Jurajskie Forum Dyskusyjne
http://forumjurajskie.pl/

Mikołaj Kornicz Browar Żarecki
http://forumjurajskie.pl/viewtopic.php?f=16&t=6899
Strona 1 z 1

Autor:  Michał [ 26 kwi 2017, 18:46 ]
Tytuł:  Mikołaj Kornicz Browar Żarecki

Cytuj:
Mikołaj Kornicz Browar Żarecki

Zbój, Grota i Pieczara – to trzy piwa z Browaru Żareckiego. Ewelina Rzepka z Żarek odwołuje się do tradycji rzemieślniczych i zdecydowała się na produkcję piw niepasteryzowanych, niefiltrowanych wytwarzanych w browarze rzemieślniczym. Pierwsze butelki trafiły już do lokalnych sklepów i lokali restauracyjnych

I tak Pieczara to ciemne piwo typu Milk Stout. Ciemne jak czekolada, zbalansowane nutką mlecznej słodkości, zakończone szlachetną goryczką chmielu. Zbój to smak klasyki Bohemian Pilsner, jest piwem dolnej fermentacji, jasnym o złocistej barwie i niesamowicie gęstej pianie. Natomiast Grota jest piwem górnej fermentacji typu American India Pale Ale o mocnym wyrazistym goryczkowatym posmaku, dla wzmocnienia przełamanym cytrusowymi aromatami.

- Produkcja Pieczary, Zbója i Groty ruszyła wiosną 2017r. Jeszcze w tym roku, w ostatnim kwartale roku planuję podzielić się z klientami nowym piwem smakowym – zdradza Ewelina Rzepka, właściciel Żareckiego Browaru Mikołaj Kornicz.

Żarecki Browar Mikołaj Kornicz to nowa marka na rynku piwnym. - Współpracuję z browarem rzemieślniczym ReCraft z Świętochłowic, w którym jest warzone piwo pod naszym nadzorem. Siedziba firmy jest w Żarkach, stąd kierowana jest sprzedaż i dystrybucją – wyjaśnia E. Rzepka.

To dzięki dystrybucji piwo jest wprowadzane do sklepów i restauracji na ternie gminy Żarki. Z każdym miesiącem będzie przybywało punktów na Jurze, w których trunki będą dostępne. Przedsiębiorca w dalszej perspektywie planuje budowę browaru rzemieślniczego w Żarkach. E. Rzepka świadomie odwołuje się do dziedzictwa kulturowego Jury. Skąd zaczerpnęła nazwy piw i samej firmy?

- Nazwa jest związana z lokalną legendą. Prawdopodobnie w latach 1424 - 1454 strażnica w Przewodziszowicach została oddana w ręce Mikołaja Kornicza zwanego Siestrzeńcem. Nie wiadomo do końca, dlaczego warownia trafiła w jego ręce. Zbój, Rycerz – Rozbójnik, takie miał przydomki. Napadał na karawany kupieckie i możnowładców. Wieść niesie, iż ukrył skarby gdzieś na terenie strażnicy i strzeże ich po dziś dzień, aby żaden śmiałek mu ich nie wykradł – opowiada E. Rzepka.

Dla swojej działalności E. Rzepka ma jeszcze jedno i to mocne historyczne uzasadnienie. To właśnie nieopodal Żarek w Jaworzniku w połowie lat 30. XIX w. pionier przemysłu Piotr Antoni Steinkeller założył pierwszy na obszarze Królestwa Polskiego browar produkujący piwo bawarskie (dolnej fermentacji). Przemysłowiec sprowadził do Jaworznika pochodzących z Bawarii braci Spahn – Tadeusza, Andrzej i Franciszka Ksawerego. To właśnie oni zajęli się warzeniem piwa, a czynili to

naprawdę dobrze. Widomości handlowe i przemysłowe z 5 stycznia 1837r. podawały, iż w Jaworzniku działa browar „wytwarzający najlepszych gatunków piwo”.

Mikołaj Kornicz Browar Żarecki
http://www.browarmikolajkornicz.pl


Informacje o browarze w Jaworzniku na podstawie publikacji Tradycje piwowarskie Zagłębia Dąbrowskiego, autor: Witold Wieczorek.

źródło: materiały nadesłane przez p. Katarzynę Kulińską-Plutę, UMIG Żarki

Załączniki:
mikolaj_kornicz_01.jpg
mikolaj_kornicz_01.jpg [ 73.3 KiB | Przeglądane 25180 razy ]

Autor:  Maćko [ 26 kwi 2017, 19:09 ]
Tytuł:  Mikołaj Kornicz Browar Żarecki

Z chęcią spróbuje, najlepiej wszystkich 3 typów naraz : ) Będzie w sobotę na targu?

Autor:  jankes [ 28 kwi 2017, 09:14 ]
Tytuł:  Mikołaj Kornicz Browar Żarecki

Nie dajcie się nabierać. Te piwa od dawna są warzone w ReCrafcie w Świętochłowicach, pod nazwami Milkołak (Milk Stout), Wielka Szycha (Bohemian Pilsner), Rye Smoked IPA. Tutaj pan biznesmen naklei swoje etykietki, historię już dopisał i biznes będzie się kręcił. Ogólnie piwa z tego browaru pamiętam jako przeciętne.

Autor:  alkosander [ 28 kwi 2017, 17:13 ]
Tytuł:  Mikołaj Kornicz Browar Żarecki

W zacytowanym tekście jest takie zdanie: "Współpracuję z browarem rzemieślniczym ReCraft z Świętochłowic, w którym jest warzone piwo pod naszym nadzorem."
Wystarczyło przeczytać ze zrozumieniem :roll:

Autor:  ninja_cat [ 30 maja 2017, 09:43 ]
Tytuł:  Mikołaj Kornicz Browar Żarecki

Ciekawe, czy jest to typowy "kontrakt" i piwo jest warzone według receptury Pana z Żarek, czy też sprawa wygląda tak jak ją opisał kolega powyżej.

Autor:  jankes [ 30 maja 2017, 18:47 ]
Tytuł:  Mikołaj Kornicz Browar Żarecki

ninja_cat napisał(a):
Ciekawe, czy jest to typowy "kontrakt" i piwo jest warzone według receptury Pana z Żarek, czy też sprawa wygląda tak jak ją opisał kolega powyżej.

Pieczara Milk Stout 5,0% 16,0% IBU 32 - Milkołak 5,0% 16% IBU 32
Zbój Bohemian Pilsner 5,0% 12% IBU 40 - Wielka Szycha 5,0% 12% IBU 40
Grota AIPA 6,0% 15% IBU 60 - Mc Farmer 6,0% 15% IBU 55

Ja wątpliwości żadnych nie mam.

Autor:  Robert [ 30 maja 2017, 20:16 ]
Tytuł:  Mikołaj Kornicz Browar Żarecki

Często tak się zaczyna, nie każdy ma kasę na postawienie browaru, albo chce tyle zaryzykować. Nie ma co się ekscytować ;).

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/