Teraz jest 28 mar 2024, 10:19




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 01 sie 2010, 10:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2009, 10:42
Posty: 1231
Lokalizacja: Klucze, Ryczowek
Justy to jest numer do tego ośrodka, oni tam oferują noclegi Powiem szczerze że byłem tam wczoraj obejrzeć co i jak i widzę że ośrodek ten cieszy się nie małym uznaniem było bardzo dużo osób. Dlatego warto zaklepać sobie termin noclegu. Do wyboru są domki piętrowe i pokoje w stylu starodawnym do zamku w smoleniu 10 min pieszo (wolnym tempem) + na terenie ośrodka ścieżki dydaktyczne i muzeum przyrodnicze :) W nocy można tez posłuchać jak Puszczyk pohukuje na terenie ośrodka bo jest tam stacjonarny od kilku lat. Ośrodek ten jest przede wszystkim nastawiony na ludzi którzy uwielbiają przyrodę. Ja tam ostatni raz nocowałem 2 lata temu i było naprawdę miło i ciekawie.

Ps. Na forum nie ma Pan/ Pani ;) jesteśmy po prostu jedną wielką rodziną ;)

_________________
http://www.oruba.pl
http://www.ryczowek.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 01 sie 2010, 12:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Przeczytaj sobie o tym ośrodku w linku, który wkleiłem kilka postów wyżej.

Ośrodek będzie dobry, żeby zatrzymać się w nim na kilka dni. Obok mamy zamek w Smoleniu, Dolinę Wodącą z pięknymi skałami, jaskiniami i wywierzyskiem. Blisko jest także do Pilicy - pałac, rynek + możliwość zaopatrzenia się w prowiant. Dodatkowo po okolicy można pojeździć na rowerze, np robiąc sobie wycieczkę do Ogrodzieńca (zamek, gród, park miniatur, piękne skały, najwyższe wzniesienie na Jurze), do Ryczowa (strażnica, skały, jaskinie, rezerwat Ruskie Góry).

Polecam skorzystać z wyszukiwarki forum, można pooglądać zdjęcia z okolicy, np tu:
viewtopic.php?f=9&t=3924&p=32438&hilit=rycz%C3%B3w#p32438
viewtopic.php?f=9&t=1011&st=0&sk=t&sd=a&hilit=dolina+wod%C4%85cej&start=30
viewtopic.php?f=11&t=2886&p=20353&hilit=dolina+wod%C4%85cej#p20353


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 01 sie 2010, 12:53 

Dołączył(a): 14 kwi 2008, 10:00
Posty: 340
Lokalizacja: Katowice/Kraków
Ośrodek w Smoleniu polecam. Byłem tam na początku marca. Za pokój w budynku płaci się 35 zł za noc (za dwuosobowy pokój, nie od osoby!). Pokój w budynku jest dwuosobowy z łazienką. Byłem tam w takim okresie, że poza nami nie było zupełnie nikogo. Taka cisza :D Bardzo miła obsługa, z panią, która była na noc na dyżurze sobie dużo pogadaliśmy :mrgreen: Jedynym problemem było się tam dostać z Pilicy. Stwierdziliśmy, że pójdziemy szlakiem przez las. Las był jednak zasypany ponad półmetrowymi zaspami i zatarasowany połamanymi od śniegu drzewami. Przeprawa przez ten las, i to w dodatku obładowani biedronkowymi zakupami, należała do niezapomnianych :mrgreen: W sezonie trzeba się rezerwować, czasem nawet z dużym wyprzedzeniem bo poza turystami indywidualnymi odbywają się tam różne zjazdy, wycieczki, kolonie, konferencje, praktyki studenckie, itd. i może być problem z miejscem.

Osobiście bardzo polecam nocleg w pilickim klasztorze. Jest tam Dom Pielgrzyma i Turysty, mało znany. Atutem jest miła obsługa, cisza, możliwość negocjacji ceny. W domu do dyspozycji pokoje 2-4 osobowe lub dla większych grup dwa kilkunastoosobowe. Na dole są 2 łazienki i kuchnia. Na tyłach domu ogród dla użytkowników. Spory kawał zieleni, 3 wielkie drzewa: lipy i jesion :wink: Można sobie tam trochę wypocząć czy rozłożyć się na trawie. Całość ogrodzona wielkim 2 metrowym murem od świata, tak więc pełen luz. Z okien piękny widok na Pilicę i zamek w Smoleniu. Pilica stanowi poza tym świetną wg mnie bazę wypadową, np. do Ogrodzieńca, Smolenia, Udorza, Doliny Wodącej, itd. Samo miasteczko też ma dużo do zaoferowania: pałac, inne liczne zabytki, zalew. Sam już wielokrotnie korzystałem z gościny pilickich ojców Franciszkanów. Najlepiej zadzwonić wcześniej do klasztoru i się umówić.

_________________
"Przechodniu! w dzień jasny i pogodny, wnijdź na szczyt wieży, potocz w około okiem, a mimowolnie schylisz kornie czoło przed Stwórcą, poznasz Jego Wielkość!!!"
Roman Hubicki "Opis trzech zamków..." o Smoleniu


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sie 2010, 19:45 

Dołączył(a): 31 lip 2010, 15:11
Posty: 5
Dziękuję pięknie dawidoruba, markpm,Tomekarcheo za wyczerpujące informacje, szkoda, że nie trafiłam do Was przed 360 godzinami poszukiwań w składnicy wiedzy ale i "śmieci" :-) Teraz już mam plan :-) a to już połowa sukcesu. Zacznę od Smolenia i okolic, a potem pojadę w stronę Ojcowa. A może tam też coś możecie polecić do spania ? Ale jestem wygodna, co? :-)
Jasne! dawidoruba miło mi :-)

miłego wieczoru Panowie :-) Justy


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sie 2010, 20:30 

Dołączył(a): 31 lip 2010, 15:11
Posty: 5
To markpm:
Piękne tereny, piękne zdjęcia! jestem zdecydowana zobaczyć to na własne oczy, już się cieszę :-) Dzięki wielkie! Zabijcie mnie, ale szukam i szukam i słowa o noclegach i cennika znaleźć nie mogę w tym ośrodku. Ale ok, już posłałam e-maila, jutro dzwonię więc się dowiem więcej :-)
J.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sie 2010, 09:59 

Dołączył(a): 08 lip 2010, 09:53
Posty: 70
Polecam schronisko w Siedlcu w gminie Janów
północna Jura jest super nawet dla rodzin.
W tym roku uruchomili apartament rodzinny z 3 pokojami 2 osobowymi
własną kuchnią i łazienką. Wspaniała baza wypadowa na Jurę
można zobaczyć na stronie gminy Janów http://www.janow.pl link schroniska młodzieżowe


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sie 2010, 10:37 

Dołączył(a): 31 lip 2010, 15:11
Posty: 5
Witam po wakacjach, ośrodek w Smoleniu odwiedziłam, ale z nocelgu nie skorzystałam, bo zachciało nam się namiotu, a tam takiej możliwości nie ma, jeśli nie jest się z dużą zorganizowaną grupą. Ale kontakt bardzo miły i godny polecenia, muzeum b. ciekawe.
Nocowałam więc na polu namiotowym u państwa Lis w Strzegowej (wioska dalej), bardzo mili ludzie i zaangażowani w działaność na rzecz Jury.
Co mnie rozczarowało? Zaniedbany teren wokół zamku w Smoleniu, zero tablic informacyjnych, stan jaskiń: brudno i nieprzyjemne zapachy, a Biśnik najgorszy: pozostawiony przez "archeologów -studentów" z Torunia i Wrocławia w stanie opłakanym: taśmy, papiery, butelki, śmieci! Szkoda, że ludzie których szanuje się za działalność, nie są godni szacunku. Jak miałam wytłumaczyć 11- letniej córce, że to co robi "archeolog- student" jest dobre?!
Wstyd, opiekunowie powinni ponieść konsekwencje zanieczyszczania takich rzekomo ważnych dla nich terenów.
Poza tym? Jura nas oczarowała, ludzie przemili, każdy kontat kończył się życzliwym słowem, pozdrawiam księdza Michniewskiego z Dłużca, pana Krzyśka, przewodnika jaskiń Łokietka i Ciemnej z Wodzisławia Śl., a także artystę - poetę i przewodnika Jaskini Nietoperzowej, p. Piotra Ferdka :-)
Polecam też Brandysówkę pod Sokolicą, mimo niezbyt idelanych warunków sanitarnych, ciekawe miejsce na nocleg, a zdecydowanie niedrogie - 20zł/os w pokoju bez pościeli. Pole namiotwe też jest, dostęp do prysznica, toalety i wody.
To tyle, wrażeń mnóstwo, zdjęć jeszcze więcej, szkoda tylko, że jako naród jesteśmy takimi brudasami :( Słowacja ma tylko troszkę więcej atrakcji, ale poziom utrzymania tras turystycznych bije nasze na łeb na szyję, pozdrawiam Justy


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sie 2010, 21:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Dziękujemy Justy za relację z pobytu na Jurze i zapraszamy następnym razem :wink:


Pozwolę sobie jednak sprostować kilka kwestii, które są mi bliskie, a mianowicie jaskinie:

w jaskiniach rozwijają się grzyby i mieszkają różne zwierzęta. Zostawiają tam również różne rzeczy, w tym śmieci i mocz. Są to zwierzęta zwane "człowiekiem" ;). To jest problem ponad dyskusję przeciętnego turysty.
Druga sprawa - Jasninia Biśnik lub Na Biśniku jest stanowiskiem archeologicznym, na którym nie zostały zakończone prace, a więc obowiązuje tam zakaz wstępu, nie mówiąc o niszczeniu warstw badawczych. Ekipa z ponad 300 km nie jest w stanie kontrolować kondycji stanowiska archeologicznego. Taśmy służą do odgrodzenia terenu. Butelki i inne śmieci pozostawili tam niestety turyści, tak samo jak ukamienowali niczemu winnego neandertalczyka. Taką już mamy kulturę, nie tylko na Jurze, to problem ogólnopolski.


Odnośnie innych spraw: Teren Zamku w Smoleniu to rezerwat przyrody ożywionej, więc ciężko cokolwiek zdziałać nt. ochrony murów zamkowych. Ogólnie ruszyło się coś dopiero w tym roku, ale na finalne efekty jeszcze poczekamy.

Jeśli możesz, to zamieść kilka zdjęć z Twojego pobytu.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 27 sie 2010, 17:34 

Dołączył(a): 14 kwi 2008, 10:00
Posty: 340
Lokalizacja: Katowice/Kraków
Justy napisał(a):
Co mnie rozczarowało? Zaniedbany teren wokół zamku w Smoleniu, zero tablic informacyjnych, stan jaskiń: brudno i nieprzyjemne zapachy, a Biśnik najgorszy: pozostawiony przez "archeologów -studentów" z Torunia i Wrocławia w stanie opłakanym: taśmy, papiery, butelki, śmieci! Szkoda, że ludzie których szanuje się za działalność, nie są godni szacunku. Jak miałam wytłumaczyć 11- letniej córce, że to co robi "archeolog- student" jest dobre?!
Wstyd, opiekunowie powinni ponieść konsekwencje zanieczyszczania takich rzekomo ważnych dla nich terenów.

Hmmm, przychylę się do zdania markpm. Stan jaskini na Biśniku nie jest winą archeologów. Taśmy zabezpieczają wejścia przed przypadkowym wpadnięciem do 3 metrowego wykopu. To, że są zrywane przez "turystów" to już nie wina archeologów. Śmieci wrzucają do jaskini "turyści". Folia i pewne deski - oszalowanie - zostawione są aby zabezpieczyć warstwy i profile przed zniszczeniem, m.in. przez "turystów". Wstęp do jaskini jest zabroniony!
Taka uwaga - zanim się kogoś oskarży warto się dowiedzieć, bo dra hab. Krzysztofa Cyrka i kilka osób pracujących chociażby w tym sezonie w tej jaskini znam i oskarżanie ich o takie rzeczy to zwykłe nadużycie. Ironiczny ton wypowiedzi typu: "archeolog-student", "nie są godni szacunku", "wstyd" są wysoce nie na miejscu :evil:

P.S. Przypominam, że wstęp do jaskini Biśnik, jak i na zamek w Smoleniu (czasowo) jest zakazany!

_________________
"Przechodniu! w dzień jasny i pogodny, wnijdź na szczyt wieży, potocz w około okiem, a mimowolnie schylisz kornie czoło przed Stwórcą, poznasz Jego Wielkość!!!"
Roman Hubicki "Opis trzech zamków..." o Smoleniu


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sie 2010, 21:37 

Dołączył(a): 06 wrz 2009, 18:25
Posty: 149
Lokalizacja: Sosnowiec
Dzieje się niedobrze.Turyści śmiecą.Miejscowi wywożą śmieci do lasu.Nie ma co liczy na razie na jakieś zachowania społeczne.Naśmiecone i wywiezione do lasu, to trzeba posprzątac. Kto to ma zrobic? Na razie właściciel gruntu lub terenu,bo w końcu za niego odpowiada.Wkurzy się parę razy to będzie naciskał władze lokalne,żeby wykonywały swoją robotę jak należy.Samo się nie posprząta ,a czekac na Sprzątanie Świata chyba nie ma co.


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Teraz jest 28 mar 2024, 10:19


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL