Teraz jest 19 mar 2024, 09:39




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 119 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 06 maja 2006, 09:39 
Od dłuższego czasu eksploruje jaskinie jurajskie dokonujac ciekaych odkryc.
W tą majówke np odkrylismy jaskinię Wiszących Ogrodów w Skałach Kroczyckich.
W jaskini jest bogate stanowisko mineralogiczne.
Wicej o niej na forum http://www.poszukiwanieskarbow.com w dziale Twierdze, bunkry, podziemia, jaskinie szukajac postu Co nowego na Jurze.
W ostatnich kliku latach odkryto na Jurze kilkanascie kolejnych jeszcze nigdzie nie wzmiankowanych jaskiń.
Czy szanowni forumowicze tez biora udział w jurajskiej eksploracji jeśli tak proponuje podzielić się ze swoimi wiadomościami i relacjami z eksploracji. Może jakieś fotki ?
Niewatpliie jest to fascynujacy temat.


Ostatnio edytowano 07 maja 2006, 20:00 przez _geolog, łącznie edytowano 2 razy

Gora
  
 
PostNapisane: 06 maja 2006, 09:42 
Od dłuższego czasu eksploruje jaskinie jurajskie dokonujac ciekawych odkryć.
W tą majówke np odkrylismy jaskinię Wiszących Ogrodów w Skałach Kroczyckich.
W jaskini jest bogate stanowisko mineralogiczne.
Wicej o niej na forum http://www.poszukiwanieskarbow.com w dziale Twierdze, bunkry, podziemia, jaskinie szukajac postu Co nowego na Jurze.
W ostatnich kliku latach odkryto na Jurze kilkanaście kolejnych jeszcze nigdzie nie wzmiankowanych jaskiń.
Czy szanowni forumowicze też biorą udział w jurajskiej eksploracji jeśli tak proponuje podzielić się ze swoimi wiadomościami i relacjami z eksploracji. Może jakieś fotki ?
Niewatpliwie jest to fascynujący temat.


Ostatnio edytowano 07 maja 2006, 20:01 przez Gość, łącznie edytowano 1 raz

Gora
  
 
PostNapisane: 15 maja 2006, 19:01 
Chciałbym tylko wiedzieć, czy macie merytoryczne przygotowanie jako odkrywcy?
Chcąc coś odkryć można zrobić wiele szkody.


Gora
  
 
PostNapisane: 16 maja 2006, 07:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lut 2005, 16:45
Posty: 472
Lokalizacja: podnóże kuesty
Swojego czasu w periodyku "Góry i Alpinizm " /daaawno temu - z 10 lat!!/ ukazał sie krytyczny artykuł pana Jerzego Zygmunta dotyczacy dzialanosci samozwanczych grup czy pojedynczych osob ktore to palaja sie "odkryciami: jaskiniowymi. Niegdys na Jurze dzialal niejaki Mriusz B. z Sosnowca ktoryz to zaslynal swoja kotrowersyjna dzialanoscia jaskiniowa jak i wspinaczkowa. Slynne bylo zdemaskowanie jego "wyczynow" wspinaczkowych w srodowisku jako aktow wyssanych z palca. Tytul wspomnianego artykulu wyraznie nawazywal do dzialanosci tego osobnika " Do pana B. i tym podobnych". Autor mial sporo racji, krytykowal samozwanczych odkrywcow ktorzy czesto w sposob nieswiadomy niszcza cenne namuliska, rozkopuja jaskinie, rokuwaja skaly itp. Jesli o mnie chodzi to osoba ktora pragnie przyczynic sie do swiadomej eksploracji jaskin na Jurze a w szczegolnosci do poszukiwan nowych nieodkrytych prozni - powinna zapisac sie do klubu speleologicznego.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 maja 2006, 15:04 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9147
Lokalizacja: Włodowice
RIEMMANN napisał(a):
Swojego czasu w periodyku "Góry i Alpinizm " /daaawno temu - z 10 lat!!/ ukazał sie krytyczny artykuł pana Jerzego Zygmunta dotyczacy dzialanosci samozwanczych grup czy pojedynczych osob ktore to palaja sie "odkryciami: jaskiniowymi. Niegdys na Jurze dzialal niejaki Mriusz B. z Sosnowca ... Jesli o mnie chodzi to osoba ktora pragnie przyczynic sie do swiadomej eksploracji jaskin na Jurze a w szczegolnosci do poszukiwan nowych nieodkrytych prozni - powinna zapisac sie do klubu speleologicznego.


Macie sporo racji w tym co piszecie, choć post Suktera ma lekko nie miły wydźwięk :?

Postać wspomniana w powyższym cytacie działa dalej na Jurze, oraz aktywnie w necie i faktycznie jego dokonania wzbudzają lekki uśmiech na twarzach osób głębiej związanych z jaskiniami Jury. Co ciekawe działa w ramach utworzonego m.in. przez siebie Jurajskiego Klubu Speleologicznego.

Wracając do meritum - samowolne rozkopywania namuliska jest głupotą i wymaga potępienia, dążenie za wszelką cenę do pogłębienia, czy też połączenia systemów też może mieć zgubne skutki dla biotopu (zmiana termiki obiektu). Natomiast samo poszukiwanie naturalnych próżni i wstępne rozpoznanie 'problemu' (bez kucia i kopania) nie jest niczym niewłaściwym

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 16 maja 2006, 15:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lut 2005, 16:45
Posty: 472
Lokalizacja: podnóże kuesty
Dodałbym tylko że namuliska to nie tylko cenne biotopy /z czym naturalnie sie zgadzam/ ale w znacznej mierze bezcenne zrodlo informacji dla archeologa i antropologa. Przykladem niechaj bedzie tutaj jaskinia na Bisniku gdzie odkryto najstarsze siedliska czlowieka na terenie Polski - sprzed 250 tys lat!!! a pogloski mowia ze moze to byc i 500 tys. Zle prowadzona i bezmyslna eksploracja jaskiniowa moze przyczynic sie do bezpowrotnego zniszczenia tych cennych namulisk - dlatego uprawianie swoistej jaskiniowej partyzantki powinno byc napietnowane zarowno w mediach jak i w samym srodowisku speleologicznym.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 maja 2006, 15:16 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9147
Lokalizacja: Włodowice
Pisząc biotop chodziło mi o jaskinię jako całość, czyli namulisko, ściany/strop/nisze itp. ogólnie całą przestrzeń o określonej termice i dostępie światła.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 16 maja 2006, 18:04 

Dołączył(a): 27 mar 2006, 18:39
Posty: 33
Witam
Jestem amatorem jeśli chodzi o chodzenie po jaskiniach.
Ale mam pytanie.
Każdy mówi o ochronie jaskiń, jury itp.
Czy ktoś bierze udzial w akcjach sprzątania jury, jaskiń itp?
Uwarzam że takich akcji jest za mało - może wtedy by zmieniła się mętalność ludzka.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 maja 2006, 10:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2005, 14:04
Posty: 1185
Lokalizacja: Częstochowa
RIEMMANN napisał(a):
(...) Jesli o mnie chodzi to osoba ktora pragnie przyczynic sie do swiadomej eksploracji jaskin na Jurze a w szczegolnosci do poszukiwan nowych nieodkrytych prozni - powinna zapisac sie do klubu speleologicznego.

No ja to bym nie był pewny tego że Speleokluby to ciała które są bez skazy w temacie "nieodpowiedniej" eklploracji jaskiń.

_________________
Pozdrawiam
Arek Klecz :: JuraTrek.eu


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 maja 2006, 11:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lut 2005, 16:45
Posty: 472
Lokalizacja: podnóże kuesty
heh..... "kto jest bez grzechu niechaj pierwszy rzuci kamieniem... "


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 maja 2006, 11:25 
Michał napisał(a):


Postać wspomniana w powyższym cytacie działa dalej na Jurze, oraz aktywnie w necie i faktycznie jego dokonania wzbudzają lekki uśmiech na twarzach osób głębiej związanych z jaskiniami Jury. Co ciekawe działa w ramach utworzonego m.in. przez siebie Jurajskiego Klubu Speleologicznego.



możesz coś bliżej ? ja nie jestem od dłuższego czasu w towarzystwie i chyba mnie coś ominęło


Gora
  
 
PostNapisane: 17 maja 2006, 13:17 
Mariuszek B. nie tak dawno wkurzył się na forum jaskiniowym i pokasował większość swoich postów niejako rozwalając forum.
A klub ma swój :D

Jurajski Klub Speleologiczny Będzin
Będzin, ul. Kalinowa 8/2, 0 502 897 654

Słynie z odkrycia jaskini Heliktytowej, której nikt na oczy nie widział :D


Gora
  
 
PostNapisane: 17 maja 2006, 16:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6880
Lokalizacja: Śląsk
to ja pytałem,

widziałem te pokasowane wpisy ale jakoś nie pamiętam by jakieś szczególne bzdury wypisywał, sprawy Heliktytowej nie znam, tak to jest jak się człowiek ożeni, odzieciuje i jeszcze musi ciężko tyrać, nic się potem nie wie, tylko tyle nabroił ?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 maja 2006, 19:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2005, 23:36
Posty: 1217
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E
Kiedyś sam miałem z nim spięcia, bo na forum jaskiniowym zakładał co chwilę nowe tematy mniej więcej o treści:
"Dlaczego na tym forum już nikt nie pisze"
"Forum chyba umarło"
"Nic się na tym forum nie dzieje"

Ale potem jakoś wróciło do normy. W końcu ktoś mu znowu dowalił i Mariuszek się wnerwił i zrobił ciach na forum.

Owszem forum speleo straciło po odejściu Mariusza B na aktywności ale od czasu do czasu ktoś coś ciekawego napisze.

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 maja 2006, 19:42 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9147
Lokalizacja: Włodowice
Pioterek napisał(a):
... Czy ktoś bierze udzial w akcjach sprzątania jury, jaskiń itp?
Uwarzam że takich akcji jest za mało - może wtedy by zmieniła się mętalność ludzka.

Nie biorę ponieważ nie mają one większego sensu - przeważnie zgania się kupę dzieciaków które ganiają z workami, zbiorą trochę śmieci z wierzchu, a worki zostają przy drodze i za jakiś czas ktoś/coś je targa i śmieci rozwiewa wiatr :evil:
Natomiast w sezonie jeżdżę zazwyczaj codziennie wieczorem rowerkiem i coraz częściej biorę mały plecak i sprzątam 'moje' ścieżki, ale to syzyfowa praca - po weekendzie zaczynam zabawę od nowa...
Bez porównania większe znaczenie ma edukacja by śmieci nie rzucać w krzaki/do lasu/rowu/... i tutaj jedyna nadzieja. Jesienią minionego roku odsłanialiśmy Skałki Rzędkowickie, aktualnie to samo robimy w Mirowie, zapewne nie zdajecie sobie sprawy ile tam w jałowcach było najróżniejszych butelek, papierków, puszek, itp. :evil:

Cytuj:
możesz coś bliżej ? ja nie jestem od dłuższego czasu w towarzystwie i chyba mnie coś ominęło

Cóż Mariusza B. osobiście nie znam, ale ciężko nie zauważyć jego aktywności netowej i przy kilkukrotnej próbie skonfrontowania owych informacji w czasie rozmowy m.in. ze wspomnianym Jerzym Zygmuntem, czy też osobami związanymi z Parkami wyłania się obraz osoby nie do końca wiarygodnej...

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 119 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Teraz jest 19 mar 2024, 09:39


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL