Teraz jest 19 kwi 2024, 07:59




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 sty 2008, 11:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6892
Lokalizacja: Śląsk
Tajemnicze tunele w Skarżycach

Zapadająca się na posesjach ziemia i popękane mury domów w Skarżycach koło Zawiercia stały się zainteresowaniem nie tylko mieszkańców, ale i geologów.
Okazuje się, że wszystko za sprawą tamtejszej studni i tajemnic jakie ona kryje.

Znaki ostrzegawcze ustawiono niedawno na ulicy Zagłoby. Pojawiły się po tym, jak mieszkańcom nagle zaczęły zapadać się podwórka i pękać mury domów.


Największe zapadliska tworzą się niedaleko tzw. Kociej Studni - jednej z najgłębszych na Jurze. Co kryje ta mierząca ponad 50 metrów w sobie oprócz wody- wiedzą najstarsi mieszkańcy.
85-letnia Kazimiera Nemś - na łańcuchu i w wiadrze zjeżdżała pod ziemie na pierwsze miłosne igraszki.
Dziś - bez łańcucha i wiadra - pod ziemię zjechali fachowcy. Rafał Koralowski był zdumiony tym, co zobaczył w środku Prawdopodobnie tajemnicze tunele są pozostałością po lodowcu sprzed kilku tysięcy lat.
Tajemniczymi tunelami w Skarżycach zajęli się polscy geolodzy. Okazuje się, że ziemie te kryją w sobie jeszcze wiele innych, niezwykłych tajemnic.
Jedną z nich jest płynąca pod wioską podziemna rzeka. Do tej pory nie zbadana przez ludzi.

G. Kaczyńska

http://ww6.tvp.pl/2862,20080116639820.strona


-------------------------


i jeszcze nieco starszy tekst ale może mniej sensacyjny :mrgreen:

"W sąsiedztwie studni zw. Kocią przy ul. Zagłoby w Skarżycach, zapada się ziemia na podwórkach, pękają ściany pobliskich domów. Nie jest to wina istnienia samej studni, ale systemów krasowych znajdujących się w tej okolicy pod powierzchnią gruntu.

Problem sygnalizowany przez mieszkańców Skarżyc ponad rok temu, znowu powraca. - Studnia nie jest używana od zeszłego roku, kiedy zawaliła się i została obudowana dla bezpieczeństwa. Już w 2001 r. mąż zgłaszał problem, że plac się zapada - od tego czasu nawiózł na podwórko kilka wywrotek z ziemią.



To jednak nie pomaga – lej znowu się tworzy. Zauważyliśmy także, że w domu pękają ściany. Po deszczu można zaobserwować jak woda burzy się i natychmiast wsiąka w ziemię. Nie wiem, co będzie, jak śnieg zacznie się topić – zastanawia się Mirosława Matyja.

- Boję się chodzić po placu. Wolę nie myśleć o tym, że pod domem jest jakaś próżnia, do której może oberwać się ziemia.
Z wnętrza studni odchodzą w bok trzy różnej długości korytarzyki. Potwierdzili to m.in. grotołazi i ratownicy GJ GOPR, poproszeni o eksplorację studni w ub. roku. Rafał Gil ze Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Podziemnych Zjawisk Krasowych „Speleotrek” z bazą w Trzebniowie (gm. Niegowa) informuje, że lustro wody znajduje się 50 m. poniżej otworu studni. Na głębokości ok. 45 m. znajdują się wejścia do trzech korytarzy odchodzących w różnych kierunkach.

Dwa z nich są bardzo krótkie, trzeci - nieco dłuższy (ok. 20 m.). Prowadzi do niego niewielki zacisk skalny, a dalej można się niemal wyprostować. W pierwszej części korytarza znajduje się urobek prawdopodobnie z okresu kopania studni (odłożone łupki skalne). Korytarz kończy się ścianą zamkniętą.

- Kiedy budowano domy przy ul. Zagłoby, nikt nie wnosił zastrzeżeń, że podziemne tunele mogą stwarzać jakieś niebezpieczeństwo. Bez trudu uzyskano zgodę na budowę – mówi Witold Leśniak, sołtys Skarżyc. – Plan Kociej Studni sporządzili speleolodzy w 1978 r., ale mieszkańcy Skarżyc dużo wcześniej wiedzieli o podziemnych tunelach. Obszar Jury to ogromny teren podziemnych zjawisk krasowych. Istniejące w głębi próżnie mogą oberwać powierzchnię ziemi. Stało się tak w 1985 r. na jednej z posesji w Skarżycach.

Według zaleceń wydanych przez ekspertów, na ulicy Zagłoby miały stanąć znaki drogowe ograniczające prędkość i tonaż przejeżdżających tędy samochodów. Niestety do tej pory nie doczekano się ich. Andrzej Tyc z Pracowni Badań i Dokumentacji Środowiska Krasowego Wydziału Nauk o Ziemi UŚ w Sosnowcu podkreśla, że powyższy problem jest skutkiem bagatelizowania przez ludzi naturalnych procesów zachodzących w przyrodzie.

- W tak silnie skrasowiałym terenie domy w ogóle nie powinny być budowane. Podziemne korytarze wykryto przy budowie studni na początku ub. wieku. Z tego okresu pochodzi też zabudowa tej części Skarżyc. Przez te wszystkie lata ignorowano sytuację, że pod domami są wolne przestrzenie. W bezpośrednim sąsiedztwie studni wybudowano nawet nowy budynek, który aktualnie jest najbardziej zagrożony. Procesu krasowienia nie da się zatrzymać – za sprawą infiltrującej w głąb wody, drobny materiał skalny przemieszczany jest w dół, do znajdującej się pod ziemią jaskini. Proces jest intensyfikowany przez wodę spływającą w rejon studni z rynien i wybetonowanych podwórek sąsiadujących z nią gospodarstw.

Tym aktywniej, im więcej jest opadów deszczu czy wody z topniejącego śniegu. W efekcie wokół studni tworzy się niecka i grunt osiada – tłumaczy Andrzej Tyc. - Dodatkowo asfaltowa droga blokuje odpływ wód z rynien w gospodarstwach, jest wałem zaporowym – woda zamiast odpływać, gromadzi się w niecce na podwórkach. Ani jedna posesja nie posiada odwodnienia działki – to podstawowy błąd w tej sytuacji. Doraźnym rozwiązaniem jest odprowadzenie wody na zewnątrz z terenu działek przy ul. Zagłoby, choćby na sąsiednie pola poniżej drogi.

Żadne betonowanie czy wypełnianie nawiezioną ziemią powstających niecek nie jest rozwiązaniem problemu. Ograniczenie tonażu i dopuszczalnej prędkości na tej ulicy na pewno ograniczyłoby wibracje w zagrożonym terenie i zmniejszyło niebezpieczeństwo zapadnięcia się gruntu.

Naukowcy nie ukrywają, że systemowym rozwiązaniem powyższego problemu byłoby zlikwidowanie zabudowy w tym miejscu – taki teren powinien być wyłączony z zabudowy. Powstające w ostatnich latach plany zagospodarowania przestrzennego gmin jurajskich w ogóle nie uwzględniają zagrożenia wynikającego z krasowego charakteru obszaru. Skalne krajobrazy przyciągają coraz większe rzesze inwestorów, którzy chcą budować w tym pięknym regionie – to jest fakt. Faktem jest również ignorowanie możliwości wystąpienia zjawisk, jak w opisywanym przypadku zabudowy przy ul. Zagłoby w Skarżycach.

Anna Ślusarczyk

http://speleotrekmodel.w.interia.pl/wz.htm


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2008, 13:35 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9161
Lokalizacja: Włodowice
Robert uważaj bo jeszcze Ci się posiadłość znacznie obniży :P no ale podziemna rzeka to spora atrakcja, może jakieś bilety? :mrgreen:

Przy okazji bo co tam jestem to zapominam - czyżby jakieś kąpielisko robili koło kościoła :lol:

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 21 sty 2008, 13:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6892
Lokalizacja: Śląsk
moja jest w bezpieczniej odległości, póki co nic nie buduję, koło sklepu zawsze był staw, pewnie go czyszczą, jest zresztą jeszcze jeden we wsi

zagadka - gdzie ? :P


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2008, 14:00 

Dołączył(a): 20 wrz 2007, 09:48
Posty: 427
Lokalizacja: Gliwice
Może jakieś zdjęcia? Bileciki też bym kupił :D


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2008, 19:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
w skarżycach to jeszcze morza podziemnego brakuje :lol:

teren krasowy, więc co się dziwią....


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 24 sty 2008, 17:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 gru 2007, 23:37
Posty: 253
Lokalizacja: obywatel świata
Gdzie jest ta studnia w Skarżycach? To teren prywatny kogoś jak rozumiem? Może jakieś zdjęcie z okolicy ;-).

_________________
http://www.juraonline.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 24 sty 2008, 17:31 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9161
Lokalizacja: Włodowice
Robert napisał(a):
zagadka - gdzie ? :P


Obok, na prawie eksterytorialnej ładnie utrzymanej działce :mrgreen:

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 24 sty 2008, 19:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6892
Lokalizacja: Śląsk
eee, to jeszcze coś innego, ja pytam o inny stawek, swego czasu przeciwpożarowy


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Teraz jest 19 kwi 2024, 07:59


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 22 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL