Teraz jest 23 maja 2024, 16:12




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 02 sty 2011, 19:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
W tym roku odpuściliśmy sobie wariant zakopiański przypuszczając,że dojazd i powrót będą hardcorowym przeżyciem i na Sylwestra poniosło nas do Rudawy w Kotlinie Kłodzkiej:
Podgórska przygraniczna wioska położona w Dolinie Orlicy nad Dziką Orlicą między Górami Bystrzyckimi a Górami Orlickimi na południowo-zachodniej granicy polsko-czeskiej...Wieś wzmiankowana w 1574 roku jako graniczna osada związana z wydobyciem rud żelaza . W XIX wieku zakończono wydobycie rudy a we wsi zaczęło się prężnie rozwijać tkactwo i pasterstwo. We wsi znajduje się , barokowy kościół z pierwszej połowy XVIII wieku...kilka starych domów z XIX wieku oraz krzyże i figury przydrożne z XIX wieku. Wieś ma charakter turystyczny znajdują się w niej trzy ośrodki wypoczynkowe i jeden wyciąg narciarski.
...do granicy państwa 200m a do "poważniejszej cywilizacji" 30 km :) Ani czas ani stan dróg nie pozwolił na dłuższe wypady.Niektóre górskie drogi,które na mapie pokazane są jako wojewódzkie, w rzeczywistości nie widziały pługów od początku zimy i są nieprzejezdne. Inne, wyglądające na mapie na zupełnie podrzędne,są przejezdne chociaż 180-stopniowe zakręty na zalodzonej nawierzchni powodowały gęsią skórkę zwłaszcza,że żadna polska sieć komórkowa nie ma tam,zasięgu :roll: Oprócz spaceru po okolicy odwiedziliśmy więc jedynie Międzygórze i Bystrzycę Kłodzką. Bystrzyca ma w sobie olbrzymi potencjał turystyczny. Miasto jest przyklejone do wzgórza.Pełno tu zaułków i stromych uliczek.Do tego ciekawe dwa rynki,stare mury,baszty i wiele innych ciekawostek,których nie udało się dokładniej obejrzeć :(


Załączniki:
Rudawa 0.jpg
Rudawa 0.jpg [ 119.72 KiB | Przeglądane 9786 razy ]
Rudawa 1.jpg
Rudawa 1.jpg [ 103.97 KiB | Przeglądane 9786 razy ]
Rudawa 2.jpg
Rudawa 2.jpg [ 82.62 KiB | Przeglądane 9786 razy ]
Od końca XI w. do połowy XX w. te tereny leżały poza terytorium Polski.
Rudawa 3.jpg
Rudawa 3.jpg [ 93.25 KiB | Przeglądane 9786 razy ]
Międzygórze.jpg
Międzygórze.jpg [ 171.5 KiB | Przeglądane 9786 razy ]
Bystrzyca 1.jpg
Bystrzyca 1.jpg [ 122.65 KiB | Przeglądane 9786 razy ]
Bystrzyca 2.JPG
Bystrzyca 2.JPG [ 85.91 KiB | Przeglądane 9786 razy ]

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 sty 2011, 20:58 

Dołączył(a): 26 gru 2005, 23:58
Posty: 63
http://zapodaj.net/a97e9ed50ef6.jpg.html
http://zapodaj.net/c9a719bbebdb.jpg.html
A tak Międzygórze wyglądało 100 lat temu. Gdybyś planował ponowny wypad w tamte strony mogę służyć za przewodnika :D


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2011, 21:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Kto wie.Tereny są piękne.Mają swój klimat i bogatą historię :)

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 sty 2011, 21:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6895
Lokalizacja: Śląsk
Moje ulubione strony, Bystrzyca zawsze robiła na mnie duże wrażenie, teraz mocno zaniedbana. Międzygórze to pierwsze zejście ze Śnieżnika i zdziwienie, czy przypadkiem na czeską stronę nie zszedłem, bo zupełnie inna architektura ;). Równie zdziwiony byłem rozmawiając z miejscowymi, jadąc porannym autobusem czynnego wtedy kamieniołomu w Kletnie, zupełnie jakbym znalazł się w przedwojennym filmie o Lwowie, wszyscy mieli mocno wschodni akcent. Tam jest wszystko, góry, jaskinie, skały, stare kopalnie, kamieniołomy, zabytkowe miasta. Raj dla turysty :).


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2011, 21:40 

Dołączył(a): 26 gru 2005, 23:58
Posty: 63
Robert dodałbym jeszcze zrujnowane pałace i zagubione wśród gór wioski z imponującymi kościołami i XIX w cmetarzami


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2011, 21:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6895
Lokalizacja: Śląsk
Oczywiście :), a nad wszystkim unosi się klimat dawnego świata, który tam był i ciągle czyni miejsce zupełnie wyjątkowym. Dodam jeszcze stare uzdrowiska, źródła wód różnorakich, stare krzyże przy opuszczonych dziś drogach, tam jest po prostu wszystko :wink: . Dobra, stopuję, bo zaraz zacznę wrzucać setki zdjęć a to przecież wątek Pana Prezesa :mrgreen: .


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2011, 07:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Cytuj:
nad wszystkim unosi się klimat dawnego świata
Święte słowa. Właśnie ta odczuwana niemal na każdym kroku inność,zwłaszcza architektoniczna, zrobiła na mnie wrażenie.Widać to w pojedynczych budynkach,w układzie zagród i w zabudowie całych wiosek i miasteczek .
Cytuj:
przecież wątek Pana Prezesa :mrgreen: .
:shock: Jestem tylko Pierwszym Sekretarzem :mrgreen:

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 sty 2011, 21:47 

Dołączył(a): 14 kwi 2005, 23:41
Posty: 433
Lokalizacja: Górny Śląsk
Międzygórze - cudowne miejsce :D . Tamte tereny to istny raj dla turysty, jak powiedział Robert. Bardzo lubimy tam wracać.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2011, 21:50 

Dołączył(a): 15 gru 2009, 15:13
Posty: 555
Lokalizacja: Częstochowa
Gdy byłem w Náchodzie to się dowiedziałem, że Czesi mieli zająć ten teren w 1945 jako "okres Kladsko" - od Kudowy jechały już czeskie pociągi pancerne w kierunku Kłodzka. Alianci coś tam uradzili i się wycofali a polska strona, żeby się sprawa nie powtórzyła, rozebrała tory kolejowe z Kudowy Zdroju do Náchodu. Po sześćdziesięciu latach do Kudowy w ogóle przestały jeździć pociągi (co sprawdziłem w sierpniu 2010). A Międzygórze wspominam bardzo symatycznie, tam znów architektura przypomina nam o czymś, co kiedyś nazywało się Grafschaft Glatz. Nad miejscowością góruje pielgrzymkowy kościółek Maria Schnee (Maria Śnieżna) na Górze Iglicznej.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 kwi 2011, 18:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2009, 18:25
Posty: 1961
Lokalizacja: Jura Płn
frank napisał(a):
Dolny Śląsk to jeszcze dzisiaj bardzo duża ilość zamków i miasta z dużą ilością zabytków architektury, ale tragiczna dla zabytków była pierwsza połowa lat 50 kiedy .


Racja ale nie tylko, kapitalizm też dal popalić zabytkom. Dosłownym tego przykładem jest zamek w Radnie Dolnym który kupiony w 1996 przez prywatnego przedsiębiorce spłonął dwa lata później w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach. Mówi się, że było to umyślne podpalenie w celu wyłudzenia odszkodowania. :|

Stan aktualny (31-03-11):

Zamek w Ratnie Dolnym
Obrazek

wzmiankowany po raz pierwszy w roku 1377r
Obrazek

z wysoką wieżą
Obrazek

dobudowaną w 1854r
Obrazek

dopiero pożar z 1998 przemienił go niemal w kompletną ruinę
Obrazek

Budynek gospodarczy przy zamku
Obrazek

_________________
Kill on tour '(^^)'
ObrazekObrazekObrazek


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 kwi 2011, 21:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2009, 18:25
Posty: 1961
Lokalizacja: Jura Płn
Znów mnie zaskoczyłeś Tomek. Myślałem, że takie zakątki to tylko na Jurze masz obchodzone a tu masz nawet takie Ratno :mrgreen:

Co do zdjęć to są z czwartku, czyli jak pisałem stan aktualny. Wracając zatrzymaliśmy się na moment w Złotym Stoku a konkretnie przy kościele Św. Barbary z XVIw. Kościół ten za komuny został zdewastowany i zamieniony na salę gimnastyczną. Obecnie kościół zamknięty nie pełni żadnej roli nieudostępniony dla nikogo.

kościół renesansowy, 1513-1517
Obrazek

wieża z 1545r.
Obrazek

Widok z drogi Masyw Śnieżnika - na szczytach jeszcze śnieg.
Obrazek

_________________
Kill on tour '(^^)'
ObrazekObrazekObrazek


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 kwi 2011, 06:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Kolejne perełki czekające na cud :(

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 sie 2012, 21:52 

Dołączył(a): 26 gru 2005, 23:58
Posty: 63
W pierwszej połowie września wybieram się w okolice Międzygórza
Jeżeli ktoś reflektuje na wspólny wypad, proszę o kontakt


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Teraz jest 23 maja 2024, 16:12


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL