Teraz jest 19 kwi 2024, 21:36




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 kwi 2012, 06:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Gazeta Krakowska
http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/5 ... ,id,t.html
Cytuj:
Nasi przodkowie pod Olkuszem wytapiali żelazo 5 tys. lat temu?

Pod Olkuszem archeolodzy odkryli pozostałości prymitywnych pieców, które mogły służyć do wytopu żelaza nawet 3 tys. lat p.n.e - czyli są starsze od egipskiej piramidy Cheopsa (ok. 2560 r. p.n.e.). Znaleźli też pień drzewa i ślady węgla, ołowiu oraz miedzi datowane na czasy prehistoryczne. Jeśli śmiałe hipotezy się potwierdzą, wywrócą do góry nogami dotychczasową wiedzę o historii metalurgii w Polsce.

Obrazek

Niezwykłe znalezisko zachowało się na terenie kopalni odkrywkowej piasku Zakładów Górniczo-Hutniczych Bolesław, w pobliżu wsi Hutki. - Dymarki były początkowo długimi na ok. 30 cm otworami w ziemi, potem tworzyły je kominy otoczone kamieniami, do których wrzucało się drzewo, węgiel i rudę żelaza - mówi Leszek Chróst, biolog z Pracowni Badań, Pomiarów i ekspertyz Ekologicznych "Ekopomiar" w Gliwicach, który rozpoczął badania na torfowisku. Znaleziono tam m.in. kamienie, które mogły być kiedyś częścią pieców. W wyniku obróbki powstawał w nich półprodukt, czyli żużel, który po podgrzaniu do temp. 700-800 st. C. mógł dać żelazo.

- Jeśli badania potwierdzą te przypuszczenia, będzie to rewolucyjne odkrycie, świadczące o tym, że metalurgia narodziła się tu kilka tysięcy lat temu - twierdzi Chróst.

Dr Krzysztof Tunia z Instytutu Archeologii i Etnologii Państwowej Akademii Nauk w Krakowie zaleca ostrożność. - To niepotwierdzone interpretacje. Mamy do czynienia z piecem, ale co w nim wypalano, nie wiadomo. To bardzo ciekawy trop, ale trzeba go dokładnie sprawdzić - zaznacza.

Przypomina, że najstarsze w Polsce piece metalurgiczne to dymarki świętokrzyskie, datowane są na początek naszej ery - czyli liczą sobie nieco ponad dwa tysiące lat. Odnaleziona w torfie kłoda ma ok. 10 metrów długości. - Badanie metodą radiowęglową wykazało, że powstała ok. 3 tys. lat p.n.e - tłumaczy dr Dariusz Rozmus, archeolog z Działu Archeologii Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej.

Podmokły teren powstał u zbiegu dwóch dawnych cieków wodnych. Według naukowca mogła tam kiedyś istnieć osada. - To prawdopodobnie resztki konstrukcji, ale tak naprawdę nie wiemy, z czym mamy do czynienia - dodaje Rozmus. - Zgodnie z zaleceniami archeologów wyłączyliśmy torfowiska z eksploatacji - mówi Roman Chmielewski, kierownik ruchu w kopalni piasku ZGH Bolesław.

Badacze przekopali ok. 16 m kw. Potrzebne są kolejne wykopy. Leszek Chróst twierdzi, że na początek badań wystarczyłoby ok. 5-10 tys. zł, ale peniędzy brak. - Niestety, ministerstwo wstrzymało wszystkie dopłaty do badań archeologicznych. Nie mamy takiej sumy - rozkłada ręce Elżbieta Dubis, archeolog z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.

_________________
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 21 kwi 2012, 06:53 

Dołączył(a): 14 kwi 2008, 10:00
Posty: 340
Lokalizacja: Katowice/Kraków
Ten artykuł jest równie niedorzeczny jak te sensacje wysuwane na podstawie... no właśnie czego? Na jakiej podstawie określono datowanie tych materiałów? Co znaleziona kłoda ma wspólnego z owym "piecem"? Jakoś nie ogarniam. Poza tym datowanie radiowęglowe bywa złudne, im młodsze materiały, tym bardziej idiotyczne wyniki radiowęglowe się zdarzają. Wreszcie pytanie - co tam właściwie znaleziono? Na podstawie artykułu nie jestem w stanie tego stwierdzić. W czym wytapiali to żelazo? Mamy póki co:
Cytuj:
Znaleziono tam m.in. kamienie, które mogły być kiedyś częścią pieców
. W dodatku mówi to człowiek nie-archeolog, a więc interpretacja mogła nie być właściwa. Poza tym metalurgia żelaza w tym okresie? :shock: Toż wtedy mamy na ziemiach polskich jeszcze neolit i hula tu sobie ludność kultury pucharów lejkowatych. To by była sensacja nie na skalę Polski ale światową! Dlatego te sensacje są absurdalne. Należy na to spojrzeć z przymrużeniem oka.

_________________
"Przechodniu! w dzień jasny i pogodny, wnijdź na szczyt wieży, potocz w około okiem, a mimowolnie schylisz kornie czoło przed Stwórcą, poznasz Jego Wielkość!!!"
Roman Hubicki "Opis trzech zamków..." o Smoleniu


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2012, 10:25 

Dołączył(a): 08 mar 2007, 21:59
Posty: 2013
Lokalizacja: Pradła
Nie wiele wiadomo z tego artykułu. Kamienie jakaś kłoda, a gdzie najważniejszy element czyli żużel. Nie ma żużla nie ma pieca. Teren też mi nie pasuje (bagna, torfowiska) zazwyczaj były to wietrzne stoki.

_________________
TJ


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2012, 13:52 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1418
"W wyniku obróbki powstawał w nich półprodukt, czyli żużel, który po podgrzaniu do temp. 700-800 st. C. mógł dać żelazo."

Tego zdania też nie rozumiem :?:
Żużel to zawsze produkt uboczny (czytaj odpad) a po podgrzaniu do 700-800 st. C. jedyne co da żelazo to szczawian żelaza (w wyniku termicznego rozkładu :) )
Chyba, że autorowi chodziło o "łupkę" - mieszninę już zredukowanego żelaza i żużla którą po podgrzaniu do owych 700-800 st. należało przekuć w celu oczyszczenia z żużla właśnie i poprawy własności mechanicznych :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 kwi 2012, 19:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Byłem się przejść na to torfowisko. Chyba dobrze trafiłem - Kopalnia piasku Hutki II. Jest wycięty fragment lasu pod powiększenie wyrobiska i w jednym miejscu jest ściągnięta ziemia. Myślałem, że tam od razu jest piasek, jednak pod glebą jest cienka warstwa piasku i pod nią dopiero metrowej grubości warstwa torfu. Niestety miejsce jest przeryte przez koparki, nie ma śladów badań.

_________________
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Teraz jest 19 kwi 2024, 21:36


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 24 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL