacje (nie mogę teraz znaleźć, spróbuje później jeszcze poszukać), że zanim wybudowano zamek, umocniono dębowymi palami fragment bagna, tworząc coś w rodzaju sztucznej wyspy? Coś mi się kojarzy, że przed rozpoczęciem prac remontowych na zamku pisano, że osuszenie mokradeł spowodowało wysychanie i pękanie tychże pali, co mogło spowodować wręcz zawalenie zamku.

_________________
Forum Eksploratorzy


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 maja 2019, 11:04 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
le_szek - ja się nie upieram z tym Siewierzem. Po prostu nie wyobrażam sobie, by jakiś Bolko kozielski czy bytomski chcąc powiedzmy splądrować Rokitno Szlacheckie pchał się po kolana w błocie od strony Chruszczobrodu pod grad strzał. Każdy normalny człowiek obszedłby to miejsce przez Wysoką lub Trzebyczkę przez nikogo nie dostrzeżony i rabował, a grabował bez nijakiego umiarkowania pękając ze śmiechu z pogryzionych przez komary kolesi z Wiesiółki.
Jeszcze dwa cytaty:
Wyrozumski i Bukowski z 1995 : "Wysoka, Wiesiółka z zamkiem i część Niegowonic pozostawała w dzierżawie burgrabiego siewierskiego Pawła Sadowskiego ( i jego brata Piotra w roku 1473 ). Przez kilka następnych lat dalej inwestowali w klucz ogrodzieniecki, dokupując drobne posiadłości"
Antoniewicz 2002 : "fortalicium Wiesiółka z wsiami Wiesiółka, Niegowonice i Wysoka"
I jeszcze dwa słowa o mojej wczorajszej przygodzie:
Ten obiekt, o którym wczoraj wspominałem to wypłaszczenie prawie na szczycie otoczone od południa sporym wałem.


Załączniki:
banan.png
banan.png [ 219.2 KiB | Przeglądane 5053 razy ]
banan1.png
banan1.png [ 317.84 KiB | Przeglądane 5053 razy ]
kamieniołom.png
kamieniołom.png [ 238.47 KiB | Przeglądane 5053 razy ]

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 25 maja 2019, 12:01 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
W "Zamki i inne warownie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskie" tak jest opisany zamek w Siewierzu:
"Na prawym brzegu rzeki Czarnej Przemszy, we wschodniej części miasta widoczne są ruiny zamku. Powstał w zakolu rozlewiska rzeki, na usypanej sztucznie wyspie o średnicy 80m, wznoszącej się 10m nad poziomem bagien. Jedyna droga prowadziła od strony północno-wschodniej przez kilkudziesięciometrowy wysoki most drewniany."


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 493 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 33  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 12:36


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 44 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL