Jurajskie Forum Dyskusyjne
http://forumjurajskie.pl/

"Zimowa" Wiercica
http://forumjurajskie.pl/viewtopic.php?f=59&t=7009
Strona 1 z 1

Autor:  Michał [ 06 lut 2018, 18:40 ]
Tytuł:  "Zimowa" Wiercica

Jak w tytule - miała być zimowa ze śniegiem, była wiosenna...

Pełna fotorelacja: http://jurapolska.com/wycieczki/kajaki_ ... 022018.php

Obrazek

Obrazek

Autor:  Robert [ 06 lut 2018, 19:57 ]
Tytuł:  "Zimowa" Wiercica

Ale mrozik trzymał zdrowy cały dzień? Kozyrka mnie zdziwiła, że dość spora, trzeba tam jednak uderzyć, niekoniecznie na kajaku ;).

Autor:  Marianowski [ 06 lut 2018, 22:01 ]
Tytuł:  "Zimowa" Wiercica

Jedno z zdjęć podpisałeś:
"W tle jeden z wypływów zespołu Niebieskich Źródeł, o których już pewnie gdzieś w starszych relacjach pisałem. Ogólnie jest to zespół przykorytowych i korytowych wywierzysk krasowych o łącznej wydajności ok. 1500l/s którymi na powierzchnię wraca główna część nurtu Wiercicy przechodzącej między Janowem a Ponikiem w przepływ podziemny systemem ponorów. Kiedyś będę się musiał z aparatem wybrać by udokumentować tą część Doliny Wiercicy i tak typowe dla krasu zjawiska. Super to wygląda gdyż tak naprawdę spływ w Sygontce zaczyna się na Kozyrce, a Wiercica w Juliance to strumyczek który można bez wysiłku przekroczyć - taka geologia podłoża."

Super wyczerpujący opis dlaczego nazwę strumienia biorącego początek w Złotym Potoku nosi całkiem spora rzeczka kilka kilometrów na północ.
Źródeł również nie brak na dnie zalewu,jeszcze przed jego remontem na północno wschodnim krancu(zatoce) tam gdzie dziś wiata turystyczna stoi wywierzyska pięknie się prezentowały.Spore"plamy"piachu obserwowane z wysokiego brzegu przez ponad metr krystalicznie czystej wody dawały im turkusowo lazurowy cudny zafarb.Znam takich którzy by kładli rękę że to właśnie dzięki temu na mapach jest napisane "Niebieskie Źródła".Szkoda,może jeszcze to wróci,dawno tam nie byłem,a wiatę widziałem z okien pociągu,woda na szczęscie nadal tam czysta.
Dzięki licznym źródłom na dnie zbiornik rzadko zamarzał,nawet ciężkie mrozy skuwały go tylko po części.

Autor:  Michał [ 07 lut 2018, 08:55 ]
Tytuł:  "Zimowa" Wiercica

@Robert - Kozyrka jest szeroka na krótkim odcinku w Sygontce, wcześniej w Sierakowie duuużo węższa. Tu: http://raportztripa.pl/2018/01/07/kozyrka-i-wiercica/ są foty z bardziej górnego biegu, powyżej Sierakowa to już całkiem malutki leśny ciurek.

@Marianowski - dokładnie jak piszesz źródła są również w dnie przy prawym (południowym) brzegu zalewu i na skarpach brzeżnych. Ja cały ten zespół wywierzysk od Sygontki po dawne zakłady ziemniaczane nazywam Niebieskimi Źródłami.

Autor:  Marianowski [ 07 lut 2018, 11:48 ]
Tytuł:  "Zimowa" Wiercica

Racja o południowy brzeg chodzi :mrgreen: Dzięki za sprostowanie,nie wiem skąd wyskoczyła mi ta północ.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/