Teraz jest 28 mar 2024, 12:31




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: mapy Jury
PostNapisane: 10 mar 2010, 20:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Największą wadą map Compassu jest papier. Już po kilku rozłożeniach widać, gdzie będą pierwsze przetarcia. Trekbuddy nie zastąpi tradycyjnej mapy, jednak może być jej poważnym uzupełnieniem.

Chętnie zabieram go w teren, który już nieco znam, pomaga w weryfikacji niektórych szczegółów podczas spaceru, wycieczki. Nie trzeba wtedy rozkładać tradycyjnej mapy. Dodatkowo można zablokować klawiaturę i podświetlenie, tak że możemy mieć telefon ciągle pod ręką, nie trzeba co chwile włączać programu.
Oczywiście w pełni rozwija skrzydła z telefonem z GPS lub z Bluetooth (trzeba dokupić dodatkowy nadajnik - cena 70-130 zł). Dzięki niemu możemy sprawdzić naszą pozycję w terenie, na mapie, zapamiętać współrzędne, wysokości bezwzględne, trasę wycieczki wraz z różnicami wysokości, wgrać przewodniki itp.
Niestety jest techniczne zabezpieczenie: ekran w rozdzielczości 176x220 lub 220x320 pikseli. Na mniejszym może się nie otworzyć, na większym może nie wypełnić całego wyświetlacza.

Sam program jest w pełni legalny do ściągnięcia z internetu, jednak myślę, że lepiej dopłacić parę złotych za język polski i kilka dodatkowych funkcji (np przewodniki). Mapy Compassu są do kupienia na stronie www. Ja używam standardowej "Jura 1:50 000". Na forach internetowych pojawiają się jeszcze mapki miast zgrywane z Google Maps (miły dodatek, ale tak jak pisał RafRaf - sporo zachodu jest z przesuwaniem kursora po mapie (jeśli nie mamy GPS), oraz nie ma możliwości wpisania i wyszukania konkretnego miejsca, ulicy, skały itp.

Do Trekbuddy używam telefonu Sony Ericsson W580i http://allegro.pl/item945966707_sony_er ... tanie.html Do pełni szczęścia brakuje mu wbudowanego GPSa oraz ciut lepszego aparatu (2mpix). Jego cena szybko poszła w dół, właśnie po wprowadzeniu nowszego modelu z lepszym aparatem. Dodatkowo ma bardzo tanie części (wyświetlacz 30 zł, klawiatura 10 zł) - już wymieniałem wyświetlacz po wodowaniu ;)


@ Michał: To przedłużasz umowę, czy przechodzisz na pre-paid? Chyba, że masz hybrydę, tak jak ja? :wink: Pamiętaj o rozmiarze wyświetlacza przy zakupie telefonu.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: mapy Jury
PostNapisane: 10 mar 2010, 20:53 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Przedłużam umowę i przy okazji wymieniam sam telefon, ale że obecnie używany spełnia wszystkie moje oczekiwania to sobie go zostawię. Nowy będzie robił za zabawkę z dodatkową kartą pre-paid (żeby awaryjnie móc zadzwonić, kiedy "przypadkowo" zostawię podstawowy tel. w domu :mrgreen: )

p.s.
markpm napisał(a):
A nad jakim telefonem się zastanawiałeś?

Jeszcze się nie zastanawiałem, dla żony z drugiej umowy wziąłem teraz Avillę.
Jednak sposób przewijania list na dotykowym wyświetlaczu przerasta moja percepcję i mam nieodpartą chęć sprawdzenia wytrzymałości aparatu w kontakcie ze ścianą :twisted:

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: mapy Jury
PostNapisane: 10 mar 2010, 21:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
A nad jakim telefonem się zastanawiałeś?


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: mapy Jury
PostNapisane: 11 mar 2010, 09:28 

Dołączył(a): 10 mar 2010, 14:27
Posty: 6
dzięki. chyba nabędę obie, i papierowe i na komórkę. ;) i będę weryfikował w trasie, która się akurat przyda. A jakby sprzęt zawiódł to papier zostanie :)


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: mapy Jury
PostNapisane: 15 kwi 2014, 19:48 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Poszukuję map Jury z okresu 1946 - 19-powiedzmy dziewięćdziesiąt... O dziwo akurat ten okres map powojennych traktowany jest w internecie po macoszemu...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: mapy Jury
PostNapisane: 15 kwi 2014, 20:08 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
A o co Ci dokładnie chodzi? że nie ma ich wszędzie do ściągnięcia? a niby czemu mają byc jak nie wygasły prawa majątkowe do nich

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: mapy Jury
PostNapisane: 15 kwi 2014, 20:21 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Che, che... pamiętam jedną taką mapę "turystyczną" z lat siedemdziesiątych w skali 1 do... 250 000 :!: Ale już ją dawno temu wyrzuciłem na makulaturę (bo na nic innego nie zasługiwała).
A tak poważnie: o co się Tobie rozchodzi?
No bo były wojskowe topograficzne 1:200 000 z 19992, wojewódzkie topograficzno-administracyjne też z początków lat 90 oraz np. 1:25 000 z 1989 ze stanem na rok 1982-1984. Tymi ewentualnie mógłbym służyć...


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: mapy Jury
PostNapisane: 15 kwi 2014, 20:46 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
No. pytam o takie mapy co szczegółowo coś niecoś pokazują. Jak zahaczam o krzyż w Ogorzelniku to Mariusz1 mówi, że widział, a Puchowy jest tego pewien, jak w "Kapliczkologii" zapytuję o krzyż obok Amerykana - cisza... itp. Dziwne jest to, że po wojnie nie ma map , które pokazywałyby szczegóły...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: mapy Jury
PostNapisane: 16 kwi 2014, 12:56 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
To chyba najlepsze do tych celów byłyby wojskowe 1:50 000 stan 1983/84 na epokę 1986.
Kiedyś były oferowane na Allegro komplety w wersji elektronicznej (jedna to 10MB).
Podeślij adres mailowy na priw to prześlę Ci próbkę: M-34-39-C (Częstochowa, czarno-biały skan)
ps. Nie wiem czy są na tych mapach wszystkie kapliczki ale to typowe wojskowe mapy - jak las to jaki i ze średnicą pni na wysokości 1m, jak most lub wiadukt to obowiązkowo nośność i wielkość prześwitu i inne takie tam duperele...


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: mapy Jury
PostNapisane: 16 kwi 2014, 13:38 

Dołączył(a): 16 gru 2012, 00:47
Posty: 77
Mapy o których pisze smar można znaleźć pod poniższym linkiem:
http://maps.vlasenko.net/soviet-militar ... ap50k.html
Niestety kliknięcie w odpowiedni arkusz do łatwych nie należy, ale godło można wpisać w adresie strony.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: mapy Jury
PostNapisane: 16 kwi 2014, 16:29 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Jesteś Wielki! Rewelacja! Nawet problemy z celowaniem nie są takie duże pod warunkiem, że zna się oznaczenie arkusza który chce się "ustrzelić" :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: mapy Jury
PostNapisane: 16 kwi 2014, 23:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 kwi 2011, 21:53
Posty: 337
Wystarczy powiększyć obraz w przeglądarce (FF, IE, Chrome Ctrl++ ) kilka razy i już masz mapkę powiększoną i niema problemu trafić interesujący kwadrat.


Załączniki:
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG [ 73.54 KiB | Przeglądane 21587 razy ]

_________________
http://www.rodaki.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: mapy Jury
PostNapisane: 17 kwi 2014, 14:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2009, 10:42
Posty: 1231
Lokalizacja: Klucze, Ryczowek
jura_mila napisał(a):
o fajny sklep z mapami :) Dzięki.
A przy okazji, czy ktoś korzystał z map na komórkę? Ma to sens w terenie? Jakoś nie jestem przekonany i zastanawiam się czy papierową czy trek buddy?


Witam. Ja korzystam z map w telefonie. Wcześniej Galaxy S Plus, teraz Samsung Galaxy SIII. Wcześniej korzystałem z TrekBuddy, ale od ponad roku korzystam z OruxMaps, dostępnego w https://play.google.com/store/apps/deta ... maps&hl=pl , oraz ze specjalnie skalibrowanej mapy Nadleśnictwa Olkusz
Obrazek
OruxMaps to taki ArcPad na Androida, czyli bardzo rozbudowany program do edycji map.
Można w nim naprawdę wiele. Nanoszenie punktów na mapę, obszerne opisy punktów na mapie, wykonanie zdjęcia prosto z programu i naniesienie go automatycznie na mapie w miejscu wykonania i wiele, wiele innych funkcji, zwiazanych z zapisywanie ścierzek, tyczenia tras itp..
Tutaj dokładny opis: http://www.oruxmaps.com/

_________________
http://www.oruba.pl
http://www.ryczowek.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: mapy Jury
PostNapisane: 18 kwi 2014, 10:11 

Dołączył(a): 25 sty 2009, 22:19
Posty: 96
Lokalizacja: Wrocław
Ja korzystam z Trekbuddy jeżdżąc na rowerze. Wcześniej planuję trasę korzystając ze strony gpsies.com i map papierowych, wgrywam plan do trekbuddy i pomaga mi to potem w orientacji w terenie. Dodatkowo od razu wiadomo jaka jest długość/profil planowanej trasy. Jeżdżąc rowerem, zapisuję ślad GPS i potem wrzucam go na mapę w gpsies.com.

Tutaj można obejrzeć / pobrać ślady niektórych moich wycieczek rowerowych po Jurze:

http://www.gpsies.com/mapFolder.do?id=21305


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: mapy Jury
PostNapisane: 29 lis 2014, 23:52 

Dołączył(a): 16 gru 2012, 00:47
Posty: 77
Polecam poniższy link. Zawiera bardzo ciekawe mapy z lat 50 i 70 XX wieku. Chyba o coś takiego pytał Rybak :D
http://mapy.orsip.pl/imap/?locale=pl&gu ... onID=26605


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 12:31


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 30 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL