Jurajskie Forum Dyskusyjne
http://forumjurajskie.pl/

Przybynów - Dwór/ Szpital
http://forumjurajskie.pl/viewtopic.php?f=1&t=7050
Strona 1 z 1

Autor:  Krystian [ 15 cze 2018, 08:53 ]
Tytuł:  Przybynów - Dwór/ Szpital

Dzień Dobry

Szukam informacji na temat dworu i szpitala w Przybynowie. W 1791 r. we dworze mieszkał Piotr Grodzicki wraz z rodziną. Dzierżawił go od Adama Męcińskiego. Pytanie.. czy ktoś z Was może mi podpowiedzieć, gdzie mogę szukać ich lokalizacji, informacji o nich? W jakich dokumentach, mapach itd.?

Szukam też starych zdjęć Przybynowa, może możecie mi doradzić w jaki sposób wy docieracie do zdjęć miejscowości które Was interesują?

Pozdrawiam
Krystian

Autor:  Mirów Polska [ 15 cze 2018, 13:33 ]
Tytuł:  Przybynów - Dwór/ Szpital

Wg broszury ks. Władysława Smolarkiewicza z roku 1938 pt. "Parafia św. Mikołaja b-pa i kościół p. w. św. ap. Piotra i Pawła w Przybynowie k. Żarek diecezji częstochowskiej" w 1818 wieś Przybynów należy do majątku Choroń i właścicielem jest Anna z hr. Stadnickich żona Stanisława hr. Małachowskiego.
Do dawnych, nieistniejących zabudowań należał m.in. dom dla ubogich zwany także szpitalem.

W jednym z numerów Ziemi z roku pdp 1911 jest zdjęcie cisów w Przybynowie z grupą mieszkańców. Jest to dostępne cyfrowo w świętokrzyskiej bibliotece cyfrowej, artykuł nie dotyczy Przybynowa, a poszukiwania drzew - cisów. Nie ma niestety nazwisk tych ludzi.

Co do szukania zdjęć i informacji to robiąc to hobbystycznie to zaczynam od wszelkich możliwych bibliotek cyfrowych, stron z mapami.

Potem ksiażek o danej wsi, o parafiach do której należała, o przyległych wsiach - o ile takie są. Akurat o Przybynowie jest kilka, tylko trudno dostępne, o Choroniu są chyba dwie - jedna dostępna tylko chyba u sołtysa wsi - Edwarda Mizery, ale on jej nie wypożycza i w ogóle trudno go zastać (napisana kilka lat temu przez trzech mieszkańców na podstawie pracy magisterskiej jednego z nich. Druga to ksiażka ks. Dudy pt. "Brama do nieba na jurajskim wzgórzu..." - ale to jest o Choroniu, choć wzmianki o Przybynowie też na pewno tam są - tylko nie wiem jakie.

Typowo o Przybynowie, poza broszurą podaną na wstępie:

S. Mizera "Dzieje kościelne parafii Przybynów", Częstochowa 1960

S Mizera "Rozwój społeczno-gospodarczy parafii Przybynów w latach 1518-1864" Lublin 1965

W. Rzepka, Dzieje miejscowości i parafii Przybynów do 1939, Cześtochowa 2006 - to ostatnie to na pewno praca dyplomowa-magiserska, jest w bibliotece seminaryjnej w Częstochowie.

Dalej to już na ślepo szukam ludzi, którzy sami coś sobie piszą lub pisali "do szuflady" - w kilku wsiach tacy byli, są.
W ten sposób także znajduję zdjęcia, czyli od kontaktu, do kontaktu. Przy czym wcale nie jest powiedziane, że najfajniejsze zdjęcia będą mieli akurat ludzie mieszkający teraz w Przybynowie w rodzinnych archiwach. Dla przykładu "najfajniejsze" zdjęcia dot. Antolki znalazłem nie u mieszkańców Antolki, ale u ludzi mieszkających w Jaworzniku, Włodowicach, Tychach, Katowicach:).

Można też popytać w gminnych bibliotekach, choć tam najczęściej nie mają takich książek jak te o Przybynowie czy Choroniu, bo nikt ich tam nie daje. Np. w Żareckiej bibliotece pytałem kiedyś, to mi powiedzieli, że z regionaliów mają 1 szt. książki Henryka Roli i 1 szt. książki Marcelego Antoniewicza - nie pamiętam już tytułów, ale akurat nie o te mi chodziło, tylko że to było dawno, może teraz mają więcej. W Poraju byłem niedawno - też nic nie mają :).

Można też popytać w gminnych domach kultury - jak trafisz na pracownika - hobbystę, to jest szansa, że będzie wiedział coś, czego w żadnych bibliotekach nie ma i miał materiały jakich nigdzie nie ma - ze wspomnień ludzi, z prywatnych archiwów zdjęcia itp. i się tym podzieli, ale jak trafisz na niehobbystę - to krótka piłka, "nie wiem, nie mam, nie znam się, zarobiony jestem" - bo też i pracownicy nie są od tego by udzielać inf. osobom prywatnym, mają tam multum innych bieżących zadań.

Na temat Przybynowa dwie książki podane wyżej wydał (nie jestem pewny czy to było tylko po kilka egzemplarzy - czy może tylko jego prace jakieś dyplomowe), a jeszcze więcej napisał i nigdy nie wydał, ksiądz z Masłońskiego - Stefan Mizera. Być może zapiski po nim ma jego rodzina (ale wstępnie mi odp. "nie wiemy, nie znamy, zarobieni my są":), a być może coś jest w archiwum archidiecezji w Częstochowie - tam nie sprawdzałem, ale sprawdzę, bo przygotowuję sobie tekst o wsi Masłońskie.

W Częstochowie jest też zapewne jakaś biblioteka regionaliów, nie tylko książek ale i artykułów prasowych.
Poza tym zostają wyszukiwarki w archiwach państwowych. Można też przeglądnąć forum genealodzy Częstochowa lub jakieś podobne, o ile działają.

Autor:  Krystian [ 16 cze 2018, 09:06 ]
Tytuł:  Przybynów - Dwór/ Szpital

Dziękuję za obszerną odpowiedź. Broszurka ks. Smolarkiewicza jest mi znana, podobnie jak art. o cisach. O reszcie książek nie słyszałem, będę ich szukał może uda mi się do nich dotrzeć.
Co do Masłońskiego, to swego czasu natknąłem się na inf. o rozprawie doktorskiej pani Grażyny Habrajskiej pt. "Gwara wsi Masłońskie i okolic sąsiednich" napisanej na Uniwersytecie Łódzkim."
Chętnie zapoznam się z Twoim tekstem, oczywiście jeśli zgodzisz sie go udostępnić.

Autor:  terluk [ 03 lis 2018, 21:49 ]
Tytuł:  Przybynów - Dwór/ Szpital

Dzień dobry,
W kręgu moich zainteresowań też jest Przybynów. Z początkiem 1800 roku mój x pradziadek Andrzej Michniewski jest ekonomem w Przybynowie, prawdopodobnie we dworze. W 1805 rodzi mu się syn a w 1806 umiera pierwsza żona Tekla z Gnojeńskich i żeni się drugi raz z siostrą zmarłej żony Agnieszką Gnojeńską. Gdzie mogę znaleźć zapiski, informacje o tym dworze, folwarku?

Pozdrawiam
Teresa Łukasik

Autor:  Mirów Polska [ 03 lis 2018, 22:24 ]
Tytuł:  Przybynów - Dwór/ Szpital

Jeśli prawdę jest, że w jakimś okresie Przybynów należał do majątku Choroń (początek XIX wieku), to informacje o dworze, folwarku, mogą znajdować się w księdze wieczystej majątku Choroń. Raz w życiu mi mignęła przed oczami bibliografia do książki o wsi Choroń i - tu opieram się na własnej pamięci tylko - podano tam, że jednym ze źródeł do ksiązki jest "księga wieczysta majątku Choroń" przechowywana w Sądzie Rejonowym w Myszkowie. Polegam w tym tylko na własnej pamięci.
Książka o Choroniu to "Historia wsi Choroń, Zarys" autorzy: Łukasz Sitarz, Zbigniew Królak, Jan Duda, wyd. Rada Sołecka Choronia 2010.

Natomiast już z moich osobistych doświadczeń: SR w Myszkowie nie udziela odpowiedzi na zapytania w sprawach dawnych, nieważnych już z mocy prawa ksiąg wieczystych kierowane przez formularz kontaktowy lub e-maile. Trzeba pisać papierowo i złożyć w biurze podawczym (chodzi o informację, czy w ogóle księga tam jest, nie o dostęp do księgi) - a jaki efekt, sam jeszcze nie wiem.

Autor:  sław Miro [ 17 paź 2019, 13:07 ]
Tytuł:  Przybynów - Dwór/ Szpital

Może ktoś wie kto jest na tym zdjęciu, może ma podobne w domowych zbiorach, może to czyjś pradziadek, prababcia, itd?

Załączniki:
Cisy w Przybynowie, góra, 1910 rok.png
Cisy w Przybynowie, góra, 1910 rok.png [ 39.96 KiB | Przeglądane 10548 razy ]

Autor:  niki [ 17 paź 2019, 13:13 ]
Tytuł:  Przybynów - Dwór/ Szpital

Trochę małe zdjęcie, by kogoś rozpoznać. Nie możesz wstawić większego ?

Autor:  sław Miro [ 17 paź 2019, 15:47 ]
Tytuł:  Przybynów - Dwór/ Szpital

spróbuję za chwilę

Autor:  sław Miro [ 17 paź 2019, 15:54 ]
Tytuł:  Przybynów - Dwór/ Szpital

lepiej:

Załączniki:
cisy 1910, Przybynów.png
cisy 1910, Przybynów.png [ 239.01 KiB | Przeglądane 10529 razy ]

Autor:  Krystian [ 07 lis 2019, 19:14 ]
Tytuł:  Przybynów - Dwór/ Szpital

Zdjęcie z 1910 roku autorstwa Józefa Miłobędzkiego. Na zdjęciu najprawdopodobniej rodzina Maślanków lub Franciszka Piętaka z Wysoki Lelowskiej, na którego działce również rosły cisy. Poniżej fragment artykułu dot. Cisów przybynowskich, które są na zdjęciu.

„Od stacji Poraj do Przybynowa jest około 10 wiorst drogi, nad wyraz smutnej, ma się bowiem wciąż przed sobą obraz spustoszenia – bezmierny, biedny, piaszczysty teren po wyrąbanym lesie, urozmaicony wynędzniałą zmarnowaną cienką sośniną. Mój woźnica, autochton 70 – letni, lecz dziarski zupełnie, zawiózł mnie wprost na osadę wdowy Maślankowej, gdzie miały być 3 drzewa, lecz najpiękniejsze z nich właśnie w tym roku wyrąbano. (..) Po obfotografowaniu obu drzew i ich właścicieli udałem się w dalsza drogę. Polecając się wieźć do cisów największych. Minąłem pastwisko włościańskie Kępina, do wsi Wysokiej należące, zarośnie gęsto krzakami jałowcu i cisu – jedyne zabytki wspaniałych dawnych lasów, poczem zatrzymaliśmy się w pobliżu osady Franciszka Piętaka, gdzie w nizinie nad strumykiem (..) pozostały kępy drzew wśród nich 2 cisy mające 20 i 18 cm średnicy, a 9 i 6 m wysokości.”
Czasopismo "Ziemia" nr 11 1910 r. Józef Miłobędzki
http://ziemia.pttk.pl/Ziemia/Ziemia_NR_11_1910.pd
W 2015 r. został utworzony Rezerwat przyrody „Cisy Przybynowskie” obejmuje 7,6 ha lasu położonego na południowy wschód od Ostrowa.

Autor:  Rybak [ 07 lis 2019, 19:59 ]
Tytuł:  Przybynów - Dwór/ Szpital

Krystian - widzisz różnicę w ubiorze patrząc od prawej? Trzecia i czwarta osoba wyglądają jakoś inaczej

Autor:  Mirów Polska [ 21 sty 2020, 22:53 ]
Tytuł:  Przybynów - Dwór/ Szpital

Miałem okazję przez 4 godziny zapoznawać się z tą pracą:

S Mizera "Rozwój społeczno-gospodarczy parafii Przybynów w latach 1518-1864" Lublin 1965

w archiwum KUL w Lublinie. To maszynopis przez kalkę dostępny tylko do odpisywania notatek długopisem (a nawet wg regulaminu ołówkiem...), nie wolno ksero, nie wolno foto. Wiadomości bardzo ciekawe, stanowiące fajne dopełnienie informacji o Piecu Masłońskim z innych źródeł. O szpitalu i dworze w Przybynowie jakieś wzmianki też zauważyłem, choć i tak nie miałbym czasu na ich odpisywanie. Z pośpiechu nawet nie wiem ile stron ma praca, chyba ponad 200.
Na razie nic nie zrobię w sprawie docierania do krewnych autora i uzyskiwania zgód na wydruk, ale w przyszłości jest to możliwe, tylko to kwestia kilku lat do przodu :).

Miałem też kontakt z p. Habrajską, tą od "Gwary wsi Masłońskie". Jej praca jest w archiwum Uniwersytetu Łódzkiego, też nie była w całości nigdy wydawana. Na podstawie jej pracy (fragmentów) powstały artykuły (nie wiem czy to wszystkie):

1. Słownictwo gwarowe z zakresu roślinności leśnej we wsi Masłońskie, Rozprawy Komisji Językowej Łódzkiego Towarzystwa Naukowego (RKJ ŁTN) XXV, 1980, s. 63-85
2. Słownictwo górnicze w południowej części okręgu częstochowskiego, Acta Universitatis Lodziensis, Folia Linguistica 7, 1983, s. 3-48
3. Formy czasu przeszłego w gwarze wsi Masłońskie, RKJ ŁTN XXX, 1984, s. 43-57
4. System fonetyczny i fonologiczny Masłońskiego i wsi okolicznych, RKJ ŁTN XXXI, 1985, s. 37-62
5. Kategoria rodzaju gramatycznego w gwarze wsi Masłońskie, RKJ ŁTN XXXIII, 1987, s. 93-103
6. Typy słowotwórcze rzeczowników występujących w gwarze wsi Masłońskie, RKJ ŁTN XXXVI, 1990, s. 87-100.

Autor:  Krystian [ 01 lut 2020, 18:27 ]
Tytuł:  Przybynów - Dwór/ Szpital

Dziękuję bardzo za cenne informacje. Niestety archiwum KULu jest dla mnie obecnie nie dostępne logistycznie, a szkoda, bo od dawna "poluję" na te pozycje, jak i wszystkie inne informacje związane z Przybynowem.

Pozdrawiam
KZ.

Autor:  sław Miro [ 25 sie 2020, 17:57 ]
Tytuł:  Przybynów - Dwór/ Szpital

Dokument uwolnienia z poddaństwa kucharza z majątku Przybynów- Franciszka Cichowskiego, 1788 rok.
Ale nie tak za darmo został uwolniony, a za ośmioletnią wierną służbę.

Załączniki:
[Dokument uwolnienia z poddaństwa kucharza z majątku Przybynów- Franciszka Cichowskiego, cz.1.jpg
[Dokument uwolnienia z poddaństwa kucharza z majątku Przybynów- Franciszka Cichowskiego, cz.1.jpg [ 103.28 KiB | Przeglądane 6513 razy ]
Dokument uwolnienia z poddaństwa kucharza z majątku Przybynów- Franciszka Cichowskiego, cz.2.jpg
Dokument uwolnienia z poddaństwa kucharza z majątku Przybynów- Franciszka Cichowskiego, cz.2.jpg [ 93.15 KiB | Przeglądane 6513 razy ]
Dokument uwolnienia z poddaństwa kucharza z majątku Przybynów- Franciszka Cichowskiego, cz.3.jpg
Dokument uwolnienia z poddaństwa kucharza z majątku Przybynów- Franciszka Cichowskiego, cz.3.jpg [ 117.87 KiB | Przeglądane 6513 razy ]
Dokument uwolnienia z poddaństwa kucharza z majątku Przybynów- Franciszka Cichowskiego, cz.4.jpg
Dokument uwolnienia z poddaństwa kucharza z majątku Przybynów- Franciszka Cichowskiego, cz.4.jpg [ 102.96 KiB | Przeglądane 6513 razy ]
Dokument uwolnienia z poddaństwa kucharza z majątku Przybynów- Franciszka Cichowskiego, cz.5.jpg
Dokument uwolnienia z poddaństwa kucharza z majątku Przybynów- Franciszka Cichowskiego, cz.5.jpg [ 94.81 KiB | Przeglądane 6513 razy ]
Dokument uwolnienia z poddaństwa kucharza z majątku Przybynów- Franciszka Cichowskiego, cz.6.jpg
Dokument uwolnienia z poddaństwa kucharza z majątku Przybynów- Franciszka Cichowskiego, cz.6.jpg [ 55.05 KiB | Przeglądane 6513 razy ]

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/