Jurajskie Forum Dyskusyjne
http://forumjurajskie.pl/

Wieluń - królewski gród
http://forumjurajskie.pl/viewtopic.php?f=45&t=5735
Strona 1 z 1

Autor:  kris_61 [ 09 sty 2013, 11:27 ]
Tytuł:  Wieluń - królewski gród

Wieluń - królewski gród

Dzisiaj wspomniało mi się, że mam jeszcze sporo różnych zdjęć letni - jesiennych, a wśród nich kilka z Wielunia. Nie wiem, czy znane Wam jest to miasteczko?

W takim razie mały zwiastun, bo w Wieluniu jest sporo miejsc do focenia. :)

Wieluń, niegdyś gród królewski i stolica ziemi wieluńskiej, ma wielowiekową i bogatą historię, której świadkami są dzisiejsze liczne zabytki przeszłości.

Najnowsze badania archeologiczne potwierdzają osadnictwo średniowieczne na terenie miasta w początkach XIII w., a w latach 80. tegoż stulecia Wieluń zostaje siedzibą kasztelanii i otrzymuje prawa miejskie na wzór Kalisza. W okresie rozbicia dzielnicowego był na przemian pod panowaniem książąt kaliskich, wielkopolskich i śląskich. W roku 1335 spłonęło drewniane miasto, a król Kazimierz Wielki rozpoczął jego odbudowę. Miasto opasano murem obronnym, wzniesiono zamek, 3 kościoły, 2 klasztory i wytoczono główne ulice. W okresie panowania Władysława Opolczyka Wieluń został stolicą księstwa. Opolczyk sprowadził tu Paulinów, a w miejscowej mennicy bito srebrne denary z napisem „Moneta Velunes".

W bitwie pod Grunwaldem uczestniczyło rycerstwo ziemi wieluńskiej z własna chorągwią.

Z historii grodu Wielunia

Dzisiaj Wieluń to 24 - tysięczne miasto położone na zachodnim krańcu Wyżyny Wieluńskiej, które oprócz bogatej i ciekawej historii jest bardzo dobrze skomunikowane z innymi miastami Polski. W związku z tym posiada dobre warunki do uprawiania różnego rodzaju turystyki.

Oto niektóre przykłady zabudowy Wielunia.


Obrazek

Plac Legionów, zwany też starym Rynkiem. W tle ul. Augustiańska z XIV w. kościołem

Obrazek

Fontanna obok pawilonu Kokos, na Pl. Legionów. Centrum życia mieszkańców Wielunia.



Czytaj więcej: http://szlakiibezdroza.blogspot.com/201 ... i-grod.htm

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/