Teraz jest 28 mar 2024, 09:55




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 137 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wrzesień 39r.
PostNapisane: 18 maja 2012, 10:31 

Dołączył(a): 14 maja 2012, 09:52
Posty: 9
Wojsko Polskie 1939r.
W skład pułku piechoty wchodziły trzy bataliony.W skład batalionu wchodziły cztery kompanie.

I Batalion .
1 kompania strzelecka.
2 kompania strzelecka.
3 kompania strzelecka .
1 kompania ciężkich karabinów maszynowych.(Inaczej, 1 kompania karabinów maszynowych.)
----
II Batalion.
4 kompania strzelecka.
5 kompania strzelecka.
6 kompania strzelecka.
2 kompania ciężkich karabinów maszynowych.(Inaczej, 2 kompania karabinów maszynowych.)
----


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Wrzesień 39r.
PostNapisane: 18 maja 2012, 10:48 

Dołączył(a): 14 maja 2012, 09:52
Posty: 9
c.d
III Batalion.
7 kompania strzelecka.
8 kompania strzelecka.
9 kompania strzelecka.
3 kompania ciężkich karabinów maszynowych.(Inaczej, 3 kompania karabinów maszynowych.)
----
I Batalion 11 pp stacjonował w Tarnowskich Górach.Gdyby miała Pani jakiekolwiek wątpliwości proszę dzwonić pod nr 886 551 931.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Wrzesień 39r.
PostNapisane: 18 maja 2012, 15:50 

Dołączył(a): 04 maja 2012, 15:33
Posty: 17
do pawla5591:

Chyba mnie Pan źle zrozumiał. Skład pułków a już tym bardziej 11 pp jest mi dobrze znany i nie trzeba mi tego tłumaczyć "jak dziadek krowie na granicy".
Ja poszukuję łączącego ogniwa pomiędzy szlakiem bojowym 11 pp ( również mi znanym) a tym , ze świadek zeznał śmierć dziadka pod Brzuchowicami , gdzie nie było oficjalnie 11 pp.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Wrzesień 39r.
PostNapisane: 18 maja 2012, 15:55 

Dołączył(a): 04 maja 2012, 15:33
Posty: 17
P.S.
Szlak 1 batalionu mjr Stanisława Dardzińskiego tez prześledziłam i też ich nie było pod ani w Żółkwi ani pod Brzuchowicami


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Wrzesień 39r.
PostNapisane: 18 maja 2012, 17:50 

Dołączył(a): 14 maja 2012, 09:52
Posty: 9
Właśnie z tego zestawienia wiem, w którym batalionie był Pani dziadek.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Wrzesień 39r.
PostNapisane: 18 maja 2012, 18:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Teoretycznie ja też uznaję, że prawda jest tylko jedna.
Ale nie zawsze trzymam się swoich teorii na zabój albo aż do "tragicznej" śmierci.
Do pawla5591
Czy negujesz zeznanie faceta, który walcząc obok drugiego( opierając się o ten sam ckm) uczestnika tragedii, znając jego nazwisko nie znałby jego imienia
" Ten nie zna życia, kto nie służył w marynarce"

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Wrzesień 39r.
PostNapisane: 16 sie 2012, 19:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Jadąc z Biłgoraja do Niska, w pobliżu Banachów, natknąłem się na położone kilkadziesiąt metrów od siebie dwa obiekty upamiętniające wydarzenia z września 1939 roku a związane z jednostkami, które w różny sposób powiązane są z wojennymi dziejami Jury. Na skrzyżowaniu dróg znajduje się pomnik z napisem
Dnia 14.09.1939r niemieckie lotnictwo zbombardowało odpoczywający po długim marszu znad Sanu oddział z 12 pp 6 DP grupy operacyjnej „Boruta", zginęło 2 oficerów i 27 żołnierzy. Dnia 16.09.1939r 11 PP z 23 DP grupy operacyjnej „Jagmin" zaskoczył w Banachach niemiecką kompanię kolarzy otoczył ją i zniszczył. Dnia 16.09.1939r 73 pp 23 DP grupy operacyjnej „Jagmin" maszerujący w straży tylnej dywizji, zaskoczył i rozbił w Banachach oddział piechoty niemieckiej z baterią artylerii.
Poniżej znajdują się 42 nazwiska żołnierzy. Kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się cmentarz , na którym zostało pochowanych 126 polskich żołnierzy poległych we września 1939 roku. Betonowe mogiły opatrzone są napisami:
Nieznany żołnierz, poległ, na polu chwały.
Na pomniku znajduje się napis :
Ojczyzno moja gdy cię mogę wspierać
Nie żal mi cierpieć, nie żal i umierać
Inż. Walery Bigay-Mianowski
ppor. 12 PP ur. 1908r
ppor. Jan Bochenek
Augustyn Cholewa
Józef Ligęza
i 25 nieznanych
polegli śmiercią
żołnierską 14 IX 1939r
Ku czci bohaterów
pomnik ten ufundowała
żona Walerego Bigay-Mianowskiego.

Na drugim pomniku znajduje się napis:
Kawaler orderu Virtuti Militari
Stanisław Weiss
Mgr praw ppor rez. 73 PP Armii Kraków
Ur. 10.V. 1910r / poległ 16.IX.1939r .
J.D.


Załączniki:
000.jpg
000.jpg [ 133.66 KiB | Przeglądane 16583 razy ]
002.jpg
002.jpg [ 110.83 KiB | Przeglądane 16583 razy ]
003.jpg
003.jpg [ 89.02 KiB | Przeglądane 16583 razy ]
004.jpg
004.jpg [ 124.6 KiB | Przeglądane 16583 razy ]

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Wrzesień 39r.
PostNapisane: 07 sie 2013, 07:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 mar 2008, 03:33
Posty: 319
Lokalizacja: Niegowonice
Witam,
Kilka dni temu, natknąłem się przypadkiem na dyskusję poświęconą wydarzeniom, jakie rozegrały się pod Złotym Potokiem w dniu 3 września 1939 r. Zainteresowanych odsyłam tutaj:

http://odkrywca.pl/zloty-potok-1939,171329.html

Moją uwagę zwróciła relacja o rzekomej śmierci mjr Wrzoska oraz o żołnierzu noszącym nazwisko Grębosz, który miał pochodzić z Niegowonic. Z racji tego, że jestem w pewnym sensie dość blisko związany z tą rodziną, postanowiłem przeprowadzić małe śledztwo. Okazało się, że żołnierzem tym był Piotr Grębosz, urodzony 5 czerwca 1914 r. w Niegowonicach, syn Michała i Franciszki. Według relacji jego krewnych, był on faktycznie celowniczym w 74 PP i uczestniczył w walkach pod Złotym Potokiem w dniu 3 września 1939 r. Nie poległ jednak na polu walki, lecz miał umrzeć w bliżej nieokreślonym szpitalu polowym. Rodzina otrzymała informacje o jego śmierci od dwóch innych mieszkańców Niegowonic, którzy podobnie jak Piotr Grębosz, byli żołnierzami 74 PP i uczestniczyli w tych samych walkach pod Złotym Potokiem. Niestety, rodzinie po wojnie nie udało się zlokalizować jego mogiły.

I tu pytanie do wszystkich mających wiedzę w tematyce września’39 r. : czy ktoś może wie, gdzie mógł funkcjonować taki szpital polowy? Czy był to polski czy niemiecki szpital? I wreszcie gdzie można by szukać mogiły Piotra Grębosza lub chociaż śladu po niej? A może ktoś wie, czy udało się zidentyfikować żołnierzy pochowanych na cmentarzu w Złotym Potoku?
Pozdrawiam,
wr


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Wrzesień 39r.
PostNapisane: 07 sie 2013, 12:36 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Strasznie interesująca informacja :!: Wg moich ustaleń - niepopartych co prawda publikacjami - batalion mjr Wrzoska wycofał się przez wawóz Łazy w stronę Ludwinowa, a potem dotarł do Armii Kraków i poszedł w stronę Buska zanim zamknęło się okrążenie. Zatem nie sadzę by był w grupie 6 sanitarek przedzierających się na Koniecpol (Pelc-Piastowski), ani też by był w grupie jeńców wziętych do niewoli pod Czarnym Kamieniem. Jeśli był w tej ostatniej grupie, to szpitala nalezałoby szukać w rejonie Dobrodzienia.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Wrzesień 39r.
PostNapisane: 20 sty 2014, 20:17 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Żołnierz Polski w Kampanji Wrześniowej: reprint wydano z okazji 65 rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej - http://zbrojownia.cbw.pl:8080/dlibra/do ... ta?id=2572 (można pobrać całość w pdf)

i małe fragmenty z naszego terenu:

Bydlin

Obrazek

Obrazek

Siedlec / Złoty Potok / Janów

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Wrzesień 39r.
PostNapisane: 06 lip 2014, 17:23 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Michał. Masz może coś na temat drogi bitewnej 25pp ?
Chodzi mi o odcinek Olsztyn - Julianka
27pp szedł przez Małusy i Żuraw, 74gpp -wiadomo... oczywiście oprócz II baonu.
a 25pp?

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Wrzesień 39r.
PostNapisane: 06 lip 2014, 18:26 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Nie mam, moje zainteresowania DWŚ są bardzo ściśle ukierunkowane i nie związane z Jurą oraz jej bliższym czy też dalszym sąsiedztwem. Jak grzebiąc gdzieś znajduję teksty odnoszące się do Jury to wrzucam na forum, ale to tylko dzieło przypadku.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Wrzesień 39r.
PostNapisane: 06 lip 2014, 18:58 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Dziękuję... no cóż, może ktoś inny wie.. Wg Przemszy Zielińskiego sztab dywizji o 8 rano 3 września znajduje się w lesie na wschód od Olsztyna, ale już godzinę później trzy pułki tracą ze sobą kontakt. O 21 do lasu na północny wschód od Siedlca docierają pododdziały 25 i 27pp. Rozumiem, że od zachodu, a nie północy. Jakim więc cudem 27pp posuwa się przez Żuraw (Andrzej Siwiński) i co się dzieje z 25pp? Wszystko dzieje się w chaosie organizacyjnym i nie można oczywiście mówić o zwartych jednostkach bojowych, ale może ktoś coś wie...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Wrzesień 39r.
PostNapisane: 07 lip 2014, 11:02 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Chciałbym usystematyzować to, co powszechnie wiadomo na temat działań 7dp po wyjściu z Częstochowy
W leśniczówce w Kręciwilku w nocy z 2 na 3 września plan był następujący
- I i II batalion 74pp z kawalerią dywizyjną - straż przednia
- III batalion 74pp - ubezpieczenie od południa drogi Olsztyn - Janów
- 27pp - teren na północ od drogi Olsztyn - Janów, przy czym jeden batalion wysunięty jeszcze bardziej na północ na linii Kusięta, Turów, Żuraw, Okrąglik
- 25pp - straż tylna, a więc las na wschód od Olsztyna i od Warty do szosy Częstochowa - Olsztyn
Taki był plan
Ostatecznie do wieczora 3 września wszystkie jednostki dotarły do:
- 25pp - rejon folwarku Ciecierzyn i okolice Zrębic wraz z II baonem 7pal - zgubił się tylko jeden oddział - przypuszczalnie jedna kompania, która zaatakowała niemiecki samochód sztabowy ze skutkiem pomyślnym ale... w Gnaszynie
- III 74pp - droga Żarki - Janów
- 74pp, III baon 7pal, 7dac, kawaleria dywizyjna i kompania sztabowa - las na wschód od Bogdańca
- 27pp i I baon 7pal - las na północ od Janowa
- kompania ckm 27pp - leśniczówka Śmiertny Dąb
- BON Kłobuck - między Przyrowem, a Janowem

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Wrzesień 39r.
PostNapisane: 15 wrz 2015, 13:27 

Dołączył(a): 09 wrz 2008, 20:29
Posty: 12
Lokalizacja: Poręba
Myślę że to zdjęcie idealnie tu pasuje.
Ciekawe skąd tyle tych armat nazbierali?


Załączniki:
Armaty Wolbrom.jpg
Armaty Wolbrom.jpg [ 125.53 KiB | Przeglądane 14444 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 137 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 09:55


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 40 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL