Teraz jest 29 mar 2024, 10:26




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 08 lis 2009, 19:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Ciąg dalszy zdjęć...i krótki komentarz.Byłem mile zaskoczony zaangażowaniem lokalnych społeczności w dzisiejsze uroczystości.To dobry znak przed kolejnymi akcjami.


Załączniki:
Okazało się,że Kaliś /Ogonów to miejsce bardzo bliskie ludziom widocznym na zdjęciu...
Kaliś_1.jpg
Kaliś_1.jpg [ 205.37 KiB | Przeglądane 6048 razy ]
... mam nadzieję,że szczegóły poda biegły w jurajskiej pierwszowojennej historii Piotrek.
Kaliś _2.jpg
Kaliś _2.jpg [ 215.64 KiB | Przeglądane 6048 razy ]
Kaliś _4.jpg
Kaliś _4.jpg [ 200.16 KiB | Przeglądane 6048 razy ]
Kaliś _5.jpg
Kaliś _5.jpg [ 198.38 KiB | Przeglądane 6048 razy ]
Na gorąco powstał ciekawy pomysł dalszych,wspólnych z miejscowym samorządem,działań na tym cmentarzu.
Kaliś _6.jpg
Kaliś _6.jpg [ 176.78 KiB | Przeglądane 6048 razy ]
"Austriacka ofensywa" wyprzedziła harmonogram więc żeby nie powtórzyć rosyjskiego błędu z 1914r. zarządzono nieplanowany postój na cmentarzu w Biskupicach..
Biskupice_1.jpg
Biskupice_1.jpg [ 208.61 KiB | Przeglądane 6048 razy ]
...a dokładniej rzecz ujmując- polowe szkolenie z historii jurajskich cmentarzy wojennych :)
Biskupice_2.jpg
Biskupice_2.jpg [ 200 KiB | Przeglądane 6048 razy ]
W Zawierciu pełna mobilizacja sił i środków.
Kromołów_1.jpg
Kromołów_1.jpg [ 158.76 KiB | Przeglądane 6048 razy ]
Kromołów_2.jpg
Kromołów_2.jpg [ 161.35 KiB | Przeglądane 6048 razy ]
Kromołów_3.jpg
Kromołów_3.jpg [ 119.79 KiB | Przeglądane 6048 razy ]
Kromołów_4.jpg
Kromołów_4.jpg [ 148.83 KiB | Przeglądane 6048 razy ]
Kromołów_6.jpg
Kromołów_6.jpg [ 175.44 KiB | Przeglądane 6048 razy ]
Z prawej Dowódca Sił Zbrojnych Forum Jurajskiego na chwilę przed odznaczeniem.Medal ma długaśną nazwę więc niech sam odznaczony ją poda.
Zawiercie.jpg
Zawiercie.jpg [ 148.91 KiB | Przeglądane 6048 razy ]

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 08 lis 2009, 20:04 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9149
Lokalizacja: Włodowice
A ja dziś znowu przesiedziałem dzień w domu, bo krótkiego 8km :twisted: spaceru z dzieciakami nie ma co liczyć...

Oczywiście gratulacje dla wszystkich zaangażowanych w wydarzenia, a fotki ciekawe, szczególnie klimatyczna jest Goszcza_4.jpg

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 08 lis 2009, 20:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Witam.
Ogólnie uroczystość była przeprowadzona z rozmachem i bardzo fajne się udała. Chwilami patrząc na "rekonstruktorów" obecnych na cmentarzach miało się nieco abstrakcyjne wrażenie,że to ulotne duchy pochowanych... Nawiązując do zajawki Aleksandra widoczna na zdjęciu grupa rekonstrukcyjna z Czech kultywowała tradycje 8 Pułku Piechoty armii austro-węgierskiej, którego żołnierze spoczywają również na cmentarzu w Kalisiu-Ogonowie, Czesi o tym wiedzieli i traktowali to miejsce szczególnie. Byli nieco zaskoczeni słysząc,że w Kromołowie też prawdopodobnie spoczywają żołnierze tej jednostki walczyła ona bowiem w rejonie Piaseczna i Lgoty Murowanej. Nazwa medalu to Signum Laudis z koroną mieczową na wstążce cywilnej, tak napisano w legitymacji.
Pozdrawiam.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lis 2009, 20:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lut 2008, 14:16
Posty: 334
Lokalizacja: Pilica
Wystrzał z armaty

Obrazek

_________________
Śląska Galeria Fotografii Pożarniczej - http://www.sgfp.com.pl

"Fotografia - amator martwi się o sprzęt, profesjonalista o kasę, a mistrz martwi się o światło" - Henri Cartier-Bresson


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 08 lis 2009, 20:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
I ja tam byłem( krótko w Kromołowie i autograf jest!). Uroczystość krótko trwała ale swoje wrażenie zrobiła. Klimat był rzadko spotykany w tych rejonach. Oświetlenie jak na planie filmowym. OSP Marciszów za płotem uruchomił małą elektrownię. Trzeba przyznać , że władze Zawiercia też były widoczne w tym przedsięwzięciu ( nie tylko na uroczystości). Ogólnie wszystkim zaangażowanym -chwała.


Załączniki:
Chwilę, spisze tylko adres pańskiego krawca..jpg
Chwilę, spisze tylko adres pańskiego krawca..jpg [ 63.8 KiB | Przeglądane 6058 razy ]
persp.jpg
persp.jpg [ 61.33 KiB | Przeglądane 6058 razy ]
to tylko wojenny korespondent.jpg
to tylko wojenny korespondent.jpg [ 63.28 KiB | Przeglądane 6058 razy ]
hon komp.jpg
hon komp.jpg [ 64.86 KiB | Przeglądane 6058 razy ]
pomnik.jpg
pomnik.jpg [ 87.85 KiB | Przeglądane 6058 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2009, 18:54 

Dołączył(a): 10 lut 2009, 14:33
Posty: 3
Lokalizacja: Brama Wolbromska
Witam wszystkich,

Jako pasjonat tematyki „Wielkiej Wojny na Jurze” (co w dużej mierze zawdzięczam świetnej książce K&P.Ormanów) oraz mieszkaniec Kalisia, postanowiłem wczoraj (wraz z żona i teściem, jako skromną reprezentacją ludności miejscowej) uczestniczyć w poświęceniu krzyży na cmentarzu Kaliś-Ogonów.
Niestety nie dane nam było uczestniczyć w samej uroczystości, bowiem gdy dotarliśmy na cmentarz, na ok. 10 minut przed planowaną imprezą ……. okazało się, że jest już po wszystkim...
...szkoda…

Chwała i wielkie brawa należą się wszystkim organizatorom za pomysł postawienia krzyży na jurajskich cmentarzach wojennych, a zwłaszcza za wprowadzenie tego pomysłu w czyn – wiem jak daleko jest od pomysłu do jego realizacji.
Piękna akcja!

Niestety z samą organizacją było nieco gorzej.
Zabrakło moim zdaniem, nagłośnienia całej sprawy wśród miejscowej ludności. Sam dowiedziałem się o niej dzięki Waszemu Forum, lecz na akcję informacyjną było już za późno (może to i lepiej, bo pewnie cała wieś dałaby mi w kość, gdyby przybyła na miejsce podobnie jak ja, już po fakcie...)

W przyszłości sądzę, że warto rozpowszechniać informacje o takich planowanych imprezach również wśród miejscowych, np. poprzez ogłoszenie podane przez miejscowego proboszcza podczas niedzielnej mszy. Pozwoli to zainteresować tematem miejscową ludność, co będzie największą gwarancją, że miejsca spoczynku żołnierskiego pozostaną żywe w pamięci i świadomości potomnych (będzie miał się nimi kto opiekować, a i miejscowe władze będą bardziej zmobilizowane do otoczenia cmentarzy należytą opieką). I co najważniejsze nikomu nie przyjdzie na myśl za parędziesiąt lat postawić w tym miejscu dom lub supermarket.
Chociaż na tle innych, cmentarz w Ogonowie (lub też „na Sosnówce”, bo raczej pod tą nazwą funkcjonuje on w terminologii mieszkańców Wolbromia i okolicy) nie wypada najgorzej i jak widać należy raczej do zadbanych.

PS.
Szczególne pozdrowienia dla Alkosandra i Piotra Ormana, których miałem przyjemność poznać osobiście.


Załączniki:
Kaliś_03.jpg
Kaliś_03.jpg [ 158.53 KiB | Przeglądane 5893 razy ]
Kaliś_04.jpg
Kaliś_04.jpg [ 144.14 KiB | Przeglądane 5893 razy ]
Młodociani żołnierze CK Monarchii :-)
03.jpg
03.jpg [ 108 KiB | Przeglądane 5893 razy ]
Odjazd wehikułem czasu...
04.jpg
04.jpg [ 160.12 KiB | Przeglądane 5893 razy ]
Kaliś_01.jpg
Kaliś_01.jpg [ 176.82 KiB | Przeglądane 5893 razy ]
Kaliś_02.jpg
Kaliś_02.jpg [ 152.8 KiB | Przeglądane 5893 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2009, 20:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Żeby była "jasność w temacie" - Reprezentacja Forum była tylko partyzantką wspomagającą działania regularnej armii czyli FsAR2.Nie mieliśmy wpływu ani na przebieg działań wojennych ani na tempo ofensywy. Za opóźnianie działań mogliśmy stanąć przed armatą... :mrgreen:


Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 118.68 KiB | Przeglądane 5859 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 101.05 KiB | Przeglądane 5859 razy ]
3.jpg
3.jpg [ 113.02 KiB | Przeglądane 5859 razy ]
4.jpg
4.jpg [ 113.39 KiB | Przeglądane 5859 razy ]
5.jpg
5.jpg [ 212.25 KiB | Przeglądane 5859 razy ]
6.jpg
6.jpg [ 243.71 KiB | Przeglądane 5859 razy ]
7.jpg
7.jpg [ 129.54 KiB | Przeglądane 5859 razy ]

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 09 lis 2009, 20:26 

Dołączył(a): 10 lut 2009, 14:33
Posty: 3
Lokalizacja: Brama Wolbromska
:mrgreen:

Zdaję sobie z tego sprawę, że nie było Wam łatwo.
W końcu to Oni mieli ze sobą broń. :wink:

A tak na poważnie...
Początki zawsze są trudne.
Jak napisałem powyżej: chwała wszystkim za to co zrobili.
Sprawa ruszyła z miejsca i sądzę że to jest najważniejsze.
A następnym razem będzie lepiej (sam postaram się rozplakatować informację w Wolbromiu i okolicy). Pamiętajmy, że miejscowi to też ogromna kopalnia wiedzy, a takie imprezy to okazja jej wymiany między sobą.

Pozdr.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lis 2009, 16:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
DP:

Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 10 lis 2009, 16:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Witam.
Markpm, skąd jest ten bałamutny fragment? Dziennikarskie rzemiosło wysokiej próby, godne pamiętnych jurajskich żołnierzy ukraińskich.
Pozdrawiam.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lis 2009, 17:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Dziennik Polski. W linku poniżej pewnie było więcej, ale dostęp płatny.
http://www.dziennikpolski24.pl/Artykul. ... 2cf.0.html


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 10 lis 2009, 20:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Cel uświęca środki.Jeżeli to pomoże w przyszłych działaniach to niech tak zostanie ;) chociaż krew mi się z lekka burzy na stwierdzenie "należało przywrócić im wygląd cmentarzy" w odniesieniu do dwóch,a w porywach nawet do trzech obiektów.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 11 lis 2009, 16:28 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9149
Lokalizacja: Włodowice
Zgodnie z sugestią wydzieliłem posty nie związane bezpośrednio z powyższymi działaniami do tematu - http://forumjurajskie.pl/viewtopic.php?p=30450

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 12 lis 2009, 16:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Tytuł z zawiercie.info

Krzyże na Cmentarzu Żołnierzy Armii Zaborczych zostały poświęcone

Rozumiem , że jest to oficjalna nazwa cmentarza.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2009, 18:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Ja też na którejś z zawierciańskich stron internetowych przeczytałem,żez okazji Święta Niepodległości poświęcono krzyże i zapalono znicze na Cmentarzu Żołnierzy Armii Zaborczych i z lekka mi się w głowie zakręciło przy próbie ułożenia tego w logiczną całość :mrgreen: Podziękowanie za to,że dali się zabić w imię naszej niepodległości? :roll: Widać,że przez wiele lat nasza rodzima historia z lat Wielkiej Wojny nie istniała w szkolnych programach nauczania i nie wszyscy potrafią poukładać klocki kto kogo i w imię czego...
A z pozytywnych doświadczeń sygnalizuję,że na pewnym forum stowarzyszenie Crux Galiciae odżegnało się od przypisywanego mu zorganizowania naszej akcji,o czym trąbiły niektóre portale i płynące z tego tytułu zaszczyty :wink: niemal oficjalnie [Nie wiem czy to oficjalne stanowisko organizacji czy pojedynczy pozytywny głos w tym temacie] przekazało Piotrkowi.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Teraz jest 29 mar 2024, 10:26


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 48 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL