Teraz jest 19 mar 2024, 07:00




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 208 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 01 kwi 2013, 21:38 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Zakładam ten temat choć wiem, że rozwinięcie go będzie trudne. Nie jestem w dodatku pewien, czy kwestia cmentarzy z I wojny nie powinna wystarczyć.. Ale : Poszukuję jakichkolwiek informacji w zakresie pochówków pocholerycznych - 1832, 1852, 1855-56 - w gminie Niegowa. Szczególnie w okolicy Trzebniowa. Chciałbym też zapytać, czy ktokolwiek wie coś na temat "karawaki" na Jurze. Krzyża dwuramiennego, tzw morowego.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 kwi 2013, 01:11 

Dołączył(a): 16 gru 2012, 00:47
Posty: 77
Niedaleko Trzebniowa, w Podgaju na mapie WIG zaznaczony jest leśny cmentarzyk. Pochowano na nim żołnierzy Wielkiej Wojny (ekshumowanych do Kotowic), ale wydaje mi się że wcześniej mógł to być właśnie cmentarz choleryczny (lokalizacja na granicy wsi, z dala od zabudowań). Najlepiej zapytać lokalnego proboszcza, księgi parafialne to kopalnie wiedzy na ten temat.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 kwi 2013, 10:49 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Znalazłem. Dzięki. Faktycznie w 1934 jest a dziś nie ma. Trzeba to sprawdzić. Chciałem jeszcze zapytać: czy krzyż na skale nad boiskiem ma jakiś związek z epidemią cholery, czy to legenda lub mistyfikacja?

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 kwi 2013, 12:52 

Dołączył(a): 02 sty 2008, 20:49
Posty: 629
Lokalizacja: Dupice
Pomyślcie logicznie. Czy jako zwycięzca chowalibyście swoich poległych z 1914r. gdzieś pod lasem na terenie jakiegoś opuszczonego cmentarza cholerycznego?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 kwi 2013, 13:29 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Jako zwycięzca nie. Ale jako autochton nie czujący do trupa nic poza ogólną niechęcią do zaborcy tak. Poza tym tzw cmentarze choleryczne nie wyglądały jak dzisiejsze komunalne. Najczęsciej zmarłych chowano w jednym wspólnym dole, czasem sypano kurhan albo ustawiano krzyż lub charakterystyczną kapliczkę.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 kwi 2013, 17:44 

Dołączył(a): 02 sty 2008, 20:49
Posty: 629
Lokalizacja: Dupice
Poległych chowały na Jurze władze wojskowe, a nie autochtoni. Poza tym nie było by mowy o kopaniu "świeżych" dołów na ciała na cmentarzu zakaźnym z obawy przed mikrobami o których wiedziano już że istnieją.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 kwi 2013, 18:51 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
W 1939 poległych chowali mieszkańcy. Nie jestem do końca pewien, czy w czasie Wielkiej Wojny nie mogły podobne sytuacje mieć miejsca. Ponadto istnieją udokumentowane przypadki powstawania cmentarzy wojennych w miejscu epidemicznych. Co prawda w innych rejonach Polski...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 kwi 2013, 20:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lis 2006, 07:27
Posty: 167
Lokalizacja: Zawiercie
W Gieble był przy drodze za kościołem


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 kwi 2013, 09:11 

Dołączył(a): 16 gru 2012, 00:47
Posty: 77
Maćko napisał(a):
Pomyślcie logicznie. Czy jako zwycięzca chowalibyście swoich poległych z 1914r. gdzieś pod lasem na terenie jakiegoś opuszczonego cmentarza cholerycznego?

Odpowiedź brzmi: tak. Sporo jest przykładów tego typu pochówków (polecam książkę dr J. Pałosza "Śmiercią złączeni". Poległych chowano w takich miejscach (jak również w okolicach kapliczek i krzyży przydrożnych), gdyż uważano je za poświęcone.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 kwi 2013, 12:37 

Dołączył(a): 02 sty 2008, 20:49
Posty: 629
Lokalizacja: Dupice
Książkę czytałem, krzyże i kapliczki to zupełnie coś innego niż cmentarz zakaźny. Nie przypominam sobie bym czytał kiedykolwiek o cmentarzu wojskowym założonym na cmentarzu zakaźnym. Może gdzieś był taki przypadek, ale to na pewno nie była norma.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 kwi 2013, 13:40 

Dołączył(a): 16 gru 2012, 00:47
Posty: 77
Wspomniany wyżej przeze mnie cmentarz w Podgaju, jako wcześniejsza mogiła epidemiczna to tylko mój luźny domysł.
Nie mniej jednak, takie przypadki miały miejsce. Poniżej linki do przykładów na forum eksploratorów:
Prandocin (gm.Słomniki) : http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=171&t=12349
Dębnik k. Krzeszowic: http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=205&t=13452
Kosmołów (gm. Olkusz): http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=349&t=16369
Dr. Pałosz wspomina jeszcze o pochówkach żołnierskich na cmentarzach cholerycznych w Tomaszówku, Dalewicach, Śmiłowicach, Gruszowie, Szpitarach i Kucharach.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 kwi 2013, 17:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Cmentarz wojenny Podgaj nie powstał w miejscu istniejącego wcześniej obiektu epidemicznego. Na Jurze poległych oczywiście grzebali miejscowi, ale pod nadzorem austriackich lub niemieckich oddziałów grobowniczych. Za taką pracę płacono. I miało to miejsce w trakcie zakładania cmentarzy pod koniec 1917 i w początkach 1918 roku. Pochówków pierwotnych w roku 1914 dokonywały wojskowe służby sanitarne, jeżeli roboty było na prawdę dużo korzystano także zapewne z miejscowej siły roboczej. Grzebanie poległych z 1939 i 45 roku nie ma nic wspólnego z programową akcją porządkowania pobojowisk i budowy cmentarzy wojennych z lat 1914-18.W Podgaju na miejscu cmentarza nie było pochówków pierwotnych, a cały obiekt utworzono przenosząc nań mogiły rozsiane po okolicy. Na Jurze nie jest mi znana sytuacja założenia cmentarza wojennego w miejscu obiektu epidemicznego. To, że gdzie indziej tak się działo zapewne było spowodowane splotem różnych wypadków, na przykład założeniem na takim obiekcie dużej pierwotnej mogiły zbiorowej, jeszcze w trakcie lub bezpośrednio po zakończeniu walk. Później takiego grobu nie likwidowano decydując się zresztą zgodnie z obowiązującymi w tym względzie wytycznymi na założenie w tym miejscu cmentarza wojennego.

_________________
Towarzystwo Jurajskie.
http://www.agroturystyka-jura.pl
www.imprezy-jura.pl


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 kwi 2013, 21:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lis 2006, 07:27
Posty: 167
Lokalizacja: Zawiercie
http://wikimapia.org/#lang=pl&lat=50.51 ... 975355/pl/


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 04 kwi 2013, 18:21 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Szczerze powiedziawszy ja osobiście szukam informacji o okolicach Trzebniowa. A te są nadzwyczaj skąpe.. wiem, że w 1832 cholera nie oszczędziła ani Czatachowy ani Trzebniowa. Cmentarz musiał gdzieś być..

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 04 kwi 2013, 19:41 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Idąc z Pabianic do Siedlca zaraz za Pabianicami po lewej stronie jest krzyż obok niewielkiej sadzawki. Jest to (podobno) miejsce dawnego cmentarza cholerycznego właśnie.
Nie pamiętam już źródła tej informacji a nie chce mi się szukać ale zapewniam, że jest prawdziwa (tzn. nie ja ją wymyśliłem). Co prawda to nadal kawałek od Trzebniowa lecz nieco bliżej niż wcześniejsze lokalizacje :)


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 208 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna strona

Teraz jest 19 mar 2024, 07:00


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL