Teraz jest 19 mar 2024, 11:04




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dostrajanie
PostNapisane: 28 lip 2009, 11:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2009, 18:25
Posty: 1961
Lokalizacja: Jura Płn
Mam taki problem a mianowicie zauważam że w wieszkosci zdjec po przegraniu z cyfrowki na komputer tracą oryginalny kontrast (są ciemniejsze, jakby zamglone). Przy wiekszych ogniskowych to sie nawarstwia... Próbując to zniwelowac dostrajam w programie oświetlenie, cienie albo poprostu wszystko na raz dając auto kontrast efekt wydaje sie dobry chodz czasem chyba nader realistyczny. Ponizej wkleje 2 przykłady zdjęc (ocencie ktore bardziej prawidłowe). Czasem zdarza mi sie takie ujecie ze po przegraniu jest wszystko idealne ale nie jestem w stanie tego uzyskac za kazdym razem. Problem ten wystepuje najczesciej w plenerze...


Załączniki:
Przed
Obraz 027-0.JPG
Obraz 027-0.JPG [ 62.61 KiB | Przeglądane 17141 razy ]
Po
Obraz 027-1.jpg
Obraz 027-1.jpg [ 71.92 KiB | Przeglądane 17141 razy ]
Przed
Obraz 141-0.JPG
Obraz 141-0.JPG [ 32.81 KiB | Przeglądane 17141 razy ]
Po
Obraz 141-1.jpg
Obraz 141-1.jpg [ 43.73 KiB | Przeglądane 17141 razy ]

_________________
Kill on tour '(^^)'
ObrazekObrazekObrazek
Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dostrajanie
PostNapisane: 29 lip 2009, 12:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2005, 20:09
Posty: 197
Lokalizacja: Zawiercie
Ogólnie temat jest dość złożony. Dużą rolę odgrywają tutaj ustawienia monitora w stosunku do nastawów wyświetlacza w aparacie. Z mojego doświadczenia wynika, że wyświetlacze w aparatach często żyją swoim własnym życiem i niewiele ma to wspólnego z realnym oddaniem barw czy też kontrastu. Monitory komputerowe też świecą tylko tak dobrze jak sami je zestroimy. Moim zdaniem dość dobrym sposobem na zestrojenie monitora (w domowych warunkach) jest wydrukowanie czy też wywołanie czegoś w rodzaju karty testowej - to taki obraz kontrolny na którym są podstawowe barwy plus skala szarości. Na tej podstawie kalibrujemy monitor - kontrast, nasycenie i jasność ustawiamy tak żeby jak najbardziej przypominały to co widzimy na tej karcie. Po takim zabiegu olewamy to co pokazuje nam wyświetlacz w aparacie :) a to czy fotka ma złe czy dobre barwy i np. kontrast oceniamy tylko na podstawie monitora.
Na wyświetlaczu aparatu warto kontrolować rozpietość tonalną na podstawie histogramu. Wystarczy dbać o to by wykres mieścił się proporcjonalnie biorąc pod uwagę środek poziomej osi a nie bedziemy mieć raczej problemow z kontrastem.
Drugi temat to proces zgrywania zdjęć. Nejlepiej zgrywać fotki w postaci surowej, tzn. czytnik, karta do środka i heja pliki do kompa. Znając obecne tendencje programistów do naprawiania i usprawiania wszystkiego, nawet tego co nie jest popsute:) możliwe jest, że soft którym sciągasz fotki do kompa ma coś co je "niby" naprawia w trakcie kopiowania.
Kolejna sprawa to sama optyka aparatu. Sam miałem obiektyw, który przy długich ogniskowych tracił kontrast i robił tzw. mydło :) - szybko się go pozbyłem...
Jak widać przyczyn może być kilka.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dostrajanie
PostNapisane: 30 lip 2009, 09:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2009, 18:25
Posty: 1961
Lokalizacja: Jura Płn
Zdaje sobie sprawe ze przyczyn jest kilka a temat nie jest trywialny...

Darol napisał(a):
. Monitory komputerowe też świecą tylko tak dobrze jak sami je zestroimy.

Fakt, przypomniałes mi ze moja lampa (Flatron) ma problemy z kontrastem juz probowalem roznych ustawien ale nic nie pomoglo(starszy Nec mial duzo lepszy obraz).

Cytuj:
Na wyświetlaczu aparatu warto kontrolować rozpietość tonalną na podstawie histogramu. Wystarczy dbać o to by wykres mieścił się proporcjonalnie biorąc pod uwagę środek poziomej osi a nie bedziemy mieć raczej problemow z kontrastem.

Wykres fotki 141-0.JPG ma dobry histogram a mimo to nie ma zbyt dobrego kontrastu...
Cytuj:
Drugi temat to proces zgrywania zdjęć. Nejlepiej zgrywać fotki w postaci surowej, tzn. czytnik, karta do środka i heja pliki do kompa.

Zgrywam przez kabel, nie zauwazam roznic czy przez program czy normalnie przez eksplorer

_________________
Kill on tour '(^^)'
ObrazekObrazekObrazek


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dostrajanie
PostNapisane: 30 lip 2009, 13:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2005, 20:09
Posty: 197
Lokalizacja: Zawiercie
hmmm. no to może coś co sie nazywa "przestrzenią barwną"... Programy do obróbki zdjęć czy przeglądarki mogą pracować w różnych przestrzeniach barwowych. RGB, sRGb, Adobe RGB to najpopularniejsze przestrzenie jakie można spotkać. Wystarczy, że obrabiamy fotke w PS gdzie mamy ustawiony np. Adobe RGB, po czym ją zapisujemy i wyswietlamy w przeglądarce która pracuje w np. sRGB a różnica w wyswietlaniu tego samego pliku będzie zauważalna.
Z tym, że raczej obstawiam w tym przypadku optykę i być może zakłócony pomiar światła na który ma wpływ np. jakiś boczny blask. Brak osłony przeciwsłonecznej i dodatkowe światło może mieć wpływ na pomiar, który wprowadzi błąd powodujący przekłamany kontrast - ale to powinien raczej pokazać histogram.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dostrajanie
PostNapisane: 04 sie 2009, 21:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 mar 2009, 20:50
Posty: 61
Może jestem w błędzie, ale wydaje mi się, że taki jest urok kompaktów.
Jak zaczniesz robić zdjęcia lustrzanką i wszystko będziesz pstrykać na manualu - osiągniesz zdjęcia jakie Ty chcesz, a nie jakie chce zrobić aparat. Oczywiście trzeba jeszcze dużo trenować, duuużżoo... :-)


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dostrajanie
PostNapisane: 10 sie 2009, 09:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2009, 18:25
Posty: 1961
Lokalizacja: Jura Płn
Darol napisał(a):
Z tym, że raczej obstawiam w tym przypadku optykę i być może zakłócony pomiar światła.

Może byc, z tym ze to kompakt wiec obiektywu nie zmienie...

Mam manual w aparacie ale rzadko używam ponieważ będąc w trasie nie mam za dużo czasu bawienia sie w ustawienia więc zazwyczaj wybieram jakiś predefiniowany tryb jak np. te użyte przy fotkach u góry: krajobraz, plaża

_________________
Kill on tour '(^^)'
ObrazekObrazekObrazek


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Teraz jest 19 mar 2024, 11:04


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL