Teraz jest 28 mar 2024, 13:44




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 lut 2020, 10:18 

Dołączył(a): 13 lut 2020, 09:56
Posty: 60
Lokalizacja: Niegowa
Temat praktycznie nieznany. Prawdopodobnie pod posadzką niegowskiego kościoła znajdują się
katakumby.
Dodam informacje że za księdza Sawickiego będącego w tym czasie proboszczem wyremontowano kościół więc może wejścia do katakumb zalano Cementem.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2020, 19:21 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Temat jest nieznany, bo .... No cóż, jestem ostatnio mocno sceptyczny w odniesieniu do rewelacji głoszonych przez UG Niegowa. Pytanie: skąd ta informacja pochodzi? Konkretnie. Kto to wymyślił?

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 14 lut 2020, 21:29 

Dołączył(a): 28 cze 2015, 20:35
Posty: 183
Pod każdym kościołem są :) - ale to tylko moja prywatna i nieweryfikowalna opinia. I tunele bóg wie dokąd, schowki i skrytki. I są dokładnie sfotografowane, opisane i obmierzone współcześnie. To obiekty instytucjonalne posiadające swoje władze, które nie są zainteresowane reklamą. Czasem wręcz wskazana jest dezinformacja dla celów tych instytucji :).

Co do niegowskich, to wzmianki nie podlegające "utajnieniu", publicznie dostępne można znaleźć w tekście ks. Władysława Borka "Kronika".
Maszynopisy nierejestrowane dostępne w bibliotece gminnej w Niegowie i bibliotece pedagogicznej (dawnej WOM) w Myszkowie, w tekście część II, punkt 1.Powstanie parafii, kościół i jego budowa.

Wersja książkowa tej samej "Kroniki", - karty 63-70. Dostępna w bibliotece gminnej w Niegowie, Żarkach, Włodowicach, bibliotece WOM w Myszkowie (w niektórych z tych bibliotek też jest nierejestrowana, nie ma w wyszukiwarkach). Ewentualnie w zbiorach plebanii we Włodowicach i w Irządzach, no i naturalnie w Niegowie, i zapewne jeszcze w wielu domach są różne wersje.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2020, 22:03 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
No cóż... "Nie słyszałem piosenki, więc chcę powiedzieć parę słów na jej temat" :P
Jeśli faktycznie są, to jestem ich ciekaw coraz bardziej. Zwłaszcza, że kościół w Niegowej ma dość specyficzne położenie; z jednej strony cmentarz, z drugiej - szczyt wzgórza.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 15 lut 2020, 00:12 

Dołączył(a): 13 lut 2020, 09:56
Posty: 60
Lokalizacja: Niegowa
Informacje usłyszałem od Śp. mojej babci i od Pani Natalii Haładus.Wedlug Relacji Pani Haładus prawdopodobnie w katakumbach przechowywano też figury świętych,które prawdopodobnie jeszcze tam są. Według niej w katakumbach pochowani są pierwsi proboszcze parafii Niegowa.Niestety nie mogłem tego zweryfikować z racji trudności dostępu do ksiąg parafialnych w tym okresie.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2020, 09:58 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Krypty - i to zapewne rozległe - pod kościołem w Niegowie (pisownia oryginalna, ukłon w stronę Katarzyna_m :wink: ) są. Poniżej przytaczam opis kościoła z dzieła X. Wiśniewskiego:
„Kościół w Niegowie stoi na wyniosłem wzgórzu, z którego piękny na okolicę roztacza się widok. Jest to jedna z najdawniejszych w okolicy świątyń; zbudowana z kamienia i oszabrowana. Ma cechy romańskiej i gotyckiej budowy, zmienionej do niepoznania różnem i szpetnemi przybudówkami, kruchtami. Nawą wspierają szkarpy; do niej od zachodu dobudowano wyniosłą czworokątną basztą, zakończoną drewnianą wieżycą. Do tej baszty przylega szpetna kruchta, a od południa druga. Wąższe od nawy prezbiterjum kończy sią absydą. Po str.
Ep. skarbczyk (dawna zakrystja), po str. Ew. od południa, obecna zakrystja, obie beczkowo sklepione, nadają kościołowi kształt krzyża. Miądzy boczną kruchtą i zakrystją szpetna przybudówka osłania wejście do zakrystji. W tyle prezbiterjum jest ogrójec. Pod kościołem i zakrystją są groby.”
I jeszcze z tego samego dzieła fragmenty o pochówkach w kościele (zapewne nie wszystkich):
…"W r. 1770 został pochowany w środku kościoła p. Andrzej Karczewski, klucza Bobolickiego i Kuźnic żelaznych (fe rricu d inarum) lat 45 mający „odznaczający się zacnemi i chrżeściańskiemi zasadami, przyjacie j kapłanów i ojciec ubóstwa"…
…Jakób Magdaleński po 7 latach zmarł i w kośc. poch. w 1683 r...
...X. Stanisław Wojtyszkiewicz był tu lat 7 i mies. 7, um. mając lat 32 w 1699 r. dn. 9 marca i zaś 17 mar. chował go w kościele po str. Epis, głównego ołtarza, ks. Tobjasz Stanisław Żaboklicki...
...od 1683 r. X. Jan Wolski, prob, był tu 8, tu urn. i poch. był w kościele w 1691 r…


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2020, 22:52 

Dołączył(a): 13 lut 2020, 09:56
Posty: 60
Lokalizacja: Niegowa
Dziękuje za informację ws.krypt , ale czy poprzedni proboszcze mogli urządzić tam składzik świetych figur.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lut 2020, 00:13 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Trochę poteoryzuję :wink: Praktycznie do współczesnych czasów w Kościele pojęcie zabytku nie istniało. Jak coś było było stare i zniszczone to zastępowano to nowym nie martwiąc się zbytnio o to poprzednie. I często to "stare" albo "likwidowano" albo upychano gdzieś po kątach. Np. w mojej rodzinnej parafii (św. Zygmunta w Cze-wie) kilkanaście lat temu odkryto w ten sposób dwa średniowieczne obrazy które zapomniane przeleżały może nawet setki lat na "strychu" między sklepieniem a dachem kościoła. W tym kontekście urządzenie "składziku" figur w krypcie jest bardzo prawdopodobne - o ile tylko wejście do tej krypty nie zostało odcięte np. przy okazji fundacji nowej posadzki kościoła...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lut 2020, 00:35 

Dołączył(a): 13 lut 2020, 09:56
Posty: 60
Lokalizacja: Niegowa
Jak pisałem wczesniej kościół wyremontowano za księdza Sawickiego,który mógł przypuszczalnie wiedzieć o wejściach do katakumb z ksiąg parafialnych.
[quote="Niegowianin"więc może wejścia do katakumb zalano Cementem.[/quote]


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lut 2020, 08:58 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
O rzeźbach w kościele:
"Na szczytach kolumn rzeźby wyobrażają aniołów; dwaj trzymają koroną nad obrazem Matki Jezusowej, Po stronach ołtarza św. Piotr i Paweł oraz figury innych św. w stylu roccoco. W tym też stylu wykonane są figury św. Heleny i św. Barbary, stojące na konsolach przy bocznych ołtarzach. Do ozdób prezbiterjum zaliczamy 6 postaci aniołów zdobiących gzymsy. Zstąpują jakby z nieba ku swemu Panu utajonemu w ołtarzu."
Możesz sprawdzić czy którejś nie brakuje :wink:
O posadzce:
"W 1922 r. posadzka w prezbyterjum była z ciosu, w nawie łatanina cegły i kamienia, zaś w środku leżał okrągły biały, podobny do młyńskiego, kamień."
lecz między 1923 a 1926:
"...zdołaliśmy w przeciągu 3 ch letniego u nas pobytu księdza proboszcza Kazimierza Hamarlinga wiele zrobić, a mianowicie: ułożono w naszym starym kościele posadzkę, ja k również w zakrystii i skarbcu..."
Spróbuj porównać jak wygląda posadzka dzisiaj i czy są w niej jakieś płyty/włazy do krypt.
Swoją drogą poruszony przez Ciebie temat wzbudził moje zainteresowanie i sam przy okazji muszę ten kościół zwiedzić


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lut 2020, 22:43 

Dołączył(a): 13 lut 2020, 09:56
Posty: 60
Lokalizacja: Niegowa
smar napisał(a):
O rzeźbach w kościele:
"Na szczytach kolumn rzeźby wyobrażają aniołów; dwaj trzymają koroną nad obrazem Matki Jezusowej, Po stronach ołtarza św. Piotr i Paweł oraz figury innych św. w stylu roccoco. W tym też stylu wykonane są figury św. Heleny i św. Barbary, stojące na konsolach przy bocznych ołtarzach. Do ozdób prezbiterjum zaliczamy 6 postaci aniołów zdobiących gzymsy. Zstąpują jakby z nieba ku swemu Panu utajonemu w ołtarzu."
Możesz sprawdzić czy którejś nie brakuje :wink:
O posadzce:
"W 1922 r. posadzka w prezbyterjum była z ciosu, w nawie łatanina cegły i kamienia, zaś w środku leżał okrągły biały, podobny do młyńskiego, kamień."
lecz między 1923 a 1926:
"...zdołaliśmy w przeciągu 3 ch letniego u nas pobytu księdza proboszcza Kazimierza Hamarlinga wiele zrobić, a mianowicie: ułożono w naszym starym kościele posadzkę, ja k również w zakrystii i skarbcu..."
Spróbuj porównać jak wygląda posadzka dzisiaj i czy są w niej jakieś płyty/włazy do krypt.
Swoją drogą poruszony przez Ciebie temat wzbudził moje zainteresowanie i sam przy okazji muszę ten kościół zwiedzić

Co do figur w kościele:
Figury Św. Piotra i Św. Pawła są,
Figury Apostołów też,
Figrury Św. Heleny i Św. Barbary też.
Figury Św.Antoniego i Matki Bożej w bocznych ołtarzach tak samo.
Mam wątpliwości co do rzeźb aniołów,w cytowanym przez ciebie fragmencie rzeźb aniołów jest 6 na grzymsach 2 ,które trzymają koronę, lecz są jeszcze 3 na bocznym ołtarzu Sw.Antoniego i 4 na ołtarzu Matki Bożej.
Na ołtarzu Św.Antoniego brakuje 1 anioła.
Co do posadzki jest cała w jednolitych płytach,a rzeczony młyński kamień jest "zostawiony" pod murem kościoła od strony plebanii.Wejść do krypt w głównej nawie nie widziałem. W zakrystii i w skarbcu tez nie widziałem.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2020, 00:03 

Dołączył(a): 13 lut 2020, 09:56
Posty: 60
Lokalizacja: Niegowa
Nie mogę juz edytować poprzedniego posta więc daję tu zdjęcie nawyh głównej.


Załączniki:
Główna nawa kościoła
Za:https://parafianiegowa.ns48.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=15&Itemid=92

15d.jpg
15d.jpg [ 74.39 KiB | Przeglądane 16526 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2020, 07:45 

Dołączył(a): 28 cze 2015, 20:35
Posty: 183
Okrągły kamień wg "Kroniki" nie był młyński, a był tarczą herbową Myszkowskich z zamku w Mirowie (strona 54) i w połowie lat 30-tych XX wieku stanowił część podłogi zakrystii.
Mógłbyś jakieś szczegóły podać tego kamienia co leży (ja takiego nie widziałem w miejscu o którym piszesz, ale nie byłem tam w tym miejscu już kilka miesięcy)? Tzn. kiedy go widziałeś, jaką miał średnicę i wysokość? Kamienie młyńskie z reguły mają otwory i inne ślady użytkowe, których nie powinny mieć tarcze herbowe.

Kolejna sprawa, to czy możesz opisać wygląd tych figur, ilość, jakieś cechy charakterystyczne, które miały być schowane? Skąd miałyby się wziąć w Niegowie i w kościele te figury? Albo kto z Niegowy i kiedy te figury widział? Jeśli żyjące osoby, a miałyby coś przeciw podawaniu publicznie ich danych, to na pw pisz oczywiście.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2020, 08:43 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Biorąc pod uwagę to co udało nam się wspólnie ustalić można by zaryzykować wniosek że od prawie stu lat zestaw figur w kościele się nie zmienił i że od takiego samego czasu wejście/wejścia do krypt są już niedostępne - choć oczywiście samo istnienie krypt nie podlega dyskusji.
Jeżeli jakieś figury miałyby być w kryptach schowane to albo zrobiono to wcześniej albo nie były z tego kościoła (czytaj Mirów Polska) i na dodatek posadzka była gruntownie przebudowywana w ostatnich kilkudziesięciu latach... (moim zdaniem oba wnioski znacznie mniej prawdopodobne choć nie niemożliwe)
A kiedy w parafii sprawował posługę wspomniany przez Ciebie X. Sawicki?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2020, 09:22 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
I jeszcze jedno - spróbuj obejść kościół dookoła czy nie ma przypadkiem w jego cokole jakiś okienek/kanalików schodzących pod ziemię i mogących mieć połączenie z którąś z krypt.
(W ten sposób można np. zajrzeć do krypty pod kościołem św. Jakuba w Sandomierzu bo wejść do krypty już nie można...)


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 13:44


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 46 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL