Teraz jest 28 mar 2024, 09:31




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 09 lis 2010, 09:05 

Dołączył(a): 09 lis 2010, 08:44
Posty: 2
Lokalizacja: Włodowice
Witam! Władze gminy prowadzą działania związane z ostatecznym wykreśleniem obiektu z listy zabytków i przejęciem terenu przez gminę. Co to oznacza? Nie wiem dokładnie, jakie są dalsze plany wójta odnośnie do tego terenu, ale istnieje zagrożenie, że ruiny zostaną po prostu wyburzone, a teren sprzedany. Od pewno czasu zaczęłam gromadzić dane archiwalne na temat obiektu i mam pewien pomysł, który mógłby wypalić, a który mógłby pomóc i temu miejscu, i całej gminie. Realizacja tego planu wymaga jednak zawiązania stowarzyszenia. Nie możemy dopuścić do tego, żeby gmina, która i tak od lat niewiele zrobiła, żeby ratować obiekt, teraz miała otwartą furtkę do jego całkowitego zniszczenia i sprzedania terenu pod knajpę, czy Biedronkę. Liczę więc na poparcie, szczególnie ze strony mieszkańców gminy Włodowice!


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2010, 09:53 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Witam,

Pani Agnieszko proszę o kontakt na PW lub maila.
Parę dni temu krótko rozmawiałem z Wójtem o pałacu, dokładnie o odkrzaczeniu części wewnętrznej i tak jak Pani pisze Gmina stara się o przejęcie obiektu. Do czasu przejęcia żadne prace nie będą realizowane. Wójt powiedział że teren zostanie zagospodarowany zgodnie z wolą mieszkańców, cokolwiek miało by to oznaczać.

Odnośnie stowarzyszenia - zapraszam do zapoznania się z działalnością i wstąpienia do Towarzystwa Jurajskiego.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 09 lis 2010, 20:31 

Dołączył(a): 29 sie 2008, 12:01
Posty: 40
Lokalizacja: zawiercie
Przykro to słyszeć, z tymi ruinami mam dużo wspomnień. Tak się składa że moja cioteczna babcia była żoną ostatniego (chyba można tak go nazwać) właściciela pałacu. Bo jako jedyny z licznego grona spadkobierców pomieszkiwal w jednym z pokoi pałacowych. Po jego śmierci ciotka wyprowadziła się stamtąd. Mój tata ciągle wspomina jak jako dziecko odwiedzał ich. A później moja rodzina wielokrotnie odwiedzała sad za pałacem , szczególnie jesienią gdy można było zbierać gruszki, mirabelki, jabłka i przede wszystkim orzechy włoskie.
Podobno były czasy gdy interesowano się jeszcze odbudową pałacu. Zbierano zdjęcia i dokumenty z nim związane. Ale niestety jak większość takich obiektów, zniszczał doszczętnie.
Gdyby tylko dało się coś zrobić, by dalej nie waliły się jego mury, jestem jak najbardziej za.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 kwi 2011, 09:03 

Dołączył(a): 07 lis 2009, 17:55
Posty: 429
Lokalizacja: OLKUSZ
Cytuj:
Decyzją wojewody śląskiego pałac we Włodowicach, będący do tej pory własnością Skarbu Państwa i zlokalizowany tuż przy tamtejszym urzędzie, znajdzie się wkrótce w posiadaniu gminy. To nie tylko powód do dumy, ale także spora odpowiedzialność za historyczny obiekt.


więcej w Dzienniku Zachodnim http://www.dziennikzachodni.pl/zaglebie/386469,palac-w-ktorym-nocowal-jan-iii-sobieski-stanie-sie,id,t.html


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 kwi 2011, 09:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2007, 20:29
Posty: 3061
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Tak w związku z tym artykułem. W ilu miejscach nocował Jan II Sobieski, bo wydaje mi się, że zaniast jechać pod Wiedeń zwiedzał Jurę i okolice.

_________________
-------------------------------------------------------------------
http://www.towarzystwojurajskie.pl/
strona domowa:
http://www.sa.wicz.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 kwi 2011, 10:09 

Dołączył(a): 23 lut 2007, 20:57
Posty: 375
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Też mnie to kiedyś bawiło - ale gdzieś przeczytałem, że przeciętny "zasięg" armii w owych czasach to jakieś 30 km, więc w sumie mogłoby być (choć o ile pamiętam - wojska Sobieskiego nocowały pod Bobolicami, a to znacznie bliżej Włodowic). Bardziej dziwi mnie jego trasa, ale nie chce mi się sprawdzać/szukać czy pokrywa się jakoś z ówczesnymi traktami.

_________________
Forum Eksploratorzy


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 kwi 2011, 10:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Trzeba jeszcze dodać czas niezbędny na hurtowe sadzenie lip .W obliczeniach należy uwzględnić noclegi w obie strony a sadzenie drzew tylko w drodze powrotnej. Wszystkie znane mi "lipy Sobieskiego" zostały posadzone dla uczczenia zwycięstwa ;) A nieco poważniej: na Wiedeń szło sporo oddziałów i wszystkie po drodze gdzieś nocowały. Najpewniej nadchodziły z różnych kierunków,różnymi drogami, bo miejscowości przy jednej trasie nie były w stanie wyżywić takiej masy ludzi. Oddziały mogły więc iść i przez Bobolice i przez Włodowice. Z czasem każdy taki maszerujący oddział w miejscowej legendzie zmienił się w "Sobieskiego we własnej osobie" :)

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 kwi 2011, 16:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
nie wiem czy dobrze "rozumiem"
lipa to lipa
jak wszystko co jurajskie?

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2011, 21:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
. W "Dariuszu księcia Jakuba", pisanym w trakcie odsieczy wiedeńskiej, można przeczytać:
- 25-ego lipca cały dzień spędziliśmy w Częstochowie na nabożeństwie,
- 26-ego byliśmy we Włodowicach
- 27-ego w Bydlinie
- 28-ego w Pieskowej Skale
- a 29-ego przybyliśmy do Krakowa

Zapiski pamiętnikarskie Jakuba Sobieskiego towarzyszącego ojcu dowodzą,że
1/ Pobyt we Włodowicach ( prawdopodobnie związany z noclegiem w pałacu) miał miejsce w trakcie
podróży Jana III Sobieskiego do Krakowa, gdzie miała miejsce koncentracja wojsk koronnych przed
wyprawą na Wiedeń.
2/ Prawdopodobnym może być, że pod Bobolicami założono obóz dla części wojsk podążających na koncentrację z Warszawy.
3/ Wyprawa z Krakowa na Wiedeń głównych sił omijała Włodowice, ponieważ Jan III Sobieski przez Będzin podążał w kierunku Tarnowskich Gór.
Odnośnie lip prosty test dendrologa określi wiek każdej lipy. Jeżeli Jan III Sobieski miał osobowość celebryty, a właściciele wsi lub dzierżawcy sadzonki pod ręką, zawsze mógł znaleźć 15 minut na posadzenie drzewka.

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2011, 22:49 

Dołączył(a): 28 paź 2005, 07:08
Posty: 812
Przepraszam, czy nie chodzi czasem o "Diariusz"

_________________
Endomondo_Se_Bywam:) AllegroBiker


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 12 kwi 2011, 22:53 

Dołączył(a): 23 lut 2007, 20:57
Posty: 375
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Z Krakowa do Wiednia przez Będzin i Tarnowskie Góry szedł? Ciekawe jak dalej... Cud prawdziwy, że pod ten Wiedeń dotarł, cud :mrgreen: Kara Mustafa czekając z nudów chyba koniowi warkoczyki plótł ;)

_________________
Forum Eksploratorzy


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2011, 23:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Właśnie włączyłem kompa ,żeby to sprostować bo też mi to do głowy przyszło ale pierwsze z brzegu info
trasa rowerowa Będzin - Bytom - Tarnowskie Góry - Gliwice - Rudy - rezerwat Łężczok - Racibórz - Pietrowice Wielkie - Krzanowice. Upamiętnia przemarsz wojsk króla Jana III Sobieskiego na Wiedeń.
Oczywiście chodzi o diariusz a w oryginale dyaryusz.
A przebieg marszu na Wiedeń wyglądał tak:
Z Krakowa wojska ruszyły na Śląsk, najpierw Mikołaj Sieniawski z 20 chorągwiami jazdy, a za nim król z głównymi siłami prowadzonymi przez Jabłonowskiego. Za armią posuwał się olbrzymi tabor liczący około 8 tys. wozów. Wieziono na nich zapasy żywności na pół roku. W tym samym czasie wyruszyły pod Wiedeń posiłki z krajów Rzeszy Niemieckiej - oddziały saskie, bawarskie, szwabskie i frankońskie. W Tarnowskich Górach Sobieski dokonał przeglądu wojsk, po czym armia ruszyła dalej dwiema drogami, które schodziły się w Ołomuńcu. Sieniawski szedł na Białą, Cieszyn, Ołomuniec, Wischau, Nikolsburg, Jabłonowski zaś na Gliwice, Racibórz, Opawę, Ołomuniec i stąd w ślad za Sieniawskim. W Raciborzu król z trzema tysiącami jazdy odłączył się od sił głównych i szybkim marszem zamierzał połączyć się z Sieniawskim. Ten stanął 25 sierpnia w Nikolsburgu, przebywszy 321 km w ciągu 12 dni. 31 sierpnia za Nikolsburgiem król połączył się z Sieniawskim.

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 kwi 2011, 21:09 

Dołączył(a): 23 lut 2007, 20:57
Posty: 375
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
No proszę :)

_________________
Forum Eksploratorzy


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 kwi 2011, 06:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
We wszystkich opowieściach Sobieski sadził lipy w drodze powrotnej,już jako zwycięzca. W tamtą stronę miał inne problemy na głowie :wink:

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 14 kwi 2011, 07:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Raczej nie on sadził, zresztą nie tylko lipy, na Łężczoku jest Dąb Sobieskiego ale podobno jakieś 100 lat za stary, żeby pasował :D .


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 09:31


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 30 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL