Teraz jest 28 mar 2024, 11:00




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 14 cze 2014, 22:55 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
egzor napisał(a):
Na Odrzykoniu w pobliżu miejsca gdzie obecnie stoi oczyszczalnia ścieków, był podobny zbiornik. Pamiętam jeszcze czasy kiedy był pełny.

Pompowanie wody do zbiornika pod SG podwyższyło (podobno! - na odpowiedzialność prasy z lat 80-tych ubiegłego wieku) poziom wód gruntowych w rejonie Olsztyna o 20m! I temu właśnie zawdzięczaliśmy pojawienie się wody w piaskarni w Odrzykoniu! To była woda z kopalni Dębowiec (ta sama co pod SG) tylko przefiltrowana przez kilkukilometrowy, piaskowy filtr :D
Niestety woda za szyko wsiąkała pod SG (i pod ziemią rozpływała się po okolicy - patrz Odrzykoń) a za rachunki za prąd dla pomp w Dębowcu nie miał kto płacić! Pompy wyłączono, woda wsiąkła, poziom wód gruntowych się obniżył i zbiorniki znikły.
Na początku lat 70-tych ubiegłego wieku zbiornik pod SG miał jescze jedno zasilanie. Na wschód od niego - mniej więcej tam, gdzie teraz jest ujęcie wody - biło źródło z którego woda również wpływała do tego zbiornika (ale znacznie mniejszym strumieniem niż z Dębowca). Z moich obserwacji wynika, że to źródełko znikło gdy pojawiło się tam to ujęcie wody :(


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 14 cze 2014, 23:02 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Rybak napisał(a):
Koło Fortu Wilczego Twierdzy Kołobrzeg rów przeciwczołgowy był też w gęstym lesie, tyle, że wypełniony wodą. Z tego co wiem, Niemcy nie zdążyli dokończyć linii B1 w rejonie Przymiłowic, co spowodowało, że Rosjanie nawet nie zauważyli, że przekraczają linię obrony...

Pisz co chcesz! Ja mimo wszystko uważam, że w 1945 zarówno Niemcy jak i Rosjanie mieli lepszych dowódców niż Ty i Egzor :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 14 cze 2014, 23:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2005, 14:04
Posty: 1185
Lokalizacja: Częstochowa
smar napisał(a):
(...) Sorry za ten wykład z taktyki. Sam napisałem przecież, że mam wątpliwości! Jak wiesz coś pewnego o tym rowie to po prostu to napisz!

Jeżeli o mnie chodzi to możesz "wykładać" dalej, bo ciekawie prawisz.
Muszę przyznać że nie wiedziałem że od południa rów wspina się aż 20 metrów do góry.

Nie jestem w żadnym wypadku specem od taktyki bojowej.

_________________
Pozdrawiam
Arek Klecz :: JuraTrek.eu


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 15 cze 2014, 00:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Ciężko patrząc na to dzieło dopatrzeć się jakiejś logiki,ale i działania Niemców hitlerowskich trudno z logicznym działaniem powiązać.Choćby Sudety i kompleks Riese gdzie do ostatnich dni wojny prowadzono zaawansowane roboty :shock: Nie znam się na inżynierii pola walki,ale czy to nie dziwne że owa zapora anty czołgowa znajduje się nie przed umocnionymi stanowiskami,lecz całkiem daleko w tyle(patrz mapy z linku Michała) Czytałem kiedyś lecz już nie pamiętam gdzie,że czołg wyjeżdżając z takich przeszkód odsłaniał na chwilę najsłabsze swoje punkty przez co łatwo go było unieruchomić lżejszym rodzajem amunicji.To dotyczyło frontu zachodniego czyli Tygrysów,czy podobnie było w przypadku T 34 nie wiem,nie mój konik.
Najdziwniejsze w tym wszystkim jest to że wielu ludzi różnie odpowiada.Przecież gdy dwadzieścia parę lat temu przy różnych okazjach pytałem okolicznych mieszkańców w wieku 60 lat plus i więcej,to chyba miałem do czynienia z ludzmi którzy czasy wojny powinni pamiętać,ale nie wiele to dało,Stąd to pytanie na forum.Dzięki za zainteresowanie.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 15 cze 2014, 12:58 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Tutaj fragment mapki z najbardziej dla mnie kontrowersyjnym odcinkiem dyskutowanego rowu


Załączniki:
sokole03c.jpg
sokole03c.jpg [ 87.23 KiB | Przeglądane 8171 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 04 lip 2014, 13:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Podczas wczorajszego spaceru po Sokoich Górach zahaczyłem o najwyższy punkt Pustelnicy,miejsce chyba dobrze znane choćby na biske sąsiedztwo Szlaku Olrich Gniazd.Mnie intrygują tam fundamety(pozostałości) po obiekcie który tam był w przeszłości.Centralnym punktem jest znak pomiarowy,reszta pozostałości niezbyt regularnie rozrzucona jest w promieniu około czterech,pięciu metrów.Poniżej zamieszczam kilka fotek jak to obecnie wygląda,jest tego znacznie więcej,samych odciągów odnalazłem cztery.
Czy ktoś może wie lub pamięta po czym te pozostałości :?: Na Sokolicy dobrze pamiętam jako dziecko fragmenty ledwo stojącej wieży widokowej lub triangulacyjnej,tego nie wiem,ale na Pustelnicy nic nie kojarzę.
Dziękuje z góry za odpowiedzi i zainteresowanie tematem.


Załączniki:
znak.JPG
znak.JPG [ 64.83 KiB | Przeglądane 7995 razy ]
odciąg.JPG
odciąg.JPG [ 50.8 KiB | Przeglądane 7995 razy ]
odciąg (2).JPG
odciąg (2).JPG [ 53.19 KiB | Przeglądane 7995 razy ]
fundam...JPG
fundam...JPG [ 61.87 KiB | Przeglądane 7995 razy ]
fundam.. (2).JPG
fundam.. (2).JPG [ 57.4 KiB | Przeglądane 7995 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 04 lip 2014, 16:01 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Wierza triangulacyjna którą kojarzysz (mylnie zresztą) z Sokolą stała właśnie na Pustelnicy nad tym znakiem i to pozostałości jej "fundamentów" właśnie sfotografowałeś. Można było "na własną odpowiedzialność" wejść na nią i potraktować ją jako wspaniały punkt widokowy (przy dobrych warunkach widać było nawet zamek - pardon - ruiny zamku w Bobolicach). /Lekki problem był tylko w pokonaniu dolnej części gdyż tam drabina była zdemontowana/. Niestety stan wierzy się pogarszał i w kolejnych latach z coraz większym strachem się na nią wchodziło. Nikt jej nie konserwował bo po co - wszystko już było pomierzone. Ostatecznie gdzieś w połowie lat 80 (nie pamiętam dokładnie ale na początku lat 80 jeszcze na niej bywałem) ją zburzono :(


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 04 lip 2014, 19:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
No dzięki wielkie Kolego,obawiałem się że zle kojarzę i faktycznie tak jest.Jako dzieciak Jurę zwiedzałem z wujkiem z którym już niestety od dawna nie mogę zweryfikować swoich wątpliwości dotyczących tych terenów i nie tylko :( ,szkoda bo gość o każdej skałce dosłownie mógł godzinami mówić.To właśnie z nim tam byłem i pamiętam ją w stanie podobnym do tego z Twojego opisu.
A skąd to błędne skojarzenie :?: Czsas robi swoje,i jako dziecko nie do wszystkiego przywiązuje się większą uwagę, w ten dzien gdy pierwszy raz tam dotarłem dzięki wujkowi pierwszy raz widziałem Jaskinie Pochyłą a wieża do dziś mi się wydaje że była blisko i szybko do niej dotarliśmy.
Dzięki za szybką odpowiedz :)


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 04 lip 2014, 20:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2005, 23:36
Posty: 1217
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E
smar napisał(a):
Wierza triangulacyjna którą kojarzysz (mylnie zresztą) z Sokolą stała właśnie na Pustelnicy nad tym znakiem i to pozostałości jej "fundamentów" właśnie sfotografowałeś. :(

Wierza? :oops:
Na pierwszym zdjęciu jest geodezyjny reper.

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 04 lip 2014, 21:07 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Marianowski napisał(a):
Na Sokolicy dobrze pamiętam jako dziecko fragmenty ledwo stojącej wieży widokowej lub triangulacyjnej...

smar napisał(a):
Wierza triangulacyjna którą kojarzysz (mylnie zresztą) z Sokolą stała właśnie na Pustelnicy nad tym znakiem ...

Alferek naucz się czytania ze zrozumieniem bo trudno Ci będzie zdać egzaminy gimnazjalne o maturze nie wspominając :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lip 2014, 08:48 

Dołączył(a): 05 cze 2009, 15:05
Posty: 138
Lokalizacja: Myszków
PostTen post został usunięty przez Rewas74 05 lip 2014, 08:51.

Powod:

Pospieszyłem się.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 06 lip 2014, 20:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2005, 23:36
Posty: 1217
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E
smar napisał(a):
Wierza [...]
Alferek naucz się czytania ze zrozumieniem bo trudno Ci będzie zdać egzaminy gimnazjalne o maturze nie wspominając :mrgreen:

Maturę zdawałem ze skutkiem bardzo dobrym w roku 1991.
Wierzę, że i Ty zdałeś, choć nie wiesz, jak się pisze "wieża". :evil: :P

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 07 lip 2014, 07:30 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Alferek napisał(a):
... choć nie wiesz, jak się pisze "wieża". :evil: :P

Fakt - ortografia nigdy nie była moją mocną stroną :oops: Szczerze mówiąc to ja w ogóle nie mam takiej strony jak ortografia...


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 20 sie 2014, 19:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Wczoraj odwiedziłem Sokole,spacerując od początku w deszczu.Aura mnie nie wystraszyła,dzięki temu mogłem zobaczyć Ich inny bardziej tajemniczy i lekko posępny klimat,a szum deszczu skutecznie odciął mnie od odgłosów cywilizacji,więc było super :)
Na dzień dobry przywitałem się z Pielgrzymem by następnie go minąć i udać się ścieżką dydaktyczną w górę do Amfiteatru.Widząc połamane tablice informacyjne oraz solidne drewniane słupy na których wisiały na chwilę tracę równowage nerwową.Humor powoli wraca gdy coraz bliżej widzę doskonale znany mi od lat masyw skał Amfiteatru i Bońka.W Amfiteatrze i okolicy cisza i pięknie,śmieci brak ale te tablice,to samo co niżej :twisted: Galera widokowa na Bońku oparła się na szczęście wandalom,ogrodzenie zabezpieczające kompletne.Ze względu na obfity w tym momencie deszcz widok mocno ograniczony,ale widok parującego lasu przedni.Mijając Pochyłą udałem się dalej na szlak żółty docierając do czarnego by następnie czerwonym udać się w góre na przełęcz między Puchaczem i Pustelnicą.Mój upór został wynagrodzony i dość szybko zaczęło się wypogadzać,w lesie od razu jaśniej i weselej na duszy.Osiągając przełęcz po chwili zastanowienia doskonale wydeptanymi ścieżkami powędrowałem zobaczyć dawno nie widzianej Jaskini Urwistej.Urwista jak Urwista,od lat nie zmienna,po tragicznych wydarzeniach w jaskiniach na szybko ogrodzono wylot szpetną taśmą biało czerwoną i ustawiono nowe tablice których treść dość groźnie ostrzega o konsekwencjach.Tablice ustawiano chyba przy każdej jaskini.Coraz intensywniej świecące słonko zachęciło mnie aby powędrować na Biakło,coś mi w duszy mówiło że w nagrodę zobacze piękne widoki,i tak się też stało,szkoda tylko że zdjęcia nie potrafią rzetelnie opisać takiej chwili.
Cóż,Sokole to nadal świetne miejsce aby na chwilę oderwać się od codzienności,i gdyby tylko wandale sobie odpuścili i włodarze zadbali o niektóre szczegóły byłoby cudownie.
Poniżej trochę zdjęć.
Pozdrawiam :)


Załączniki:
ostatnie zdjęcie,ale po edytowaniu stało sie pierwszym
Oddychające Sokole.jpg
Oddychające Sokole.jpg [ 189.91 KiB | Przeglądane 7466 razy ]
Schronisko w Amfiteatrze.jpg
Schronisko w Amfiteatrze.jpg [ 77.5 KiB | Przeglądane 7473 razy ]
Studnia w Amfiteatrze.jpg
Studnia w Amfiteatrze.jpg [ 91.04 KiB | Przeglądane 7473 razy ]
tablica.JPG
tablica.JPG [ 52.92 KiB | Przeglądane 7473 razy ]
Urwista.JPG
Urwista.JPG [ 90.9 KiB | Przeglądane 7473 razy ]
wlot Urwistej.jpg
wlot Urwistej.jpg [ 48.84 KiB | Przeglądane 7473 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole Góry
PostNapisane: 21 sie 2014, 09:00 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Sokole z północnymi przyległościami + Towarne i Zielona to jedne z moich ulubionych miejsc - kwintesencja Północnej Jury. Zalesione buczyną i grądami rezerwaty z ciekawymi formami skalnymi i jaskiniami, odsłonięte pozostałe wzgórza z murawami i zaroślami kserotermicznymi (letni aromat dosłownie powala), duuuużo piasku w obniżeniach terenu i urozmaicenie w postaci jeziorek krasowych.

Wszystko wspaniałe z jednym ale - aby w pełni zasmakować tego miejsca trzeba trafić na okres kiedy nie jest mało ludzi...

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 11:00


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 39 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL