Teraz jest 28 mar 2024, 15:01




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
PostNapisane: 07 lip 2012, 16:46 

Dołączył(a): 26 sty 2012, 19:17
Posty: 812
post skasowany na życzenie usera /Michał


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lip 2012, 20:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
RIEMMANN napisał(a):
dobry przykład ŚOB w Mikołowie (materiał w linku podanym wcześniej).



Widzę, że już drugi raz o tym wspominacie, nie wiem jak sytuacja wygląda od wiosny ale dotąd ŚOB był dość dziwnym miejscem, sam ogród jest niedostępny, poza zorganizowanymi wycieczkami i to dość rzadko. Nie będę rozwijał tematu, bo to nie odpowiednie miejsce ale polecam zapoznanie się ze stanem faktycznym, zanim zacznie się używać tego miejsca jako wzór ;) .


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lip 2012, 10:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lut 2005, 16:45
Posty: 472
Lokalizacja: podnóże kuesty
Jak wygląda obecnie sytuacja w ŚOB można przeczytać na ich stronie głownej:

"Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie na chwilę obecną, z uwagi na trwającą rozbudowę infrastruktury i kolekcji botanicznych zaprasza do zwiedzania wyłącznie grupy zorganizowane."

trzeba dać im trochę czasu na ogarnięcie się. ŚOB podałem jako przykład czegoś co powstało dzięki pomysłowi i determinacji jednego człowieka - zaraził on pomysłem innych, zdobył środki - i tak się to zaczęło. Mają świetną placówkę, doskonałą merytorycznie kadre wraz z zapleczem, mnóstwo ciekawych pomysłów. I mam nadzieję, że nikt nie bedzie im rzucał kłód pod nogi. U nas to jest raczej niemożliwe, bo albo jest brak zrozumienia - lub gdy znajdzie się ktoś, kto storzy porządne podwaliny to zaraz się znajdą inni, którzy na tej bazie próbują rozegrać swój własny mały interes, "wiedzą lepiej" chociaż się nie znają, mają niezdrową ambicję lub robią jakąś karierę polityczną. Efekt jest taki, że w końcu robi się z tego zwykła kupa a smród ciągnie się latami.
Ciesz się Robert, że powstała w twoim mieście taka ciekawa inicjatywa.

Jeśli chodzi o Słowacje - porównanie ich do Austrii to chyba jednak nie ta liga. To prawie tak jakby porównać stan szlaków u nas i w Rumunii. Chodzilo mi troche o cos innego. Posluze sie takim skrótowym porównaniem: malo który slowak wybierze sie na Krywań w klapkach - u nas na Giewoncie jest to prawie norma. Stan infrastruktury turystycznej jest uzalezniony od ilosci posiadanych srodków. To ze slowacy maja jakies pokomunistyczne molochy, to nie oznacza ze chcieli je miec - co maja teraz z nimi zrobic, wyburzyć? Próbuja jakoś je utrzymac - weryfikatorem okaza sie tu pewnie twarde prawa rynku. U nas tez mozna znalezc takie przyklady - niektóre obiekty po dawnym FWD, hotele PTTK a nawet niektóre schroniska.
Ja uwazam ze od '96 roku (gdzie w slowackich gorach bylem pierwszy raz) do dzis - Slowacja jednak bardzo sie zmienila. Wprowadzenie euro z mojego punktu wiedzenia bylo bledem - zrobilo sie tam po prostu drogo. To juz nie te czasy co kiedys.... :(
To tyle - bo to dyskusja nie na to forum.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lip 2012, 10:46 

Dołączył(a): 26 sty 2012, 19:17
Posty: 812
post skasowany na życzenie usera /Michał


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lip 2012, 12:51 

Dołączył(a): 07 lis 2009, 17:55
Posty: 429
Lokalizacja: OLKUSZ
ze stronki http://podlesice.org.pl

Cytuj:
Z przykrością zawiadamiamy, że do czasu rozstrzygnięcia postępowania administracyjego związanego z ponownym udostępnieniem do ruchu turystycznego Jaskini Głębokiej zwiedzanie jaskini jest niemożliwe. Wymagana dokumentacja dotycząca ponownego dopuszczenia jaskini do ruchu turystycznego złożona została w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. O ostatecznej decyzji powiadomimy w osobnym komunikacie.

Za utrudnienia przepraszamy.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 22 sie 2012, 08:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lut 2005, 16:45
Posty: 472
Lokalizacja: podnóże kuesty
cd.

http://zawiercie.naszemiasto.pl/artykul ... 9854,1,3,6


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sie 2012, 13:19 

Dołączył(a): 01 sie 2007, 10:09
Posty: 25
Lokalizacja: Wzgórze
źródło:
http://katowice.rdos.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2338:postpowanie-w-sprawie-udostpnienia-jaskini-gbokiej-w-rezerwacie-przyrody-gora-zborow&catid=48:informacje-dla-prasy&Itemid=67


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2013, 21:58 

Dołączył(a): 05 mar 2008, 22:32
Posty: 163
Lokalizacja: Sosnowiec
Ostatnio na dojściu z parkingu do jaskini Głębokiej
powstało bardzo ciekawe lapidarium:

Lapidarium – wystawa typowych skał z obszaru Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej


Wzdłuż drogi gruntowej prowadzącej do Jaskini Głębokiej powstało lapidarium. Pomysłodawcą było Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej. Prace wykonano w ramach projektu „Ochrona i racjonalne udostępnienie Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk Natura 2000, Ostoja Kroczycka, w tym rezerwatu przyrody Góra Zborów”, realizowanego w ramach Działania 5.5. Dziedzictwo przyrodnicze Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013.

Wykonane laipdarium obejmuje ekspozycję 15 bloków skalnych wraz z komentarzem naukowym przygotowanym przez dr hab. Michała Gradzińskiego z Uniwersytetu Jagielońskiego. Opisy zamieszczone są na specjalnie przygotowanych do tego tablicach. Kamienie ustawiono w kolejności od najstarszych do najmłodszych okazów. Okazy skalne prezentowane przed terenem Rezerwatu Przyrody Góra Zborów cechują się wyraźną odmiennością litologiczną (tekstura, struktura, wielkość i kształt ziarna, barwa, skamieniałości). Zostały tu umieszczone najbardziej charakterystyczne skały budujące Jurę Krakowsko-Częstochowską. Zalicza się do nich wapienie: skrasowiałe wapienie jurajskie, dolomit, rydacyt, konkrecje syderytowe, wapień piaszczysty, wapień marglisty, wapień gąbkowo-mikrobialny, wapień z krzemieniami, wapień ziarnisty, skrasowiały wapień jurajski i granitowy głaz narzutowy. Główną część lapidarium stanowią wybrane bloki typowych odmian wapieni jury górnej powstałych około 163-157 mln lat temu.
Zapraszamy do obejrzenia ekspozycji prezentującej wapienie Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz specyficzne cechy ich wietrzenia.
Lapidarium można oglądać przez cały rok.

http://www.podlesice.org.pl/aktualnosci/212/


Załączniki:
212.jpg
212.jpg [ 8.47 KiB | Przeglądane 16163 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Teraz jest 28 mar 2024, 15:01


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL