Teraz jest 28 mar 2024, 09:45




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 01 paź 2016, 19:45 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Temat rzeka, choć w okolicy sucho. Właściwie traktuję go jak prowokację. Nie chcę wchodzić zbyt głęboko w rodzinę Świderskich, mimo, że wydaje się to prawie niemożliwe. Może ktoś z Was ma dostęp do zdjęć. Mnie zdobyć ich się nie udało. Oficjalne informacje podają Jana Świderskiego jako ostatniego właściciela. Ja dziś nabrałem wątpliwości po wizycie na ziemi jego brata Leopolda.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 paź 2016, 21:27 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Opis na www.niegowa.pl a dotyczący Mzurowa i Hipolita Świderskiego jest tak sugestywny, że trudno go podważyć. Jednak jest kompletnie niezgodny z historią. Hipolit Świderski to postać związana z innym czasem i regionem. Nie wiem kto decydował o kształcie notatki historycznej, ale nie próbując go urazić muszę zadać mu kłam. Majątek wykupiła od swojego ojca Jana Lochmana, jego córka - Olimpia Franciszka Teofila Świderska w roku 1847 za niebagatelną wtedy kwotę 9240 rubli. Nie wiem dlaczego musiała kupować od wlasnego ojca. Jej mężem był poeta - Faustyn Świderski.Po jej śmierci Mzurow odziedziczył syn Leopold, który wcale tam nie mieszkał. Tzn nie mieszkał w obecnym dworze. A tylko 2 km na południe. c. d. n.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 26 lut 2017, 19:05 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Ta jasna plama na trawie obok budynku to ślad po dworze Leopolda. Obok obórka, do której późniejsi właściciele dobudowali sobie dom


Załączniki:
ag.jpg
ag.jpg [ 84.68 KiB | Przeglądane 21219 razy ]
af.jpg
af.jpg [ 74.61 KiB | Przeglądane 21219 razy ]
ad.jpg
ad.jpg [ 59.76 KiB | Przeglądane 21219 razy ]

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 06 mar 2017, 19:13 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Położenie na mapce. Nazwa dzielni zdradza wiele


Załączniki:
Bez 435.png
Bez 435.png [ 274.43 KiB | Przeglądane 21087 razy ]

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 05 paź 2019, 22:07 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Rybaku, a skąd wiesz że Lochmanowa kupiła ten majątek od własnego ojca? Masz nasz pewno jakiś papier na to bo piszesz o kwotach, ale co to za papier? Pokazesz go albo napiszesz gdzie go znalezc?
Dzieki. M


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 paź 2019, 07:05 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
sław Miro - w poniedziałek albo znajdę ten papier, albo polecę osobę, od której dostałem tę wiadomość

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 07 paź 2019, 09:43 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Papiór mam gdzieś w schowku nad morzem i teraz go nie wyciągnę, ale znalazłem coś innego; może wystarczy. I oprócz tego fragment z pamiętnika Anca "Z lat nadziei i walki" 1907 i strony Muzeum Historii Kielc dla porównania.


Załączniki:
TGZC.png
TGZC.png [ 114.64 KiB | Przeglądane 17450 razy ]
B.Anc 1907.png
B.Anc 1907.png [ 110.73 KiB | Przeglądane 17450 razy ]
muzeum kielc.png
muzeum kielc.png [ 179.16 KiB | Przeglądane 17450 razy ]

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 07 paź 2019, 15:30 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Dzieki za info o Lochmanowej i zakupie dworu od ojca.
Co do wczesniejszych włascicieli- wg spisu z 1791 roku nie mieszkali tam Lochmanowie


Załączniki:
Mzurów 1791, dwór.jpg
Mzurów 1791, dwór.jpg [ 234.4 KiB | Przeglądane 17414 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 paź 2019, 15:43 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Co do Powstańców Styczniowych - informacja na stronie http://powstanie1863.zsi.kielce.pl/index.php?id=n03 którą pokazałes pochodzi prawdopodobnie z Kroniki księdza Borka, własnie tak on tam pisze o śmierci i pochówku Alberta "Otto" Esterhazy'ego i o jego śmierci 1 pazdziernika 1863 roku.
Mam co do tego wątpliwości, pytałem o to juz w innym miejscu, w dziale poswieconym Powstaniu Styczniowemu.

Nie wiem skąd księdz Borek miał takie informacje, nie wynikaja one niestety z aktu zgonu, akt zgonu podaje przede wszystkim inną datę smierci- "na dniu trzydziestym września bieżącego roku około godziny siódmej z rana na polach pod wsią Mełchowem umarł Albert Otto dowódca oddziałów Polskich"


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 paź 2019, 15:58 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Ja też nie wiem. Wiem natomiast, że pewna pani, nauczycielka z Niegowej stworzyła w pewnym momencie kronikę tej miejscowości. Na razie trzyma ją w garści ksiądz proboszcz i nie chce oddać, ale UG zaczerpnął z niej wszystkie rewelacje. Jak już pisałem, kaplica cmentarna powstała na miejscu grobowca Świderskich w 1837 roku. Ktoś taki jak Hipolit Świderski w ogóle nie istniał ( przynajmniej w tym rejonie) . Słowem cuda, ale.... wiele wyjaśnia niniejszy fragment:


Załączniki:
legendy z okolic.png
legendy z okolic.png [ 7.69 KiB | Przeglądane 17403 razy ]

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 07 paź 2019, 16:20 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
No :mrgreen: Trza wyciągnąć tę nieszczęsną kronikę z plebanii i co rychlej spalić :mrgreen:
Jej autorka wymyśliła np, że nazwa Ludwinów pochodzi od hrabianki Ludwiny Martyniewicz, choć wieś występuje na mapach z 1839. Ostatnio też się dowiedziałem, że w Trzebniowie był dwór. nie chciałem już robić awantur.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 07 paź 2019, 18:12 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
sław Miro - gdybyś szedł do proboszcza to wymyśl jakiś niezły bajer, bo to jest lis. Ja przebrałem się za pracownika naukowego KUL i powiedziałem, że potrzebuję dwa skany dla doktoranta. Wkręciłem w kiełbasę kilka nazwisk z Lublina i podetknąłem mu pod nos. Węszył, ale gdy wydawało mi się, że łyknął wymyślił na poczekaniu bajeczkę, że właśnie zakroplił oczy i żebym przyszedł nazajutrz, bo teraz kroniki nie znajdzie. O 6 rano złapał za kluczyki i zniknąl. Podejrzewam, że uświnił ją podczas jedzenia i nie wie jak się wyłgać

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 09 lis 2019, 02:25 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Mzurów należał do Lochmanów herbu Szreniawa od około 1760 roku, a nabył go Maciej Lochman, który był bratem Karola Lochmana i bratankiem Dominika Lochmana, archiprezbiterów parafii Mariackiej w Krakowie.
Syn Macieja Lochmana, Jan Lochman rozbudował majątek, ale po śmierci żony mieszkał głownie w jej majątku rodzinnym w Kuźnicy Błędowskiej, a opiekę nad mzurowskim gospodarstwem powierzył starszej córce Sewerynie i jej mężowi Ignacemu Rogawskiemu.
W roku 1846 młodsza córka Olimpia wychodzi za mąż za Faustyna Świderskiego i rok później Jan Lochman to jej sprzedaje Mzurów, a starsza córka Seweryna otrzymuje Kuźnicę Błędowską.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lis 2019, 15:13 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Faustyn Świderski mieszkał do śmierci w Mzurowie, zmarł w roku 1885, w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych jednak wydzierżawił majątek Broniewskiemu, a później Franciszkowi Zarzyckiemu.

Co ciekawe, żoną Zarzyckiego została w 1876 roku starsza siostra Olimpii z Lochmanów Świderskiej- Seweryna. Zarzycki był jej trzecim mężem, wcześniej zmarli Ignacy Rogawski, właściciel Mełchowa i Włodzimierz Rogawski, właściciel Niegowonic. Seweryna wróciła więc na starość do rodzinnego majatku swojego ojca jako...żona dzierżawcy i mieszkała w nim do swojej śmierci w 1888 roku.

W załączeniu akt zgonu Faustyna Świderskiego.


Załączniki:
Faustyn Świderski, akt zgonu,1885 r._Easy-Resize.com.jpg
Faustyn Świderski, akt zgonu,1885 r._Easy-Resize.com.jpg [ 224.73 KiB | Przeglądane 16879 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lis 2019, 15:23 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Po śmierci Faustyna Świderskiego właścicielem majątku został jego starszy syn Leopold Świderski, mieszkał on jednak i pracował jako prawnik w Warszawie, a do Mzurowa wrócił na ostatnie kilka miesięcy życia, zmarł tutaj 26 kwietnia 1925 roku, w załączeniu jego akt zgonu.


Załączniki:
obywatel ziemski Leopold Filip Świderski_Easy-Resize.com.jpg
obywatel ziemski Leopold Filip Świderski_Easy-Resize.com.jpg [ 237.43 KiB | Przeglądane 16876 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 09:45


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 41 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL