Teraz jest 26 kwi 2024, 15:09




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Sobótki
PostNapisane: 01 lut 2008, 11:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sty 2008, 21:52
Posty: 224
Lokalizacja: Częstochowa
Może jednak nie będę się udzielał w kwestii wiary, ponieważ moje podejście do życia jest zdecydowanie daleko od wiary w cokolwiek, czego nie da sie udowodnić :) A śmieszne jest nie to, że Ci ludzie w to wierzą, ale to że zwykle mają się za idelanych katolików i wytykają innym bluźnierstwa :) Niech moc będzie z Wami :)

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Re: Sobótki
PostNapisane: 01 lut 2008, 11:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6892
Lokalizacja: Śląsk
jednak się udzieliłeś, myślę, że omijanie kwestii politycznych, religijnych jest dobrą cechą tego forum i może niech tak zostanie

dopisek - żaden odcisk skąd ten wniosek ? jaka zbrodnia ? po co takie mocne słowa ? także żadna reguła, tylko cecha - najłatwiej ją zauważyć czytając forum


Ostatnio edytowano 01 lut 2008, 11:24 przez Robert, łącznie edytowano 2 razy

Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sobótki
PostNapisane: 01 lut 2008, 11:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sty 2008, 21:52
Posty: 224
Lokalizacja: Częstochowa
Widzę, że nadepnąłem koledze na odcisk. Nie znałem tej reguły forum. Teraz ją znam i zamierzam się podporządkować, co nie zmienia faktu, że nie popełniam zbrodni pisząc komentarz zgodnie ze swoimi przekonaniami

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Re: Sobótki
PostNapisane: 01 lut 2008, 11:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sty 2008, 21:52
Posty: 224
Lokalizacja: Częstochowa
Robert napisał(a):
żaden odcisk skąd ten wniosek ? jaka zbrodnia ? po co takie mocne słowa ? także żadna reguła, tylko cecha - najłatwiej ją zauważyć czytając forum


W takim razie przepraszam, ponieważ zauważyłem (jak pokazuje aktualna wypowiedź kolegi) niesłusznie, że w odpowiedzi na mój post była ukryta wielka "szpila". Być może to efekt doświadczeń z innych grup dyskusyjnych. Bardzo sobie cenię wolność i swobodę w każdej postaci i stąd moja reakcja. Przyjąłem niepisaną zasadę i obiecuję trzymać z daleko od forum podejście zatwardziałego racjonalisty ;)

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Re: Sobótki
PostNapisane: 01 lut 2008, 13:02 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9165
Lokalizacja: Włodowice
Och coś mi się widzi że regulamin opracować trzeba będzie :twisted:

Powiem może jak to wygląda z mojej strony - nie mam nic przeciwko dyskusją na tematy etyczne/religijne/światopoglądowe pod warunkiem że zachowamy umiar i szacunek dla innych.
Sam z chrześcijaństwem (i innymi nurtami religijnymi) mam związek tylko symboliczny, co nie przeszkadza mi zachwycać się kapliczkami, czy też pewnymi elementami szeroko pojętej sztuki sakralnej.

Natomiast szerszych dyskusji politycznych rzeczywiście wolałbym na forum uniknąć.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Re: Sobótki
PostNapisane: 01 lut 2008, 14:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sty 2008, 21:52
Posty: 224
Lokalizacja: Częstochowa
Przyznam się szczerze, że niewiele przeczytałem treści forum z czasów zanim sam się tu zarejestrowałem. Nie miałem pojęcia, że ze względów "bezpieczeństwa" :) niektóre dyskusje nie są tu podejmowane. Teraz już wiem, przepraszam jeśli wypowiedź była nietaktowna. A co do regulaminu, to jeśli porównam poziom dyskusji tutaj i na każdym innym forum, na którym się udzielam, to z pewnością wszędzie jest on potrzebny bardziej niż tu :)

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Re: Sobótki
PostNapisane: 01 lut 2008, 14:37 

Dołączył(a): 20 wrz 2007, 09:48
Posty: 427
Lokalizacja: Gliwice
firstborn napisał(a):
[...] że nie popełniam zbrodni pisząc komentarz zgodnie ze swoimi przekonaniami


Jura jest zbyt piękna na przekonania.
Gdy człek znajdzie się w trzewiach Ziemi, albo gdy stanie na szczycie skały, przekonania ustępują zachwytowi. Gonitwa myśli przemienia się strumyk krystalicznie czystej wody, jakby w nas samych zaczęło bić wywierzysko łagodności i zrozumienia dla innych. Przypominamy wtedy te babcie, które wzięły z kapliczki obrazek świętego, obrazek wzmocniony pobytem w miejscu świętym. I my też czcimy przyrodę, i jak te babcie odchodzimy z Jury pełni obrazów uświęconych miejscami, w których wolno nam było być. Stajemy się lepsi... Przynajmniej chcemy tacy być i to jest jedyne, dozwolone przekonanie.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sobótki
PostNapisane: 01 lut 2008, 15:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sty 2008, 21:52
Posty: 224
Lokalizacja: Częstochowa
No przykro mi to stwierdzić ale nie zmieniam się w kłębek doznań kiedy jestem na Jurze ;) traktuje ją równie "uczuciowo" co praktycznie, z zachowaniem zasad przypisywanych istotom inteligentnym :) Fakt, że jest to jedyny zakątek w kraju, dla którego mógłbym stać się patriotą :)

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Re: Sobótki
PostNapisane: 01 lut 2008, 19:32 

Dołączył(a): 04 gru 2007, 14:42
Posty: 21
Lokalizacja: Kraków
Jeśli pozwolicie to wtrącę swoje trzy grosze.
Od dłuższego czasu noszę się z zamiarem ustawienia posągu Światowida, tylko wciąż nie bardzo wiem gdzie go ustawić – na pewno w pewnej odległości od krzyża coby się bóstwa nie pożarły :wink: . Swego czasu odwiedzili mnie salezjanie, wbili krzyż i zostawili... i jakoś ...tak... sobie stoi do dzisiaj...

A co do sobótki to z młodości szczególnie dwie zapamiętałem. Pierwsza z początku podstawówki gdy cała wieś „...jedzą, piją, lulki palą...” się bawiła przy wielkich ogniskach (a może ja byłem wtedy taki mały... :? ) i druga – pod koniec mojej podstawowej edukacji, gdy moi rozbawieni (czyt. nawaleni jak działo) koledzy turlali płonące opony ze wzgórza w dół po polach. Dziw, że się wtedy nic ponadto nie spaliło. A ponieważ, niestety, alkohol jest motywem przewodnim dla obecnej młodzieży (zaznaczam, że nie dla wszystkich) to nie proponuję już tej zabawy współplemieńcom mojej osady jeno co roku zapalam sobie małe ognisko na szczycie i, grzejąc się nim i czymś jeszcze :twisted: ... szukam innych na horyzoncie :? .

Mamy takie wspaniałe święta, możliwości imprez i uciech wszelakich a nie potrafimy ich sprzedać. Nasze zabawy mają wielowiekową tradycję a importujemy jakieś badziewie. Bo niby amerykańskie to jest super. Kupa prawda :evil: . Trochę po czasie ale irytuje mnie fakt, że nawet media wciskają kit jakoby Mikołaj przychodził w Święta Bożego Narodzenia.
Ale tak to już jest – cudze chwalimy a swego nie znamy.

Pozdrawiam


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sobótki
PostNapisane: 01 lut 2008, 20:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sty 2008, 21:52
Posty: 224
Lokalizacja: Częstochowa
Ogólnie rzecz biorąc wszelkie święta, określane dzis mianem pogańskich były dużo ciekawsze i barwne. Nieco inaczej obchodzone w różnych regionach, ponieważ elementy tych obrządków były niekiedy wpisane mocno w regionalny folklor.

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Re: Sobótki
PostNapisane: 02 lut 2008, 22:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Starożytnych zwyczajów ,niestety coraz mniej widać..ten cytat pochodzi z roku 1827 [!!!] Oskar Kolberg pisze: Praojcowie nasi,poganie,święcili z wielką okazałością uroczystość bożka lub jak niektórzy mieć chcą, bogini urodzajów Kupały... Zwyczaje i obrzędy święta pogańskiego Kupały żywcem zastosowano do św.Jana Chrzciciela ,który u ludu w legendach i klechdach,uważany jest za patrona urodzajów dalej można przeczytać,że po wielu miejscowościach guberni tutejszej ( chodzi o gubernię kielecką) ..praktykuje się zwyczaj palenia przy zmierzchu dnia ,na miejscach wyniosłych ,Sobótek (dziś wychodzący już z użycia)...Kolberg pisał to w roku 1885 [!!!]


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Re: Sobótki
PostNapisane: 27 mar 2008, 21:56 

Dołączył(a): 20 wrz 2007, 09:48
Posty: 427
Lokalizacja: Gliwice
A tutaj ślad po ognisku z opon samochodowych na grzędzie nad Cisową.


Załączniki:
forum01.jpg
forum01.jpg [ 194.79 KiB | Przeglądane 4672 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sobótki
PostNapisane: 28 mar 2008, 08:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lut 2008, 14:16
Posty: 334
Lokalizacja: Pilica
Sobótka

Pod datą -> 29 maja 2007

Zdjęcie z "działającej" sobótki na końcu asfaltowej drogi biegnącej ze smolenia w kierunku Pilicy (potem przechodzi ona w polną drogę) zbudowanej "nowocześnie" z 8-10 opon polanych "fachowo" ropą. Zapach, zadymienie i tląca się guma niezapomniane.

PS:Fotki z telefonu, robione w rękawicach więc piękne nie są :D

_________________
Śląska Galeria Fotografii Pożarniczej - http://www.sgfp.com.pl

"Fotografia - amator martwi się o sprzęt, profesjonalista o kasę, a mistrz martwi się o światło" - Henri Cartier-Bresson


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Re: Sobótki
PostNapisane: 28 mar 2008, 18:15 

Dołączył(a): 20 wrz 2007, 09:48
Posty: 427
Lokalizacja: Gliwice
Palenie opon jest faktycznie koszmarem.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sobótki
PostNapisane: 28 mar 2008, 18:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Najgorsze było palenie opon w jaskini jasnej

_________________
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Teraz jest 26 kwi 2024, 15:09


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL