Teraz jest 28 mar 2024, 16:28




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 paź 2014, 09:30 

Dołączył(a): 04 sty 2009, 19:36
Posty: 134
Lokalizacja: katowice
Od jak dawna..??
Od zawsze.
Miejscowa ludnośc znała jej położenie doskonale.
Częśc szkieletów pochcodzi z okresu Wędrówek Ludów.
Myśle że wcześniej też już byłą znana.......
O co chodzi z tym Lelowem,co miałes na mysli???


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 paź 2014, 18:17 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Sztetl lelowski to bardzo dziwna i pokręcona sprawa. Nie w tym temacie. Mimo potężnej gminy wyznaniowej i wiekowej historii wielu elementów nie umiem ustalić. Przekopałem kilka książek, archiwum kieleckie itp. W czasie konfederacji barskiej Lelów tkwił na pograniczu ostatnich rubieży obronnych Pułaskiego. Wiem, że Frankiści mieli tam przewagę. Nie mogę też ustalić niektórych późniejszych wątków i losów postaci. Jakby nie warto było o tym pisać, albo dokumenty poginęły...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 18 paź 2014, 11:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Czy ja wiem, czy od zawsze? Dolny otwór zasypał się setki lat temu, jaskinia poszła w niepamięć... Przypadkowo odkryta dopiero górnym otworem w 1936. Przez kilka stuleci nikt do niej nie wchodził - nie została rozkradziona. Są też wyniki badań archeo. Przeczytajcie jeszcze raz fragment wypowiedzi Tomka:

Cytuj:
[...]hipotezę o sekcie żydowskiej w Jaskini Kroczyckiej znam głównie z artykułu p. Rosia "Tajemnice Jaskini Kroczyckiej". O ile można jeszcze przyjąć ją pod względem historycznym (ale dlaczego akurat dla J. Kroczyckiej?) to niestety jest ona pozbawiona wszelkich podstaw archeologicznych. To wynika zarówno z badań Jana Fitzke (niepublikowane), Róży Mycielskiej i Ewy Rook, Jacka Wrzesińskiego, Krzysztofa Cyrka, jak i naszych. W jaskini jak i przed nią nie ma poświadczonego żadnego osadnictwa nowożytnego (nie licząc oczywiście XX wiecznych śmieci). Jaskinia była niedrożna od wędrówek ludów do 1936 roku. I najważniejsze - tak mamy daty radiowęglowe z kości ludzkich z jaskini, które poświadczają nam ewidentnie ich datowanie na późny okres rzymski/wędrówki ludów. [...]

_________________
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 18 paź 2014, 15:35 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Żeby doprecyzować moje poprzednie posty:
Polski Słownik Biograficzny - "w jednej z jaskiń olsztyńskich rezydował skarbnik organizacji, w innej grzebano zmarłych"
Ziemia Olkuska w przeszłości - Kantor Mirski 1937 - "tu (Pilica) w r. 1763 odbył się sławny sejm żydowski, który radził nad sposobami walki z Frankistami, którzy siali straszne spustoszenie wśród prawowiernych żydów"
Tamże - "W r. 1786 wybuchła przeciw Żydom pilickim rebelja miejscowa. Powodem rozruchów było okradzenie kościoła kolegjackiego przez żyda Batoga i jego wspólników (...). (Podobny wypadek zdarzył się w Miechowicach pod Bytomiem) jak się rebelja zakończyła, milczą o tem kroniki"
Przypis do powyższego cytatu - "kradzież miała być dokonana z namowy miejscowych Frankistów, aby podburzyć mieszczan przeciwko Żydom"
I w późniejszym opracowaniu w kontekście jaskiń olsztyńskich pojawia się dziwne określenie - "jaskinia na Sokolskiej Skale"

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 23 paź 2014, 09:28 

Dołączył(a): 04 sty 2009, 19:36
Posty: 134
Lokalizacja: katowice
marek skąd pochodzi ta wypowiedż tomka archeo?? jakoś nie umiem jej znależc.
I tu sie mylisz kolego.......skąd informacja że w chwili odkrycia wchodzono do niej górnym
otworem?
Myslisz że archeolodzy natralfili na góny otwór , zjechali do jaskini odkryli szkielety a potem odsłonili dolny otwór.
Kowalski wyraznie pisze że górny otwór w 46r. keszcze nie istniał.
Miejscowa ludnośc co to rozkradła skarby tez raczej wchodziła dołem.
I wcale sie nie czepiam(troche odbiegliśmy od tematu he he).


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2014, 10:30 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
@Galman: chyba jednak Ty się mylisz...
Sprawdź na Geoportalu opis J. Kroczyckiej (chciałem wkleić bezpośredni link ale coś trafia "obok") - jest tam napisane dokładnie to, co cytuje Marek :D


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 paź 2014, 07:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
@ Tomek, dałem info ma stronie, że dalsza dyskusja na temat jaskini przeniosła się na Facebook'a.
https://www.facebook.com/profile.php?id=100003295344990

@ Smar: Chyba jednak Tomek ma racje,bo pije do fragmentu z biblii jaskiniowej:
Cytuj:
W roku 1947 jaskinię zwiedził i wykonał dokumentację K. Kowalski; z jego opisu wynika, że otwór górny wtedy jeszcze nie istniał.
Marku mógłbyś mi podesłać plan i opis na maila? :)

_________________
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 24 paź 2014, 10:00 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Cytat z opisu na Geoportalu:
"Zachodnia część komory ma charakter zapadliskowy, dno zalegają wielkie bloki skalne. W tej części powstał w stropie drugi otwór, wyprowadzający na równinkę nad skałkami. Prawdopodobnie to on przez większość czasu stanowił jedyne wejście do jaskini, zaś dolne wejście zostało udrożnione znacznie później.

„Odkrycie jaskini nastąpiło w 1936 r. przypadkowo, przy eksploatacji kalcytu. Na wieść o nim udała się na miejsce wycieczka Koła Prehistoryków z Krakowa, z mgr Fitzke na czele. Znaleziono wówczas w jaskini ślady 3 palenisk, obok zaś na 2 kupach bezładnie złożone kości ludzkie. Próbne poszukiwania w obrębie palenisk dostarczyły większej ilości fragmentów naczyń z okresów wpływów rzymskich, fragmentów ceramiki siwej i może neolitycznej. Od ludności okolicznej, która poprzednio wynosiła z jaskini znaleziska, zebrano kości, skorupy i żarna rotacyjne. Opis tej wycieczki, napisany przez Fitzkego, znajduje się jako rękopis w archiwum Muzeum Archeologicznego P.A.U. Namulisko jaskini rozkopane jest tylko częściowo, na powierzchni leży jeszcze bardzo wiele kości ludzkich.”

@markpm: z której książki chcesz opis i plan - Kowalskiego czy Inwentarza? Bo "Biblię" Szelerowicza chyba masz (jak nie to Ci dam bo mam dwie :-) )


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 paź 2014, 20:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2005, 23:36
Posty: 1217
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E
Kości były jeszcze kilkanaście lat temu o czym sam napisałem wraz ze zdjęciem:
http://alferek.republika.pl/trasy/32/kroczyce2.htm
O wspomnianych wandalach poinformowaliśmy VdC przekazując im młot jako "corpus delicti".
Pamiętam, że niektóre z kości były pozalewane wytrącającym się z kapiącej wody wapieniem.

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 18 lut 2015, 12:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Coś w temacie Jakuba Franka
W radiowej"Trójce"w paśmie"Powieść w Trójce" codziennie około godz.11,50 można posłuchać fragmentów książki"Księgi Jakubowe" http://www.polskieradio.pl/9/1278/Artyk ... k-w-Trojce
Dziś było bliżej Jury czyli "powitanie" Jakuba w słynnym częstochowskim klasztorze.
Słucham od początku,zgrywam z przerwą na kawę i lekki posiłek,uważam że świetnie obrazuje nastroje ówczesnego społeczeństwa i jest często dość zaskakująca.
Sorry że dopiero teraz puszczam info gdy jest bliżej końca,ale zawsze jakaś rozmowa,telefon itp i z głowy wylatuje.
Zainteresowanym tą epoką polecam.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lut 2015, 10:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2008, 14:39
Posty: 346
Lokalizacja: Gliwice
"Opowieści Jakubowe" Olgi Tokarczuk oprócz pięknego wydania książkowego dostępne są również jako e-book


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2016, 18:02 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
http://www.odk.pl/book,29011.html?utm_m ... ource=auto


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sty 2016, 13:43 

Dołączył(a): 04 sty 2009, 19:36
Posty: 134
Lokalizacja: katowice
Witam!
Potwornie to drogie smar!
No własnie-czytał ktos ,słuchał ktoś wystepuja w powieści watki jurajskie czy nie wystepują(opróc z wpomnianej częstochowy)??
Pamietam że W. Kuczok opowiadał kiedys że to Tokarczuk pierwsza stwierdziła że W Kroczyckiej leża kości jakiejś zydowskiej sekty. zastanawialismy sie skąd ona to "wytrzasneła"??


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sty 2016, 18:06 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Mam te same uwagi co Ty.
Trzeba by poszukać po bibliotekach. To jest generalnie książka z 1895 roku! (choć zapewne nigdy nie miała masowego wydania).


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2016, 17:49 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Dotarłem do rozdziału 16 i są "wątki jurajskie" :)
Co chwila jest tam wspominana tajemnicza "Jaskinia Olsztyńska" lub jaskinia w Olsztynie lub niedostępna jaskinia pod Częstochową gdzie: mieszka rabin Elisza i odprawia tam tajemnicze obrzędy; gdzie jest ukryty gigantyczny skarb 600 miliardów talarów którego ów rabin pilnuje; gdzie frankiści chowali swoich zmarłych i gdzie m. in. syn Franka Jakób został pochowany (sic!)


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 16:28


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL