Teraz jest 18 kwi 2024, 23:46




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 lut 2010, 00:52 

Dołączył(a): 11 lut 2010, 00:28
Posty: 1
Szopka Olsztyńska-uroczo acz nieco na uboczu.
W starej chatce znajdującej się na jednej z odchodzących z rynku olsztyńskiego uliczek stoi stara, drewniana chałupa, zdobiona rzeźbami aniołów i finezyjnymi wzorkami. Przy bliższych oględzinach okazuje się że jest to chałupa zabytkowa, miesząca w środku osobliwą rzecz, włąściwie nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałam. Szopka ruchoma-jak głosi informacja zawieszona na starodawnym płocie.
Z niepewnością zastukaliśmy do okna na kogoś z wewnątrz. Pojawił się miły, starszy pan który zaprosił nas do wnętrza tegoż ciekawego budynku.
Wewnątrz ciężkie, drewniane bele wiszące u sufitu, wymalowane w kwiaty a za drzwiami do izby mieszkalnej... coś co zbiło naszą rodzinkę z nóg. Jak się okazuje-wewnątrz jest najprawdziwsza ruchoma szopka-jakie można zobaczyć na Dolnym Śląsku. Lipowe figurki, własnoręcznie wyrzeźbione przez autora w liczbie 350 ożyły. Kowale w kuźni kują podkowy, bednarze robią beczki, święta rodzina-a jakże. Jest i malarz malujący obraz Czarnej Madonny-to św Łukasz, postać samego rzeźbiarza i wiele innych scenek. Wszystko oczywiście przyprawione barwnymi opowieściami samego autora który okazuje się być świetnym gawędziarzem a i znawcą okolicy.
Po wyjściu z chałupy-pełni wrażeń-zostajemy zaskoczeni-to jeszcze nie koniec. Brnąc w zaspach świeżego śniegu docieramy do lochów w których to autor szopki zrobił małą inscenizację okolicznej bitwy o Olsztyn.
Wszystko oczywiście ujęte w folklorystycznym klimacie.
Całość zajeła naszej piątce około pół godziny i urozmaiciła niesamowicie wyjazd na Jurę.
Dlaczego piszę ów post?
Widząc wszechpostępujące pojęcie iż telewizja, internet i makdonald zaspokajaja nasze potrzeby wciąż przekonuje się ze czasem warto zboczyc z trasy i poszukać czegoś ciekawego, co niedługo będzie całkiem zapomniane poprzez nasze nicnierobienie. Turystów, mimo pieknej, zmiowej aury (choc media próbuja nam wmówić że zima w Polsce to cos nienaturalnego), było jak na lekarstwo. Nie wiem czemu tak się dzieje. Choć może i dobrze, kwater do spania pod dostatkiem.
Jutro postaram się wkleić kilka zdjeć z tamtej okolicy.
Pozdrawiam.
Aniela


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2010, 08:29 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9160
Lokalizacja: Włodowice
Szopka jest w samym centrum Olsztyna, piszą o niej we wszystkich informatorach/folderach/... są "kierunkowskazy" do niej więc trudno mówić że to atrakcja na uboczu. Już prędzej można to powiedzieć o Teatrze do którego dociera o wiele mniej osób.

Natomiast niestety prawdą jest całkowity zimowy zastój Jury, ale to sprawa troszkę bardziej złożona. Np. byłem w 99% zdecydowany odmówić (szczęściem sami wybrali jazdę na nartach) zimowej wycieczki moim wcześniejszym Klientom którym pokazywałem Jurę w lecie. Co prawda ma to związek z obecną sytuacją - zakazem wstępu do lasów i ciężkimi szczególnie dla dzieci warunkami terenowymi, ale prawda jest taka że na Jurze bardzo mało mamy obiektów które można zwiedzać również zimą. Po za kilkoma muzeami/ekspozycjami rozrzuconymi po całej Jurze pozostają klasztory i pozamykane kościoły, a to nie wszystkim pasuje...

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 12 lut 2010, 12:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 cze 2007, 17:17
Posty: 309
Lokalizacja: Jaworzno
[quote="Michał"]Szopka jest w samym centrum Olsztyna, piszą o niej we wszystkich informatorach/folderach/... są "kierunkowskazy" do niej więc trudno mówić że to atrakcja na uboczu. Już prędzej można to powiedzieć o Teatrze do którego dociera o wiele mniej osób./quote]

W 2007 roku, organizując w okolicy Rajd Goldeniarzy mieliśmy przyjemność trafić do Teatru. Naprawde dobrze sie bawilismy :-) Kilka fotek załączam.


Załączniki:
8.jpg
8.jpg [ 7.44 KiB | Przeglądane 3437 razy ]
7.jpg
7.jpg [ 6.12 KiB | Przeglądane 3437 razy ]
6.jpg
6.jpg [ 6.02 KiB | Przeglądane 3437 razy ]
5.jpg
5.jpg [ 7.68 KiB | Przeglądane 3437 razy ]
4.jpg
4.jpg [ 10.07 KiB | Przeglądane 3437 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 7.96 KiB | Przeglądane 3437 razy ]
1.jpg
1.jpg [ 9.98 KiB | Przeglądane 3437 razy ]

_________________
Marek&Buddy&Wena
http://picasaweb.google.com/nitka.marek
Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Teraz jest 18 kwi 2024, 23:46


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL