Teraz jest 28 mar 2024, 11:41




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 03 lip 2012, 19:55 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Pewnie dlatego że od pewnego czasu jestem pod "wielokierunkową" presją i do tego spędzam sporo czasu na słoneczku :mrgreen:

Nic złego w dyskusji o Jurze, bo po to jest to forum, a przynajmniej takie było zamierzenie.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 lip 2012, 20:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2007, 20:29
Posty: 3061
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Pan L. to sprawa ogólnojurajska(Pan L. jest sam w sobie instytucją). Chodzi o zagospodarowanie i zmiany w wyglądzie jednego z najciekawszych kawałków Jury. TMZZ to sprawy wybitnie personalne w jednej z organizacji, które nas nie powinny wzruszać, póki Góra Zborów jest jaka była i możemy na nią wchodzić.
Nikt by chyba nie chciał, by na forum(jakby było TMZZ) poruszano sprawy typu "kto z kim się nie lubi w TJ".
Możemy gadać o quadach na GZ, lub o nieczynnej Głębokiej, ale bez drążenia personaliów w TMZZ, bo to nie nasza sprawa. Możemy krytykować TMZZ, ale wnioski muszą wyciągać sami.

_________________
-------------------------------------------------------------------
http://www.towarzystwojurajskie.pl/
strona domowa:
http://www.sa.wicz.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 05 lip 2012, 17:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lut 2005, 16:45
Posty: 472
Lokalizacja: podnóże kuesty
Polecam ciekawy materiał od ok 00:09:30
http://www.tvp.pl/katowice/edukacja/bli ... ca/7899242

".... i chyba o to chodzi?"

wcześniejszy materiał o Śląskim Ogrodzie Botanicznym też bardzo ciekawy. W Mikołowie się da :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lip 2012, 23:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2005, 14:04
Posty: 1185
Lokalizacja: Częstochowa
Ale się miło zrobiło...

_________________
Pozdrawiam
Arek Klecz :: JuraTrek.eu


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 06 lip 2012, 08:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2005, 23:36
Posty: 1217
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E
Myślę, że to forum powinno być otwarte dla konstruktywnej krytyki, bez bluzgania i obrażania. Myślę, że na jednej linii krytyki leżą Laseccy, TMZZ a na drugiej... niesławna Magdalenka. Ci pierwsi komercjalizują Jurę do celów turystyki masowej, która jest śmiercią dla tej krainy, ta ostatnia przynosi (przynosiła? dawno newsów nie było) wstyd.
Ja już sam po sobie widzę, że rzadziej na Jurę jeżdżę. Chcę wypocząć a nie użerać się z quadowcami, hałaśliwymi wycieczkami, czy też grillującymi pod lasem samochodziarzami.

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 06 lip 2012, 09:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lut 2005, 16:45
Posty: 472
Lokalizacja: podnóże kuesty
Uważasz, że działania jakie podejmuje TMZZ wokół Góry Zborów należą do działań komercyjnych?
Pojęcie "komercyjny" jest dość szerokie - wg mnie to działanie, które w głownej mierze opiera się na podejmowaniu takich czynności, które mają przynieść określony zysk (duży zysk - tak to po prostu trzeba nazwać). Czy dzieje się tak na Górze Zborów? Chodzi o te 5 zl które trzeba zapłacić za wstęp? Kokosów na tym raczej się nie zbija. Znaczny odsetek osób, które przebywają w rezerwacie to wspinacze, a ci jeśli są zrzeszeni w PZA mają wstęp za darmo.
Zresztą - co to za porównanie aby Laseckich porównywać do tego co stworzono na G. Zborów.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lip 2012, 09:38 

Dołączył(a): 28 paź 2005, 07:08
Posty: 812
Tak, mnie osobiście chodzi o te 5 zł. Dlatego ze całą szkołę średnią przesiadziałem "na Zborowie" i w Głębokiej i nikt odemnie grosza nie wziął. Był czas kiedy codziennie bywaliśmy tam żeby sobie zachód słońca obejrzeć. A w zesłym roku kiedy zawiozłem tam znajomych, dobrze drzwi samochodu nie otworzyłem jak jakaś panienka poinformowała nas że cytuję " po dugiej stronie asfaltu jest ZAKAZ poruszania się bez biletu". Szlag mnie na coś takiego trafia. Mój młody chcąc iść w ślady ojca będzie musiał specjalną pożyczkę hipoteczną zaciągnąć aby zwiedzić, zobaczyć wszystko to co jego ojciec.

_________________
Endomondo_Se_Bywam:) AllegroBiker


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 06 lip 2012, 12:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lut 2005, 16:45
Posty: 472
Lokalizacja: podnóże kuesty
miki - czas ma to do siebie, że płynie zmieniając nieustannie naszą rzeczywistość. Tego, co było kiedyś już nie będzie. Ja też pamiętam różne ciekawe rzeczy i sytuacje, których już nie sposób zobaczyć, poznać, dotknąć. Pamiętam jak kiedyś pod Okiennikiem Rzedkowickim wypasał stado owiec jakiś dziadziuś, który chętnie opowiadał jak to za okupacji w partyzantce działał w okolicznych lasach. Pamiętam jak można było zdobyć "szczyt" Małocienia, powspinać się na skale Grodziskiej (w sumie calkiem niedawno niby). Pamiętam emocjonujacą wspinaczkę na górny zamek w Mirowie, oraz zapach rozgrzanej skały i muczenie krów pod zamkiem w Bobolicach, gdzie można było sobie wejść na "balkonik" i pooglądać efektowną grzędę mirowską.
Tylko co z tego? "Ale to już było....." - można sobie zanucić.
Teraz pozostaje nam jedynie widok najnowszych energooszczędnych kaloryferów w bobolickich "komnatach i słuchanie bajań przewodnika o dwóch braciach. Za widok zza szczelnie zamknietego okna na zarośniętą grzede mirowską słono trzeba zapłacić pamietając o wcześniejszym uiszczeniu opłaty za parking.
Takie czasy - właściwie to niewiele atrakcyjnych miejsc na Jurze pozostało, gdzie jeszcze się nie płaci. Oczywistością jest fakt, że nikomu nie podoba się wnoszenie opłat za cokolwiek - chociaż mógłbyś się zdziwić. Są tacy co za wstęp na Zborów płacą i są z tego zadowoleni. Czesto są to starsze osoby, które w latach np 70-tych przyjeżdżały się powspinać i teraz twierdzą, że Góra Zborów wygląda tak samo jak to zapamietali z młodości. Rozumiem sentyment do Jaskini Głebokiej. Gdy zostanie udostępniona do zwiedzania to polecam się tam wybrać - gwarantuję, że ani Ty, ani twoi znajomi nie będziecie żałowali wydanych pieniędzy. Ta okopcona, zaśmiecona i czesto śmierdząca uryną jaskinia (jaką wielu z nas pamięta) wygląda teraz naprawdę imponująco i niejednych malkontentów pewnie pozytywnie zaskoczy.
Co do zachodów słońca - nadal można się nimi delektować do woli......


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lip 2012, 12:50 

Dołączył(a): 28 paź 2005, 07:08
Posty: 812
... tyle że nie na Górze Zborów. Mam jakiś wewnętrzy opór by się tam wybrać i płacic za to kasę. Jest to dla mnie... poniżajace? Może to złe słowo ale lepszego znaleźć nie mogę. Nie byłem tam odkąd wprowadzono opłaty. Jakiś taki sentymentalny jestem.
Ja się zgadzam z tym że czas płynie i rozumiem to że każdy chce zarobić bo wokół tego się teraz świat kręci ale nie musi mi się to podobać ;) i opinię także mogę miec swoją. Przynajmniej tak mi się wydaje. Co więcej stoje na stanowisku że własność jest święta i można na niej robić wiele rzeczy by tylko były prawnie, moralnie etc. etc. zgodne . Tylko chyba z tą świętością wszyscy zapędzimy się do przysłowiowego koziego rogu i za kilkanaście lat na grzyby bedziemy bilety kupować.

_________________
Endomondo_Se_Bywam:) AllegroBiker


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 06 lip 2012, 18:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2005, 23:36
Posty: 1217
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E
Nie zawsze zgadzam się z @mikim, ale w 100% podpisuję się pod jego powyższymi postami. Nie można zwalać na karb zmieniających się czasów faktu skrzyknięcia się paru cwaniaczków w TMZZ i zawładnięcia terenem, który od czasów dinozaurów był dostępny bezpłatnie. Ja rzeczy nazywam po imieniu i dla mnie to taka sama "patologia" jak Lasewice-Bobolice.
Stać mnie na 5 zł, ale nie mam mieć zamiaru zostać szarą masą nabijającą portfel TMZZ. Niech sobie TMZZ ogrodzi Górę Zborów płotem z drutem kolczastym.

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 06 lip 2012, 18:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2008, 16:03
Posty: 715
Lokalizacja: Zawiercie
Moim zdaniem są spore plusy tego że wzięli pod opiekę rezerwat. Szczególnie jak patrzę na inne zaśmiecone i niszczone przez "turystów" zakątki Jury.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lip 2012, 19:54 

Dołączył(a): 07 lis 2009, 17:55
Posty: 429
Lokalizacja: OLKUSZ
W 2011 dość często pojawiałam się z wycieczkami na Górze Zborów i prawdę powiedziawszy nikt z "przyjezdnych" nie roił problemu o bilety tyle, że w cenie biletu było wejście do jaskini. W związku z czym bilet do rezerwatu można było potraktować jako bilet do jaskini.

W tym roku niestety jaskinia jest zamknięta i jest kicha...

Co do biletów to pewnie byłoby lepiej gdyby wstęp do rezerwatu był gratis, a wprowadzono odrębny bilet tylko do jaskini.

Staram się neutralnie podchodzić do TMZZ, prawdę powiedziawszy właściwie to nie znam tych ludzi, ale jedno mogę powiedzieć, że jeśli chodzi o publikacje naukowe odnośnie Góry Zborów to TMZZ wydał ich całkiem sporo, film o wapiennikach i szpatowcach, który można obejrzeć w Centrum Przyrodniczym też jest OK.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 07 lip 2012, 06:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Sprawy wewnętrzne TMZZ zupełnie mnie nie obchodzą. Opłata za wstęp do zagospodarowanej turystycznie jaskini nie budzi we mnie negatywnych uczuć. To nie nowość na Jurze. Bez oporu płaciłem w Nietoperzowej. Opłata za spacer po Jurze to inna bajka.
Cytuj:
Mam jakiś wewnętrzny opór by się tam wybrać i płacić za to kasę.
Wyobrażam sobie przyszłą Jurę obstawioną punktami poboru opłat niczym autostrada, rowerową wersje systemu Viatoll, płatne parkingi a nawet ławki... :roll:. Na szczęście jest na Jurze wiele miejsc, po których dzisiaj mogę poruszać się za darmo. 5 zł za wstęp to niedużo. Spójrzcie na to z punktu widzenia turysty: parking razy iks obiektów+ iks wstępów do zamków/jaskiń/rezerwatów+jakieś hipotetyczne opłaty klimatyczne,które prędzej czy później przyjdą komuś do głowy razy kilkuosobowa rodzina... W Lublinie parking na skraju Starego Miasta,pod zamkiem, jest płatny ale za wyjątkiem weekendów :shock: Ktoś świadomie zrezygnował z okresu największych dochodów. Ktoś mądrze przekalkulował, że totalny udój turystów nie jest dla miasta korzystny.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 07 lip 2012, 10:53 

Dołączył(a): 28 paź 2005, 07:08
Posty: 812
alkosander napisał(a):
... parking razy iks obiektów+ iks wstępów do zamków/jaskiń/rezerwatów+jakieś hipotetyczne opłaty klimatyczne,które prędzej czy później przyjdą komuś do głowy razy kilkuosobowa rodzina...

I o to mi chodziło pisząc "zmierzch regionu" w innym temacie. Z uwagi na rozległość regionu i na ilość atrakcji będzie (jest) tu po prostu drogo i tyle. W tym momencie jeśli ktoś chce zwiedzić OPN i Dolinki i przyjedzie z daleka nie będąc zorientowanym w terenie to nie wiem czy mu 50 zł starczy na same parkingi ;). A na Słowacji dla przykładu na terenie Smokowca, Tatrzańskiej Łomnicy i wszystkich tych miejscowści okolicznych jest jeden całodniowy bilet parkingowy co po naszej stronie Tatr jest abstrakcją ;). Nie mówię już o wynajmowaniu pokoju na jedną noc bo to już zupełnie inna bajka ;).

_________________
Endomondo_Se_Bywam:) AllegroBiker


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 07 lip 2012, 15:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lut 2005, 16:45
Posty: 472
Lokalizacja: podnóże kuesty
Myślę, że nie ma co rodzierać szat, bo możemy doczekać czasów, że wstęp do Głębokiej będzie kosztował 12 zł i oddzielny wstęp do rezerwatu także 12 zł. Zgadzam się też z bardzo trafną opinią Alferka dotyczącą TMZZ.
Co do płatnych parkingów w Lublinie - jest to dość logiczne - w środku tygodnia przyjeżdża do miasta wiele osób chcących coś załatwić w urzedzie itd. Aby wymusić rotację na miejscach parkingowych wprowadza się wtedy opłaty.
Rozwój turystyki na Słowacji to całkiem inna bajka - powiedzmy, że słowacy ogólnie jako naród są wg. mnie bardziej dojrzali kulturowo (że się tak wyrażę) do uprawiania turystyki, w szczególności tej kwalifikowanej. U nas niestety, trafne jest powiedzenie, że "gdzie dwóch polaków - tam trzy opinie" - jesteśmy ogólnie dosć roszczeniowo nastawieni do świata. Samo Zawiercie natomiast - jako miasto stosunkowo młode i składające się w większosci z ludności napływowej, bez silnych więzi społecznych, poczucia tożsamości, wspólnoty, dbania i doceniania tego co ktoś stworzył dla dobra innych - to dobry temat dla jakiś badań socjologicznych. Niektórzy twierdzą, że to co u nas się przydarza - gdzie indziej po prostu nie miało by miejsca. Tam gdzie jest dobra wola i zrozumienie można wiele osiągnąć - dobry przykład ŚOB w Mikołowie (materiał w linku podanym wcześniej).


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 11:41


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 27 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL