Teraz jest 19 mar 2024, 08:28




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 kwi 2007, 02:57 

Dołączył(a): 20 kwi 2007, 02:51
Posty: 9
Lokalizacja: Warszawa
witam
kupilem rower gorski i na majowke wybieram sie szlakiem orlich gniazd
ogladalem rozne przewodniki ale Wasze rady moga okazac sie bezcenne
bede mial az 6 dni na przejechanie tego szlaku. nie chcialbym wiec ominac czego waznego co nawet nie znajduje sie bezposrednio na szlaku a gdzies niedaleko. mam na mysli zarowno zabytki jak i cuda przyrody i ciekawe zjazdy badz podjazdy rowerowe. wiec czego bedac na trasie orlich gniazd nie powinienem pominac? (slyszalem o jakims jednym z najciekawszych zjazdow rowerowych w polsce - ale nie wiem o jakim mowiono i gdzie on sie znajduje)... jakies ciekawe legendy mile widziane!
z gory dziekuje i czekam na kazde info (nawet gdzie przenocowac albo gdzie zjesc)
pozdrawiam
robert

p.s.
bede robil zdjecia wiec po powrocie opisze na forum moja trase wraz z wszystkimi Waszymi wskazowkami ;)

_________________
Obrazek http://my.opera.com/belek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 20 kwi 2007, 09:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6880
Lokalizacja: Śląsk
ten szlak ma 160 km, trudno jest opisać wszystko co chciałbyś wiedzieć, poczytaj forum i strony z linków, znajdziesz tam informacje np o noclegach, jednak w ten długi weekend może być ciężko coś znaleźć, kup dobrą mapę, np Compassu i jakiś przewodnik turustyczny + np coś w stylu "rowerem po Jurze" i na początek starczy, trudno za jednym zamachem zobaczyć wszystko, zamiast się miotać by jak najwięcej zobaczyć lepiej jest posiedzieć pod skałą gdzie wspinają się ludzie, odpocząć nad źródłem, wjechać na punkt widokowy itd :wink:

pokaż zdjęcia jak wrócisz


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 kwi 2007, 10:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 mar 2006, 19:56
Posty: 430
Lokalizacja: Zawiercie
Robert napisał(a):
zamiast się miotać by jak najwięcej zobaczyć lepiej jest posiedzieć pod skałą gdzie wspinają się ludzie

Dlaczego pod, a nie na? ;)

@belek: Sprecyzuj, chcesz jechać rowerowym czy pieszym szlakiem? Bo na pieszym nie można niczego ominąć z ciekawych rzeczy :)

_________________
v3rt.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 20 kwi 2007, 10:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6880
Lokalizacja: Śląsk
żeby komuś kamola na łeb nie zrzucić, poza tym z dołu nie widać łojantów i łojantek :P


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 kwi 2007, 18:13 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9147
Lokalizacja: Włodowice
Właściwie wszystko napisał już Robert - przez 6 dni poznasz jedynie lekki zarys sporego regionu. Skup się na powolnym jego przemierzeniu (wszystko jedno czy pieszego, czy rowerowego) + ew. jakieś krótkie 2km odbicia do ciekawszych miejsc poza szlakiem. Jak Jura Cię zainteresuje to zaczniesz ją poznawać dokładniej (przez 6 dni możesz poznać przykładowo Sokole Góry, czy Dol. Wodącą z przyległościami), jak nie to przynajmniej będziesz mógł powiedzieć że przejechałeś rowerem bardzo znany Szlak Orlich Gniazd...

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 20 kwi 2007, 22:49 

Dołączył(a): 20 kwi 2007, 02:51
Posty: 9
Lokalizacja: Warszawa
dzieki za odpowiedzi - wiem ze nie zobacze wszystkiego za jednym zamachem - nawet nie chce... chodzi tylko o to zebyscie wymienili 3-10 miejsc ktore koniecznie musze zobaczyc (poza zamkami)... wlasnie np jakies miejsca widokowe albo ciekawe (trudne lub widokowe) podjazdy lub zjazdy... takie Wasze ulubione miejsca w ktorych sie zakochaliscie...

p.s.1
to rowerowy szlak orlich gniazd rozni sie od pieszego? to ktory jest ciekawszy? po to kupilem gorala zeby moc zjechac ze sciezki albo drogi w jakies trudniejsze miejsca....

p.s.2
moga byc problemy z noclegiem? :( ile mniej wiecej musze liczyc za noc (pokoj 2 lub 4 osobowy)? moze byc zwykla gospoda, pensjonat lub nawet schronisko...

_________________
Obrazek http://my.opera.com/belek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 20 kwi 2007, 23:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sie 2006, 11:53
Posty: 168
Lokalizacja: Z-cie
W rejonie Zawiercia jest 6 szlaków ! Chyba na każdym jest coś ciekawego. Okolice smolenia, złożeńca - góry bydlińskie, skały zegarowe - ładne tereny i kilka fajnych zjazdów. Na sam ten rejon musiałbyś zarezerwować 1 dzień. Poza tym nie wiem czy wiesz na co się piszesz. Jura to nie tylko płaskie ścieżki, więc trzeba mieć ciut więcej siły żeby tutaj poszaleć. Sugeruje się tym że napisałeś: Kupiłem górala - nie wiem czy coś więcej wcześniej jeździłeś. Te kilka dni to zdecydowanie za mało żeby zobaczyć wszystko - ja bym proponował na początek skupić się na północnym lub południowym rejonie tego dużego terenu.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2007, 07:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2005, 07:16
Posty: 422
Lokalizacja: Klucze
A ja bym zaproponował: po prostu przejedź ten szlak, powoli, rozglądając się dookoła, podjeżdżając tu i tam. Jak Ci się spodoba okolica, to pokręć się po niej, jak nie, to jedź dalej. Wejdź na jakąś skałkę, posiedź trochę na niej, a załapiesz bakcyla. Zaliczanie obiektów na siłę nie wydaje mi się najlepszym pomysłem. Pojedziesz, rozejrzysz się i przyjedziesz jeszcze raz w przyszłym roku albo na jesieni. Jeśli już, to polecałbym zaliczanie punktów widokowych (mam takie "zboczenie" górskie, krajobrazy przede wszystkim). W mojej okolicy polecam widok z Zegarowych Skał, zwłaszcza zachód słońca, najpiękniejszy jesienią, pooglądaj zamek ogrodzieniecki z Góry Birów, widoki z zamku ogrodzienieckiego (sam zamek trzeba zwiedzić), widoki z Góry Zborów, z Grochowca w Ryczowie (a może to już Żelazko?), dolina Eliaszówki, klasztor w Czernej... Dużo tego jest :)
Potraktowałbym tą wycieczkę jako rozpoznanie bojem.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2007, 08:48 

Dołączył(a): 13 maja 2006, 09:22
Posty: 57
Lokalizacja: zabrze
Jeśli mogę się wtrącić to dorzucam kilka groszy od siebie.
Koniecznie odwiedź zamek Smoleń oraz okolice - bardzo sympatyczą i lekko senną. Możesz stamtąd się udać od razu na Bydlin albo wprost na Podzamcze.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2007, 09:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 mar 2006, 19:56
Posty: 430
Lokalizacja: Zawiercie
belek napisał(a):
p.s.1
to rowerowy szlak orlich gniazd rozni sie od pieszego? to ktory jest ciekawszy? po to kupilem gorala zeby moc zjechac ze sciezki albo drogi w jakies trudniejsze miejsca....

Tak, to różne szlaki. Biegną na ogół dość blisko siebie, na niektórych odcinkach się pokrywają, ale są zdecydowanie różne. Rowerowy, jak sama nazwa wskazuje, musi być przejezdny dla każdego. To głównie polne drogi, szutry i od czasu do czasu asfalt. Pieszy - trzeba liczyć się z tym, że był wytyczany jako taki. Mówiąc wprost - miejscami piachu jest sporo. Naprawdę sporo. A niektórych odcinków raczej się przejechać nie da (vide Mirowskie Skały, ale tam akurat tuż obok jest rowerowy).

Ponaddto, w długi weekend na szlaku będzie zapewne trochę ludzi. Co prawda Jura to nie szlak na Giewont, nawet w środku sezonu, ale liczyć się z tym, że nagle zza zakrętu może ktoś wyjść. Ewentualne pretensje turystów też należy przyjąć z pokorą, bo na szlaku pieszym to rowerzysta jest intruzem.

Z różnic pomiędzy szlakami: większość najciekawszych obiektów leży bezpośrednio na szlaku pieszym. Rowerowy ma trochę inną specyfikę - trzeba po prostu wiedzieć, w którym miejscu zjechać ten kilometr-dwa ze szlaku, żeby coś ciekawego obejrzeć z bliska. Przykładowo, omija, już wspomnianą przez Marka, Górę Birów.

Decyzja należy do Ciebie.

_________________
v3rt.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 21 kwi 2007, 22:54 

Dołączył(a): 08 mar 2007, 21:59
Posty: 2013
Lokalizacja: Pradła
Jeszcze ja troszkę dorzucę. Jeśli interesuję cię rowerowe doznania jurajskie to tylko czerwony szlak pieszy - to taki kręgosłup, oś jurajskości, wytoczyli go prawdziwni turyści z myślą o pieszych wędrowcach. Nie omija on trydnych odcinków często mocno kamienistych i wręcz skałkowych, plecakowi piechurzy na jurze prawie wygineli a na szlaku częściej można spodkać rowerzystę.
Absolutnię nie polecam współczesnych szlaków rowerowych których nie brakuje, no chyba że jesteś na emeryturze i jeździsz na Wagancie.
Na koniec polecam pewne miejscówki na czerwonym SZLAKU "ORLICH GNIAZD"
Zielona Góra, Góry Towarne, Ostrężnik-Trzebniów, Mirów-Bobolice, Góra Zborów-Okiennik Wielki, Podzamcze (zjazd od szczeliny w skale), Smoleń-Krzywopłoty, Jaroszowiec Olkuski-Januszkowa (chyba najstromszy zjazd), i na koniec asfalt przez OPN
Miłej wycieczki, powodzenia :D


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 kwi 2007, 09:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 mar 2006, 19:56
Posty: 430
Lokalizacja: Zawiercie
jurasikprog napisał(a):
(...) plecakowi piechurzy na jurze prawie wygineli a na szlaku częściej można spodkać rowerzystę

To "prawie" dość drastycznie się może zmienić w trakcie długiego weekendu i nie tylko. Np. w połowie maja idzie przez Jurę Rajd Geografa, jak dobrze organizatorom pójdzie to będzie ze 20-30 osób.

Tak czy owak, jurasikprog ma rację, jeżeli ktoś chce zakosztować przygody to powinien jechać szlakiem pieszym. Nawet krakowski Compass to zrozumiał i są przecieki, że być może w przyszłym roku trasa Jura Maratonu pójdzie szlakiem pieszym! ^_^

Niemniej jednak, w tym okresie na szlaku trzeba uważać.

_________________
v3rt.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 maja 2007, 12:51 

Dołączył(a): 09 lut 2005, 09:14
Posty: 404
Lokalizacja: Silesia
Panowie wrzućcie jakieś fotki po długim weekendzie :D


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 maja 2007, 13:44 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9147
Lokalizacja: Włodowice
Ja profilaktycznie nie próbuję nawet zaglądać w okolice gdzie ludzi jest dużo :mrgreen:

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 maja 2007, 20:39 

Dołączył(a): 08 mar 2007, 21:59
Posty: 2013
Lokalizacja: Pradła
Jechałem dziś czerwonym od Mirowa do Bobolic, to było straszne czułem się jak na szlaku na Giewont. Bałem się że mnie zlinczują.
Zrobili kosze na śmieci i ławeczki, trwają prace przy schodach w miejscu gdzie powstał mały wąwozik. Tylko patrzeć jak zaczną wyrywać bardziej wystające głazy, by się paniusie w szpilkach nie potykały


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Teraz jest 19 mar 2024, 08:28


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL