Teraz jest 28 mar 2024, 09:44




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 lis 2009, 17:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Nie wszyscy mogli uczestniczyć w forumowej wycieczce chociaż na widok błękitnego nieba serce rwało się w plener.Trafiła się okazja przygotowania odrobiny gruntu pod planowane wspólne działania.Służba nie drużba ;) Podobnie jak w ubiegły roku jurajskie cmentarze wojenne odwiedzili przedstawiciele Schwarze Kreuz.Ci którzy śledzili na Forum działania w Kromołowie rozpoznają na zdjęciach Obersta Adolfa Hohenedera,Oberstleutnanta Friedricha Schustera i Professora Oberstleutnanta Erwina Fitza.Jurajska część trasy wiodła przez Zadroże,Jangrot,Kaliś,Biskupice, Kroczyce i Kromołów.


Załączniki:
Zadroże 1.jpg
Zadroże 1.jpg [ 100.34 KiB | Przeglądane 2187 razy ]
Zadroże 2.jpg
Zadroże 2.jpg [ 113.32 KiB | Przeglądane 2187 razy ]
Jangrot 1.jpg
Jangrot 1.jpg [ 101.58 KiB | Przeglądane 2187 razy ]
Jangrot 2.jpg
Jangrot 2.jpg [ 107.47 KiB | Przeglądane 2187 razy ]
Jangrot 3.jpg
Jangrot 3.jpg [ 89.6 KiB | Przeglądane 2187 razy ]
Kaliś 1.jpg
Kaliś 1.jpg [ 113.01 KiB | Przeglądane 2187 razy ]
Biskupice.jpg
Biskupice.jpg [ 101.23 KiB | Przeglądane 2187 razy ]
Kroczyce.jpg
Kroczyce.jpg [ 86.93 KiB | Przeglądane 2187 razy ]
Kroczyce 2.jpg
Kroczyce 2.jpg [ 104.75 KiB | Przeglądane 2187 razy ]
Kormołów.jpg
Kormołów.jpg [ 77.85 KiB | Przeglądane 2187 razy ]

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 lis 2009, 00:19 

Dołączył(a): 29 sty 2009, 12:08
Posty: 2
Lokalizacja: Kraków
To była dobra robota. Dzięki Ci Przemku, że darowałeś te krzyże właśnie na te cmentarze. I choć mój udział w tej akcji był znikomy, pozwólcie, że trochę pomyślę o przyszłości. Za 5 lat minie 100 lat od początku tej bezsensownej wojny, którą trafnie jeden z hinduskich historyków nazwał "europejską wojną domową". To wojna zapomniana, a cmentarze są "grobami niczyich bohaterów" (za P. Penczakowskiem). Może jednak w bezsensie tej wojny dziś dostrzeżemy sens? Może śmierć tych bezimiennych żołnierzy była konieczna po to, abyśmy po drugiej wojnie, która zresztą była prostą kontynuacją niezałatwionych spraw w 1918 r., dostrzegli potrzebę myślenia kategoriami całej Europy? Nie wiem. Ale marzy mi się, aby w 2014 r. nad grobami zapomnianych żołnierzy pochylili głowy współcześni. Żołnierze, politycy i zwykli ludzie, tacy, jak my.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2009, 20:27 

Dołączył(a): 11 maja 2008, 19:43
Posty: 3
Lokalizacja: Galicja Zachodnia
Drodzy Forumowicze a w szczególności Ty Szanowny alkosandrze,
trochę mi dziwno czytać w Twoim komentarzu do pewnego niezbyt merytorycznego artykułu, że CRUX GALICIAE „odżegnało się” może nawet „ niemal oficjalnie” od akcji stawiania krzyży na cmentarzach jurajskich. Widzę po zdjęciach, że jesteś w tę akcję głęboko zaangażowany i blisko współpracujesz z Piotrem O. więc powinieneś widzieć, że nazwa CRUX GALICIAE nie padła w artykule zupełnie przypadkowo – jak pisałem na forum beskid-niski.pl nieco „maczaliśmy palce” a maczanie to w końcu miało taki efekt, że krzyże stanęły na Jurze a nie na cmentarzach północno-wschodniej Słowacji, co się mogło zdarzyć...

Zapewne Ty o tym wiesz ale innym forumowiczom należą się wyjaśnienia. Otóż jakiś czas temu (powiedzmy, że dosyć długi czas temu :oops: ) z CRUX GALICIAE skontaktował się p. Jaskółowski który zaproponował nam abyśmy pomogli umieścić mu przedmiotowe krzyże (widoczne na zdjęciach na tym forum) których nie udało się mu zamontować na cmentarzu wojennym w Łagiewnikach na jakichś cmentarzach I wojny (pierwotnie, domyślnie, w Galicji Zachodniej). Ponieważ krzyże tego typu nie stały na żadnym z 400 cmentarzy Zachodniej Galicji (tych opisanych w dziele Brocha i Hauptmanna, oczywiście) postanowiliśmy, że najlepsze dla nich miejsce będzie na takich cmentarzach pierwszowojennych które nie miały wcześniej jakiegoś konkretnego historycznego wystroju. Ponieważ nasze stowarzyszenie współpracuje z Klubem Vojenskej Historie BESKYDY z Humennego na Słowacji, które to stowarzyszenie ma na swoim koncie wiele społecznie wykonanych akcji remontów cmentarzy zamyśliliśmy sobie, że krzyże ozdobią tamtejsze skromne miejsca pochówku żołnierzy I wojny. Ale jak to w życiu bywa mimo dobrych chęci po rozmowach pojawiło się trochę problemów, powiedzmy natury „transgranicznej” a także niedomagań organizacyjnych w łonie CRUX GALICIAE (obecnie, mamy nadzieję, rozwiązanych po zmianie władz) i temat zamarł. Jakiś czas ani CRUX GALICIAE ani p. Jaskółowski nie wymieniali dalszych uzgodnień czy korespondencji w tym temacie. Potem zarządzanie sprawami CRUX GALICIAE koledzy ze stowarzyszenia złożyli na moje barki. Ponieważ skądinąd wiedziałem że p. Jaskółowski nie rozdysponował krzyży i do tego w międzyczasie zaznajomiłem się działalnością kolegi Piotra Ormana (jak też nim samym) pomyślałem, że sprawa należy do kategorii tzw. niezałatwionych (i do tego – o, wstydzie !- z naszej w sumie winy :oops: ) i należy ją ruszyć z miejsca a być może dobrym miejscem dla tych krzyży byłyby cmentarze na Jurze...

Przekazałem więc Piotrowi stan sprawy z naszej strony (kontakty, korespondencja itp. nie pomijając, mam nadzieję żadnego aspektu) a reszty dokonał on sam. Tak więc - jeszcze raz: GRATULACJE dla wszystkich uczestniczących w tym zacnym projekcie!

Mirosław Łopata.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2009, 22:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Informacji o "odżegnaniu się" Crux Galiciae nie pisałem po to aby zdyskredytować to stowarzyszenie.Jeśli tak to zostało odczytane to przepraszam za niejasne sformułowania. Chodziło mi o to,że działania Piotra w tym temacie były ostatnio w różnych prasowych i internetowych informacjach skrzętnie pomijane a moim zdaniem jego wkład w pomyślne zakończenie tego tematu był bardzo duży.Tak też,jako podkreślenie jego wkładu,odczytałem to co znalazłem na wspomnianym forum.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Teraz jest 28 mar 2024, 09:44


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 46 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL