Teraz jest 07 maja 2024, 05:13




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ponik
PostNapisane: 30 sty 2014, 20:19 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Wpadłem dziś do Janowa dosłownie na kwadrans. Sprawdziłem. To był młyn Cykowskich. Ale nie Złotopotockich tylko Ponickich. :!: podobno bez pokrewieństwa...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Ponik
PostNapisane: 01 lut 2014, 11:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 sty 2014, 21:23
Posty: 40
Rybak napisał(a):
Człowiek bez internetu jak bez ręki. Ludzie! Nie jedźcie do Kutna :mrgreen: Ad meritum: Raporty w muzeum zastanawiają o tyle, że należy za dziwne uznać krążenie Chmieleńskiego po Zalesicach, Piasku itp jakby odciągał uwagę wroga od czegoś innego :mrgreen: Ale mnie osobiście interesuje tylko odtworzenie przebiegu bitwy janowskiej ... a to faktycznie jest trudne. Osobiście wciąż nie mogę przekonać się do wersji o kąpieli Rosjan w stawie najdalej położonym od rynku w Janowie...


Aby odpowiedzieć na pytanie co Chmieleński robił pod Zalesicami trzeba znać treść raportów...

"Pomaszerowałem po kasę, w Piaskach dowiedziałem się że moskale są w Żurawiu w dworku, postanowiłem ich zatakować, pomaszerowałem stroną Zaleszyc(...) i w Zaleszycach wpadłem w zasadzkę i zostałem rozbity"

Chmieleński skierował swój oddział w stronę Czepurki aby podjąć z ziemi zachowaną tam kasę powstańczą oddziału Mossakowskiego, w Piasku dowiedział się o bytności moskali w Żurawiu i postanowił ich zaatakować, wybrał drogę przez Zaleszyce, dlaczego to odsyłam do mapy kongresowej.

Tak się złożyło że Ernhot który już po pacyfikacji Janowa zasadził się w kompleksie leśnym pod Zalesicami i tam doszło do walki. Powstańcy musieli się wycofać przez Złoty Potok w stronę Koziegłów...

"Moskale pomścili się, spalili miasteczko Janów urządzając rzeż niewinnych osób, i byłem zmuszony opuścić Złoty Potok w nocy dnia 2 sierpnia"

jacobs


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Ponik
PostNapisane: 01 lut 2014, 13:57 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
a ja mam zagadkę. Co jest na obrazku? sprzed Wielkiej Wojny. Ponik nie... ale co?


Załączniki:
t_koci_pw_jana_chrzciciela_420.gif
t_koci_pw_jana_chrzciciela_420.gif [ 58.84 KiB | Przeglądane 8715 razy ]

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Ponik
PostNapisane: 01 lut 2014, 16:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2007, 20:29
Posty: 3061
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Ten na górze, czy ta kałuża na pierwszym planie?

_________________
-------------------------------------------------------------------
http://www.towarzystwojurajskie.pl/
strona domowa:
http://www.sa.wicz.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Ponik
PostNapisane: 01 lut 2014, 16:29 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
To między Tym na górze, a kałużą. Po prawej stronie.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Ponik
PostNapisane: 03 lut 2014, 09:09 

Dołączył(a): 08 lip 2010, 09:53
Posty: 70
Z tego co widzę i trochę się orientuje to jest łąka parafialna w Złotym Potoku dolna kałuża to zwykłe rozlewisko na Wiercicy (Potoku) a po prawej to staw z groblą, zwany księżowskim, w którym to były hodowane ryby dla plebani parafialnej. w głębi widać drewnianą stodołę krytą strzechą która spłonęła jakieś 20 lat temu i na tym miejscu wybudowano nową, która również stoi spalona. Za stawem po prawej gdyby się dało przesunąć obraz byłby widoczny młyn Cykowskich.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Ponik
PostNapisane: 06 lut 2014, 20:45 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
"Było to w lipcu - upał był okropny, zmordowani żołnierze rzucili się do stawu, by użyć kąpieli i ochłodzić spieczone od słońca członki. Z największą jak tylko można ostrożnością podsunęliśmy się, zakryci lasem, pod Janów; byliśmy oddaleni od kąpiących się Moskali mniej więcej o 1000 kroków; broń ich była ustawiona w kozły nad brzegiem stawu. Wtedy kawaleria ruszyła z miejsca galopem, nie wydając najmniejszego okrzyku, za nami biegiem puściły się kompanie piechoty"
Oto'fragment pamiętnika Jana Newlina Mazarakiego.
Ani słowa o chmielniku, ani Złotym Potoku... :shock:

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Ponik
PostNapisane: 06 lut 2014, 23:25 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Inaczej mówiąc: bardzo chcę odtworzyć przebieg bitwy janowskiej. żródła sugerowane tutaj albo są wątpliwe, albo zbyt odległe w czasie. Nie jestem pewien czy nie porwałem się z motyką na słońce...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Ponik
PostNapisane: 07 lut 2014, 14:52 

Dołączył(a): 16 gru 2012, 00:47
Posty: 77
Przeglądając mapę kwatermistrzowską nasunęło mi się jedno pytanie. Czy obiekt zaznaczony na niebiesko mógł być rzeczonym stawem? Wtedy faktycznie Powstańcy mogliby podejść Rosjan lasem na owe 1000 kroków. Zaznaczony cmentarz to moim zdaniem kirkut (janowskiego cmentarza przy cmentarnej jeszcze wtedy chyba nie było?). Może tam Rosjanie organizowali obronę?
Załącznik:
Źródło:
www.mapywig.org

ponik.jpg
ponik.jpg [ 245.71 KiB | Przeglądane 8559 razy ]


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Ponik
PostNapisane: 07 lut 2014, 15:23 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
W tym miejscu Wiercica vel Ostrężnik płynie dwutorowo. Ale nie rozwidla się przed obecną drogą krajową 46 i nie łączy się za nią jak to jest na mapie.. może... Trzeba jednakże pamiętać, że Kongresówka jest obrzydliwie niedokładna.. :cry:
Poniżej opis bitwy janowskiej z 1913 roku autorstwa Stanisława Zielińskiego
"Zdawszy dowództwo swego szwadroniku majorowi Zaborowskiemu, udał się kapitan Chmieleński w powiat olkuski, gdzie w dwóch tygodniach już stał na czele około 200 jazdy. Dowiedziawszy się o zajęciu Janowa przez 2 roty białozierskiego pułku i nieco kozaków, podsunął się Chmieleński w nocy na 6 lipca pod miasto , a korzystając z chwili, gdy większa część żołnierzy kąpała się w stawie, o godzinie 10. rano nagłym i śmiałym napadem uderzył na niespodziewających się ataku moskali, rozbił zupełnie, wrzucił niedobitków na cmentarz, skąd ich po żywej utarczce wypędził (...), ruszył w kierunku Przyrowa, gdyż moskalom nadciągały posiłki. (...) Z pod Przyrowa zwrócił się Chmieleński na południe i stanął obozem przy Złotym Potoku"

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Ponik
PostNapisane: 07 lut 2014, 21:57 

Dołączył(a): 16 gru 2012, 00:47
Posty: 77
Mapowych analiz ciąg dalszy. Na rosyjskiej dwuwiorstówce z 1912 roku wyraźnie zaznaczono staw w parku, w miejscu wskazanym przez Rybaka. Co ciekawe, tuż nad nim jest młyn. Nie ma natomiast stawu z wyspą - czyżby wtedy jeszcze nie istniał?
Załącznik:
Źródło:
www.mapywig.org

janow.jpg
janow.jpg [ 151.96 KiB | Przeglądane 8525 razy ]


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Ponik
PostNapisane: 09 lut 2014, 22:06 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Poniższy opis pochodzi z roku 1867, ale wiele do sprawy nie wnosi..


Załączniki:
pam 1.png
pam 1.png [ 17.99 KiB | Przeglądane 8478 razy ]
pam 2.png
pam 2.png [ 55.15 KiB | Przeglądane 8478 razy ]

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Ponik
PostNapisane: 10 lut 2014, 14:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 sty 2014, 21:23
Posty: 40
Z opracowania M. Zwolińskiego:


Zygmunt Chmieleński, biwakujący w złotopotockich lasach, poinformowany został o przybyciu z Częstochowy trzech rot piechoty i 200 kozaków z pułku witebskiego. Z tej liczby 2 roty i 100 kozaków zatrzymało się 5 lipca w Janowie, pozostali przeszli w rejon Bystrzanowice - Lelów. Wojska rosyjskie nie spodziewały się w lesisto - skalnym terenie Potoka tak silnego oddziału. Siła uderzeniowa, jaką dysponował w tym czasie Z. Chmieleński, wynosiła 600 piechurów - uzbrojonych w austryjackie karabiny, 260 kosynierów i do 120 konnicy. Mimo przewagi liczebnej Chmieleński nakzał wielką ostrożność. Polecił, aby każdy obcy przybyły do obozu nie mógł pod żadnym pozorem go opuścić. Ubezpieczenie stanowiły podwójnie rozstawione pikiety. Wspomniane roty pułku witebskiego po przybyciu do Janowa, nie zachowywały najmniejszych środków ostrożności. Następnie przeniosły się do Ponika, gdzie nad stawem rozłożyły się obozem.

W tym czasie Chmieleński, licząc na zaskoczenie, zdecydował się na atak. Powstańcy podeszli więc pod Ponik, minęli folwark i zakłady maszyn rolniczych spółki akcyjnej "Winiarski - Gniewon - Rose". Znajdowali się już w odległości okoł 100 metrów od stawu, gdzie zostali dostrzeżeni przez Rosjan. Na ich widok część kąpiących poczęła wyskakiwać z wody, keirując się do ustawionych w kozły karabinów. Inni zaczęli wskakiwać ponownie do stawu z zamiarem przepłynięcia go na drugą stronę. Piechota Skąpskiego wychodzących na brzeg brała na bagnety. Do pozostałych, którzy zdążyli się oddalić, strzelała. Druga rota pośpieszyła z pomoącą kąpiącym. Natknąwszy się jednak na kompanię piechoty i kosynierów Kuleszy, zmuszona została do ukrycia się między zabudowania nie zaprzestając ostrzału. Por. Kulesza nakazał kosynierom zsiąść z koni i na ich czele pośpieszył za cofającymi się. Rosjanie widząc niekorzystną dla nich sytuację, wybiegli z domostw i na odgłos trąbki zaczęli wycofywać się w stronę janowskiego rynku.

Na widok wybiegającyh na rynek powstańców, rosyjski dowódzca zachęcał podkomendnych krzykiem: "... Wpieriod rebiata na sztyki, smiert miateżnikom...". Padło w tym momencie kilka strzałów, jedna z kul ugodziała komenderującego. Rosjanie, widząc upadającego oficera, rzucili się do ucieczki. Kilkudziesięciu z nich wbiegło w ciasną uliczkę prowadzącą z rynku, gdzie natknęli się na kompanię Tylmana i kosynierów Kuleszy. Zaś od strony rynku drogę odcięła im piechota i w ten sposób los Rosjan został przesądzony. Ściśnięci w zwartej grupie, nie byli zdolni do obrony. Wśród zgiełu i wrzawy słychać było błagające prośby "...pardon, pomiłuj, pożałuj...", na które powstańcy nie reagowali, dokonując prawdziwego pogromu. W bitwie tej poległo 170 żołnierzy rosyjskich. Straty po stronie powstańców oszacowano na 33 poległych i 41 rannych.

Na wieść o klęsce janowskiej z Częstochowy wyruszyły posiłki rosyjskie. Wobec zarysowującej się przewagi nieprzyjaciela, Z. Chmieleński powziął plan wymarszu w kierunku pn.-wsch., gdzie, po potyczkach pod Zalesicami i w powrotnej drodze w lasach potockich, zdecydował na wycofanie partii przez Ostrężnik i Czatachowę w kierunku Koziegłów. W tym czasie żołnierze carscy mścili się za poniesioną klęskę, podpalając zabudowania Janowa. Mieszkańcy, którzy pośpiewzyli ratować płonące domostwa, zostali posądzeni o sprzyjanie buntownikom i ukarani śmiercią. Kozacy wrzucili ciała pomordowanych do janowskiej studni, którą następnie zasypali kamieniami. Od tej pory, jak mówi tradycja, zaprzestano czerpania z niej wody. Liczba pomordowanych nie została ustalona, gdyż płk Ernroth zabronił pod karą śmierci dokonywania zapisów w aktach parafialnych wszystkich zgodnów w latach 1863-64. Jedyną pamiątką tych krwawych zmagań jest kapliczka stojąca na "Wilczej Górze" przy cmentarzu w Złotym Potoku.

Kapliczka wybudowana jest w kształcie obelisku. W środkowej części - cylindryczna. U dołu i góry na planie kwadratu, nakryta daszkiem czterospadowym, zwieńczonym metalowym krzyżem. Na cokole przytwierdzona jest tablica z napisem: "Poległym w Powstaniu Styczniowym 1863 r. Walczył błg. Albert Chmielowski".


jacobs


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Ponik
PostNapisane: 10 lut 2014, 17:09 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Bardzo dziękuję. Którędy przebiega obecnie granica administracyjna między Złotym Potokiem, a Ponikiem? Którędy przebiegała ongiś?

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Ponik
PostNapisane: 11 lut 2014, 19:28 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Chodzi mi generalnie o to, czy staw znajdował się na terenie posesji Krasińskich, czy znajdował się w Złotym Potoku czy w Poniku. A może był w Janowie?

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Teraz jest 07 maja 2024, 05:13


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL