Teraz jest 08 maja 2024, 08:43




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 lut 2011, 13:36 

Dołączył(a): 30 lis 2010, 08:29
Posty: 19
na starej mapie Olkusza między Kluczami a Hutkami znalazłem nazwę J.Biała Karczma jakiś zbiornik wodny -nigdy o nim do tej pory nie słyszałem poza tym że podobno już nie istnieje może ktoś ma jakieś ciekawe stare fotki jak to kiedyś wyglądało oraz informacje czy rzeczywiście nic tam już nie ma?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2011, 17:21 

Dołączył(a): 30 lis 2010, 08:29
Posty: 19
po małym wywiadzie w terenie wiem że była tam woda i oznaczenie z mapy ewidentnie pokazuje zbiornik wodny więc na pewno nie jaskinie a dlaczego się tak nazywa i czy była tam jakaś karczma tego nie udało mi się dowiedzieć-najbliższa karczma o której słyszałem to ta na Pazurku(może ona była Biała i jakieś powiązanie z nią dało nazwe dla tego zbiornika) jednak nie udało mi się jej zlokalizować zresztą na tym forum ktoś pisał że nic z niej nie zostało


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2011, 18:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2009, 10:42
Posty: 1231
Lokalizacja: Klucze, Ryczowek
Był tam kiedyś Bielny Staw ale J. Biała Karczma w życiu nie słyszałem dlatego proszę o więcej szczegółów. Jestem tym żywo zainteresowany :) Bardzo fajnie że ludzie wyciągają takie starocie na światło dzienne można się tyle dowiedzieć o interesujących nas terenach. Mógłbyś zeskanować tą mapkę? Porównamy z moimi danymi o zbiornich na tym trenie, wtedy może któreś się pokryją :)

_________________
http://www.oruba.pl
http://www.ryczowek.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 10 lut 2011, 19:40 

Dołączył(a): 05 gru 2010, 11:42
Posty: 106
Nazwa Biała Karczma w opowiadaniach istniała jako karczma mieszcząca się przy drodze Klucze Hutki,karczma ta według opowiadań miała istniec jeszcze przed I wojną i prosperowac całkiem dobrze, obok niej przepływała rzeczka.Pewniego dnia karczma miała się zapaść pod ziemię,i nic po niej nie pozostało.Ale to tylko opowieści ludzi w Kluczach,nikt tam nie był i nikt nie widział,ile w tych opowiadaniach jest prawdy ?tego nikt nie wie.
Po stawie Bielnym został już teraz tylko zarośnięty dołek ze starymi drzewami rosnacymi nad brzegiem.Staw ten był zasilany wodą z ponikowskich źródełek,jednak gdy powstała kopalnia w Olkuszu, woda zanikła więć staw przestał istnieć.Był to naprawdę ślicznie położony staw z jednej strony las a z drugiej czyste gorące piaski pustyni Błędowskiej.Obecnie miejsce po stawie upodobali sobie myśliwi,dokarmiajątam zwierzynę aby później strzelać do niej ze zbudowanej ambony,niezbyt to fajne.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2011, 19:45 

Dołączył(a): 30 lis 2010, 08:29
Posty: 19
Dawid tu jest ta mapa -widziałem jeszcze to jezioro??? na jakiejś innej mapie ale nie pamiętam jakiej
http://www.mapywig.org/m/WIG100_300DPI/ ... 300dpi.jpg


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2011, 20:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
A to nie przypadkiem jedyne jezioro na pustyni uwieczniane na pocztówkach (z drewnianym mostkiem)?

_________________
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 10 lut 2011, 21:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2009, 10:42
Posty: 1231
Lokalizacja: Klucze, Ryczowek
Teraz to mnie tym zastrzeliłeś nie jest to staw Bielny ani Jandy ani też inne z tego terenu ;/ ale na pocieszenie postaram się jutro wszystkiego dowiedzieć :) oczywiście odpisze jak wrócę z pracy ;)

_________________
http://www.oruba.pl
http://www.ryczowek.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 15 lut 2011, 20:11 

Dołączył(a): 30 lis 2010, 08:29
Posty: 19
Dawid co taka cisza? nic nie udało Ci się dowiedzieć?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2011, 20:30 

Dołączył(a): 05 gru 2010, 11:42
Posty: 106
Miejsce w którym przypuszczalnie było kiedyś jeziorko Biała Karczma jest obecnie zarośnięte drzewami,w większości brzozą,która została posadzona po pożarze.Szukałam tego miejsca wczoraj,zostało płytkie zagłębienia,chodząc po lesie w tych okolicach można łatwo znaleźc miejsca gdzie kiedyś były jakies zbiorniki wody czy wysięki wody


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2011, 20:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2009, 10:42
Posty: 1231
Lokalizacja: Klucze, Ryczowek
Czekam na email z Nadleśnictwa. Prosiłem żeby mi poszukali informacji na ten temat. Jak znajdą to prześlą, oczywiście od razu się podzielę.

_________________
http://www.oruba.pl
http://www.ryczowek.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 lut 2011, 22:46 

Dołączył(a): 29 mar 2010, 12:45
Posty: 58
na mapie z 1830r. nie ma jeziorka Biała Karczma, a ścieżki w tej okolicy jak również 2 źródła rzeki Białej są jak na mapie z 1933. albo kartografowie Królestwa Polskiego nie zwiedzili dokładnie terenu albo jeziorka jeszcze nie było.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lut 2011, 23:49 

Dołączył(a): 29 mar 2010, 12:45
Posty: 58
Jeśli chodzi o zbiorniki wodne w tej okolicy to ich zanik łączy się z nasileniem działalności górniczej. znawcy tematu wiedzą o tzw leju depresyjnym lustra wody związanym z działalnością pobliskich kopalni. dotyczy to nie tylko j. biała karczma ale również naturalnych źródeł rzeki Biała, rzeki Baba i innych mniejszych. źródła Sztoły - podobno teraz marne - w zamian wody odprowadzane Babą do Sztoły. źródła Białej - zanikłe, a inne dopływy z tego terenu marne - w Laskach chyba jakaś okresowa rzeczółka... - za to nadrabia kanał Dąbrówka z ZGH - zasila Białą Przemszę wodą o często wiele razy przekroczonym poziomie zawiesiny nie mówiąc o metalach ciężkich ( uwaga wędkarze ryby z Białej Przemszy poniżej ujścia Białej raczej nie nadają się do spożycia - przez te metale... ). Trochę na temat stosunków wodnych w tej okolicy jest na stronie Stowarzyszenia Przyjaciół Białej Przemszy - www.bialaprzemsza.pl, jak również o walce stowarzyszenia z ZGH o przestrzeganie norm tego co spuszczają do środowiska. ale planuje się niedługo zamykanie kopalni. czy pompy przestaną działać? czy lej depresyjny wyrówna się i źródła białej znów zabiją? może ktoś z koleżanek i kolegów rozszerzy temat.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2011, 22:20 

Dołączył(a): 29 mar 2010, 12:45
Posty: 58
Dawid kiedyś chyba coś pisałeś o stawach Bielnym i Jandy. ( bielny to chyba ten u źródeł Białej gdzie teraz stoi ambona myśliwska a Jandy to nie wiem - gdzie to jest ) masz jakieś informacje? już nie pamiętam ale zrozumiałem że były pomysły odtworzenia tych stawów. jest taki pomysł u jakichś guru z naszej gminy?
byłem ostatnio na spacerze u wyschniętych źródeł Białej. przeszedłem dolinką chwilę, ale dolinka zagrodzona nasypem i drogą utwardzoną jakimś tłuczniem - tak myślę, gdyby rzeczywiście kiedyś źródła Białej znów zabiły to w tym miejscu powstanie nowy staw. okolica fantastyczna. płasko -prawie nie jura, a za chwilę piaski pustyni "nieco" zarośniętej...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 mar 2011, 22:47 

Dołączył(a): 29 mar 2010, 12:45
Posty: 58
na austriackiej mapie z 1905r. widać jeziorko w miejscu Białej Karczmy.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 kwi 2015, 17:55 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Czy ktoś zna szczegóły wylewu Baby w 1655 roku? Jest to powódź zaliczana do największych w historii Polski...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Teraz jest 08 maja 2024, 08:43


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL