Teraz jest 28 mar 2024, 14:54




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 231 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 28 lip 2015, 08:09 

Dołączył(a): 06 kwi 2010, 15:21
Posty: 351
Na zamku wcześniej byłem dokładnie w sobotę 25 kwietnia 2015 r. Był dostępny, czysto i pusto, żadnych śladów robotników czy zakazów.
Wczoraj - zakazy widoczne już przy zawalonym materiałem budowlanym parkingu. Dwa wejścia w obrębie murów dokładnie zabezpieczone.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 28 lip 2015, 08:26 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
A ja od maja do chwili obecnej kilkanaście razy, nawet kiedyś tam burmistrza Pilicy spotkałem :mrgreen:
Wcześniej z dostępem nie było problemów, ale później zabito dechami wejścia na zamek, z tym że jedna z furt nie była zamknięta na kłódkę i wchodzić się dało. Zakazy były, tylko stale przewracane/zrywane...

Natomiast jedna rzecz mnie spieniła bardzo konkretnie - na dolnym zamku, przy schodach prowadzących na zamek wysoki leżała cegła palcówka z odciśniętymi śladami łap małego psa. Jak byłem tam ostatnio to cegły już nie było. Mam cień nadzieję że została zabrana przez pracowników gminy/nadzór archeo i będzie później gdzieś na zamku wyeksponowana. Choć bardziej prawdopodobna jest wersja że jakiś burak zabrał na "pamiątkę".

Co do klimatu, zawsze jeszcze Udórz pozostaje :D

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 26 gru 2015, 20:25 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
W końcu trafiłem do Smolenia po zakończeniu prac na zamku.
Trafiłem jednak jak się okazało bardzo "niefortunnie" gdyż ze słonecznej i wręcz upalnej jak na koniec grudnia pogody w drugim dniu Świąt skorzystało sporo osób i na zamku był tłok. Tłok oczywiście jak na ten obiekt patrząc z perspektywy lat minionych, bo wręcz przekonany jestem iż teraz będzie do Smolenia wielu turystów przyjeżdżać. Dlaczego? odpowiedź w pkt-ach:

1.
Gmina Pilica, powoli bo powoli ale zyskuje stale rosnącą popularność wśród turystów. Teren przebogaty przyrodniczo, historycznie i nie tylko o samą Pilicę tu chodzi. Ciekawy i bardzo urozmaicony krajobraz ze sporymi deniwelacjami co zawsze będzie przyciągało miłośników aktywnego wypoczynku.

2.
Lokalizacja w pobliżu ważnej drogi z Krakowa, dobrze widoczny z niej zamek, krótkie dojście z dużego jak na nasze warunki parkingu.

3.
Coraz większa ilość informacji w necie i tradycyjnych wydawnictwach.

4.
Sam zamek z rewelacyjnym wykorzystaniem naturalnych walorów obronnych wzgórza, barwną historią no i oczywiście zapierającymi dech widokami.

5.
W mojej ocenie, patrząc całościowo, udana adaptacja ruin do obecnych wymagań ruchu turystycznego. Udana acz nie idealna gdyż:
- podejścia/ścieżki nie zostały wysypane lokalnym materiałem skalnym :evil:
- na zamku wysokim jedno okienko niezabezpieczone, a dziecko się tam mieści i spada prosto na most wiodący do "gotyckiego"/wschodniego zamku dolnego,
- również na zamku wysokim pozostawiono barierki z "kwasówki" przy wieży, co razi, mocno razi.
- brak bezpośredniego przejścia między zamkami dolnymi,
- relikt pieca zamieniony w piaskownicę?
- nie wykarczowane podejście do kapliczki,
- tablice, mimo że estetyczne i treść ciekawa to ich ilość przytłacza, o adresie strony www na nich nie mówiąc (http://www.pilica.pl/kategorie/zamek_pilcza - są tam wizualizacje tablic).

To tak na szybko, gdyż będę musiał się wybrać tam w tygodniu poza feriami i na spokojnie pooglądać. Odnośnie 2 ostatnich wymienionych spraw - może lepiej było zrobić większą zbiorczą tablicę przy parkingu, a wyżej zmniejszyć liczbę tablic i ograniczyć wielkość/treść. Druga sprawa to chyba warto stawiać na "nowe" technologie i jak to teraz modnie się określa mając taki, tfu, produkt turystyczny zainwestować niewielkie pieniądze w porządną gminną stronę www poświęconą tylko Smoleniowi. Na takiej stronie z prostym i łatwym do zapamiętania adresem zamieścić dokładniejsze informacje a na tablicach np kody do zeskanowania smartfonem? A może to wkrótce będzie?

Niestety domena zameksmolen.pl została "wykupiona" przez handlarza domen i można ja obecnie za 2000+VAT kupić.

Mi się zamek w obecnej odsłonie, mimo wymienionych spraw, bardzo podoba i chciałbym by tak właśnie udostępniono pozostałe Orle Gniazda.
Bo to co było jeszcze 15 lat temu trwale odeszło w przeszłość i dawnego klimatu majestatycznych, urokliwych i spokojnych, czy też na poły zapomnianych ruin nie wrócimy...

W połowie grudnia, kiedy telefonicznie rozmawiałem z urzędnikami UMiG Pilica nie było jeszcze wiadomo jak będzie rozwiązana kwestia opłat wstępu. Na razie, czyli pewnie do momentu nadejścia zimy kiedy można zamek zwiedzać bez ryzyka, będzie on dostępny bezpłatnie i furty mają pozostawać otwarte.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 26 gru 2015, 20:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Ale smolenzamek.pl wygląda na wolny.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 26 gru 2015, 23:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Michał napisał(a):
podejścia/ścieżki nie zostały wysypane lokalnym materiałem skalnym :evil:

Chodzi Ci o wapień :?: ,może go już nikt nie mieli bo na ścieżki jurajskie kruszywo trafia jakby na chybił-trafił...Szkoda że tak się dzieje. :(


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 27 gru 2015, 09:46 

Dołączył(a): 30 sie 2015, 17:50
Posty: 109
Lokalizacja: D.G. - Strzemieszyce
Tak myślałem że założyciela forum minąłem wczoraj w Dol. Wodącej :D
Co więcej parkowałeś obok mojego czerwonego grata.
Nieskromnie pochwalę się że wszystkie schody i podesty na zamku Pilcza (w obrębie murów i nie licząc metalowych na wieżę) wykonały moje i jeszcze jednego majstra ręce. Mam nadzieję że się podoba :) ja osobiście już tam nie chodzę bo mam coś w rodzaju uprzedzenia. Zostawiłem tam kilka miesięcy życia w warunkach niemalże zimowych, na początek i koniec każdej dniówki tragarząc kilkadziesiąt kg. narzędzi :?
Na szczęście praca już wykonana i dobrze się sprawuje.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 27 gru 2015, 10:33 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
@Marianowski, tak chodzi o jasny grys/drobny tłuczeń dolomitowy lub wapienny np. taki jak wysypano zamek dolny.
Nie przyglądałem się dokładnie jaką skałę wykorzystano do wysypania ścieżek, lecz kolor ma ciemnoszary i lekko gryzie się z tym co występuje w odkrywkach warstw skalnych tej części Wyżyny.

@Zep - gdzie się mijaliśmy? jak wróciliśmy to czerwonego samochodu już koło Ośrodka nie było, a w Dolinę wchodziliśmy częściowo ścieżką edukacyjną a w większości na przełaj.

Tak jak pisałem powyżej, wg mnie za dużo tablic, rodzaj tłucznia na ścieżkach i barierka z kwasówki pod wieżą. To elementy które mogły by być lepsze. Infrastruktura drewniana jest OK - prosta forma, wygląda że konstrukcje solidne, dobrze wykonane. Zobaczymy jak wszystko zniesie próbę czasu i zdolności naszych rodaków do destrukcji otoczenia.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 27 gru 2015, 19:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Ilość tablic to rzecz gustu. Dla kogoś kto zna historię zamku może być zbyt duża. Dla laika niekoniecznie. Ja mam zastrzeżenia do poręczy przy wejściu/zejściu z zamku zachodniego. Schody są strome. jesienią i zima będą śliskie a wykorzystanie poręczy przez osobę starszą jest niewykonalne ze względu na jej spory przekrój (na oko ~20x20cm). Przy wejściu do zamku wschodniego nie ma to znaczenia. Prywatnie i stronniczo - efekt remontu bardzo mi się podoba :D


Załączniki:
smolen.jpg
smolen.jpg [ 161.53 KiB | Przeglądane 13938 razy ]
smolen_2.jpg
smolen_2.jpg [ 125.4 KiB | Przeglądane 13938 razy ]

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 27 gru 2015, 20:54 

Dołączył(a): 30 sie 2015, 17:50
Posty: 109
Lokalizacja: D.G. - Strzemieszyce
@ alkosander :Akurat tych wejść i mostu my nie robiliśmy. Tylko wewnątrz murów.
Pierwotnie projektant przewidział strome drewniane podesty zamiast schodów. Na szczęście nie upierał się przy tym ale i tak ten cały projekt był troszkę nieprzemyślany delikatnie mówiąc.

@Michał widziałem cię z rodzinką i psem jak wchodziliście od strony lasu (ośrodka) do doliny. Nie miałem śmiałości was zaczepiać ale pewnie jeszcze kiedyś się spotkamy to ośmielę się zagadać :oops: .


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 27 gru 2015, 21:04 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Pod Biśnikiem, jak rowerzyści jechali?
Ja nie gryzę a Miśka można spacyfikować, trzeba było zagadać.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 27 gru 2015, 21:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
alkosander napisał(a):
Ja mam zastrzeżenia do poręczy przy wejściu/zejściu z zamku zachodniego. Schody są strome. jesienią i zima będą śliskie a wykorzystanie poręczy przez osobę starszą jest niewykonalne ze względu na jej spory przekrój (na oko ~20x20cm). Przy wejściu do zamku wschodniego nie ma to znaczenia. Prywatnie i stronniczo - efekt remontu bardzo mi się podoba :D


Może podjazd dla niepełnosprawnych, albo winda rozwiąże problem? :roll:

_________________
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 27 gru 2015, 21:23 

Dołączył(a): 30 sie 2015, 17:50
Posty: 109
Lokalizacja: D.G. - Strzemieszyce
Michał napisał(a):
Pod Biśnikiem, jak rowerzyści jechali?
Ja nie gryzę a Miśka można spacyfikować, trzeba było zagadać.

Dokładnie pod Biśnikiem. Ja byłem z kolegą chociaż zazwyczaj chodzę z córą i żoną jak Wy. One potem zawsze krzyczą na mnie że długą trasę wybrałem :wink:
A pacyfikowanie Miśka to nie była moja sprawa, pacyfikowali go inni. Ja tam byłem do roboty i wykonywania poleceń.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 27 gru 2015, 21:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2005, 23:36
Posty: 1217
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E
Jakoś nie widzę przystosowania zamku dla niepełnosprawnych. Wszelkie tego typu udogodnienia zniszczą charakter zamku takiego jak jest. Na wózku inwalida i tak na wieżę nie wyjedzie.

Przepraszam co to jest czat jakiś w tym wątku?

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 20 cze 2016, 17:14 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
No to już oficjalnie - zamek od pewnego czasu jest "formalnie" udostępniony do zwiedzania.
Bezpłatnie ma być, przynajmniej tak z dzisiejszej rozm. tel. wynikało, udostępniony/otwarty wschodni zamek dolny, reszta (część zachodnia, zamek wysoki, wieża) płatna 7zł bilet normalny, 5zł bilet ulgowy.

Otwarty codziennie od godz. 9:00 nie pamiętam tylko do której, najprawdopodobniej od lipca w cenie biletu przewodnik (wejścia o pełnej godzinie).

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 20 cze 2016, 20:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Dobrze, że choć parking za darmo, bo na babciowym cena wzrosła do 5 zeta, kasuje potomek.


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 231 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 14:54


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 30 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL