Teraz jest 07 maja 2024, 23:09




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 paź 2013, 08:29 

Dołączył(a): 20 paź 2013, 22:13
Posty: 2
Witam,

Czy jest tutaj może ktoś, kto wie cokolwiek na temat Hermana Szklarza, postaci z połowy XIV wieku?

gość lokował dwie wsie w okolicach Jerzmanowic (i prawdopodobnie same Jerzmanowice), był jak sama nazwa wskazuje, Szklarzem, czyli oczywisty jest związek z (do dziś nieodnaleziono jej lokalizacji) hutą w okolicach Szklar. Znalazłem różne informacje na stronach Jerzmanowic i Szklar właśnie, ale jest to praktycznie cały czas to samo, a może ktoś posiada wiedzę na temat innych źródeł, lub ewentualnie zna jakieś legendy czy inne historie na temat samego Szklarza jak i okolic w których przebywał? Albo historie okolicy z tego okresu?

Dziękuje za pomoc i pozdrawiam.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 paź 2013, 18:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
O samej postaci niewiele wiadomo.Nieco więcej jest informacji o początkach Szklar:

Słownik historyczno-geograficzny ziem polskich w średniowieczu. Hasło: HUTNICA 

(1329 sylua apud Hvtniciam) huta szkła leżąca między Będkowicami, Radwanowicami i lokowaną w 1329 r. wsią, zwaną następnie Szklary, 20 km na NW od centrum Krakowa. [Pow. krak.; par. Racławice] Własn. król. 1329 Władysław Łokietek powierza przezornemu Hermanowi mistrzowi hutniczemu las królewski zw. Przy Hutnicy (apud Hutniciam), między wsiami zw. Radwanowice, Będkowice i Sokolec [dziś w Będkowicach Sokole Pole – UN 1 s. 22] celem lokowania wsi na prawie średzkim. Nadaje mu 2 wolne łany, immunitet sądowy oraz jemu i mieszkańcom wsi 20 lat wolnizny (Mp. 1, 181 – kopia).
Uwaga: Zarówno wydawca dok., jak też i historycy zgodnie przyjmują, że powyższy przywilej dotyczy zezwolenia na lokację wsi Szklary sąsiadującej z Będkowicami i Radwanowicami. Przemawia za tym osoba zasadźcy jak i nazwa lasu graniczącego z tymi wsiami (Dzieje Olkusza i regionu olkuskiego, pod red. F. Kiryka i R. Kołodziejczyka, Kr. 1978, t. 1, s. 62; A. Wyrobisz, Szkło w Polsce, Wr. 1968, s. 20).
A. Wyrobisz stwierdza, iż huta w momencie wystawienia aktu już nie funkcjonowała. W dokumencie poświadczona jest jednak osoba szklarza zasadźcy, oraz las zw. Przy Hutnicy, czyli leżący przy hucie, nie ma natomiast mowy o lesie zw.Hutnica, jak to autor przyjmuje. Wydaje się, iż lokacji wsi dokonano w lesie w pobliżu działającej huty, ale nie została ona objęta postanowieniami przywileju, dlatego jej nie odnotowano. Gdyby las rzeczywiście wziął nazwę od opustoszałej huty, zwałby się raczej Huciska lub Hucisko. Żywot tej huty zapewne był krótki, skoro brak o niej najskromniejszych wzmianek w źródłach dotyczących wsi Szklary, pojawiających się zresztą dopiero od 1400 r.


Wspomniane wyżej "Dzieje regionu olkuskiego" t.s.62:
Kolejny królewski przywilej lokacyjny z tego okresu przenosi nas nad granicę Olkuskiego z Chrzanowskiem, w okolice Radwanowic, Bątkowic i Siedlca, w istniejące tam wówczas lasy, których część nosiła nazwę Hutnica, a którą król powierzył w celu skolonizowania niejakiemu Hermanowi szklarzowi. Jest to akt z 1329 r. i nie wymienia on nazwy mającej powstać osady, ale z analizy położenia tego lasu oraz zawodu zasadźcy wynika bezspornie, iż jest to przywilej lokacyjny wsi Szklary, Była to kolejna lokacja na surowym korzeniu, w zamian za 20-letni okres wolnizny dla osadników i 2-łanowe sołectwo dla zasadźcy. W końcu XIV w. Szklary należały do właścicieli spośród szeregowego rycerstwa, po czym weszły w skład dóbr Jana Pileckiego (1434), stając się niebawem (przed 1470) królewszczyzną.


Janusz Kurtyka "Tęczyńscy":
W 1451 r Szklary zostały zastawione przez Andrzejowi Krezę z Zawady Andrzejowi z Tęczyna w zamian za pożyczkę 130 grzywien.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 21 paź 2013, 21:45 

Dołączył(a): 20 paź 2013, 22:13
Posty: 2
wielkie dzięki, to juz jest coś, nie wpadło mi do głowy szukać w słowniku hist-geogr. pod hasłem Hutnica ;)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 paź 2013, 06:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Podziękuj Janowi Pileckiemu. Gdyby nie on pewnie nie szukał bym informacji o Szklarach i nie natknął bym się na Hutnicę :mrgreen:

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Teraz jest 07 maja 2024, 23:09


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL