Teraz jest 29 mar 2024, 11:16




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 176 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 06 lut 2011, 20:47 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9149
Lokalizacja: Włodowice
Nie ma lekko, nie damy wcisnąć się Dąbrowie na Jurę :mrgreen:
@Jurajczyk - OK, ale czy te wysepki włączymy do Właściwej czy zagarnie je część Południowa? :P

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 06 lut 2011, 21:46 

Dołączył(a): 08 mar 2007, 21:59
Posty: 2013
Lokalizacja: Pradła
W pełni się zgadzam z argumentami Michała. Zachodnia granica jest bardzo wyraźna w postaci kuesty. To o czym dyskutujecie to granica geologiczna, która jest istotnym elementem w ustaleniu obszaru Jury. Z faktu że trias jest starszy wiekiem od jury to często właśnie na zachodzie jeszcze ta terenie mocno kojarzonym z Jurą pojawia się prawie na powierzchni.
Tektonika i erozja przez miliony lat zrobiły swoje i mamy tam lekki mix .
Wschodnia granica jest dużo trudniejsza do określenia bo jurę przykrywa tam kreda. Teoretycznie powinno być wszystko jasne ale trafiają się też niespodzianki. Na Progu Lelowskim w Sokolnikach,Zagórzu jest skałka i jaskinia w wapieniach jurajskich. Na wschód od Wolbromia mamy bardzo płytko wapienie oksfordu w miejscowości Wielkanoc. A tuż obok w Wierzchowisku byle gdzie znajdziemy jeżowce kredowe. Bardziej na południe w Ulinie jest podobnie.
Jura jest zbyt mocno kojarzona z okresem jurajskim i białymi skałkami w tym cały problem, a z faktu że jest to wąski kilku kilometrowy pas raczej bym się nie zawężał do wystających białych skałek na powierzchni.

_________________
TJ


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lut 2011, 22:20 

Dołączył(a): 29 sty 2007, 07:45
Posty: 40
Cytuj:
regionów fizycznogeograficznych wg "Geografia regionalna Polski" Kondrackiego.

Jak widać granica zachodnia Jury wzdłuż rzek Centurii i Warty (powiat zawierciański o,którym była mowa).Czytelne rozgraniczenie Wyżyny Częstochowskiej (Wyżyna Krakowsko-Częstochowska) od Obniżenia Górnej Warty (Wyżyna Woźnicko-Wieluńska) i Garbu Tarnogórskiego (Wyżyna Śląska):

http://geosilesia.pl/244,geoslask__regiony_fizycznogeograficzne_-_mapa.html

_________________
Konto utworzone w celu zachowania części istotnych wiadomości i ciągłości dyskusji po usunięciu profilu użytkownika /Michał


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lut 2011, 06:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2007, 20:29
Posty: 3061
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
jurasikprog napisał(a):
W pełni się zgadzam z argumentami Michała. Zachodnia granica jest bardzo wyraźna w postaci kuesty.



Pewnie ale tylko do okolic Zawiercia(patrząc od północy). Później się już komplikuje.
Argumenty Michała są często nie, bo nie - "Nie ma lekko, nie damy wcisnąć się Dąbrowie na Jurę"
I jak widać z powyższej dyskusji, budowa geologiczna ma się nijak do kwalifikowania czegoś do danej krainy geograficznej. Większe znaczenie mają zlewnie rzek i to nie do końca.


"Jak widać granica zachodnia Jury wzdłuż rzek Centurii i Warty (powiat zawierciański o,którym była mowa)."
Pustynia Błędowska leży za Centurią patrząc od zachodu.
No i Zawiercie nie leży na Jurze tylko na Obniżeniu Górnej Warty. :mrgreen: Tym bardziej Myszków. Częstochowa również.



p.s.

Do tej pory myślałem, że na pierwszym obozie harcerskim byłem na Jurze, a to dalej pieprzony Garb Tarnogórski!(Hutki-Kanki)

p.s.

I ze studiowania różnych map dowiedziałem się też, że Kraków, Tyniec, czy Kryspinów na Jurze nie leżą, choć mamy skałki i jaskinie tamże.

Bolesław i Bukowno z przyległymi wzgórzami to też Garb Tarnogórski(według Konradzkiego).
Okolice Trzebini to Pagóry Jaworznickie.

_________________
-------------------------------------------------------------------
http://www.towarzystwojurajskie.pl/
strona domowa:
http://www.sa.wicz.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 07 lut 2011, 08:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
sandwich napisał(a):
Robert zamieściłeś zdjęcia Białej, która leży na Wyżynie Olkuskiej, więc wszystko OK.


Od kiedy?? :mrgreen:
Do Jury to trochę brakuje, jakieś 2-3 km w linii prostej do kuesty.

Obrazek


sandwich napisał(a):
Później się już komplikuje.


:roll:
Fugasówka - Ogrodzieniec - Śrubarnia -mamy kuestę.
Później na zachód do Niegowonic rozciąga się Pasmo S-N.
Następnie od Rodak do Chechła wzdłuż Centurii mamy dobrze widoczną granicę.
Chechło - Klucze - Olkusz - kuesta.

http://www.sp.olkusz.pl/images/mapa_pow ... owiatu.htm

_________________
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 07 lut 2011, 08:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2007, 20:29
Posty: 3061
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Jurajczyk napisał(a):
@Sandwich,Pustynia Błędowska to już nie powiat zawierciański,a ja odnosiłem się tylko do tego powiatu i rozgraniczenia w nim.Co zaś do Twojego pierwszego obozu w miejscowości Hutki-Kanki to oczywiście,że był na Jurze (i to nawet wg Konradzkiego :mrgreen: ) gdyż sam obóz jest przecież po wschodniej,"jurajskiej" stronie Centurii czyli patrząc od zachodu...za rzeką.Mowa tu zapewne o Ośrodku Obozów Harcerskich ZHP Hufca Sosnowiec w Centurii.Nie musisz zatem rewidować aż tak głęboko swoich wspomnień... :mrgreen:


Góra Chełm nie należy do Jury dlatego pisałem by nie stawiać Centurii jako granicy (według konradzkiego) Popatrz na te mapki jeszcze raz!

Jeżeli chodzi o powiat zawierciański nie o pustyni pisałem tylko o Zawierciu i dużej części tego powiatu, które na Jurze nie leżą. Ogrodzieniec też na Jurze nie leży. :D
Poprawiłem się jeżeli chodzi o Jurę w Dąbrowie i okolicach.
Pisałem nawet, że do Jury nie są zaliczane wzgórza koło Bukowna wraz z Bukownem. Granica Wyżyny Olkuskiej przebiega między Olkuszem a Bukownem i Trzebinią.

_________________
-------------------------------------------------------------------
http://www.towarzystwojurajskie.pl/
strona domowa:
http://www.sa.wicz.pl


Ostatnio edytowano 07 lut 2011, 08:37 przez sandwich, łącznie edytowano 1 raz

Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 07 lut 2011, 08:35 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9149
Lokalizacja: Włodowice
Sandwich, a Ty w ogóle czytasz to co np. ja piszę, bo wygląda na to że jak już to bardzo wybiórczo...
Wszystko to o czym napisałeś w ostatnim poście pojawiło się już wcześniej i nie jest najmniejszym odkryciem. Nigdzie nie pisałem że podstawą wydzielenia mezoregionów jest budowa geologiczna.

P.s.
Jakie mapki?
to co jest zamieszczane/linkowane to mocno zgeneralizowane poglądówki i na ich podstawie chcesz przesądzać gdzie leżą pojedyncze wzgórza :shock:

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 07 lut 2011, 08:45 

Dołączył(a): 29 sty 2007, 07:45
Posty: 40
Cytuj:
Dla przykładu jeszcze inaczej wygląda sprawa zasięg Parków Krajobrazowych np. PK "Orlich Gniazd" i jego otulina:http://www.zpk.com.pl/parki_mapy/orle-gniazda_d.jpg

_________________
Konto utworzone w celu zachowania części istotnych wiadomości i ciągłości dyskusji po usunięciu profilu użytkownika /Michał


Ostatnio edytowano 07 lut 2011, 09:12 przez Gość, łącznie edytowano 1 raz

Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lut 2011, 09:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2007, 20:29
Posty: 3061
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Michał napisał(a):
to co jest zamieszczane/linkowane to mocno zgeneralizowane poglądówki i na ich podstawie chcesz przesądzać gdzie leżą pojedyncze wzgórza :shock:



Masz jakieś dokładniejsze mapy, bo Konradzki, którego się wszyscy powołują to właśnie taka poglądówka.

Powoływałem się na mapę, którą załączyłem, a która jest niepełna, ponieważ ucina się na granicy wojewódzwa.
Cały obszar Hutek-Kanek jest tam wyraźnie oddzielony i nawet jak na mapę poglądową widać wyraźnie intencje autora.
Wielu rzeczy, o których pisałem i które stopniowo odkrywałem nie było tu opisanych.
Sam wzgórza niegowonickie w jednym poście zaliczyłeś do Jury w innym już nie pisząc o granicy na queście w Rodakach.


Ja tu się babram w ustanowienie granic geograficznych Jury czyli chodzi o pierwszą część tematu wątku. Do tej pory obgadywana była raczej druga część czyli zasięg tematyczny forum.

_________________
-------------------------------------------------------------------
http://www.towarzystwojurajskie.pl/
strona domowa:
http://www.sa.wicz.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 07 lut 2011, 09:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
sandwich napisał(a):

Góra Chełm nie należy do Jury


Do mojej należy :mrgreen: .

P.S. Miałem się tu już nie wpisywać :oops:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lut 2011, 09:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Odpowiem Ci za Sandłicza :mrgreen:

Cytuj:
Ja tu się babram w ustanowienie granic geograficznych Jury czyli chodzi o pierwszą część tematu wątku.

_________________
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 07 lut 2011, 09:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2007, 20:29
Posty: 3061
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
I bardzo mnie to zaczyna bawić od kiedy odkryłem, że Kraków i Częstochowa nie leżą na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. :mrgreen:

_________________
-------------------------------------------------------------------
http://www.towarzystwojurajskie.pl/
strona domowa:
http://www.sa.wicz.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 07 lut 2011, 09:50 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9149
Lokalizacja: Włodowice
Nie ma dokładniejszych map.
Dla mnie granica zachodnia Jury jako regionu geograficznego biegnie po kueście którą można i na mapie i w terenie wyznaczyć bez problemów. I wtedy nie ma zmiłuj, wszelkie Niegowonice itp pozostają poza Jurą, choć genezę mają jurajską.
Natomiast jako region turystyczno-krajoznawczy jest to o wiele większy zasięg, m.in. poszerzony o owe nieszczęsne Niegowonice, Pustynie Błędowską, a na północ również o Obniżenie Górnej Warty do koryta rzeki, czy Lelów i o zgrozo :mrgreen: Przyrów czy Szczekociny.

Jak chcesz wydzielać granice całej Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej to nie ma problemu możemy się pobawić, ale najpierw trzeba "opracować" metodologię, kryteria podziału i nadać im odpowiednią wagę.
To nie tak że siada się nad mapą i kreślimy ta górka tu, a ta już nie.
Geografia regionalna jest najbardziej rozbudowana i skupiająca wiedzę z innych specjalizacji. Żeby to miało ręce i nogi trzeba poświęcić na to dużo czasu i sięgać do konkretnych źródeł.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 07 lut 2011, 19:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2005, 23:36
Posty: 1217
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E
Ale bijecie pianę, aż się odezwałem. Czym się Jura różni od innych regionów?
Lasy są gdzie indziej? Są.
Piaski są gdzie indziej? Są.
Pagórki są gdzie indziej? Są.

To w końcu co jest takiego charakterystycznego?
Skałki są gdzie indziej? No raczej poza Tatrami i Pieninami oraz we fragmentach u scyzoryków to nie ma.
Jaskinie są gdzie indziej? Odpowiedź jak powyżej.
Tak więc określajcie co jest "Jurą" a co nie. Dla mnie też "Jurą" są skałki triasowe pod Chrzanowem, a reszta to tam gdzie są skałki i jaskinie. Niektóre granice są wyraźne - jak kuesta, a niektóre umowne - dla mnie Studnia w Zagórzu (niedaleko Lelowa) jest końcem Jury z tamtej strony, zresztą kilkaset metrów dalej mamy typowe lessowe wąwozy już.
Od południa momentami ociera się granica o Wisłę, a czasem, jak w Tyńcu, ją przekracza.
I żadne tam Szczekociny, Żarnowce...
Z drugiej strony zamki jurajskie są w Będzinie i Siewierzu, choć to już Wyżyna Śląska.
I nie zapomnijcie o fragmencie na Wyżynie Wieluńskiej.

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 07 lut 2011, 20:26 

Dołączył(a): 15 gru 2009, 15:13
Posty: 555
Lokalizacja: Częstochowa
Co jak co, ale spory kawał Częstochowy to jednak leży na Jurze - patrząc od Zawodzia (Złota Góra), dalej Góra Kamyk i Ossona nie leżą na Jurze??? Złota Góra toż prawie 8 min. jazdy rowerem od Alei NMP (po drodze przekraczając most na Kucelince i Warcie) a więc od ścisłego centrum. Nie piszę więc tu o jakiś dzielnicach (czyt. dawniej wioskach) odległych od centrum ileś tam kilometrów a przyłączonych do miasta, bo to już jest majstrowanie administarcyjne granicami miast, ale o terenach w pobliżu śródmieścia. Ja już mieszkam na Wyżynie Wieluńskiej chociaż dalej w Częstochowie :D Czyżby więc Jura zaczynała się u nas na ... rez. Zielona Góra??? Na Górach Towarnych??? Kondracki pisze, że Wyżyna Częstochowska zaczyna się od przełomowej dol. Warty, więc nie wiem skąd ten wpis, że Częstochowa nie leży...? Aleje NMP owszem nie.


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 176 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Następna strona

Teraz jest 29 mar 2024, 11:16


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 32 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL