Teraz jest 21 maja 2024, 17:51




Utworz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postow.  [ Posty: 581 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 ... 39  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 kwi 2011, 22:48 

Dołączył(a): 10 kwi 2011, 20:28
Posty: 8
Michał napisał(a):
Dla mnie i zapewne wielu, wielu innych quadziarze/crossowcy staną się turystami jak ich sprzęt przestanie tak hałasować i niszczyć podłoże. Dlaczego w tych samych warunkach pogodowych po przejeździe 2-3 samochodów 4x4 pozostanie wygnieciona trawa, a po 2-3 quadach wydarte do sypkiego piachu ślady? Dlaczego samuraja jadącego po wąwozach nie słychać ze 100m, a ryk quadów niesie się na kilka km? Przecież mowa o turystyce gdzie nie trzeba katować maszyny...

Przede wszystkim odwołam się po raz drugi do "poznania wroga"-jest gigantyczna różnica między quadem przeprawowym/turystycznym a crossem.I podobna różnica w użytkowaniu tych sprzętów.
Ja wiem,że laik/turysta nie rozróżnia quada przeprawowego od sportowego a jeszcze do tego crossy,dla turysty to wszystko jedno-wyje,śmierdzi i niszczy.
Przy jednak minimalnym wysiłku,który się opłaci,żeby wiedzieć do kogo mieć pretensje.Wysnuwając bowiem pretensje do użytkowników quadów przeprawowych/turystycznych,trafia się pod niewłaściwy adres jednocześnie faktyczni sprawcy nie zostają napiętnowani i cała para idzie w gwizdek,a właściwie tylko do polepszeniu sobie samopoczucia,bynajmniej nie polepszenia stanu przyrody.
Jak widać jadącego z przyzwoitą prędkością quada,dużych gabarytów,obładowanego kuframi,torbami z uśmiechniętym,wyluzowanym kierowcą-to jest to turysta.
Prędkość ponad przeciętna,brak bagażu,twarz spięta i grozna-to wojownik,walczy z sobą przy pomocy walki z terenem,sycąc się gniewem turystów.
Crossy to dla nas inna bajka-dla Was,to samo.Cóż.
Oczywiście w turystyce quadowej nie ma potrzeby katować maszyny,nie byli to więc turyści.W ostatnią niedziele 82km zrobiliśmy w 5h,średnia więc rowerowa.Ale i tak mijani turyści,mieli kwaśne miny,pomimo odpowiedniego zachowania z naszej strony,a także pomimo spotkań również poza lasem-sami sobie jesteśmy winni,tak,jako środowisko,a jaką role odgrywają tu uprzedzenia,ujednolicenia i powtarzane w kółko uogólnienia?
Oprócz znacznego zwalniania i odległości od turysty,postanowiliśmy również jeżdzić tylko we dwóch,mniej quadów,mniejszy hałas.
I po co tak? Dla turystów? zmienią zdanie na nasz temat? Nie,nie zmienią,robimy tak dla siebie,żeby nie czuć się uciążliwym,dla pieszych ,mieszkańców itd. Żeby w każdej sytuacji zachować się jak człowiek.
Powtórzę-rozwiązanie jest tylko jedno-
-odgórne wyznaczenie odpowiedniej ilości,przyzwoitych tras dla quadów + warunki zachowania + nie dostosowujący się,konkretna kara + tory dla potrzebujących extreme.
Jednak czytając reakcje na takie propozycje,nie tylko tutaj,dochodze do wniosku-że będzie jak zwykle,czyli po polsku,gdzie dwóch Polaków tam trzy opinie i jeszcze i jeszcze nakręcać się w coraz bardziej beznadziejną spirale nienawiści i dodatkowych problemów.Bo po co przyjąć najprostsze rozwiązanie,my tak nie potrafimy,czy może nawet nie chcemy.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2011, 06:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Dlaczego ma powstać grupa pojazdów uprzywilejowanych? Czekam na rzeczowe argumenty. Stwierdzenie "100 000 pojazdów i rosnąca grupa użytkowników" nijak mnie nie przekonuje. Są liczniejsze i szybciej rosnące grupy. Dlaczego skrzętnie pomijany jest wątek innych użytkowników pojazdów mechanicznych ? Dlaczego nie powinno być tras leśnych dla samochodów osobowych, ciężarowych,terenowych,motocykli crossowych i szosowych? Dlaczego czterokołowy,napędzany silnikiem spalinowym samochód mam zostawić na skraju lasu a czterokołowy,napędzany silnikiem spalinowym quad mógłby jechać dalej? Czekam na rzeczowe argumenty. Może trzeba pójść dalej w żądaniach - niebieski "kogut" i prawo przejazdu na czerwonym? Trzeba się dostosować do istniejący uregulowań prawnych i od tego należy zacząć. Prawo o ruchu drogowym reguluje podstawy poruszania się między innymi quadów. Inne przepisy określają co komu wolno w lesie czy na terenie prywatnym i nie ma potrzeby zmieniania tego tylko dlatego,że komuś wydaje się, że jest narodem wybranym. Umiecie jeździć po wodzie? :mrgreen:

Opowieści o dobrym quadze wyprawowym i złym crossowym to dziecinada. Równie dobrze można podzielić pistolety na dobre,służace do obrony i złe przeznaczone do zabijania. Te pierwsze, jako przeznaczone do szlachetnych celów,powinny być dostępne w każdym sklepie i w każdym kiosku. O automatycznym zezwoleniu na strzelaniu do złych ludzi nie wspomnę. Na te drugie oczywiście potrzebne byłoby zezwolenie.

To nie jest spirala nienawiści.To jest logika. Czekam na poważne argumenty.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 12 kwi 2011, 06:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2007, 20:29
Posty: 3061
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Ponieważ przestępców w Polsce jest ho,ho , a może i więcej i liczba ta stale rośnie, proponuję ułatwić im żywot i wydzielić w miastach tereny gdzie będzie bezkarnie można:
"Dokuczanie radiem z góry,
Wymuszanie przez tortury,
Usypianie extra proszkiem,
Uduszenie przez pończoszkę,
Obrzydzanie cynaderką,
Usuwanie śladów ścierką."

_________________
-------------------------------------------------------------------
http://www.towarzystwojurajskie.pl/
strona domowa:
http://www.sa.wicz.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 12 kwi 2011, 06:51 

Dołączył(a): 28 paź 2005, 07:08
Posty: 812
Alkosandrze nie wiem czy to poważny argument ale uważam, że: COŚ trzeba z tym zrobić. Nie robienie niczego prowadzi do tego co mamy obecnie. Mam wrażenie, że wiele osób na tym forum nie akceptuje pojazdów silnikowych na zasadzie "nie bo nie". Oczywiście samego mnie to denerwuje jak w górach słyszę silniki zamiast skowronków. Ale tym samym zadaje sobie pytanie co można w tej sprawie zrobić. Wizja Cezarego Baryki i "szklanych domów" się w tym przypadku nie sprawdzi - nie da się doprowadzić do ideału. Przywołam ponownie przykład roweru na szlakach i proszę o dokładne przeanalizowanie sedna. Jak pojawiły sie rowery zdania co do ich obecności były podobne jak teraz o obecności pojazdów silnikowych. Ale rower stał się normalnością ponieważ była go masa na szlakach i masa ludzi którzy chcieli w ten sposób wypoczywać. mam wrazenie że teraz jest analogicznie z quadami. Piszę to po to aby było jasne że masa quadów i crosów opanowała już, pomimo naszej niechęci do nich, wszelakie bezdroża. I KONIECZNIE trzeba to w jaiś sposób uregulować. A dlatego regulować bo tego jest tyle co Hord Tatarskich, bezdroża są dosłownie zalane przez pojazdy silnikowe i nie oszukujmy się oni DOBROWOLNIE nie poddadzą się bez walki. I choćby znalazł się jakiś Sobieski ;) to myślę ż ezawsze znajdzie sie jakiś inny Han Obrońca który skorzysta z uprawnień danych mu od Unii Eur. i bedzie dochodził swoich praw choćby na podstawie tego że zakazując mu użytkowania quada ogranicza mu się wolność gospodarczą społeczną i tak dalej.

Sumując
Jestem realistą i pewien jestem że nawet jak szlaki będą, znajdą się na 100% ludzie którzy wybiorą wolność i bedą jeżdzić poza nimi. Jako realista wiem również, że jeżeli quada można kupic na każdym rogu i dostają go nawet dzieci na komunię tworzy sie w ten sposób pewną subkulturę i oni nie znikną z naszej rzeczywistości tylko dlatego że MY tego chcemy - beda walczyć jak lwy oby móc niszczyć wszystko dookoła.
Dlatego, przynajmniej tak mi się wydaje, w tym przypadku trzeba wybrać tzw. mniejsze zło i próbować uregulować poruszanie się tych pojazdów po bezdrożach.
Powtórzę jeszcze raz na koniec.
Użytkowników pojazdów silnikowych jest w obecnych czasach za dużo aby dobrowolnie zrezygnowali z wątpliwej "przyjemności" jazdy po bezdrożach. To że oni są stało się już faktem kilka lat temu.

_________________
Endomondo_Se_Bywam:) AllegroBiker


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 12 kwi 2011, 06:57 

Dołączył(a): 28 paź 2005, 07:08
Posty: 812
@Sandwich takie podejście mamy do tej pory i nic to nie zmienia. Kraśc nie wolno a ludzie kradną. Quadem i crosem nie można jeżdzić po lesie a ludzie jeżdzą i śmieją się z tych(Policja) którzy sie ustawiają pod Beskidkiem i chcą ich skontrolować. Bo okoliczni mieszkańcy już psychicznie nie wytrzymują.

Na poparcie mojej tezy o subkulturze. TVN Turbo, program "Quad" gdzie przez 20 minut czołowy polski quadziaż uczestnik Rajdu Dakar mówi jak to jest fajnie jeżdzić takim pojazdem ;). To jest fakt... ;)

_________________
Endomondo_Se_Bywam:) AllegroBiker


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 12 kwi 2011, 07:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2007, 20:29
Posty: 3061
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Ty dalej nic nie rozumiesz.

Należy wymuszać stosowanie prawa. Argument, że debili jest coraz więcej nie jest argumentem.
Tym bardziej należy egzekwować prawo, bo każde ustępstwo spowoduje, że zaleje nas fala niszcżacych przyrodę półmózgów.

Poza tym jakie ustępstwa. Wprowadzenie quadów do lasu nie rozwiązuje problemu jazdy quadów w lesie.
Quad niszcy przyrodę i zakłoca życie zwierząt w lesie. Jeżeli cywilizacja będzie postępować w takim tempie, tym bardziej trzeba tą przyrodę chronić, a wy tu proponujecie rozwiązania odwrotne - skoro cywilizacja postępuje naprzód należy przyrodzie po mału wyrywać.
Zrozumiałbym argumenty ekonomiczne i takie tam, ale quad jest czystą rozrywką i można z tej rozrywki zrezygnować.
Popuszczanie jest zachętą dla wielu do kupna tego. Zaostrzenie przepisów i konsekwentne ich ekzekwowania spowoduje, że wielu się zastanowi zanim kupi taką maszynkę i quadów będzie coraz mniej.

Quad jako pojazd silnikowy może poruszać się po drogach publicznych, a jeżeli nie sprawia to dzikiej radości proponuję sprzedać quada.

_________________
-------------------------------------------------------------------
http://www.towarzystwojurajskie.pl/
strona domowa:
http://www.sa.wicz.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 12 kwi 2011, 07:43 

Dołączył(a): 28 paź 2005, 07:08
Posty: 812
Przyjacielu... Od wieków metoda kija i marchewki sprawdza się doskonale. Sam kij po pewnym czasie powoduje to co teraz na Bliskim Wschodzie.

Cały ten wątek jest trochę utopijny "egzekwować prawo", "tępić bezmózgów", "tworzyć strefy dla chcących strzelać i kraść" nic bardziej trudnego do wykonania w tej kwestii. Jak pisałem. Beskidek, wezwana Policja pod stokiem w połowie stoku goście na crosach machający do Policjantów z okrzykiem "pozdrawiamy" i... tyle ich widzieli...Już sobie wyobrażam policję goniacą po szlakach za takimi osobnikami. Zrobi się od czasu do czasu pokazową akcję jak na Błędowskiej i statystyki się uzupełni a ludzie pod Beskidkiem będą nadal na proszkach uspokajających. Ale kogo to obchodzi.

Na koniec idealny cytat tomka z innego wątku. Pasuje tu doskonale ;)

"Żyjemy w państwie, w którym wiele rzeczy powinno wyglądać inaczej bo są odpowiednie przepisy, a w rzeczywistości tak nie jest."

_________________
Endomondo_Se_Bywam:) AllegroBiker


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 12 kwi 2011, 08:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6895
Lokalizacja: Śląsk
Miki, ale co tu ma pasować ? Ludzie mają gdzieś prawo bo nie jest egzekwowane, nasi kierowcy jeżdżą po ulicach jak dzicy ale po przekroczeniu granicy są aniołkami. Tu nie trzeba marchewki (Michał podsumował jej skuteczność) tylko solidny bat.

Żadne wielozdaniowe, Barabaszowe epopeje nie zmienią prostej sprawy - po lesie (polu uprawnym, stoku narciarskim czy parku) nie jeździ się samochodami, motorami czy quadami. Koniec i kropka.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2011, 08:15 

Dołączył(a): 28 paź 2005, 07:08
Posty: 812
Myśle że na zdecydowaną reakcje w stylu zakaz całkowity czas był kilka, kilkanaście lat temu. Przy obecnym zalewie sprzetu i niewątpliwym lobby off roadowym ten zakaz nie przejdzie. Trzeba znaleźć rozwiązanie zadawalające wszystkich. Tak myślę.

Nie chce być tu źle zrozumiany. Sam dostaje białej goraczki widząc pojazd silnikowy w lesie ale widząc go już któryś raz przez któryś rok z rzędu zaczynam dochodzić do wniosku, że zakaz pomimo że istnieje nic nie daje i chyba pora pomyśleć o alternatywie.

@Robert zgadzam się w 100% więc skoro ktoś nie pociąga "ich" do odpowiedzialności bo de facto jest to technicznie trudne to może warto spróbować to odpowiednio kierunkować. Zauważ że w tym temacie oprócz tzw. gadania niewiele się dzieje. Może jednak jakaś alternatywa w postaci kierunkowania tego ruchu spowodowałaby zmiejszenie tych maszyn z miejsc w których ich nie chcemy. Bo że znikną w 100% nie wierzę.

_________________
Endomondo_Se_Bywam:) AllegroBiker


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 12 kwi 2011, 08:33 

Dołączył(a): 28 paź 2005, 07:08
Posty: 812
sandwich napisał(a):
proponuję sprzedać quada.

Własnie o to chodzi, KOMU :?: Następnemu "bezmózgowi". Problem polega na tym, że są tysiące osób które mają zainwestowane LEGALNIE w sprzet ogromne pieniądze. Jaką oni mają alternatywę. Wiem odpowiedź jest prosta mogli nie kupować. Ale ten problem istnieje, sprzet jest w pasiadaniu ludzi, oni chcą i beda go używać. Nie chowajmy głowy w piasek, nie powtarzajmy jak mantry sloganów o istniejącym prawie które jest spisane na papierze a rzadko przestrzegane tylko spróbujmy to jakoś rozwiązać.

Jeszcze jedno zdanie przed pracą ;)
Proszę o wymierne efekty przestrzegania obowiązującego prawa czyli zakazu wjazdu do lasu. Bo ja widze, że sprzetu z roku na rok jest więcej i mam neodparte wrażenie że to nie działa. Jakie są inne propozycje w/g Was oprócz ścigania i karania. Bo jak widać ono nie daje wymiernych efektów.

_________________
Endomondo_Se_Bywam:) AllegroBiker


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 12 kwi 2011, 10:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Dlaczego COŚ trzeba z tym zrobić ma dotyczyć quadów a nie wszystkich pojazdów mechanicznych,których ilość i poczucie bezkarności właścicieli rośnie jeszcze szybciej ? W imię jakich zasad mamy podzielić kierowców na lepszych i gorszych? W czym jestem gorszym od kierowcy quada,że nie miałbym prawa wjechać samochodem osobowym do lasu? Za stary i za rozsądny jestem na palenie gumy czy łychy na szutrowych drogach. Chcę wjechać i słuchać ptaków :) Nie wymagam 100% zakazów, nie żądam strzelania do quadowców. Wymagam tylko tego aby respektowali obowiązujące dzisiaj prawo i aby ci,którzy do pilnowania przestrzegania prawa są zobligowani, egzekwowali je bezlitośnie. Od tego należy zacząć. Zmieńcie prawo bo my i tak będziemy jeździć tam gdzie zechcemy - ten argument absolutnie do mnie nie przemawia. Takiej retoryki możemy używać wszyscy przy każdej okazji. Zakaz wstępu do jaskini ? A w imię czego? Po to kupiłem linę! Zakaz jazdy na rowerze po Grze Zborów? Wała! Nikt mnie przy zakupie nie ostrzegł ,że taki zakaz jest! Zakaz wstępu do rezerwatu? Przecież ja tylko idę! Dlatego pytam jeszcze raz: dlaczego ma powstać grupa pojazdów uprzywilejowanych? Jakiego zapisu użyć aby wykluczyć z uprzywilejowanej grupy inne pojazdy? Brak dachu? A co w takim razie z kabrioletami ? Pojemność silnika? Bzdura. Iloczyn ilości pasażerów i pojemności silnika podzielony przez pierwiastek z ilości kół? Posłowie pozabijają się nawzajem podczas dyskusji nad wzorem i nad tym,kto zostanie przy okazji zaliczony do wyjątków :mrgreen:

Stwierdzenie,że quadów będzie coraz więcej jest dla mnie argumentem za tym, że nie należy zmieniać przepisów bo za kilka lat nie będzie do czego wjeżdżać. Jedyny ratunek będzie w leśnikach,którzy pozamykają leśne obszary bo mucha plujka ma ruję a pierwiosnki składają jaja.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 12 kwi 2011, 10:46 

Dołączył(a): 28 paź 2005, 07:08
Posty: 812
Skończmy z tymi porównaniami. Mam wrażenie ze tu odbywa sie nieustanny konkurs na te właśnie. Kto dosadniej i dowcipniej porówna...

Zadanie jest proste. Wypijmy przysłowoiwą szklanke zimnej wody i podajmy konkretne propozycje jak ten problem rozwiązać.

Jedno mamy ustalone. Przynajmniej tak mi się wydaje. Prawo w tej materii kuleje. Moje zdanie znacie czekam na inne.

_________________
Endomondo_Se_Bywam:) AllegroBiker


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 12 kwi 2011, 11:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2007, 20:29
Posty: 3061
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Proszę bardzo.
Konkretne propozycja.
Zakaz wjazdu quadami do lasu.
Egzekwowanie prawa wysokimi karami pieniężnymi.
Tylko w ten sposób rozwiążemy problem ochrony przyrody i miejsc spokojnego wypoczynku turystów i spacerowiczów.

Poza tym ja nie mam quada. Nie kupiłem, bo nie miałbym gdzie nim jeździć, dlaczego więc problem, którego uniknąłem mam za kogoś rozwiązywać?

_________________
-------------------------------------------------------------------
http://www.towarzystwojurajskie.pl/
strona domowa:
http://www.sa.wicz.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 12 kwi 2011, 11:28 

Dołączył(a): 28 paź 2005, 07:08
Posty: 812
sandwich napisał(a):
Proszę bardzo.

Poza tym ja nie mam quada. Nie kupiłem, bo nie miałbym gdzie nim jeździć, dlaczego więc problem, którego uniknąłem mam za kogoś rozwiązywać?

W ten sposób niczego nie osiągniemy.
Zamierzeniem i marzeniem moim jest sprecyzowanie i wysuniecie konkretnych propozycji które pod szyldem TJ będzie można rozesłać do odpowiednich instytucji i tym samym może zapoczątkować jakieś zmiany w tym temacie. Jeśli oczywiście taka ochota ze strony TJ będzie ;). Tak to w tym kraju jest że walczyć o swoje trzeba.
Na razie mamy:
1. ukierunkowanie ruchu na inne obszary mniej ważne krajobrazowo i przyrodniczo
2. Surowe egzekwowanie obowiązującego stanu prawnego

_________________
Endomondo_Se_Bywam:) AllegroBiker


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 12 kwi 2011, 11:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2007, 20:29
Posty: 3061
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Człowieku! Nic do ciebie nie dociera?

"W ten sposób niczego nie osiągniemy.
Zamierzeniem i marzeniem moim jest sprecyzowanie i wysuniecie konkretnych propozycji które pod szyldem TJ będzie można rozesłać do odpowiednich instytucji "

A co chcesz osiągnąć?
By jeszce TJ opowiedziało się za trasami dla quadów w lesie?

Nie rozśmieszaj mnie. Trzeba było myśleć jak kupowałeś quada. Prawo się przez ten czas nie zmieniło.
Nie wiedziałeś, że do lasu nie można? Kupowałeś z zamiarem utrudniania ludziom wypoczynku.
Bądź dosrosły i ponoś konsekwencje swoich czynów, a nie płacz na forum i nie szukaj innych, by ci pomogli niszczyć przyrodę.
Nie ma terenów mniej ważnych krajobrazowo i przyrodniczo. Wszędzie żyją zwierzęta i wypoczywają ludzie.
Dalej nie rozumiesz, że twój problem jest nierozwiązywalny dopóki z quada nie pozbędziesz się silnika spalinowego?

Argument ze zwiększającą się ilością quadów jest argumentem przeciwko tobie i tobie podobnym. Jest argumentem za tym, by jeszce bardziej obostrzyć jazdę quadami, bo niedalejkiej przyszłości nie będzie gdzie wypoczywać, a zwierzęta wyginą lub wyniosą się na Białoruś.

_________________
-------------------------------------------------------------------
http://www.towarzystwojurajskie.pl/
strona domowa:
http://www.sa.wicz.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postow.  [ Posty: 581 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 ... 39  Następna strona

Teraz jest 21 maja 2024, 17:51


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL