Teraz jest 28 mar 2024, 12:44




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 lip 2011, 19:41 

Dołączył(a): 09 lut 2005, 09:14
Posty: 404
Lokalizacja: Silesia
http://www.rp.pl/artykul/60841,691184-J ... iotow.html


Jeden z najmniejszych polskich parków narodowych to raj dla piechurów, speleologów i miłośników historii.
Ojcowski Park Narodowy w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej jest jednym z najmniejszych w Polsce – jego powierzchnia liczy 2145,62 ha. Niegdyś przez położony zaledwie 25 km na północny zachód od Krakowa Ojców przekradali się ci, którzy do Galicji uchodzili przed carską policją, tędy wiódł także szlak przemytników i złodziei bydła, w końcu tutaj na wypoczynek blisko Krakowa zjeżdżali patriotycznie usposobieni kuracjusze, m.in. Fryderyk Chopin, Stanisław Staszic, Julian Ursyn Niemcewicz, Cyprian Kamil Norwid. Bywali tu Wojciech Gerson i Deotyma.

Ojcowskie uzdrowisko działało od lat 50. XIX wieku. Jednak niemal wszystkie zachowane do dziś obiekty pochodzą z końca stulecia, gdy Ojców odbudowano po powstaniu styczniowym. Wyjątek stanowi hotel Pod Łokietkiem z 1860 roku, w którym dziś mieści się Muzeum Przyrodnicze. W dawnej willi Bazar Warszawski działa Muzeum Regionalne PTTK. Autobusy zatrzymują się przy pełniącym funkcje dworca pawilonie Na Postoju. Zachowały się też hotel Pod Kazimierzem i stare wille m.in.: Grzybowskich, Jadwiga, Pod Berłem i Pod Koroną.

Źródło Miłości

Najciekawszym pouzdrowiskowym budynkiem jest kaplica św. Józefa Robotnika Na Wodzie. Ten budynek z 1894 roku miał pełnić funkcję zdrojowych łazienek zakładu wodoleczniczego Goplana, ale mieszkańcom uzdrowiska i ówczesnemu dyrektorowi zakładu zależało na wzniesieniu kaplicy. Trzeba było jednak obejść carski zakaz budowy obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej. Dlatego kaplicę urządzono „na wodzie", na palach wbitych w dno rzeczki Prądnik. Drewniany budynek utrzymany jest w typowym dla architektury Ojcowa tzw. stylu szwajcarsko-ojcowskim nawiązującym do budownictwa alpejskiego i zakopiańskiego jednocześnie.

Z Ojcowa powędrować można do Jaskini Łokietka, w której według legend przyszły król Polski ukrywał się przed czeskim władcą Wacławem II. Warto się także wybrać do nieodległej Jaskini Ciemnej, w której znaleziono najstarsze ślady obecności ludzkiej na terenie Polski i w której mieszkają nietoperze.

W pobliżu stoi Brama Krakowska – imponujący jurajski ostaniec, nieopodal którego tryska Źródło Miłości. Przy nim ponoć poznali i pokochali się prozaiczka i tłumaczka Klementyna Tańska oraz pisarz, historyk, prawnik i wydawca Karol Hoffman.

Nad Ojcowem górują ruiny zamku z XIV-wieczną bramą. Przetrwały tu także: Baszta Kazimierzowska, fragmenty murów obronnych i głęboka na 40 m studnia wydrążona w litej skale. Ponoć zanim zdecydował się na przenosiny do Jaskini Łokietka, szukał schronienia w tej ojcowskiej warowni.

Na przeciwległym krańcu OPN stoi zamek Pieskowa Skała – jedyna w całości zachowana na Szlaku Orlich Gniazd warownia – i wznosi się 25-metrowa Maczuga Herkulesa. Ponoć postawił ją tu diabeł, spełniając jedno z życzeń Twardowskiego.

Zamek Pieskowa Skała to dziś połączenie gotyckiej warowni i renesansowej rezydencji. Przez lata był siedzibą rodu Szafrańców, a trafił w ręce Piotra Szafrańca, gdy w 1377 r. Ludwik Węgierski darował mu twierdzę. Jeden z potomków Piotra, Hieronim, ożeniony z Katarzyną Telniczanką, faworytą Zygmunta Starego, rozpoczął przebudowę warowni w magnacką rezydencję.

Zabytkowy plan filmowy

Po wygaśnięciu rodu Szafrańców zamek kilkakrotnie zmieniał właścicieli i podupadał. Do zniszczenia przyczyniły się pożar i rosyjski ostrzał podczas powstania styczniowego (64 powstańców pochowano w mogile przy zamkowej górze). W 1903 roku kupiła go spółka założona przez Adolfa Dygasińskiego. W wyremontowanym zamku do 1939 r. działał pensjonat. Jego konserwację przeprowadzono po II wojnie światowej, gdy w Pieskowej Skale powstało muzeum, a warowni przywrócono renesansową bryłę. Konserwatorzy odsłonili m.in. renesansowe krużganki, arkady malowniczej loggii widokowej, herbowe kartusze. Uroku zamkowi dodają także odtworzone renesansowe ogrody.

Nic zatem dziwnego, że Pieskową Skałę upodobali sobie filmowcy – zamek pojawia się w serialach: „Stawka większa niż życie", „Janosik", „Ogniem i mieczem" oraz w filmie „Pierścień i róża". Tu także powstał spektakl Teatru Telewizji – „Szkoła żon" Moliera w reżyserii Jerzego Stuhra.


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Teraz jest 28 mar 2024, 12:44


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 28 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL