Teraz jest 28 mar 2024, 14:51




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 lis 2017, 21:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2016, 13:52
Posty: 255
Lokalizacja: Sosnowiec
Trochę mnie nie było na forum, bo i na Jurze nie udało mi się w tym roku być. Wychodzi, że jesienią mi "najbliżej" do Jury. W ciągu roku jak już się mogłem wyrwać z domu, to w góry mnie wywiewiało :) . Był Beskid Morawski, Góry Opawskie, Pieniny Spiskie, Beskid Mały, Śląski, Żywiecki. Były Izery. A Jury, nie choć to pod nosem...ech...
Tym razem też miał być dziś Pradziad, może Rysianka z resztą hal. Ale miało też wiać. No cóż nie sprawdziliśmy tego. Córa u dziadków, więc...się wyspaliśmy. Po śniadaniu, pakowanie i po 10tej dojechaliśmy w pobliże Góry Zborów.
Zostawiamy auto pod celem, by się cofnąć do niebieskiego szlaku:
Obrazek

Cisza, spokój i resztki złoto-brązowej już jesieni, tak w skrócie można nazwać ten spacer.
Obrazek

Mijamy kościół:
Obrazek

Potem wchodzimy w tunel:
Obrazek

i zygzaki pokonujemy:
Obrazek

W rejonie Góry Popielowej odbijamy ze szlaku i podziwiamy skałki, te mniejsze, oraz te całkiem duże.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Niby szukamy jaskini, niby bo jej szukamy ale nie jest to priorytet. Dopiero w domu doczytałem, że na mapach jest ona błędnie naniesiona, a w terenie akurat wspomagałem się mapą w telefonie. Wstępnie byliśmy kilkanaście metrów obok niej. A przynajmniej tak mi ta mapa pokazywała.
Robimy sobie herbatę. Nie pada! (na innym forum, moja kuchenka to synonim niepogody ;) )
Obrazek
Obrazek

No cóż jaskini, w końcu nie odnalazłem, w domu doczytałem o niej i raz myślę by wrócić do niej, raz by jednak dać spokój.

Potem powoli idziemy w stronę głównego dzisiejszego celu, tj Góry Zborów.
Po drodze wychodzi słońce:
Obrazek

Napotkaliśmy na ślady po rajdzie:
Obrazek
Minęły dwa miesiące!

Czy ludzie muszą tak śmiecić?
Obrazek

W końcu jesteśmy. Zdobywamy jakąś skałkę gdzie pamiątkowe zdjęcie:
Obrazek
Obrazek

ja rozstawiam statyw i kilka jeszcze zdjęć robię:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Potem wracamy do auta i zajeżdżamy do greckiej restauracji, gdzie zjadamy przepyszny obiad.

No kurcze muszę w końcu częściej zaglądać, bo znane rejony pewnie wszystkim na form, a ja je dopiero poznaje ;)

jakby co link do zdjęć (dalej się uczę ;) ) :
https://www.flickr.com/photos/138543993 ... 496614398/

edit pomniejszyłem zdjęcia


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 13 lis 2017, 21:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2008, 16:03
Posty: 715
Lokalizacja: Zawiercie
Taka późnojesienna Jura też ma swój urok- cisza przerywana czasami głosami kruka i szum wiatru, można się zresetować :)
Włóczyłem się po tamtych okolicach w sobotę i też zaintrygowały mnie karteczki na butelkach :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lis 2017, 21:43 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Przypadła mi do gustu ta fotorelacja .
Bywałem w tych miejscach o tej porze.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lis 2017, 22:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2016, 13:52
Posty: 255
Lokalizacja: Sosnowiec
O tak zrelaksowani byliśmy :D
Dzięki niki


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 13 lis 2017, 22:16 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
"Czy ludzie muszą tak śmiecić?"

Zwróć uwagę, że te śmieci są porozrzucane wokół przepełnionego i NIEOPRÓŻNIANEGO kosza... To raczej nie wina ludzi...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2017, 07:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2016, 13:52
Posty: 255
Lokalizacja: Sosnowiec
Zwróciłem uwagę. Rozumiem, że wniesienie pełnej butelki wody jest lżejsze od zniesienia pustej? Ba (to nie do Ciebie teraz piszę), podpowiem, pustą plastikową butelkę można zgnieść, co powoduje, że zajmuje ona mniej miejsca w plecaku (to do tych co tak pięknie obok zapełnionego kosza na śmieci zostawiają...te śmieci! ) :P


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 14 lis 2017, 07:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Fajny spacerek,Jura o tej porze też ma zalety,lepiej czuć przestrzeń gdy liście opadną.
Szkoda że gminy wiele rzeczy robią bezobsługowo,śmietniki, ścieżki dydaktyczne itp.,postawić za dotacje i finisz.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2017, 08:22 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
laynn napisał(a):
Zwróciłem uwagę. Rozumiem, że wniesienie pełnej butelki wody jest lżejsze od zniesienia pustej? Ba (to nie do Ciebie teraz piszę), podpowiem, pustą plastikową butelkę można zgnieść, co powoduje, że zajmuje ona mniej miejsca w plecaku (to do tych co tak pięknie obok zapełnionego kosza na śmieci zostawiają...te śmieci! ) :P

Praca u podstaw. Trzeba permanentnie edukować społeczeństwo i piętnować brak kultury.
To o czym piszesz to truizm.
Sam wracam z wycieczek objuczony nie swoimi śmieciami :evil: .


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2017, 08:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Jeśli ktoś postawił kosz, to powinien go opróżniać. Pytanie, czy on tam powinien się znaleźć, Jura to nie jest wielki i trudny do zwiedzania teren, nie trzeba daleko nieść tych ciężkich odpadków. W wielu, dużo bardziej wymagających rejonach, pełnych turystów, nie ma śmietników i nie ma ich także porzuconych przy szlakach. Ale to nie w Polsce.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2017, 08:40 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Wieki temu uwielbiałem przesiadywać na połogim, zupełnie łysym wierzchołku Wzgórza Sulmów i obserwować kruki wirujące wokół betonowego słupa Góry Zborów.
Ich krakanie niosło się w powietrzu na kilometry. Sceny jak z filmu " Młyn i krzyż ".
Poza tym przejmująca cisza i brak ludzi.
O poranku lód w zagłębieniach terenu, po południu kilkanaście stopni na plusie i słońce.
W skalnych niszach o południowej wystawie komfort na krótki rękaw.
To wszystko na początku listopada.
I nie było wtedy ani koszy, ani śmieci.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2017, 10:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2016, 13:52
Posty: 255
Lokalizacja: Sosnowiec
niki napisał(a):
Praca u podstaw. Trzeba permanentnie edukować społeczeństwo i piętnować brak kultury.
To o czym piszesz to truizm.
Sam wracam z wycieczek objuczony nie swoimi śmieciami :evil: .

Masz rację, tylko mnie niepomiernie dziwi takie zachowanie ludzi. Albo podam inny przykład. Jeżdżę w góry, do domku po dziadkach żony. Boczna droga, nikt nie chodzi nią poza tymi, co mieszkają. I co? A to puszka po piwie, a to butelka. Ręce opadają...
niki, przypomniałeś mi gdy pod koniec listopada niedaleko Lipowskiej też w krótkim rękawie siedziałem na hali i wystawiałem twarz do słońca :)


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 14 lis 2017, 10:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 maja 2015, 11:28
Posty: 183
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Pięknie! Myślę, że zimą byłoby wspaniale przejść się po tych okolicach :) Laynn - powiedz proszę, co to za kościółek na początkowych zdjęciach? I gdzie ta grecka restauracja, o której wspominasz?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2017, 10:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2016, 13:52
Posty: 255
Lokalizacja: Sosnowiec
To on:
https://mapy.cz/s/2cllk
Kościół pw. Św. Kajetana

Restauracja Irini przy dk78 w Zawierciu Żerkowicach.

Ostatnio widziałem fajne zdjęcie z Diablej Góry z końca zimy, więc sądzę, że masz racje, musi być zimą pięknie. Więc liczę, że przejadę się. Może kiedyś się zmobilizuje na jakiś wschód lub zachód też wyskoczyć. Tylko nie wiem gdzie, bo za dużo miejsc do wyboru :D


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 14 lis 2017, 10:58 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Mógłbyś zdradzić jakim aparatem robiłeś zdjęcia ?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2017, 11:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2016, 13:52
Posty: 255
Lokalizacja: Sosnowiec
Jasne. Pentax k3II. Plus miałem 3 szkła.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 14:51


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL