Teraz jest 28 mar 2024, 11:30




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 02 gru 2011, 09:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
U Adamskiego pisze, że kopalnie Żarki działały jedna po drugiej, a pokłady rudy żelaza nadające się do eksploatacji znajdowały się na pólnoc od Żarek pomiędzy Ostrowem a Przybynowem.
Jeżeli chodzi o kopalnię Żarki IV (jako ciekawostka) znajdowała się w miejscu nazywanym Pustkowie Przybynowskie.
Coraz więcej stronek w tym temacie i nowe info( kopalnie i rudy żelaza)
http://www.redbor.pl/wyprawy/lokalizacj ... ochowa.htm

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 gru 2011, 10:02 

Dołączył(a): 02 kwi 2011, 06:53
Posty: 98
Przeglądając Geoportal doszedłem do wniosku ,że taka była lokalizacja "Żarki IV".
Może to ktoś zweryfikować ?
Swoją drogą intryguje mnie informacja o eksploracji tej kopalni.


Załączniki:
kopalnia.jpg
kopalnia.jpg [ 236.11 KiB | Przeglądane 11516 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 gru 2011, 10:06 

Dołączył(a): 02 kwi 2011, 06:53
Posty: 98
Jeszcze jedna mapka.


Załączniki:
kopalnia2.png
kopalnia2.png [ 332.96 KiB | Przeglądane 11513 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2011, 16:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Michał M. napisał(a):
"Krajobraz górniczy ziemi częstochowskiej" J.Pabich


Dzisiaj to dostałem i polecam, szczególnie miłośnikom górnictwa, naprawdę ciekawa pozycja.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sty 2012, 12:41 

Dołączył(a): 04 sty 2009, 19:36
Posty: 134
Lokalizacja: katowice
eksploracja była ale tylko powierzchniowa.Na forum speleo były kiedys zdjęcia z tego obiektu. Podobno kopalnia jest zalana i dostep do niej niemozliwy.Swoja droga tyle razy człowiek bładzi w tamtych okolicach że wreszcie należałoby to sprawdzic samemu.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2012, 08:17 

Dołączył(a): 15 kwi 2012, 07:55
Posty: 2
[WUJU CIECHU
Ja też mam działkę i to tuż obok byłego zbiornika wodnego,poznaję po topografi terenu z pana mapy.Jeżeli Pan tam bywa to doskonale Pan wie że zchowały się jeszcze resztki rowu odprowadzającego wodę i w lesie są przepompownie..Mam tam działke już 9 lat i trochę interesowałam się tym terenem.Mało tego to była kiedyś na działce koleżanka której daleki wuj pracował w tej kopalni.Jestem z Częstochowy na działce bywam bardzo często ,las i okolice penetruję dokladnie.,uwielbiam zbierać grzyby.Pozdrawiam Jolczyskolist]


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2012, 10:57 

Dołączył(a): 02 kwi 2011, 06:53
Posty: 98
Witam sąsiadkę. Mam nadzieję że mi koleżanka nie podbiera grzybów z działki :D Powoli sezon działkowy się zbliża.Byłem wczoraj w Biskupicach w Białym Borku na koncercie Turnaua , ale nie zdążyłem działeczki odwiedzić :)
Ps. A koło którego zbiornika ma koleżanka siedlisko ?
Pozdrawiam serdecznie.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2012, 16:31 

Dołączył(a): 15 kwi 2012, 07:55
Posty: 2
[Witaj kolego Ciechu mam działkę koło hałdy na tzw.Rajczykowiźnie blisko czarnego szlaku na Zaborze Miałam być wczoraj na działce ,ale pogoda wredna ,grzybów jeszcze nie ma ,towarzystwo jeszcze w zimowym śnie więc dałam sobie spokój.Planujemy oczywiście długi majowy weekend.Oj będzie się działo.Mam nadzieje że pogoda dopisze.Gdyby pan był to moglibyśmy pogadać o historii tego okręgu.Słyszał pan o Pohulance? To dopiero ciekawa historia :) pozdrawiam jolczysko


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2012, 18:26 

Dołączył(a): 05 mar 2008, 22:32
Posty: 163
Lokalizacja: Sosnowiec
Fragment pozostałości naziemnej infrastruktury kopalni Żarki IV:
http://imageshack.us/photo/my-images/77 ... 41gf9.jpg/
Podziemna obecnie jest zalana.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2017, 13:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2005, 14:04
Posty: 1185
Lokalizacja: Częstochowa
Odkopałem temat ale ze względu że google pozycjonuje informacje na temat kopalni Żarki IV z FJ na szczycie listy, pomyślałem że warto by było informacje te wzbogacić.
Dzisiaj z Kolegą wybraliśmy się na mały "urbex" właśnie na teren dawnej kopalni Żarki IV. (34U E379025 N5613770)


Załączniki:
02_Zarki-iv_kiedys.jpg
02_Zarki-iv_kiedys.jpg [ 73.62 KiB | Przeglądane 9594 razy ]
Dawniej
01_Zarki-iv_kiedys.jpg
01_Zarki-iv_kiedys.jpg [ 58.28 KiB | Przeglądane 9594 razy ]
Aktualnie tak wygląda brama wjazdowa.
03_Zarki-iv_brama_wjazdowa.jpg
03_Zarki-iv_brama_wjazdowa.jpg [ 94.56 KiB | Przeglądane 9594 razy ]
W centrum kadru miejsce zaczopowanego wlotu szybu.
04_Zarki-iv_wlot_szybu.jpg
04_Zarki-iv_wlot_szybu.jpg [ 84.79 KiB | Przeglądane 9594 razy ]
Sala konferencyjna (tak nam mówił człowiek mieszkający na przeciwko dawnej kopalni). Raczej nie mogło to za stołówkę uchodzić bo kuchni nie namierzyłem.
05_Zarki-iv_Sala_Konferencyjna.jpg
05_Zarki-iv_Sala_Konferencyjna.jpg [ 126.42 KiB | Przeglądane 9594 razy ]
Pomieszczenie maszynowni szybu wyciągowego. Od strony zewnętrznej budynku widać otwory na liny które zostały zamurowane.
06_Zarki-iv_maszynownia_szybu.jpg
06_Zarki-iv_maszynownia_szybu.jpg [ 78.9 KiB | Przeglądane 9594 razy ]
Pomieszczenia biurowe
07_Zarki-iv_biura.jpg
07_Zarki-iv_biura.jpg [ 68.59 KiB | Przeglądane 9594 razy ]
Najczęściej podania o urlop z 1988 roku ale to już nie była kopalnia tylko Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna Przybynów.
08_Zarki-iv_dokumenty.jpg
08_Zarki-iv_dokumenty.jpg [ 77.8 KiB | Przeglądane 9594 razy ]

_________________
Pozdrawiam
Arek Klecz :: JuraTrek.eu
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Teraz jest 28 mar 2024, 11:30


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 40 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL