Teraz jest 28 mar 2024, 11:05




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 lip 2006, 21:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 mar 2006, 19:56
Posty: 430
Lokalizacja: Zawiercie
Przez 2 upalne dni służyłem dwu znajomym za przewodnika. Mają chłopaki spust, także przemaszerowaliśmy jakieś 50 km w tym skwarze o czym nie daje zapomnieć brązowy kolor moich ramion. Od prawie roku nie byłem na szlakach, także po takiej przerwie nasunęło mi się kilka refleksji... Kilka z nich zapewne nie będzie dla niektórych żadną nowością, także z góry wybaczcie...

Pogoda wymiotła turystów. Pomimo tego, że łaziliśmy na początku tygodnia (pon-wto), to jednak biorąc pod uwagę środek sezonu liczyłem na coś więcej. I byłem zaskoczony (pozytywnie) - szlaki puściutkie, na Orlich Gniazd przez te 2 dni ledwo dwóch wędrowców. Wspinaczy też nie widać, grupka na Ogrodzienieckich i druga na Zborowie, tyle. Sprawia to fajne wrażenie, czułem się jak kilka lat temu.

Widoki zabijają. Ameryki nie odkryłem, ale przyznam szczerze, że dla mnie, jako wychowanego tutaj, od jakiegoś czasu to nie było już takie przeżycie. Owszem, uwielbiam siąść sobie na G. Zborów, Birów czy 504'ce i podziwiać okolice, ale... No właśnie, ale - uspokajało mnie to, sprawiało wielką radość, ale było dość naturalne, było czymś... normalnym? Teraz odkryłem na nowo ten zachwyt kiedy widziałem miny moich przyjaciół i ich opadające szczęki, gdy nagle rozpościerał się przed nami widok na olbrzymie połacie lasów i skały, które jak okręty sterczały nad zielonym morzem. Wspaniałe uczucie.

Niestety, złe strony również zostały zauważone. W Morskich lasach spotkaliśmy pędzących na łeb, na szyję trzech motocrossowców. Las drży w posadach, ptaki uciekają w panice, dla uszu przyzwyczajonych do ciszy to też dość niemiły koncert. Jak bumerang powraca sprawa osobnych szlaków i terenów dla zmotoryzowanych.

A skoro o zmotoryzowanych już mowa, to pod Okiennikiem Wielkim komuś też się znudziła polna droga i postanowił ciąć na skróty przez szkółkę młodych choinek. Po rozstawie osi i śladach opon wnioskuję, że to jakieś średnie 4x4. Efekty są dość przykre.

Przykry także jest słynny mur dookoła skały Grodzieckiej. Jednogłośnie został on określony jako przestępstwo i padło wiele propozycji jego likwidacji, od drogi prawnej po TNT włącznie. Miło, że ludzie z zewnątrz podzielają nasze poglądy.

Z drobniejszych rzeczy to standard - miejscami ciapy na drzewach są co parę metrów, a niekiedy ktoś nie obeznany z terenem może momentalnie zgubić szlak. No i śmieci... Mnóstwo śmieci. Trochę pozbieraliśmy, ale bez większej grupy i dużych worków nie da rady. Zresztą zaraz, mam nadzieję, podejmiemy odpowiednie kroki.

Co tam jeszcze... Mirów zamknięty kratami, ale to chyba już czas jakiś. Rzeczywiście, sporo gruzu w środku leży, zaczyna się to sypać. Zobaczymy co zrobi pan senator. W Bobolicach praca wre. Z G. Birów jest ciekawa sprawa, bo ścieżka jest tak zarośnięta, że można wnioskować, że wędrowcy zaglądają tam sporadycznie. A jednak to grodzisko będzie budowane. Szkoda, wielka szkoda... Teraz to jest naprawdę oaza spokoju. A ten mur od skały do skały pasuje jak pięść do oka. Morsko się pięknie rozwija, chociaż wydaje mi się, że troche zaniedbują zamek. Może nie tyle zaniedbują, co nie widać żadnych prac przy nim. Chyba, że zamierzają go zostawić tak jak jest, z tymi żaluzjami w oknach :-)

Poza tym - nasza piękna, cudowna, przewspaniała Jura w pełnej okazałości. Słońce i upał dają w kość, ale na skałkach można siedzieć godzinami.

A na koniec kilka fotek...


Załączniki:
Okiennik o zachodzie słońca
P1010657.JPG
P1010657.JPG [ 97.51 KiB | Przeglądane 4268 razy ]
4x4 po choinkach...
P1010650.JPG
P1010650.JPG [ 101.41 KiB | Przeglądane 4269 razy ]
szlaban na ¶rodku szlaku OG, tuż przy drodze Skarżyce-Piaseczno. po co?
P1010648.JPG
P1010648.JPG [ 94.06 KiB | Przeglądane 4285 razy ]
widok z G. Zborów
P1010628.JPG
P1010628.JPG [ 86.28 KiB | Przeglądane 4281 razy ]
a na drzewach, zamiast li¶ci, będ± wisieć... niedzielni tury¶ci!
P1010615.JPG
P1010615.JPG [ 124.57 KiB | Przeglądane 4275 razy ]
Mirów w całej okazało¶ci
P1010609.JPG
P1010609.JPG [ 71.71 KiB | Przeglądane 4284 razy ]
a po burzy... mgła wychodzi z lasu :-)
P1010580.JPG
P1010580.JPG [ 44.88 KiB | Przeglądane 4284 razy ]
tęcza i Skałka z Krzyżem
P1010573.JPG
P1010573.JPG [ 53.39 KiB | Przeglądane 4291 razy ]
burza nad kamieniołomem
P1010554.JPG
P1010554.JPG [ 55.76 KiB | Przeglądane 4281 razy ]
mur na G. Birów
P1010547.JPG
P1010547.JPG [ 124.65 KiB | Przeglądane 4278 razy ]

_________________
v3rt.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 16 lip 2006, 10:16 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Fotki bardzo fajne - szczególnie P1010580.JPG, to poza szeroko pojętymi Gorzkowskimi, moje ulubione okolice :D

Wracając do Twoich obserwacji :
- w tygodniu Jura, poza sezonem pielgrzymek i już jakiś kilometr od centrów turystycznych zazwyczaj jest pusta,
- widoki zawsze zabijają, można być w terenie przez 300 dni w roku, ale zobojętnieć na uroki Jury ciężko,
- mimo że sam jeżdżę sam4x4 to w pełni podzielam pogląd iż motocrossy/quady/4x4 na szlakach są faktycznym utrapieniem, ale wszyscy znają ten problem i może w końcu uda się ten problem uregulować (zakazami nic się nie osiągnie – nie u nas!),
- pomysł (z innego postu) zbierania śmieci jest OK., choć z własnego doświadczenia wiem że to walka z wiatrakami, która nie zakończy się aż nasi krajanie zrozumieją że sami sobie szkodzą,

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 16 lip 2006, 15:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2005, 23:36
Posty: 1217
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E
ale po co robią ten mur na Górze Birów? Czyżby znowu jakieś szaleńcze komercyjne pomysły?
Za chwilę przy każdej skałce będize stał cieć kasujący po 2 złote za możliwość zrobienia jej zdjęcia.


Kolejna skałka ogrodzona jaką widziałem: Przybynów.

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 16 lip 2006, 19:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
jakieś pajace umyśliły sobie, że na Birowie 'zrekonstruują' grodzisko czy strażnicę :evil:

mają mało kasy z zamku chcą jeszcze zrobić cyrk dla gawiedzi na Birowie (wstawcie dowolne ale ordynarne przekleństwo, najlepiej dziesięć)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lip 2006, 20:28 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Zgadza sie na Birowie planują rekonstrukcję grodziska, spory udział ma w tym (jak wieść gminna niesie dyrekcja ZPK :lol: )
Co do opłat są takie projekty np. G. Zborów, a w Przybynowie/Zaborzu skałki grodzone są od kliku lat :evil:

Zachęcony Twoim opisem podjechałem dziś na Okiennik - zachód słońca, nisko 'świszczące' jaskółki i pachnące murawy na tym ostańcu to jest to 8)

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Teraz jest 28 mar 2024, 11:05


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 34 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL