Teraz jest 19 kwi 2024, 22:48




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Błękit nieba
PostNapisane: 27 mar 2008, 09:01 

Dołączył(a): 20 wrz 2007, 09:48
Posty: 427
Lokalizacja: Gliwice
Egzor zapytał o błękit nieba. Poniżej pokazuję przykłady oryginalnych naświetleń i wynik obróbki programem IrfanView.


Załączniki:
Oryginalne zdjęcie, z filtrem polaryzacyjnym, który jednak niewiele wniósł do kolorystyki obrazu.
test1.jpg
test1.jpg [ 164.97 KiB | Przeglądane 11137 razy ]
Mały wpływ filtra polaryzacyjnego, zmniejszenie współczynnika gamma oraz zwiększenie nasycenia.
test2.jpg
test2.jpg [ 168.72 KiB | Przeglądane 11137 razy ]
Działanie filtra polaryzacyjnego, ale bez dodatkowych efektów.
test21.jpg
test21.jpg [ 202.01 KiB | Przeglądane 11137 razy ]
Efekt dużego wpływu filtra polaryzacyjnego, zmniejszenia współczynnika gamma oraz zwiększenia nasycenia
test22.jpg
test22.jpg [ 211.21 KiB | Przeglądane 11137 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2008, 09:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sty 2008, 21:52
Posty: 224
Lokalizacja: Częstochowa
Jeśli już obrabiać to nie IrfanView. Ja też uważam, że to narzędzie potężne i przydatne, niemniej jednak pozwala na obróbkę obrazu po całości, co widać szczególnie na ostatnim zdjęciu (nasycenie kolorów dachu). Polecam funkcję "kolor selektywny" w programie Adobe Photoshop. Idealnie nadaje się do zmian parametrów poszczególnych kolorów. Można też bawić się funkcją "zamień kolor", jednak wymaga to dokładnego wyrysowania maski (zaznaczenia obszaru do obróbki) co w przypadku nieba nad lasem wiąże się z męczarnią. To tylko dwa przykłady, a można to zrobić na wiele sposobów. Jeśli ktoś potrzebuje pomocy przy obróbce zdjęć to zawsze chętnie pomogę i udzielę rady. Równie chętnie przyjmę pomoc w dziedzinie technik fotografowania, bo w tym temacie wiem niewiele :) Osobiście nie obrabiam zdjęć robionych na swoich wycieczkach. Zwyczajnie mi się nie chce, ponieważ w pracy przez 10 godzin dziennie muszę to robić dla klientów :) ale nie jestem przeciwnikiem delikatnego retuszowania zdjęć. Jeszcze jedna uwaga. Jeśli aparat dysponuje możliwością zapisu obrazu do pliku bezformatowego RAW to polecam ten zapis w szczególności! W przypadku otworzenia takiego pliku przy pomocy photoshopa mamy wstępnie możliwość ustawienia wielu parametrów, do których nie ma dostępu w przypadku plików o zadanym formacie (tiff, jpg). Zwłaszcza praca nad poprawieniem jakości barw i naświetlenia jest dużo łatwiejsza w przypadku pliku RAW.

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 27 mar 2008, 20:01 

Dołączył(a): 20 wrz 2007, 09:48
Posty: 427
Lokalizacja: Gliwice
Nie używam potężnych narzędzi do zdjęć z wycieczek.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2008, 20:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6892
Lokalizacja: Śląsk
niezły program, dający spore możliwości i darmowy to Helicon Filter, fajny kreator, jest polska wersja http://www.heliconsoft.com/downloads.html trzeba wybrać wersję free

Obrazek


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2008, 21:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sty 2008, 21:52
Posty: 224
Lokalizacja: Częstochowa
Retusz całego zdjęcia bez zaznaczania obszarów nie da dobrych efektow. Co widać na powyższych zdjęciach, tracimy szczegóły zmieniając wartość kontrastu czy gamma dla całego obrazka zamiast wybranych fragmentów.
Pisałem o photoshopie, ale można to samo zrobić w wielu darmowych programach do obróbki zdjęć. IrfanView to przegladarka z kilkoma filtrami. Polecam darmowe: GIMP, Photoshop Elements, Pixia. To co się robi w IrfanView ciężko nazwać obróbką. To jedynie prosta zmiana parametrów całego obrazu. Poniżej pozwoliłem sobie pokazać przykład obróbki samego nieba zamiast całego obrazka i dzięki temu nie znikło sporo szczegółów przy ściemnianiu nieboskłonu, a dach nie świeci niczym odblask przy tornistrze. Proszę nie brać tych słów jako krytyki. Tylko i wyłącznie jako przyjacielską dobrą radę...


Załączniki:
test21_128a.jpg
test21_128a.jpg [ 114.86 KiB | Przeglądane 11063 razy ]

_________________
Obrazek
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 27 mar 2008, 21:52 

Dołączył(a): 20 wrz 2007, 09:48
Posty: 427
Lokalizacja: Gliwice
Dzięki, nie obrażam się. Miło, że poświęciłeś czas na prawidłową obróbkę zdjęcia. I chyba o to chodzi w tym wątku :D


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2008, 08:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sty 2008, 21:52
Posty: 224
Lokalizacja: Częstochowa
Zawsze do usług ;)

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 31 mar 2008, 07:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2007, 19:55
Posty: 44
Lokalizacja: Pabianice
Aby wtrącić swoje trzy grosze do dyskusji chciałbym jeszcze podać "naturalny" sposób uzyskania pięknego błękitu nieba, o którym kiedyś czytałem w jakiejś publikacji. Mianowicie niebo na zdjęciach jest "najbardziej" błękitne w odległości 90° od Słońca (taki skrót myślowy, ale mam nadzieję, że wszyscy wiedzą o co chodzi). Zatem może czasami warto tak skomponować ujęcie aby wykorzystać tę naturalną właściwość światła :-). Pozdrawiam. Grzesiek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 31 mar 2008, 07:53 

Dołączył(a): 20 wrz 2007, 09:48
Posty: 427
Lokalizacja: Gliwice
Słyszałem, że w ten sposób stosuje się filtr polaryzacyjny. Czyli oś podłużną obiektywu z filtrem ustawia się pod kątem 90° do linii łączącej Słońce z osią prostopadłą do poprzedniej. 8) Mam nadzieję, że jasno się wyraziłem :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 mar 2008, 07:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2005, 14:04
Posty: 1185
Lokalizacja: Częstochowa
Wojtex jakiej firmy Polaryzatora używasz ?

_________________
Pozdrawiam
Arek Klecz :: JuraTrek.eu


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 31 mar 2008, 08:56 

Dołączył(a): 20 wrz 2007, 09:48
Posty: 427
Lokalizacja: Gliwice
Polaryzator kołowy firmy Hama. Od razu powiem, że w kombinacji z kitowym obiektywem 18-135 Nikona, to nie jest najlepsza para.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 mar 2008, 09:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6892
Lokalizacja: Śląsk
z polarem trzeba ostrożnie, lepiej używać do uwydatniania chmur, stosowanie "na maksa" przy czystym błękicie daje nienaturalny granat czasem wpadający w siny,
można używać pod każdym kątem do słońca, tylko trzeba odpowiednio przekręcić, wczoraj bawiłem się z filtrem połówkowym, polarem i kombinacjami, wstawię wieczorkiem dla porównania

w nazwach plików jest zawarte wszystko co trzeba, winieta na zdjęciu polar+połówkowy powstała z powodu grubości zestawu dwa filtry + przejściówka, bo polara mam na gwincie 55 mm a oiektyw na 52, jednak przy szerokim kącie nawet bez przejściówki winieta może się pojawić, sposobem na to są filtry typu slim, jednak drogie i też na 100% nie są lekiem przy zakładaniu dwóch filtrów, warto dodać, że czasy migawki wahały się od 1/90 do 1/750 sekundy, tyle światła zabierają polar i połówkowy, choć nie ten temat, napiszę - działanie połówkowego dobrze widać w cieniach przy skale, ale po zmniejszeniu do wymagań forum widać to słabo


Załączniki:
bez filtrów.jpg
bez filtrów.jpg [ 166.6 KiB | Przeglądane 10883 razy ]
polar.jpg
polar.jpg [ 169.87 KiB | Przeglądane 10883 razy ]
połówkowy.jpg
połówkowy.jpg [ 176.22 KiB | Przeglądane 10883 razy ]
polar+połówkowy.jpg
polar+połówkowy.jpg [ 167.21 KiB | Przeglądane 10883 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Teraz jest 19 kwi 2024, 22:48


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL