Teraz jest 18 kwi 2024, 07:50




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 cze 2008, 15:14 

Dołączył(a): 02 sty 2008, 20:49
Posty: 631
Lokalizacja: Dupice
Witam serdecznie,
Przez godzinę pisałem post na powyższy temat, wypisałem chyba z półtorej strony A4 tekstu poczym dając 'podgląd' wszystko zniknęło i przepadło. Tak więc załamany i zdenerwowany streszczę się w kilku słowach bo nie mam sił pisać wszystkiego ponownie.

Od jakiegoś czasu myśleliśmy nad uporządkowaniem cmentarza wojennego w Cieplicach. Na forum były też pisane posty na ten temat kilka linijek niżej, jednak okoliczności sprawiły, że zdecydowaliśmy się zintensyfikować nasze działania i porządnie zabrać się do rzeczy.

Celem jest:
- uporządkowanie terenu cmentarza ze śmieci
- skoszenie trawy
- odbudowanie brakujących drewnianych krzyży na nagrobkach
- wykonanie tablicy informacyjnej
- nadsypanie rozmywających się w terenie nagrobków
- oznaczenie cmentarza znakiem rozpoznawczym Konwencji Haskiej informującym o ochronie prawnej obiektu

Należy skontaktowac się z UG w Trzyciążu i poinformować o planowanych działaniach, powiadomić WKZ w Krakowie i wnioskować o wykonanie znaku i umiejcowienie go w terenie. Jeśli dobrze poprowadzimy sprawę może uda się uzyskać jakieś małe dofinansowanie z gminy. Wszystko niestety będzie kosztować, krzyże, worki na śmieci, paliwo do kosiarki...Jeśli się nie uda bedziemy składać się społecznie na niezbędne środki. Na forum mamy cieślę Dominika ;) , ktory posiada warsztat i wykona krzyże.

Pierwsze prace rozpoczną się już w tą sobotę, wykonamy inwentaryzację brakujących krzyży, posprzątamy obiekt z luźno zalegających śmieci i usuniemy badziewne chińskie plastikowe kwietki wetkniętne w nagrobki.

Zapraszam do udziału w projekcie oraz wypowiedzi w temacie.

Pozdrawiam Maćko.


Ostatnio edytowano 25 cze 2008, 16:58 przez Maćko, łącznie edytowano 1 raz

Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 cze 2008, 15:45 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9159
Lokalizacja: Włodowice
Słyszałem o owych okolicznościach - wybraliście chyba najlepszy wariant.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 25 cze 2008, 18:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Witam.
Cmentarz w Jangrocie-Cieplicach nie jest łatwym tematem, zwłaszcza z uwagi na fakt, że nie zachował się plan obiektu. Sam cmentarz nie został przez Austriaków dokończony, według polskiej dokumentacji w 1919 roku było tam zaledwie kilkanaście krzyży drewnianych, część z nich stoi do dzisiaj. Rozkład pól grobowych jest raczej nie do odtworzenia, więc nie można wykonać rzetelnej rekonstrukcji. Cmentarzem jeszcze kilka lat temu opiekowała się młodzież z gimnazjum w Jangrocie, nie wiem czy jest tak nadal. Obiekt nie jest też formalnie zabytkiem ( tutaj można by rozpocząć starania w kierunku wpisania go do ewidencji, jeżeli Jangrot, to Zadroże pewnie też). Według mnie najpierw trzeba udać się do Urzędu Gminy, potem rozpoczynać prace na obiekcie, w odwrotnej kolejności może być to żle odebrane przez administracje. Można obiekt posprzątać i uzupełnić krzyże na istniejących mogiłach (kantówka dębowa 10x10). Tablica informacyjna też jest dobrym pomysłem. W miarę możliwości zgłaszam akces do projektu, posiadam dosyć bogata jego dokumentacje.
Pozdrawiam.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 cze 2008, 19:43 

Dołączył(a): 02 sty 2008, 20:49
Posty: 631
Lokalizacja: Dupice
Witaj U469,
Nie miałem na myśli odtworzenia w 100% pierwotnego wyglądu obiektu bo wiadome mi są fakty o ktorych piszesz. Chodzi mi o wyczyszenie, uzupełnienie krzyży i utrwalenie bryły cmentarza tak by zapobiec jego zarastaniu i dewastacji. Bardzo nietrafne jest usytuowanie furty wejściowej na przeciwko której znajdują się zdeptane mogiły, stąd pomysł by nadsypać zniszczone nagrobki. Otwierając furtkę wchodzi się bezpośrenio na groby :/ Ja tam zawsze lawiruję między nagrobkami, ale nie wszyscy zwracają na to uwage. Za niedługo po kopcach nie zostanie nawet ślad.

Pozdrawiam
Maćko


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 cze 2008, 20:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
no jasne, można nawet płot odmalować, a potem przedstawić faktury gminie i może pieniądze zwrócą.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 26 cze 2008, 06:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Witam.
Istotną rzeczą w przypadku cmentarza w Jangrocie było by wykonanie jego dokładnych pomiarów i następnie sporządzenie rzutu pionowego załażenia uwzględniającego ukształtowanie terenu i rozkład czytelnych pól grobowych. Mogło by to dać ciekawe rezultaty. Najlepiej, jeżeli ta prace wykonała by osoba posiadająca profesjonalne kwalifikacje ( architekt, projektant) lub posiadajaca przynajmniej bardzo dobrą wyobraźnię przestrzenną. Osobiscie próbowałem kilka razy i efekty oglednie mówiąc zadowalające nie były. Zdecydowanie należy skontaktować się z jangrockim leśniczym, parę lat temu rozmawiałem z człowiekiem i robił dobre wrażenie - należy go powiadomić o całej akcji i wybadać, czy nie istnieje szansa na nieodpłatne pozyskanie drewna. Warto też pomyśleć nad konserwacją unikatowych (jedynych na Jurze) zachowanych w oryginale krzyży dębowych. Wykonanie nowych znaków nagrobnych to też temat do dyskusji. W wersji pierwotnej posiadały wysokośc około 1,50m. Zachowane oryginały są o wiele niższe, ponieważ najpowszechniejszym (stosowanym już w II RP) sposobem naprawy wypróchniałych krzyży było wkopywanie ich głębiej. Kwestią otwartą jest więc to, czy kopie mają zachowywać wysokość pierwotną, czy też będą dostosowane do zachowanych oryginałow.
Pozdrawiam.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 cze 2008, 14:35 

Dołączył(a): 02 sty 2008, 20:49
Posty: 631
Lokalizacja: Dupice
Też myślałem o konserwacji krzyży, rozglądałem sie nawet za środkami do konserwacji drewna. Profesjonalne środki są bardzo drogie. Nie wiem czy dobrą sprawą było by oczyszczenie krzyży z porostów i zakonserwowanie ich Drewnochronem? To chyba jedna z tańszych opcji...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 cze 2008, 18:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Ostatnio konserwowałem trochę altan, pergoli i płotków, w większości nowe i zabezpieczałem je podwójną warstwą drewnochronu i na to jeszcze dwie warstwy lakierobejcy. Na innych forach czytałem o konserwowaniu części podziemnej drewna - najlepiej olejem, lub tańsza opcja - zastąpienie drewna np kątownikiem.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 29 cze 2008, 19:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Cytuj:
Istotną rzeczą w przypadku cmentarza w Jangrocie było by wykonanie jego dokładnych pomiarów i następnie sporządzenie rzutu pionowego założenia uwzględniającego ukształtowanie terenu i rozkład czytelnych pól grobowych
To jest do zrobienia.W tym mogę pomóc.Niwelator,taśma,ultradźwiękowy miernik długości - to wszystko jest w zasięgu ręki a przecież nie potrzeba nam jakiejś niesamowitej precyzji. Jeśli chodzi o konserwację elementów drewnianych,zwłaszcza tych mających kontakt z glebą to niezależnie od zastosowanego środka ważna jest metoda. Zabezpieczenie powierzchniowe nie zda egzaminu na dłuższą metę. Dużo lepsze efekty da długotrwała kąpiel w preparacie, nawet w drewnochronie ale jest to trochę trudniejsze bo potrzebne jest naczynie odpowiedniej wielkości no i oczywiście większa ilość środka zabezpieczającego. Oba problemy są do przeskoczenia.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 lip 2008, 06:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Witam.
Czy coś sie w temacie podziało ?
Pozdrawiam.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lip 2008, 20:14 

Dołączył(a): 02 sty 2008, 20:49
Posty: 631
Lokalizacja: Dupice
Witam,
Przepraszam za nieobecność. Czas temu odwiedziliśmy z ekipą cmentarz. Zostały zgrabione liście, gałęzie, pozbierane wszystkie śmieci, pozbierane zostały również liście z nagrobków. Cmentarz wygląda o niebo lepiej niż przed tym drobnym sprzątaniem. Ze wstępnych oględzin wygląda na to że brakuje 18 krzyży. Jeśli dobrze pamiętam zostało 9 oryginałów (całych lub połówek). Znajomy miał przygotować kosztorys postawienia krzyży ale jeszcze mu sie to nie udało. Zabiore się za to osobiście i popytam w lokalnych stolarniach. U469 posiadasz informacje o dokładnych wymiarach oryginalnych krzyży?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lip 2008, 20:15 

Dołączył(a): 02 sty 2008, 20:49
Posty: 631
Lokalizacja: Dupice
Witam,
Przepraszam za nieobecność. Czas temu odwiedziliśmy z ekipą cmentarz. Zostały zgrabione liście, gałęzie, pozbierane wszystkie śmieci, pozbierane zostały również liście z nagrobków. Cmentarz wygląda o niebo lepiej niż przed tym drobnym sprzątaniem. Ze wstępnych oględzin wygląda na to że brakuje 18 krzyży. Jeśli dobrze pamiętam zostało 9 oryginałów (całych lub połówek). Znajomy miał przygotować kosztorys postawienia krzyży ale jeszcze mu sie to nie udało. Zabiore się za to osobiście i popytam w lokalnych stolarniach. U469 posiadasz informacje o dokładnych wymiarach oryginalnych krzyży?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lip 2008, 18:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Witam.
Wysokość części nadziemnej krzyża dębowego to 1.50 cm. Pozostałe wymiary najlepiej zdjąć z zachowanych na jangrockim cmentarzu oryginałów. Część podziemna to 30 cm.
Pozdrawiam.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lip 2008, 23:19 

Dołączył(a): 29 gru 2007, 21:10
Posty: 2
Lokalizacja: Trzyciąż
Zdjęcie cmentarza wojennego w Jangrocie - ok. 2005r.


Załączniki:
cmentarz1.jpg
cmentarz1.jpg [ 26.02 KiB | Przeglądane 10762 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lip 2008, 06:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Witam.
Zapomniałem dodać, że kantówki miały wymiar 10 na 10 centymetrów.
Pozdrawiam.


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Teraz jest 18 kwi 2024, 07:50


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 38 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL