Jurajskie Forum Dyskusyjne
http://forumjurajskie.pl/

Pilica w starych dokumentach
http://forumjurajskie.pl/viewtopic.php?f=1&t=4807
Strona 1 z 1

Autor:  jurasikprog [ 30 mar 2011, 22:33 ]
Tytuł:  Pilica w starych dokumentach

tak przez przypadek znalazłem :wink:
http://dziedzictwo.polska.pl/katalog/in ... d,7411.htm

Autor:  alkosander [ 31 mar 2011, 05:53 ]
Tytuł:  Pilica w starych dokumentach

tak przez przypadek znam :wink:

Autor:  Spider [ 26 kwi 2011, 20:13 ]
Tytuł:  Pilica w starych dokumentach

Polecam szczególnie w tym, i nie tylko watku.

Załączniki:
Image1s.JPG
Image1s.JPG [ 66.46 KiB | Przeglądane 15024 razy ]

Autor:  Rybak [ 13 mar 2015, 18:43 ]
Tytuł:  Pilica w starych dokumentach

Fragmenty listu czytelnika prasowego - nie ustaliłem gazety ...
"Kielce 18 lutego 1846
Artykuł pomieniony (...) mówi (...), że dzierżawca miejscowy odkrył pierwotną czarną i tłustą ziemię zwaną humus (...), możnaby wnosić, że to jest torf, gdyby znowu nie stawał na przeszkodzie temu mniemaniu wypadek, że skład ziemi odkryty został w gruncie okolicy górzystej i tuż pod stromą skałą (....). Najciekawszym jest szczegół, że w głębszej warstwie tej ziemi, znalazło się mnóstwo ogromnych zębów (...). ogromny ząb musiał należeć do zwierzęcia ogromnego. A, że podawca dowodzi niżej, iż to zagrzebanie nastąpiło w czasach historycznych, w których zatem nie było mastodonów i mamutów, czyjeż zatem te ogromne zęby (...) pod miastem Pilica odkryte?"
Wiecie coś o tym?

Autor:  alkosander [ 13 mar 2015, 19:22 ]
Tytuł:  Pilica w starych dokumentach

W górzystej i malowniczej okolicy, pomiędzy miastom Pilicą i sąsiednim Olbromem, znajduje się wioska Strzegowa, w blizkości starożytnych rozwalin zamczyska, Smoleń zwanego. Na gruncie wspomnionej wioski, tuż pod stromą skałą, przemyślny i gospodarny dzierżawca... dokopał się. w głębi, znacznej wielkości zwierzęcych szczątków, zwłaszcza też mnóstwa ogromnych zębów, które nasuwały domniemanie, że takowe należały niegdyś do przedpotopowych olbrzymich zwierząt,

Autor:  Rybak [ 13 mar 2015, 19:39 ]
Tytuł:  Pilica w starych dokumentach

Człowiek się męczy, kopie po starych gazetach, myśli, że sensację jakowąś wygrzebał, a tu masz....
Wiadomo jakie to zwierzaki były?

Autor:  wr [ 16 kwi 2015, 07:18 ]
Tytuł:  Pilica w starych dokumentach

Mam pytanie w sprawie Pilicy:

czy wiadomo coś więcej na temat następujących osób:

- Żegota z Pilicy (ok 1300 r.)
- Otton z Pilicy (ok 1340-1384)

Znalazłem ich wśród przodków braci Kaczyńskich. Żegota zdaje się był kasztelanem krakowskim...

Pozdrawiam,

Autor:  Szymon [ 16 kwi 2015, 12:11 ]
Tytuł:  Pilica w starych dokumentach

Za stroną Alkosandra:

Żegota - http://www.jura-pilica.com/?czasy-nieudokumentowane,18
Otton - http://www.jura-pilica.com/?otton-z-pilczy-i-jadwiga-z-melsztyna,437

Autor:  alkosander [ 16 kwi 2015, 16:26 ]
Tytuł:  Pilica w starych dokumentach

Z przymrużeniem oka należy traktować wywody genealogiczne dotyczące domieszki królewskiej krwi zwłaszcza jeżeli dotyczy to polityków.
Cytuj:
Pojawia się oczywiście pytanie, czy wszyscy żyjący współcześnie Polacy mogą doszukać się Piastów wśród swoich przodków. Możemy pośrednio odpowiedzieć na nie przy okazji próby określenia liczby współcześnie żyjących w Polsce potomków jej pierwszych władców. Dokładnie tej liczby nie da się oczywiście wyznaczyć, ale spróbujmy chociaż oszacować rząd wielkości. Do tego posłużą nam liczby ustalonych przez nas potomków wspomnianych wyżej trzech małżeństw będących źródłem krwi królewskiej dla Polaków. Kiedy zbadamy liczbę (znanych nam) osób w każdym pokoleniu dla każdej z tych trzech „furtek", stwierdzimy, że liczba ta rzeczywiście rośnie wykładniczo i że nie ma ilościowych różnic między tymi trzema grupami potomków. Ekstrapolacja tej zależności nie jest skomplikowanym zadaniem i pozwala na stwierdzenie, że liczba osób w 20-22 pokoleniu (co mniej więcej odpowiada drugiej połowie XX wieku) mieści się pomiędzy 100 000 a 10 000 000 000 (dziesięć miliardów!). Pierwsza liczba jest niewątpliwie zaniżona, gdzieś o rząd wielkości, z powodu nieuwzględniania nie znanych nam potomków, jak również ze względu na zwiększenie mobilności ludności w XIX i XX wieku oraz na zmiany demograficzne (płodność, wiek zawierania małżeństw itd.). Druga liczba jest zawyżona, przewyższa bowiem liczbę mieszkańców Ziemi, a także nie uwzględnia zjawiska zawierania związków małżeńskich w obrębie grupy potomków danego małżeństwa. Wydaje się, że kilkadziesiąt milionów jest w miarę dobrym oszacowaniem. Możemy więc stwierdzić, że właściwie wszyscy Polacy (40 milionów) mają piastowskich przodków i są ze sobą spokrewnieni. Nasze szacunki zgadzają się - a nawet są ostrożniejsze - z obliczeniami dotyczącymi liczby potomków 167 osób, które wyemigrowały do Ameryki Północnej na początku XVII wieku: podaje się mianowicie 100 milionów jako przybliżoną liczbę ich współczesnych potomków [G. D. Roberts 1993]. Inne badania wskazują, że osoba urodzona w Anglii około 1950 r. ma wśród swych przodków 80% ludności zamieszkałej na wyspach brytyjskich w czasach podboju nonnańskiego - ok. 1050 r. [Wachter 1980], a więc w każdym przypadku prawdopodobieństwo pochodzenia współczesnego Polaka od pierwszych Piastów jest niezwykle duże, bliskie pewności.
To fragment "Królewskiej krwi" Prinke i Sikorskiego. Mniej więcej tyle samo piastowskiej czy królewskiej krwi ma J.Kaczyński i prezydent Komorowski (dla niego też stworzono taki wywód genealogiczny). Nie wiem jak ma się sprawa z L.Millerem (Wsławiony oblężeniem Jasnej Góry gen.Burchard Müller von der Lühnen mógł nieco namieszać w genealogii :D ) i z Tuskiem (Ach ten dziadek... :mrgreen: )

Autor:  sław Miro [ 30 wrz 2020, 19:59 ]
Tytuł:  Pilica w starych dokumentach

Przetarg na wynajęcie byłego Magazynu Solnego, 1819 rok

Załączniki:
licytacja byłego magazynu solnego, Pilica, Dz.Rz.W.K.25, 1819 r..jpg
licytacja byłego magazynu solnego, Pilica, Dz.Rz.W.K.25, 1819 r..jpg [ 61.01 KiB | Przeglądane 6784 razy ]

Autor:  sław Miro [ 14 paź 2020, 16:28 ]
Tytuł:  Pilica w starych dokumentach

Przetarg na sprzedaż budynku po byłym magazynie solnym w Pilicy, 1822 rok

Załączniki:
sprzedaż byłego magazynu solnego, Dz.U.W.K. 28, 1822 r..jpg
sprzedaż byłego magazynu solnego, Dz.U.W.K. 28, 1822 r..jpg [ 75.01 KiB | Przeglądane 6635 razy ]

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/