Teraz jest 11 maja 2024, 21:20




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 119 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 lip 2006, 08:27 

Dołączył(a): 27 mar 2006, 18:39
Posty: 33
Większość odkryć nowych korytarzy, jaskiń wiarze sie z częściowym niszczeniem tych jaskiń.
Można przeczytać o poszeżaniu zacisków, przesuwaniu kamieni, kuciu itp. Czy to nie jest w pewnym sensie niszczenie jaskiń?
Zmienia sie obieg powietrza a więc takze klimat panujący w jaskini?

Jestem zupełnym amatorem jeśli chodzi o jaskinie - nic nie chce odkrywać, chodzę jedynie do tych odkrytych. Mógłbym prosić o wyjaśnienie tej kwesti?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sie 2006, 11:07 
Poszerzenia przełazów kucie itp z jednej strony pewnym stopniu wpływa degradacyjnie na jaskinie ale z drugiej strony odktywane są nowe partie itp
Uważam że można poszerzyć przełaz itp ale tylko tam gdzie jest to niezbędne i
w taki sposób by nie niszczyc np nacieków itp
Co do wymiany powietrza poszerzanie przełazów czy wybieranie namuliska podczas eksploracji raczej nie zaburza ruchu powietrza chyba ze wskutek eksploracji wykopie się np drugi otwór jaskini wtedy termika wnetrza moze ulec poważnym zmianom i jaskinia ze statycznej zmieni się w dynamiczną.
Duże zagrożeniae jest tu w stosunku do jaskiń lodowych gdzie może to spowodowac szybkie stopienie lodu i zmiane mikroklimatu ale na szczęście jaskiń tych nie mamy duzo i w nich rzadko kto eksploruje i raczej musi mieć zezwolenie.


Gora
  
 
PostNapisane: 27 sie 2006, 10:27 
A ja tam wiem że Mariusz działa w jaskiniach słusznie i zgodnie z prawem.
I zaprzeczam tym którzy twierdzą inaczej.


Gora
  
 
PostNapisane: 27 sie 2006, 10:43 
Myślę że to są tylko pomówienia i dodawanie jeden drugiemu beznadziejnych głupot na temat Mariusza. Cały nasz kraj :P
Jerzy Zygmunt nie jednemu zalazł za skórę i nie jednego obraził bez spojrzenia mu wcześniej w oczy.
M.. gdy by był wandalem jaskiń to po wyeksplorowaniu np. tej jaskini by ja roztrzaskał w pył, lecz jest inaczej
http://jurajskie.strony.pl/jas_z-drabina.html
Następny przykład uratował od zagłady poszukiwaczy skarbów Jaskinię Pod Oknem w Skałach Kroczyckich którą odwiedził z Mariuszem Szelerewiczem i Andrzejem Górnym z Krakowa (Wspólnymi siłami ocalili obiekt od dalszej dewastacji)


Gora
  
 
PostNapisane: 27 sie 2006, 10:59 
Mariusza popieram Szelerewicz go też popiera a to wielki autorytet w środowisku jaskiniowym.


Gora
  
 
PostNapisane: 27 sie 2006, 11:07 
Zobaczcie na to Mariusz działa słusznie i należycie. Ja go popieram i jestem jego zwolennikiem no i wygląda na to ze nie tylko ja.

Podziemia Zagłębia i Śląska INWENTARYZACJA
http://www.poszukiwania.pl/portal/modul ... ies&cid=37


Gora
  
 
PostNapisane: 27 sie 2006, 11:14 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9170
Lokalizacja: Włodowice
Witajcie,

przepraszam, ale spory na temat Mariusza są mało istotne na tym forum i bardzo proszę o ich zaprzestanie :evil: .
Każdy ma prawo do własnego zdania, ale są właściwsze miejsca do tego typu dyskusji, a wyrażanie anonimowych opini jest w stosunku do osoby znanej z imienia/nazwiska jest chyba niewłaściwe. Jeżeli natomiast chcecie, w tym oczywiście również Mariusz, podzielić się odkryciami, uwagami z eksploracji, fotkami, etc. etc. to zapraszam do pisania - wszyscy z chęcią o tym poczytają...

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 27 sie 2006, 11:23 
To jest coś wielkiego, nikt tego nie zrobił wcześniej przez tyle lat. Wyżyna Śląska-Jaskinie= Inwentaryzacja kwartalnik JASKINIE 3(40)lipiec-wrzesień2005 strona31-32
Gratulacje dla Mariusza moi mili.


Gora
  
 
PostNapisane: 27 sie 2006, 11:27 
Michale ok. niech tak będzie lecz uraziły mnie te kłamstwa wyssane z palca o człowieku który nie jest niczemu winien. To jest przykład dla początkujących Grotołazów.
Kończę już i przepraszam Michale z góry.


Gora
  
 
PostNapisane: 27 sie 2006, 11:42 
Janushev napisał(a):
Sporo jest właśnie takich problemów.
Np jaskinia mostowa, która widnieje jeszcze w inwentarzu z bodajże 50 lat.
Sam znam kilka byłych szpatowni, które tylko czekają na ruszenie.
Ale to wymaga czasu


Janushev czy możesz zdradzić te szpatownie, gdzie one są dokładnie?


Gora
  
 
PostNapisane: 29 sie 2006, 18:14 
Jaskinia Mostowa jest na południe od Niegowej.


Gora
  
 
PostNapisane: 29 sie 2006, 18:28 
Anonymous napisał(a):
Jaskinia Mostowa jest na południe od Niegowej.

Zgadza się - kiedys to była duza jaskinia wyeksploatowana przez szpatowców - wg opowieści miejscowych miała ok 80m długości i ok 15m głębokości.
Potem zaklinowały się bloki i zasypał się otwór.


Gora
  
 
PostNapisane: 03 wrz 2006, 14:42 
A może ktoś ma mapkę lokalizacji, bo jestem zaciekawiony eksploracjąś tej zasypanej jaskini.


Gora
  
 
PostNapisane: 05 wrz 2006, 16:59 
Chyba żaden Gość nie ma?


Gora
  
 
PostNapisane: 06 wrz 2006, 23:10 
Do eksploracji trzeba by liczniejszą ekipę bo najpierw trzeba wydobyć zbutwiałe bale drewna i humus tworzacy korek za krórym juz na szczęscie widać wolną przestrzeń.
W poblizu tez ekipa z Dabrowy intensywnie eksploruje Przekatna Studnię mająca juz wykopane ok 12m pionu.


Gora
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 119 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Następna strona

Teraz jest 11 maja 2024, 21:20


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL