Teraz jest 16 kwi 2024, 05:21




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 590 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 40  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 cze 2010, 18:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 cze 2010, 20:08
Posty: 253
Lokalizacja: Jura
A ja wiem ze jakby nie odbudowano Chocimia i Kamieńca... (kresy, dla zainteresowanych) to tatarzy wpadali by na grila częściej... dziś nie chodzi o obrone a o historie, o polskie korzenie... na zachodzie nie jedza kiszonej kapusty !!! i ogórków bo.... ZEPSUTE. a kto z was nie lubi bigosu mmmm (wierzcie bądź, nie, ale po pobycie na antypodach i jedzenie tego niby mare... marzyłem o bigosie.. hehe...
długi wywód, ale juz kończe. To że inni nie odbudowują, nie dbają, nie interesuja się nie jest dla mnie dobrym przykładem...

a co do emocji wypowiedzi, spoko, lubie czasem poprowokować towarzystwo, pozdrawiam wszystkich czytajacych :D


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2010, 23:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 mar 2006, 19:56
Posty: 430
Lokalizacja: Zawiercie
Kolega Maciej to w ogóle czyta posty innych, czy po prostu pisze jak leci? Ktoś zrozumiał przypowieść o kiszonych ogórkach i bigosie?

Inne nacje traktują zabytki o niebo lepiej od nas, ale wcale nie robią na siłę szopki odbudowując wszystko, co tylko się da. Szkoci mają kilka razy więcej zamków od nas. Część się zachowała w świetnym stanie, część jako ruiny. Taka była kolej historii i nie nam ją zmieniać.

A u nas, zamiast zająć się tym, co faktycznie powinno być odbudowywane (np. piękne pałace na Dolnym Śląsku, które się sypią w oczach), forsuje się modę na potworki w stylu Bobolic czy kurników na G. Birów.

Powtórzę jeszcze raz - jurajskie zamki dłużej są ruinami niż były zamkami. Kolega Maciej mówi o historii. Co ma większą wartość historyczną? Mirowskie ruiny, gdzie każdy kamień był kładziony kilkaset lat temu czy pachnące świeżością Bobolice?

_________________
v3rt.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 19 cze 2010, 08:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 cze 2010, 20:08
Posty: 253
Lokalizacja: Jura
Kolego..v3rt, czytaj ze zrozumieniem,

I bobolice i nowy mirów beda świetne m :D


Ostatnio edytowano 20 cze 2010, 13:12 przez Maciej44, łącznie edytowano 1 raz

Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2010, 08:34 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9159
Lokalizacja: Włodowice
Jak Mirów pozostanie utrwalony w formie trwalej ruiny i prace adaptacyjne nie wyjdą poza obrys obecnej bryły to faktycznie będzie świetny...

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 19 cze 2010, 08:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Maciej44 napisał(a):
I bobolice i nowy mirów beda świetne :D


W innym temacie krytykujesz Ogrodzieniec i Somoleń jako trwałą ruinę - najpierw wyrób własne poglądy kolego ;)


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 19 cze 2010, 09:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Cytuj:
za długo czytam te bezmyślne posty.
Więc oszczędź ich innym.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 20 cze 2010, 13:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 cze 2010, 20:08
Posty: 253
Lokalizacja: Jura
markpm napisał(a):
Maciej44 napisał(a):
I bobolice i nowy mirów beda świetne :D


W innym temacie krytykujesz Ogrodzieniec i Somoleń jako trwałą ruinę - najpierw wyrób własne poglądy kolego ;)


Poglądy mam ugruntowane , jestem za rekonstrukcja i odbudową ruin, (trwałe ruiny to fikcja) To co robili i Francuzi i Niemcy w 20 wieku, Jestesmy opóźnieni.. róbmy to w 21 w.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2010, 13:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 cze 2010, 20:08
Posty: 253
Lokalizacja: Jura
........... Zresztą nasi sąsiedzi zza miedzy też mają dużo ruin http://www.burgenseite.de/ i jakoś nie dręczy ich to tak jak kolegę Macieja44 :-) W każdym kraju znajdziemy średniowieczne ruiny, bo taka jest kolej rzeczy i dotyczy to nie tylko Polski ale i wielu innych krajów....

Zgoda, ale ile mają zamków odbudowanych, zrekonstruowanych? Odbudujmy tyle samo, a resztę zostawmy bz. Jak to zrobimy, jestem skłonny do kompromisu i uznać racje większości na tym forum :D


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2010, 13:50 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9159
Lokalizacja: Włodowice
To w takim razie napisz które z jurajskich zamków, strażnic, dworów/pałaców powinny zostać odbudowane i dlaczego akurat te?

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 20 cze 2010, 14:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 cze 2010, 20:08
Posty: 253
Lokalizacja: Jura
NAjprościej, wszystko co pozostało min w 30% powinno być odbudowane, pozostałe ruiny zabezpieczone bądź rekonstrukcja do "trwałych ruin" ;)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2010, 15:07 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9159
Lokalizacja: Włodowice
Operowanie procentami bywa zgubne :mrgreen:
Wg Twojego kryterium Bobolice już się łapać na odbudowę nie powinny, a taki Mirów powinien być odbudowany co w mojej ocenie było by kolosalnym błędem.
Praktycznie każdy z nas ma inną percepcję krajobrazu, jednak esencją Jury są ostańce i ruiny Orlich Gniazd, choć dobrze by kilka obiektów było odbudowanych i podobnie jak trwale ruiny udostępnionych do zwiedzania. W jakim celu mamy odbudowywać zamki które przez ostatnie kilkaset lat było ruinami? Czy po to by w ich wnętrzach urządzić 1024 kawiarnię/pub, czy wystawić kopię zbroi i dwie ławy?

Odpowiadając na Twoje PW - nie chodzi o jakąś dogłębna analizę, to nie forum speców od dawnej architektury :wink:

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 20 cze 2010, 15:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 cze 2010, 20:08
Posty: 253
Lokalizacja: Jura
hehe no fatk, zależy tez jak bedziemy liczyć procenty ,,, to widze dyskusja akademicka, co do pub-ów czy restauracji ,,, to i tak beda obok, patrz ; ogrodzieniec, bobolice mirów itp.

Dla mnie mury = ruina to brak szacunku dla historii, zwłaszcza (pewnie to wiesz) zarówno zaborcy jak i "miejscowi" rozbierali zamki dla budulca, a to na celant, a to stodoły... czy nie naleąy to zmienić ?
Nie mówie oczywiście o komnatach na wysoki połysk bo to nie pałace.. ale w dobie wirtualnej rzeczywistości ( komputerowych), można by mieć w kraju trochę "całych" pomników historii...

to oczyiscie moje subiektyne danie...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2010, 17:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Witam.
Historia to nie tylko odpicowane calaki, to także i może przede wszystkim destrukty, które przynajmniej niektórych zmuszają do refleksji, u innych zaś pobudzają ciekawość i stymulują wyobraźnie. Obcowanie z takim zabytkiem ma tę wartość niebanalną, że masz do czynienia z oryginałem nie zaś ze współczesną repliką/atrapą. Historia nie musi być monumentalna i olśniewająca, żeby być historią.Czytając Twoje wypowiedzi Maciej44 wyczuwam subtelną nutę narodowej mocarstwowości rodem z II RP, ciekawy retro smaczek lekko już gorzkawy.Tego, że rozbierali i swoi i obcy nie da się z dziejów wymazać nawet najlepszą odbudową. Jeżeli chodzi o Bobolice to nie tak dawno byłem świadkiem ciekawej rozmowy sympatycznej pary o wyglądzie dyskotekowo-plażowym. Było to wnikliwe porównanie wartości dwóch zabytków Bobolic i Mirowa z perspektywy nazwijmy ją obiektywno-popularnej. Osobnik płci męskiej do swojej partnerki, pod Bobolicami wypowiedział te oto znamienite słowa "To jest dopiero zamek (Bobolice) a nie g....na sterta kamieni (Mirów)" Głoszone przez zwolenników odbudowy poglądy zyskują jak widać coraz szersze grono popleczników.
Pozdrawiam.

_________________
Towarzystwo Jurajskie.
http://www.agroturystyka-jura.pl
www.imprezy-jura.pl


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2010, 17:36 

Dołączył(a): 29 sie 2008, 12:01
Posty: 40
Lokalizacja: zawiercie
Brakiem szacunku dla historii jest raczej niszczenie tego co zastaliśmy (np. napisy upamiętniające "TU BYŁEM...") i tony śmieci pozostawiane po sobie ( nie tylko w ruinach).
A ruiny są świadkami historii ,tego co spowodowało że wyglądają tak jak je obecnie widzimy.
Bardziej niż widok ruin boli oglądanie pałacy, które przetrwały, a obecnie powoli walą się, patrz rozjeżdżające się mury w pałacu w Pilicy.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2010, 18:20 

Dołączył(a): 15 gru 2009, 15:13
Posty: 555
Lokalizacja: Częstochowa
Policzyłem sobie zachęcony przez Herr Macieja44 ile zamków w Górnym Palatynacie zostało odbudowanych - sam byłem ciekaw jak to wyjdzie liczbowo i procentowo i czy Niemców też opanował zapał odbudowy. Każdy zresztą może sobie na stronie www.burgenseite.de obejrzec i policzyc - znajomosc niemieckiego nie jest konieczna, bo wszystko jest nie tylko opisane, ale i dołączone są zdjęcia, które mówią same za siebie. Oczywiście częśc zamków, które tam oglądamy jako budowle kompletne, nigdy nie popadło w ruinę więc ich nie liczyłem jako obiekty odbudowane.
A teraz konkrety: Marcus Stephan Meyer opisał 56 zamków Górnego Palatynatu - z tego dwa zostały odbudowane - Falkenberg (od 1937 przez grafa Friedricha Wernera von der Schulenburga) i Wolfsegg (od 1967 przez miejscową gminę). Kolejne sześc też można zaliczyc do odbudowanych, chociaż tam mieszają się kwestie naprawy, zabezpieczenia i odbudowy - znajdziemy tam określenia jak:"teilweise wiederaufgebaut" - częściowo odbudowany, "grundlegend saniert" - gruntownie odnowiony, "umfangreiche Sicherungs- und Restaurierungsmaßnahmen durchgeführt" - przeprowadzone obszerne działania zabezpieczające i restauracyjne - chodzi o zamki Falkenstein, Heimhof, Leuchtenberg, Velburg, Vilseck i Wernberg. Proporcje są następujące: odbudowane zamki 2 (3,5%) opisanych. Licząc dodatkowo te wymienione powyżej będzie tego 8 czyli 14,2% odbudowanych. Wychodzi nam, że ponad 85% pozostaje jako ruina (w bardzo różnym stanie). Przeglądając ową stronę warto zwrócic uwagę na materiał ikonograficzny zachowany w niemieckich archiwach pokazujący wygląd zamków jeszcze przed popadnięciem w ruinę.


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 590 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 40  Następna strona

Teraz jest 16 kwi 2024, 05:21


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL