Teraz jest 16 kwi 2024, 07:37




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 cze 2012, 11:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6891
Lokalizacja: Śląsk
"- Spotkaliśmy się ponieważ chcemy poruszyć wiele ważnych kwestii dotyczących ochrony przyrody na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Będziemy m.in. poruszać problem owczarstwa oraz gospodarowania tego regionu. Chcemy wypracować pewien model, który pozwoli nam na prowadzenie właściwej ochrony przyrody na terenach chronionych - zaznacza Bernard Błaszczyk, dyrektor Regionalny Ochrony Środowiska w Katowicach.

Trwająca dwa dni konferencja zaprezentuje działania ochrony czynnej, prowadzone na terenie rezerwatu „Góra Zborów” położonego w obrębie Specjalnego Obszaru Ochrony Siedliska Natura 2000 „Ostoja Kroczycka.” W szczególny sposób omówione zostaną założenia i kierunki ingerencji w zbiorowiska ciepłolubnych muraw naskalnych.
- Sen z powiek przyrodnikom i również turystom spędza znikający jurajski krajobraz. Jest on bardzo charakterystyczny, gdyż posiada mozaikę roślinności ciepłolubnej i naskalnej. Ostatnie kilkadziesiąt lat spowodowało, że gospodarowanie tych terenów bardzo się zmieniło. Ludzie odeszli od intensywnych tradycji rolniczych, które pozwalały zachować ten krajobraz - podkreśla dr Andrzej Tyc z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Jura Krakowsko – Częstochowska jest odwiedzana przez liczne grupy turystów, którzy przyjeżdżają specjalnie po to, aby zobaczyć niezwykle piękny krajobraz, gdzie dominują ostańce oraz kwitnące murawy kserotermiczne.
- Jura jest specyficzna. W innych częściach kraju nie mamy takiego krajobrazu. To co nas wyróżnia, to wychodnie skalne i ostańce wapienne. Region jest wyjątkowy pod względem florystycznym i estetycznym - mówi Jolanta Prażuch, zastępca Regionalny Konserwator Przyrody w Katowicach.

Obok muraw kserotermicznych na Jurze występuje wiele gatunków roślin, których trudno szukać w innych regionach.
- Murawy kserotermiczne występują w kilku innych rejonach kraju, natomiast na Jurze występuje na przykład goździk siny, który stanowi jedną z większych atrakcji. Jest to jednak gatunek zagrożony wyginięciem - dodaje prof. Andrzej Czylok, ekolog i biogeograf z Uniwersytetu Śląskiego. - Dodatkowo występuje tu wąż gniewosz plamisty. Mamy tu również rzadkie motyle - dodaje. "

http://zawiercie.naszemiasto.pl/artykul ... 89be,1,3,8


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2012, 15:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lut 2005, 16:45
Posty: 472
Lokalizacja: podnóże kuesty
i jeszcze artykuł w temacie Podlesic:
http://zawiercie.naszemiasto.pl/artykul ... ,id,t.html

bardzo ciekawy komentarz pod spodem - rzeczywiście ja mam podobne doświadczenia z tego co dzieje się obecnie w rezerwacie :(


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2012, 16:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lut 2005, 16:45
Posty: 472
Lokalizacja: podnóże kuesty
He he, jeszcze jeden ciekawy artykuł znalazłem - co za wstyd :(

http://zawiercie.naszemiasto.pl/artykul ... ,id,t.html


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2012, 18:15 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9159
Lokalizacja: Włodowice
Proszę o nie przenoszenie problemu roszad w TMZZ na to forum.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 20 cze 2012, 19:51 

Dołączył(a): 08 mar 2007, 21:59
Posty: 2013
Lokalizacja: Pradła
Gołym okiem widać że jest coś nie tak. W niedzielę wybrałem się z dziećmi na Górę Zborów, ale osobiście chciałem zobaczyć co jest w centrum dziedzictwa...długo tam nie byłem bo nic tam nie było. Na górkę wdrapałem się bez biletów bo nikt nie kasował, przy jaskini ktoś grillował jak za starych dobrych czasów. Generalnie były ogromnie pustki, spotkaliśmy jeszcze sporą grupę biwakujących wspinaczy w Sadku. Ślady quadów też są. Dziś rano po długiej przerwie pojeździłem sobie na górce Z, na rowerku - było pięknie.
Przy okazji dodam że prowadzą wycinkę na zielonym szlaku w okolicy Łysaka/Jastrzębnika. Szlakiem ciągną bale, totalna masakra, 100 quadów nie wyrządziło by takich zniszczeń szlaku i lasu.

_________________
TJ


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Teraz jest 16 kwi 2024, 07:37


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL