Teraz jest 28 mar 2024, 09:57




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 gru 2018, 21:40 

Dołączył(a): 03 gru 2017, 17:49
Posty: 6
Lokalizacja: Mysłowice
Województwo śląskie przez wielu kojarzone jest z dużą ilością blisko sąsiadujących ze sobą miast oraz z kopalniami węgla kamiennego. Jeżeli natomiast zapytałbym o miejsca w śląskim, do których uciekacie od miejskiego zgiełku, w których możecie się zrelaksować, uprawiać aktywność fizyczną na łonie natury – większość odpowiada: Jura i Beskidy! … i słusznie, bo to malownicze regiony, w których nie da się nudzić! Jednak chcę Wam pokazać coś jeszcze innego, takie śląskie, którego być może jeszcze nie znacie! Zielone, ciche, spokojne, bez dużych miast, ale z małymi klimatycznymi wioskami, w których spotkacie dzieci mówiących Wam: „Dzień dobry”, a także zobaczycie stare drewniane chaty, kaczki na podwórku, a za domem pasące się krowy… Zabieram Was na wycieczkę rowerową w mniej znany zakątek województwa śląskiego: na zachód od Częstochowy, do Lasów nad Górną Liswartą!

Relacja z dwudniowej wyprawy rowerowej i więcej zdjęć: Śląskie i jego zielone oblicze! Częstochowska pętla przez Lasy nad Górną Liswartą

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 19 gru 2018, 17:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Miło się czytało i oglądało :) . Co do spania przy szumie wody, dla mnie rarytas, zawsze wybieram takie miejscówki, można się odciąć totalnie.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2018, 20:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Tereny znane doskonale,fajnie się czyta takie relacje choćby właśnie z ciekawości co"obcy powie" :)
Można wiele opowiadać o tamtejszych zaletach,dla mnie jedną z największych jest wygląd nocnego nieba z wyraźną wstęgą Drogi Mlecznej,aby ją zobaczyć najlepsze są okolice Lasów na G.Liswarta od końca sierpnia do połowy maja.(już tu kiedyś o tym wspominałem)Koledzy z śląskiego AstroCD zazdroszczą Medalikom jego bliskości
Wreszcie ktoś oprócz Klasztoru dostrzega Park Staszica i Muzeum Górnictwa Rud Żelaza :) ,szkoda że została tylko taka namiastka po dostępnej kiedyś do zwiedzania Kopalni Szczekaczka.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 gru 2018, 12:05 

Dołączył(a): 03 gru 2017, 17:49
Posty: 6
Lokalizacja: Mysłowice
Niesamowity zakątek śląskiego :) Idealny na takie rowerowe eskapady z namiotem... Polecam wszystkim


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 21 gru 2018, 20:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 maja 2006, 22:24
Posty: 264
Twórca tej wiadomości nie zdaje sobie sprawy z różnic pomiędzy pojęciami których używa i zmienia obraz rzeczywistości
1) Śląsk - kraina historyczna położona w Europie Środkowej, na terenie Polski, Czech i Niemiec[a]. Dzieli się na Dolny i Górny Śląsk. Historyczną stolicą Śląska jest Wrocław.
2) Większa część Śląska znajdująca się w Polsce leży w obrębie województw: śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego i lubuskiego, a niewielkie skrawki na terenie wielkopolskiego.
Czyli pisząc że na Śląska ma na myśli : województwo opolskie , dolnośląski , śląski czy może wszystkie razem ????
3) Województwo śląskie – jednostka samorządu terytorialnego i jednostka podziału administracyjnego Polski o powierzchni 12 333,09 km², położona na obszarze Niziny Śląskiej, Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, Kotliny Oświęcimskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego, Beskidów Zachodnich. Obejmuje wschodnią część historycznych ziem Górnego Śląska i część zachodniej Małopolski, w tym Zagłębie Dąbrowskie, Zagłębie Krakowskie, Żywiecczyznę i Częstochowę
4) Autorowi udało się stworzyć synonim województwa śląskiego w postaci „Śląsk „
.


ALE W POLSCE NIE MA SYNONIMÓW na nazwy województw jest tylko USTAWA
Z konkretnymi nazwami !!!!

Dz.U.1998.96.603
USTAWA
z dnia 24 lipca 1998 r.
o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa.
(Dz. U. z dnia 28 lipca 1998 r.)
Art. 1. 1.Z dniem 1 stycznia 1999 r. wprowadza się zasadniczy trójstopniowy podział terytorialny państwa.
2.Jednostkami zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa są: gminy, powiaty i województwa.
Art. 2. 1.Z dniem 1 stycznia 1999 r. tworzy się województwa:
1) dolnośląskie,
2) kujawsko-pomorskie,
3) lubelskie,
4) lubuskie,
5) łódzkie,
6) małopolskie,
7) mazowieckie,
8) opolskie,
9) podkarpackie,
10) podlaskie,
11) pomorskie,
12) śląskie,
13) świętokrzyskie,
14) warmińsko-mazurskie,
15) wielkopolskie,
16) zachodniopomorskie.


Załączniki:
slask slaskie.jpg
slask slaskie.jpg [ 149.21 KiB | Przeglądane 23006 razy ]
Na mapie widać gdzie jest Śląsk . Autor pomylił wiele pojęć i pisze o MAŁOPOLSCE
górny śląsk.jpg
górny śląsk.jpg [ 266.13 KiB | Przeglądane 23006 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 gru 2018, 20:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 maja 2006, 22:24
Posty: 264
http://roweremposlasku.pl/

Taki jest Śląsk. Zaskakujący na każdym kroku, ciągle czekający, aż go odkryjesz. Poznasz tu niesamowite miejsca i ich fascynującą historię. Zobaczysz rzeczy, z których istnienia dotąd nie zdawałeś sobie sprawy. Przede wszystkim jednak przekonasz się, że nie tylko miejsca, ale sama podróż może być celem!
Zapraszam do facebookowej grupy "Rowerem po Śląsku", w której dzielimy się swoimi rowerowymi doświadczeniami.

Powyżej mozna zauważyć dwa a nawet trzy błedy, powazne błedy -

Po poprawie
wariant 1

Taki jest Śląsk i Małopolska . Zaskakujący na każdym kroku, ciągle czekający, aż go odkryjesz. Poznasz tu niesamowite miejsca i ich fascynującą historię. Zobaczysz rzeczy, z których istnienia dotąd nie zdawałeś sobie sprawy. Przede wszystkim jednak przekonasz się, że nie tylko miejsca, ale sama podróż może być celem!
Zapraszam do facebookowej grupy "Rowerem po Śląsku i Małopolsce ", w której dzielimy się swoimi rowerowymi doświadczeniami.

wariant 2

Takie jest województwo śląskie . Zaskakujący na każdym kroku, ciągle czekający, aż go odkryjesz. Poznasz tu niesamowite miejsca i ich fascynującą historię. Zobaczysz rzeczy, z których istnienia dotąd nie zdawałeś sobie sprawy. Przede wszystkim jednak przekonasz się, że nie tylko miejsca, ale sama podróż może być celem!
Zapraszam do facebookowej grupy "Rowerem po województwie śląskim ", w której dzielimy się swoimi rowerowymi doświadczeniami.

Błędy :
1 - zakres informacji znacznie wybiega poza Śląsk i obejmuje duża część Małopolski
2 - województwo śląskie - piszemy z małej litery , z dużej jest błedem ortograficznym


B – jak widać w ustawie nazwy województw są pisane z małej litery - inaczej jest to błąd ORTOGRAFICZNY

http://www.rjp.pan.pl/index.php?option= ... &Itemid=58
Komisję Ortograficzno-Onomastyczną spytano, czy przymiotniki w nazwach województw zawsze należy pisać małą literą (np. województwo małopolskie – czy województwo Małopolskie, jak pisze coraz więcej osób; taki zapis stosują też portale internetowe). Poproszono również o wyjaśnienie, gdzie powinno się stawiać małą i wielką literę w nazwach przychodni, szkół, poradni specjalistycznych, związków zawodowych itp., gdy mowa o jednej z wielu placówek, a nie o jakiejś konkretnej, wskazanej w tekście. Na te pytania odpowiedział prof. E. Polański:
[…] wielką literą piszemy nazwy regionów, takie jak: Poznańskie, Krakowskie, Łowickie, Lubelskie, Białostockie. Są to nazwy określające właśnie regiony, a nie (dawne) województwa, rzadziej powiaty. Językowo są one rzeczownikami, w narzędniku i miejscowniku mają końcówkę -em: w Lubelskiem, w Krakowskiem. Natomiast małą literą zapisujemy przymiotniki utworzone od nazw geograficznych (Śląsk à śląskie, Mazowsze à mazowieckie, Małopolska à małopolskie) występujące w połączeniu z rzeczownikami województwo, powiat, np.: województwo śląskie, województwo małopolskie, województwo mazowieckie, powiat łowicki. W narzędniku i miejscowniku mają one końcówkę -ym: w (województwie) małopolskim, w (powiecie) łowickim. Nie można więc nazw województw zapisywać wielkimi literami.
Nazwy własne (indywidualne) wszelkiego typu urzędów, instytucji, szkół, poradni, przychodni, organizacji (w tym związków zawodowych), klubów sportowych, jednostek wojskowych itd. zapisujemy wielką literą, np.: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Gimnazjum nr 3 w Kaliszu, Szpital Wojewódzki w Katowicach, Związek Nauczycielstwa Polskiego, Specjalistyczna Poradnia Kardiologiczna. Natomiast małą literą zapisujemy nazwy urzędów, władz, instytucji, zakładów używane w znaczeniu nazw pospolitych (gatunkowych), np.: Jan należy do związków zawodowych; Ona leczy się w poradni kardiologicznej; Córka uczy się w gimnazjum; Spotkanie dyrektora ze związkami zawodowymi nie odbyło się; Zebranie dyrektorów poradni specjalistycznych katowickiego ZOZ-u odbyło się wczoraj.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 gru 2018, 21:46 

Dołączył(a): 03 gru 2017, 17:49
Posty: 6
Lokalizacja: Mysłowice
Doskonale wiem jakie są różnice między śląskim a Śląskiem i Pana/Pani wykład jest po pierwsze nie w temacie posta, a po drugie niczego nowego z niego nie wyniosłem. Dużo Pan/Pani pisze, ale niestety mało czyta. Odsyłam do tekstu, który tutaj proponuję, a tam jest napisane o historycznych krainach i granicach między nimi. Odsyłam również do bloga, a dokładnie zakładki z jego opisem... Tam jest napisane jaka jest tematyka bloga... "Rowerem Po Śląsku" jest nazwą bloga, która nie musi dokładnie oddawać tego co się na nim znajduje... Piszę też o kilkudniowych wyprawach po Polsce i poza granicami naszego kraju, o prezentach dla rowerzystów i o pozytywnym wpływie jazdy na rowerze na zdrowie... Czy nie powinienem? ... bo nazwa bloga na to nie wskazuje?


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 21 gru 2018, 22:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 maja 2006, 22:24
Posty: 264
nazwa bloga może być dowolna ?
a może być nie dowolna ?

Moje informacje nie dotyczą tytułu tylko treści :

http://roweremposlasku.pl/trasy-rowerowe/

Taki jest Śląsk. Zaskakujący na każdym kroku, ciągle czekający, aż go odkryjesz. Poznasz tu niesamowite miejsca i ich fascynującą historię. Zobaczysz rzeczy, z których istnienia dotąd nie zdawałeś sobie sprawy. Przede wszystkim jednak przekonasz się, że nie tylko miejsca, ale sama podróż może być celem!

Trasy rowerowe rozpoczynają się w najbardziej charakterystycznych miejscach miast i prowadzą najbardziej optymalną dla rowerów drogą. Podczas wycieczki przejedziemy obok wielu atrakcyjnych miejsc, a celem są najciekawsze miejsca na Śląsku.

http://roweremposlasku.pl/ciekawe_miejsca_na_slasku/

Obecnie na wycieczkę rowerową możemy się wbrać do 26 ciekawych miejsc na Śląsku.

Zastanawiasz się gdzie najczęściej rowerzyści jeżdzą na wycieczkę rowerową?
Najpopularniejszym ciekawym miejscem na Śląsku jest Zalew Rogoźnik

http://roweremposlasku.pl/rowerowy-ranking-miast/
Czy śląskie miasta są przyjazne rowerzystom? Zobacz jak wypadły w ogólnopolskim rankingu
Kolejną kwestią, którą śląskie miasta nie mogą się pochwalić to stojaki rowerowe, ale takie, które umożliwiają zapięcie roweru za ramę. Najwięcej jest ich w Częstochowie – 200 sztuk
GRATULUJE ZALICZENIA CZĘSTOCHOWY DO śLĄSKICH MIAST





Pan wie co pisze ? chyba nie przystoi stronie / blogowi turystycznemu tak ignorować PODSTAWOWEJ wiedzy GEOGRAFICZNEJ I HISTORYCZNEJ


TEN BLOG BARDZO CZĘSTO IGNORUJE PODSTAWOWĄ WIEDZĘ - AUTOR JEDNAK POPEŁNIA RAŻĄCE BŁĘDY


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 gru 2018, 23:05 

Dołączył(a): 06 cze 2011, 13:09
Posty: 633
@dulowa – podpisuję się obiema rękami pod Twoją tyradą. Nauczania nigdy dość.

Też mnie wkurza ignorancja „geograficzno-historyczna” dotycząca województwa śląskiego i wchodzących w jego skład regionów.

Nie wspominając o paskudzeniu naszego pięknego ojczystego języka.

Piszmy starannie, korzystajmy ze słowników, z podręczników szkolnych, z atlasów geograficznych i historycznych i wszelkiej dostępnej literatury. To naprawdę nie boli.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 gru 2018, 00:06 

Dołączył(a): 03 gru 2017, 17:49
Posty: 6
Lokalizacja: Mysłowice
Przepraszam... Tutaj były faktycznie błędy wynikające raczej z niedopatrzenia, a nie braku wiedzy. Zostały one już poprawione.

Jednak wróćmy proszę do tematu tego wątku...


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 22 gru 2018, 08:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 maja 2006, 22:24
Posty: 264
Jestem za podziwianiem twoich "wyczynów" rowerowych bo są fantastyczne .
Co do tekstów ogólnych - to trzeba uważać bo znajdą się tacy nawiedzeni jak ja .

Ale trasy i opisy szczegółowe są super .


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Teraz jest 28 mar 2024, 09:57


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 36 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL