Teraz jest 19 mar 2024, 11:13




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 208 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 14  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 07 lut 2014, 22:19 

Dołączył(a): 16 gru 2012, 00:47
Posty: 77
Rybak napisał(a):
Kolejna informacja . Dotyczaca tym razem Piasku. Za informacją stoi podobno osoba proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia Najświetszej Marii Panny w Janowie - księdza Stanisława Sikory (1984 - 1990). Chodzi o obecną kaplicę, która stoi na niegdysiejszym cmentarzu epidemicznym.

Krzyż w miejscu cmentarza w Piasku doskonale widać na rosyjskiej mapie z 1912 roku:
Załącznik:
Źródło:
www.mapywig.org

piasek.jpg
piasek.jpg [ 36.43 KiB | Przeglądane 12206 razy ]

Wtedy to miejsce było odludne i na uboczu.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 14 lut 2014, 17:33 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Dzisiaj to też nie są Krupówki


Załączniki:
piasek.png
piasek.png [ 314.42 KiB | Przeglądane 12135 razy ]

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 lut 2014, 20:52 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Bardzo owocny dzień. Szukałem dziś starego krzyża w Lusławicach. Takiego, co mówią, że stał od zawsze.. Znalazłem. Sprawdzałem czy to nie czasem skrócona karawaka. Ale nie. W międzyczasie nasłuchałem się opowieści.. Jedna z nich:
W 1956 roku postanowiono zbudować transformator w Lusławicach. Po trzech latach, gdy każda burza powodowała brak dopływu prądu, postanowiono transformator przestawić. W stronę Okrąglika. Przy budowie natrafiono na ludzkie szczątki... A piszę to w tym wątku, bo sprawę zamknięto po cichu, i zostały tylko domniemania...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 18 lut 2014, 20:53 

Dołączył(a): 06 wrz 2009, 18:25
Posty: 149
Lokalizacja: Sosnowiec
W temacie. Tuż przed Ryczowem.


Załączniki:
Pomnik Ryczów.jpg
Pomnik Ryczów.jpg [ 143.95 KiB | Przeglądane 12031 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lut 2014, 19:34 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Kiedyś Kusmanek opowiedział o cmentarzu na Podgaju.. Dziś usłyszałem o nim po raz wtóry. Onegdaj Trzebniów wraz z przysiółkiem Mrozówki zajmował południową część obecnego usytuowania. W północnej części był jedynie folwark i mały dworek (to w innym dziale). W 1852 epidemia cholery zdziesiątkowała ludność. Mrozówki przestały istnieć (też inny wątek), a z Trzebniowa ocalały trzy osoby... Wszystkich chowano na Podgaju.
A skała z czerwonym krzyżem w Trzebniowie to skutek artystycznych kompleksów liderów Pielgrzymki Tarnowskiej ok. 40 lat temu...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 28 lut 2014, 19:38 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Krzyż wspominany przez Smara. Między Siedlcem, a Pabianicami


Załączniki:
krzyz siedlec.png
krzyz siedlec.png [ 222.35 KiB | Przeglądane 11957 razy ]

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 15 sie 2014, 19:54 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Czy ktoś słyszał cokolwiek o pochówkach za murem posiadłości Raczyńskich ? usłyszałem o nich ostatnio w Złotym, szukam potwierdzenia...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 19 sie 2014, 20:32 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Chyba porwałem się z motyką na słońce :cry: byłem tam dziś. gadałem, pytałem... jedyne światełko w tunelu to informacja, że Ponik miał "swój" cmentarz choleryczny. Niestety nikt nie wie gdzie...
Czy ktoś z Was wie jak może wyglądać zapadnięty cmentarz? zakładam, że był mały, okolony murkiem i cała historia dotyczy okresu 200 lat wstecz?

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 20 sie 2014, 08:18 

Dołączył(a): 02 sty 2008, 20:49
Posty: 629
Lokalizacja: Dupice
Szansa odnalezienia na oko jest prawie zerowa. Jeśli miał murek (mało prawdopodobne) to przez 200 lat został całkowicie rozebrany jako poręczny i gotowy materiał budowlany. Z pewnością miał drewniane proste ogrodzenie. Teren może być lekko pofałdowany, albo płaski jak deska. Na pewno śladem widocznym pozostanie stara roślinność. Może to być drzewo które oparło się wiatrom lub piłom lub stare krzaki.... szansa znalezienia prawie zerowa , chyba że ktoś wskaże mniej więcej lokalizację podawaną w rodzinie przez pokolenia.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sie 2014, 19:33 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Dzięki Maćko. Za rzeczową odpowiedź. Też wątpię w powodzenie tej sprawy. Ale krakowska prasa XIX-wieczna twierdzi, że był cmentarz przy drodze na Lelów i w dodatku otoczony murem. Gdyby nie ta wzmianka nie czepiałbym się. Czy ktoś wie jakie jest pochodzenie krzyża obok leśnej wieży obserwacyjnej nad Janowem?

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 05 wrz 2014, 16:04 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Jak się dziś okazało krzyż na wzgórzu nad Ponikiem to błędny trop.. krzyż postawiła sobie właścicielka pola... stosunkowo niedawno. Owszem na miejscu rodzinnej mogiły.. ale to jednak bez związku z tematem. Ponadto ustaliłem, że Ponik własnego cmentarza epidemicznego raczej nie miał, gdyż zawsze podpadał pod parafię w Janowie...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 18 cze 2018, 13:14 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Mój trzydniowy pobyt w Kroczycach, Kostkowicach i Podlesicach dobiega powoli końca. Jestem pogryziony przez meszki, strzyżaki i psy, ale wiadomości mam na kilka tematów.
Zaczynam w tym wątku.
Nie dawała mi spokoju informacja na mapie sprzed Wielkiej Wojny o cmentarzu należącym do Podlesic.
Do dziś nikt z około stu wypytanych ludzi nie był w stanie mi pomóc. Dopiero dziś rano Pan Antoni Dydak z Kroczyc poczęstował mnie wiedzą, którą usłyszał i przechował od swoich przodków.
Cmentarz faktycznie był. Do ok.1914 roku chowano na nim osoby zmarłe w dziwny, niewyjaśniony sposób, tudzież wskutek zarazy.
Najbardziej prawdopodobne miejsce zaznaczyłem czerwoną strzałką - lewą. Prawa - wskazuje sugerowane miejsce przez mieszkańców Kostkowic.
Na marginesie ciekawi też sytuowanie cmentarza - dziś uznanego za wojenny - a wpisanego w tę mapę już wcześniej. (podkreśliłem na żółto)
Pomijam fakt, że mieszkańcy Podlesic nie chodzą tamtędy nocą bo podobno...straszy...


Załączniki:
mapa.jpg
mapa.jpg [ 73.81 KiB | Przeglądane 9770 razy ]
cmentarz.png
cmentarz.png [ 176.41 KiB | Przeglądane 9770 razy ]

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 13 wrz 2019, 21:53 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Z tym dziwnym cmentarzem to jest tak naprawdę niesamowita historia. Ludzie, którzy znają go z opowieści swoich przodków wiedzą, że był, ale nikt nie potrafi wskazać precyzyjnie miejsca. Może faktycznie jest tak, jak w źródłach znalezionych przez smara. Może naprawdę Skały Kroczyckie są jednym wielkim cmentarzyskiem.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 14 wrz 2019, 19:11 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Rybak napisał(a):
Cmentarz faktycznie był. Do ok.1914 roku chowano na nim osoby zmarłe w dziwny, niewyjaśniony sposób, tudzież wskutek zarazy.
Pomijam fakt, że mieszkańcy Podlesic nie chodzą tamtędy nocą bo podobno...straszy...
Około 200 metrów na południowy wschód od tego miejsca, na rozstaju dróg stoi spory krzyż.
Przechodząc tamtędy czułem się dość dziwnie, dziwnie zachowywał się również mój kompas.
Nie miałem pojęcia o tym cmentarzu, w duchy nie wierzę, wszystko staram się rozpatrywać racjonalnie, a jednak...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 wrz 2019, 10:04 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
niki - a gdzie się czułeś bardziej nieswojo? przy samym krzyżu, czy na wschód od niego? absolutnie nie bagatelizuję tego co mówisz. Na piątek umówiony jestem z właścicielem działki obok krzyża. Podobno ma jakieś stare mapy.
Poniżej te, do których ja miałem dostęp: 1934 i 1843


Załączniki:
krzyżowe drogi.png
krzyżowe drogi.png [ 301.69 KiB | Przeglądane 6932 razy ]
1843.png
1843.png [ 319.27 KiB | Przeglądane 6932 razy ]

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 208 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 14  Następna strona

Teraz jest 19 mar 2024, 11:13


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL