Teraz jest 07 cze 2024, 08:19




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 04 paź 2005, 21:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2005, 23:36
Posty: 1217
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E
Poszedłem dalej i do Ruchu Inicjatyw Społeczno-Ekologicznych "Przytulia"
napisałem co następuje:

Proszę o zapoznanie się z wątkami na forach traktujących o powstaniu
JPN (oby nie) a także z moim listem otwartym do ZJPK.

http://forum.jurapolska.com/viewtopic.php?t=232
http://forum.speleo.pl/read.php?8,5224


Cele, które przyświecają Waszym pomysłom są o tyle szczytne co
niestety utopijne i wyrządzą więcej szkody niż pożytku.

Główne tezy krytyki przedsięwzięcia są następujące:
- park przyciągnie rzesze wycieczek szkolnych, pseudoturystów, którym
wypada zwiedzić nowy Park Narodowy a nie chce się im obecnie interesować np
Sokolimi Górami, które są "tylko" rezerwatem jak i inne. Ile szkół
jest na Śląsku, Zagłębiu, Krakowie, Częstochowie i Łodzi? Do JPN będa
miały blisko na ciekawą wycieczkę i w miarę spokojne do tej pory
Sokole Góry przeżyją coś czego przez miliony lat nie doświadczały.
- na parku zarobią tylko miejscowi sprzedający gadżety, kiełbaski z grilla i
piwo i parkingowi pobierający sowite opłaty jak to ma teraz miejsce w
OPN. Czy przykład zadeptania OPN nic Was nie nauczył? Setki tysięcy
ludzi rocznie na obszarze jednej dolinki!
- gdzie byli obrońcy przyrody jak organizowano pokazy pirotechniki i
koncerty na zamku Olsztyn odległym o rzut beretem od Sokolich Gór?
Teraz tam Park Narodowy chcecie robić? Toż to klasyczny przykład
schizofrenii.
- powstaną kolejne etaty z państwowej kiesy czyli naszych podatków:
dyrektora Parku, zastępców, tabunu strażników wypisujących mandaty dla
tych co chcą zobaczyc coś więcej niż ścieżka szlaku im śp. Barbary Rychlik.
- co chcecie pokazać w Sokolich Górach? Szlaki turystyczne omijają
wszystko co się tylko da i są jedną wielką pomyłką.
- gdzie jest ZJPK gdy wójtowie rozdają na lewo i prawo zezwolenia na
budowę domów, grodzenie skałek?

Ze swojej strony zrobię wszystko by nie dopuścić do powstania JPN. Będę
pisał gdzie się tylko da by storpedować te plany używając niejednego
jeszcze argumentu. Jest Park Krajobrazowy (jak go zwał tak
zwał)i to powinno skutecznie wystarczyć do ochrony zarówno przyrody
jak i krajobrazu nie tylko na enklawach proponowanego JPN ale i całego PK.
Tylko trzeba to egzekwować na całym terenie Jury objętym Parkiem
Krajobrazowym.

Niestety ZJPK nie robi nic - kwitnie wandalizm: skałki są
oszpecone przez wspinaczy, dookoła śmieci, odchody, dzikie wysypiska
organizowane przez okolicznych mieszkańców. Z tym trzeba walczyć a nie
tworzyć fikcyjne Parki Narodowe o wielkości zaledwie kilku tysięcy ha.

Przykład z drugiego końca Jury: dolina Kobylańska - dla mnie jedno z
najpiękniejszych miejsc w Polsce. W praktyce jest to mekka wspinaczy i
dzikie pole namiotowe. O niszczeniu jednego z największych stanowisk
brzozy ojcowskiej idącej na opał do smażenia kiełbasek nie wspomnę.
Walczcie z tym a nie twórzcie Parki Narodowe - może do czegoś się
wtedy przydacie.

Zresztą środowisko oponentów zamierza się zorganizować i dać skuteczny
odpór bezsensownym planom. Czas wstrząsnąć środowiskiem mieniącym się
strażnikami przyrody by zaczęli robić konkrety a nie snuli plany
podsuwane im przez kilku naukowców oderwanych od rzeczywistości.

Proszę o merytoryczną odpowiedź.
List mój jest otwarty - wklejam go na forum, ewentualną odpowiedź
proszę również kierować do mnie z możliwością wklejenia odpowiedzi na
forum.


oczywiście podpisałem się :)

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 05 paź 2005, 07:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2005, 14:04
Posty: 1185
Lokalizacja: Częstochowa
Alferek ! Stoję za tobą murem ! :D


Trzeba sobie jasno powiedzieć: ochrona przyrody - TAK,
Jurajski Park Narodowy - NIE

_________________
Pozdrawiam
Arek Klecz :: JuraTrek.eu


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 05 paź 2005, 11:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lut 2005, 16:45
Posty: 472
Lokalizacja: podnóże kuesty
Lepiej jako podsumowanie tej dyskusji proszę aby każdy we własnym zakresie odpowiedział sobie na pytanie. Jak duża powierzchnia OPN,u /i innych PN'ów/ jest wyłaczona /i CHRONIONA!!!/ z ruchu turystycznego, a jaka jest przeznaczona do zwiedzania?
Ja podpisuje sie za JPN'em i to w możliwe szybkim terminie jego utorzenia


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2005, 11:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lut 2005, 16:45
Posty: 472
Lokalizacja: podnóże kuesty
Po za tym PN'u nie tworzy się dla TURYSTÓW lecz dla skutecznej ochrony i zachowania WARTOSCI PRZYRODNICZEJ danego terenu. Ruch turystyczny jest jedynie na dalszym miejscu w działalności PN'u regulowanej Ustawą.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2005, 12:23 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9172
Lokalizacja: Włodowice
RIEMMANN napisał(a):
Ruch turystyczny jest jedynie na dalszym miejscu w działalności PN'u regulowanej Ustawą.


Oczywiście masz rację ale tylko pod względem formalnym - w rzeczywistości utworzenie PN spowoduje znaczny wzrost ruchu turystycznego.
Tak jak napisał Egzor - chrońmy przyrodę, ale nie twórzmy jeszcze jednego sztucznego tworu który zaraz pociągnie za sobą konieczność znacznych wydatków.
Jeszcze jedna sprawa - tak się zastanawiam - Jura jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla budownictwa rekreacyjnego a ostatnio także i pobyto stałego - fakt niezbity.
Teraz jeżeli powstanie PN z otuliną gdzie nie będzie można nic wybudować (w rzeczywistości pewnie wybudują tylko ci najbardziej wpływowi) to istnieje realne zagrożenie że na obrzeżach otuliny nastąpi zmasowanie budownictwa. Wtedy dojdzie do paradoksu totalnego - PN szczelnie obudowany rezydencjami/daczami/...

Jeszcze cytat z Forum Turystyki Krajoznawczej

(...) tyle, że mnie się wydaje iż bardziej tu chodzi o to, że jak powstanie JPN już tak łatwo nie będzie można penetrować jaskiń, które są liczne n.p. w G. Sokolich albo chodzić sobie gdzie popadnie. (...)

Zapewne sporo racji w tym stwierdzeniu jest, choć zapewne to grono ludzi którzy ten teren znają doskonale i tak będzie tam chodzić - czy to oficjalnie (jako przewodnicy, filance itp.) bądź będą świadomie łamać prawo. Tylko że większość z nich/nas naprawdę szkody środowisku nie robi. Przykładowo w Gorzkowskich, Bukowej Kępie i na okolicznych wzgórzach znam przysłowiowe każde drzewo, bywam tam często i utworzenie na tym terenie PN sytuacji nie zmieni - dalej będę tam chodził. Niestety poza mną też wycieczki szkolne, grilowicze (grill rozpalony na skałkach Damiaka będzie w modzie), bo teren jest niesamowicie łatwo dostępny (od głównej drogi w regionie położono nowy asfalt prawie pod sam obecny rezerwat), choć obecnie mało kto wie o jego istnieniu. Po utworzeniu PN pojawi się momentalnie odpowiednia tabliczka, duży parking, budki z piwem i teren podzieli los Sokolich :evil:

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 05 paź 2005, 13:57 

Dołączył(a): 10 lut 2005, 15:52
Posty: 263
Zezwolenie na wejście do jaskin w OPN moze oczywiscie wydać dyrektor parku, ale trzeba mieć jakieś uzasadnienie, samo stwierdzenie że chce się zwiedzic jaskinie na pewno nie wystarczy. Z drugiej strony zastanawiam sie co Cię tak ciągnie do jaskiń w OPN poniewąż z jaskiń nie udostepnionych tam do zwiedzania, to chyba tylko jedna jest ciekawa (a nieudostepniona ponieważ leży w obszarze ochrony ścisłej, poza ścieżkami, trzeba mieć trochę umiejętności i sprzętu aby ją zwiedzić, również z powodu dewastacji nacieków przez "dzikich" speleologów)


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 05 paź 2005, 14:11 

Dołączył(a): 10 lut 2005, 15:52
Posty: 263
Alferek,
proponuje zaglądniecię do Ustawy o ochronie przyrody i przeczytanie jakie uprawnienia ma dyrektor parku krajobrazowego (powiem Ci, że np. zostało mu odebrane prawo do opiniowania inwestycji na terenie parku). Uprawnienia parku krajobrazowego są żałosne, jak sie gmina postawi to nie da się nawet ustalić planu ochrony przyrody dla parku.
W którym parku narodowym widziałeś w ostatnim czasie tabuny strażników ganiajacych turystów i wręczających mandaty? Strażników w parkach narodowych jest zdecydowanie za mało (w OPN jest 2 - słownie dwóch - strażników). Od czasy kiedy posłowie odebrali uprawnienia mandatowe społecznym strażnikom ochrony przyrody, nad ruchem turystycznym nikt nie panuje. Według mnie to fatalne, ale nie wiem jak według Ciebie bo raz piszesz krytycznie na temat zachowania ludzi, a raz że strażników jest za dużi i ścigają biednych turystów którzy chodzą poza szlakami


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 05 paź 2005, 15:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2005, 14:04
Posty: 1185
Lokalizacja: Częstochowa
Mariusz napisał(a):
Zezwolenie na wejście do jaskin w OPN moze oczywiscie wydać dyrektor parku, ale trzeba mieć jakieś uzasadnienie, samo stwierdzenie że chce się zwiedzic jaskinie na pewno nie wystarczy. Z drugiej strony zastanawiam sie co Cię tak ciągnie do jaskiń w OPN poniewąż z jaskiń nie udostepnionych tam do zwiedzania, to chyba tylko jedna jest ciekawa (...)

Sam widzisz ! Ja uważam że nie ma "nie ciekawych jaskiń", są tylko mniej atrakcyjne. Do jaskiń ciągnie mnie TO,... co Ciebie do ochrony przyrody, więc mam nadzieję że mnie zrozumiesz. Po jaskiniach chodzę od dzieciństwa ale nigdy nie należałem do żadnego klubu speleo, więc i raczej nie mam możliwości na legalne zwiedzenie jaskiń Ojcowskiego Parku Narodowego.
Jeszcze jedną sprawę chciałbym poruszyć w sprawie dotacji JPN z U.E. Proszę przeczytaj sobie artykuł http://www.zycie.czest.pl/index.php?show=1305200509 i zwróć uwagę na wypowiedź prof. Stanisław Wika, który cytuję:
prof. Stanisław Wika napisał(a):
(...) Myślę, że duży zapał ludzi, którzy popierają idę utworzenia Parku Narodowego spowoduje, że nie zmarnujemy tej szansy, zwłaszcza, że możemy liczyć na dotacje unijne - mówi prof. Stanisław Wika, członek powołanej komisji na rzecz powstania Jurajskiego Parku Narodowego, kierownik katedry geobotaniki i ochrony środowiska Uniwersytetu Śląskiego.

No więc twoje pytanie:
Mariusz napisał(a):
Egzor , czy mógłbys mnie oswiecić skad masz informacje o przeznaczaniu przez UE wielkich pieniędzy na ochronę przyrody (ale konkretnie, jakiej wielkosci pieniądze wydatkowała na ten cel w Polsce?).

skieruj do Pana Profesora.

_________________
Pozdrawiam
Arek Klecz :: JuraTrek.eu


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 05 paź 2005, 16:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lut 2005, 16:45
Posty: 472
Lokalizacja: podnóże kuesty
Chciałbym zapytać egzora, gdzie zostało powiedziane, napisane - że po wejściu do UE dostaniemy jakiekolwiek pieniądze na ochronę środowiska?
Przypomnę że po wejściu do UE Polska jak i inne kraje nowoprzyjęte zostały zobowiazane odpowiednimi dyrektywami do wytypowania na swym terytorium obszarów chronionych dla sieci NATURA2000. Brak stworzenia takiej sieci w Polsce może mieć dla nas poważne konsekwencje finansowe - więc w interesie państwa leży aby owe ostoje zostały wytypowane prawidłowo i w przewidzianym do tego terminie.
Jak zatem widzisz - dojze ze forsy nie dostaniemy to dodatkowo mozemy poniesc spore konsekwencje
O samej Naturze 2000 można napisać sporo. Paradoksem jest iż nasze MS nie wysiliło się nadto i w zasadzie większość ostoii pokrywa się z PN'ami oraz PK'ami.
Uwazam iż zwiększenie liczby PN'ów w Polsce jest pilne i w szeroko pojętym tzw. interesie narodowym niezwykle potrzebne. Jesli PN'ow nie bedziemy tworzyc to w krotkim czasie bedzie tak jak w krajach Europy Zachodniej - nie bedzie co chronic bo wszystko zostanie rozdeptane. Racja jest w tezie ze utworzenie PN przyciaga turystów - to prawda. Tyle ze w PNach turystyka jest silnie skomasowana i skanalizowana li tylko i wylacznie na waskim, udostepnionym do zwiedzania terenie. Na ludzi to dziala - rzadko kto zapuszcza sie w tereny, gdzie wejsc nie mozna - bo liczy sie z konsekwencjami. To ze ktos tutaj nie jest za utworzeniem JPN'u wynika wg mnie tylko i wylacznie z wasko pojetego interesu "wlasnego Ja" - bo JA nie bede juz mogł chodzic tu i tam, bo JA nie wjade, nie wejde, nie powspinam sie tu czy tam. Wybaczcie Panowie - jesli naprawde zalezy Wam aby Jura pozostała właśnie taka jaką ją pamietamy, jaka jeszcze jest - trzeba utworzyc JPN!!
Nieprawdą jest że działań w PN nie można koordynować we właściwy sposób. Wiecie dlaczego miejscowi robią wszystko aby wykurzyć ze stanowiska dyr Wigierskiego PN'u Pana Szkirucia? Bo on działa wbrew im, nie pozwala na rozwój turystyki ale jak sam tłumaczy - on tylko wypełnia założenia Ustaw - i nic po za tym. Wniosek - jeśli ktos chce. może skutecznie spełniać swoje zadania określone tylko Ustawami. Ustawy nie są takie złe - ważne jest tylko by nie ulegać zachłannym wpływom durnych samorządowców.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2005, 20:18 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9172
Lokalizacja: Włodowice
RIEMMANN napisał(a):
To ze ktos tutaj nie jest za utworzeniem JPN'u wynika wg mnie tylko i wylacznie z wasko pojetego interesu "wlasnego Ja" - bo JA nie bede juz mogł chodzic tu i tam, bo JA nie wjade, nie wejde, nie powspinam sie tu czy tam. Wybaczcie Panowie - jesli naprawde zalezy Wam aby Jura pozostała właśnie taka jaką ją pamietamy, jaka jeszcze jest - trzeba utworzyc JPN!!


A w/g mnie no w każdym razie jeżeli chodzi o mnie to chyba nie do końca - jeżeli będzie gdzieś ścisły rezerwat to sprawą oczywistą jest że tam nie wlezę deptać zielska dla własnego "widzimisię". Mnie po prostu nie przekonuje idea objęcia ochroną rzędu PN terenu tak mocno przekształconego, mającego tak rozbudowaną infrastrukturę drogową/osadniczą/... , parku dość rozczłonkowanego. Dodatkowo piszesz o ochronie Jury a co z całą pozostałą częścią? za parę lat powstaną plany JPN II obejmującego Rzedki, G. Zborów, później JPN III dla ochrony Pasma Smoleńsko-Niegowonickiego itd. ??? Nie mogę przeboleć tego co wcześniej napisałem - obecnie Gorzkowskie z przyległościami dla masowego ruchu turystycznego nie istnieją, a po uruchomieniu JPN staną się kolejnym po Sokolich i Dol. Wiercicy z 'żelaznych' punktów w programie wycieczek. Choć zabrzmi to brutalnie Olsztyn/Sokole i Dol. Wiercicy (przynajmniej przy szlaku od źródeł do Kmicica) uznałem za stracone i poświęcone w imię skanalizowania turystyki masowej - w sezonie / w weekendy dobrowolnie żadna siła mnie tam nie zaciągnie. W tym roku byłem tylko kilka razy na zasadzie szybkiego przejazdu rowerem, plus wizyty związane z moją pracą.
I naprawdę nie chciał bym żeby tak wyglądała pozostała część Jury mimo że paradoksalnie znacznie zyskał bym na tym finansowo. Tak więc wyjeżdżanie z tekstami o własnym JA jest chyba nie do końca słuszne.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 06 paź 2005, 07:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lut 2005, 16:45
Posty: 472
Lokalizacja: podnóże kuesty
a wyobrażasz sobie sytuację że nie ma OPN'u a jest tylko PK? I każdy łazi gdzie mu się żywnie podoba? Każdy jeździ traktorami, gdzie mu się podoba?
Nie uważam aby dol. Wiercicy była aż tak bardzo przekształcona, ajeśli już to przekształcenie jest doskonałym wręcz przykładem jak można coś zagospodarować nie kolidując zbytnio z przyrodą /oczywiście mówię o gospodarowaniu w dolinie w wieku XVIII czy XIX/. Nalezy pamiętać o ochronie stanowiska warzuchy - jesli tego się nie zrobi już, teraz - to właśnie taki stan jaki występuje w dolinie obecnie - zniszczy to stanowisko.
Nie sądzę także aby powołanie JPN w jakiś radyklany sposób wpłynęło na zwiększenie ruchu turystycznego ponad to - co jest teraz. Co najwyżej przyczyniłoby się do wymuszenia przez zarząd JPN w porozumieniu z gminami do opracowania jakiegoś sensownego projektu odnośnie zagospodarowania ruchu turystycznego. Bo teraz nie ma mowy o takim planie.
Z mojej strony tylko takie pytanie.
Czy na spotkaniach przewodników dyskutujecie wogóle Michale o takich sprawach? Próbujecie tworzyć jakieś projekty rozwoju turystyki na Jurze? Proponujecie jakieś sensowne pomysły włodarzom gmin, którzy przeciez mają blade pojęcie o tych kwestiach?
Czy tylko każdy działa tak naprawdę samopas?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 paź 2005, 09:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2005, 14:04
Posty: 1185
Lokalizacja: Częstochowa
RIEMMANN napisał(a):
Chciałbym zapytać egzora, gdzie zostało powiedziane, napisane - że po wejściu do UE dostaniemy jakiekolwiek pieniądze na ochronę środowiska?

Kiedy powiedziałem że dostaniemy kasę na ochronę środowiska ? Jak możesz to zacytuj bo ja się pogubiłem ! Piszę że dotacje Unijne będą przeznaczone na organizację JPN (link powyżej wraz z cytatem Pana Profesora) i chodzi mi o to że będzie powołany kolejny twór nie chroniący przyrody, trwoniący pieniądze (U.E. link powyżej) które właśnie można by spożytkować na OCHRONĘ PRZYRODY !
Sorry ale nie chce mi się nawet czytać opowieści że jak się nie wyrobimy z ilością P.N to dostaniemy karę finansową ! Dlaczego tak ciężko otrzymać fundusze od Uni Europejskiej ? Bo wiedzą tam w Brukseli jak by je tu spożytkowano !

Michał wyjął mi to z ust !
Michał napisał(a):
Gorzkowskie z przyległościami dla masowego ruchu turystycznego nie istnieją, a po uruchomieniu JPN staną się kolejnym po Sokolich i Dol. Wiercicy z 'żelaznych' punktów w programie wycieczek. Choć zabrzmi to brutalnie Olsztyn/Sokole i Dol. Wiercicy (przynajmniej przy szlaku od źródeł do Kmicica) uznałem za stracone i poświęcone w imię skanalizowania turystyki masowej - w sezonie / w weekendy dobrowolnie żadna siła mnie tam nie zaciągnie.

Tam jest pięknie ! Przyroda wyrywa polne drogi człowiekowi, brak szlaków - brak turystów, spokój i cisza... wg mnie to jeden z najpiękniejszych zakątków jury. Strach pomyśleć jak gminy będą promować te okolice jako atrakcję turystyczną (JPN), przy przyciągnąć turystów a co za tym idzie kapitał.

Nasuwa mi się tu kilka wątków z forum speleo, otóż: jedyną najskuteczniejszą metodą ochrony jaskiń jest brak podawania o nich jakichkolwiek informacji. Na nic nie zdają się kraty (alegoria do zakazu wstępu do JPN po za wytyczonymi szlakami). Po prostu nie trzeba tych miejsc propagować w stylu „Tu jest pięknie ale wara mi z stąd”

Cały czas istnieje tu iskra nieporuszenia. Powtarzam że JESTEM ZA OCHRONĄ PRZYRODY ALE J.P.N NIE JEST SKUTECZNĄ JEJ FORMĄ.
Proszę więc zwolenników J.P.N. o podanie (najlepiej w punktach) jakie korzyści będziemy mieli z parku Może mnie przekonacie ! 8) :twisted: ale nie rozwijajmy już wątków o pieniądzach tylko o ochronie przyrody.

_________________
Pozdrawiam
Arek Klecz :: JuraTrek.eu


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 06 paź 2005, 10:46 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9172
Lokalizacja: Włodowice
RIEMMANN napisał(a):
przekształcenie jest doskonałym wręcz przykładem jak można coś zagospodarować nie kolidując zbytnio z przyrodą /oczywiście mówię o gospodarowaniu w dolinie w wieku XVIII czy XIX


Tak ale to było w zupełnie innej rzeczywistości - teraz nie wystarczy trzeźwo myślący właściciel/zarządca trzymający wszystkich krótko 'za pysk'.

RIEMMANN napisał(a):
Nie sądzę także aby powołanie JPN w jakiś radyklany sposób wpłynęło na zwiększenie ruchu turystycznego ponad to - co jest teraz.


Tutaj mam zdanie całkowicie odmienne - mieszkam na terenie Jury, od pewnego czasu jestem związany 'zawodowo' z obsługą ruchu turyst. - z roku na rok liczba turystów się zwieksza. I wbrew temu co można usłyszeć Jura nie jest wcale silnie promowana, jeszcze bardzo wiele osób nie wie o jej istnieniu (wiem z bezpośrednich reakcji ludzi którzy są tu po raz pierwszy). Utworzenie JPN odbije się szerokim echem i na 100% przyczyni się do kolejnego wzrostu liczby odwiedzających ten region.

RIEMMANN napisał(a):
Co najwyżej przyczyniłoby się do wymuszenia przez zarząd JPN w porozumieniu z gminami do opracowania jakiegoś sensownego projektu odnośnie zagospodarowania ruchu turystycznego.


U nas :?: :lol: :(

RIEMMANN napisał(a):
Czy na spotkaniach przewodników dyskutujecie wogóle Michale o takich sprawach?


Patrz wyżej, sorry może Skuter się obrazi ale ja od prawie roku nie mogę doczekać się na kilkanaście zdań tekstu do strony koła przewodników :shock: - to co tu mówić o jakiś szerszych działaniach...

Kiedyś dawno temu był nikły plan powołani fundacji/stowarzyszenia które inicjowało by pewne procesy w kierunku sensownego rozwoju i promocji Jury, w tym także związane z ochroną przyrody. Ale pomysł średnio realny - popatrzcie na to forum - stale pisze tylko kilka/kilkanaście osób :( Czyżby nikt więcej nie miał nic do powiedzenia o regionie w którym mieszka / przyjeżdza wypoczywać :?:

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 06 paź 2005, 13:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2005, 23:36
Posty: 1217
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E
Mariusz napisał(a):
Alferek,
proponuje zaglądniecię do Ustawy o ochronie przyrody i przeczytanie jakie uprawnienia ma dyrektor parku krajobrazowego (powiem Ci, że np. zostało mu odebrane prawo do opiniowania inwestycji na terenie parku). Uprawnienia parku krajobrazowego są żałosne, jak sie gmina postawi to nie da się nawet ustalić planu ochrony przyrody dla parku.

To już naprawdę nie rozumiem po co jest dyrekcja parku krajobrazowego, skoro nic nie może zrobić. Może by tak działania środowisk chcących chronić przyrodę poszły w tym kierunku, by uskutecznić działania tego co jest a nie tworzyć JPN, który okaże się tworem równie bezsilnym.

Mariusz napisał(a):
W którym parku narodowym widziałeś w ostatnim czasie tabuny strażników ganiajacych turystów i wręczających mandaty? Strażników w parkach narodowych jest zdecydowanie za mało (w OPN jest 2 - słownie dwóch - strażników). Od czasy kiedy posłowie odebrali uprawnienia mandatowe społecznym strażnikom ochrony przyrody, nad ruchem turystycznym nikt nie panuje. Według mnie to fatalne, ale nie wiem jak według Ciebie bo raz piszesz krytycznie na temat zachowania ludzi, a raz że strażników jest za dużi i ścigają biednych turystów którzy chodzą poza szlakami


Lepiej było tego nie pisać, że jest 2 strażników w OPN i że nikt poza nimi nie może wlepić mandatu - to zachęta dla hołoty. Natomiast nie napisałem, że za dużo strażników ściga biednych turystów chodzących poza szlakami. Jest różnica między turystą idącym grzecznie ścieżką poza szlakiem a wandalem idącym na skróty deptając np: rośliny chronione.

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 06 paź 2005, 15:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lut 2005, 16:45
Posty: 472
Lokalizacja: podnóże kuesty
OK - niech będzie że ruch turystyczny się zwiększa po utworzeniu JPN'u. Ale Michale sam piszesz, że obserwujesz stały wzrost ruchu turystycznego. Czy uważasz zatem, że ten stały wzrost który następuje teraz, pozwoli na uniknięcie tłumów w rejonie Gorzkowa, Mzurowa, Trzebniowa itd.? Teraz kiedy nie ma JPN'u i pewnie przez jakiś czas go nie będzie. Ja w to wątpię. Wątpię w to i boję się że samorządowcy w ramach "walki z bezrobociem" i tzw. "promocji regionu" zaczna w sposób bezmyślny i wąskoperspektywiczny wdrażać swoje własne projekty, nie dbając zbytnio o ochronę przyrody a stosując tylko jedno kryterium - ściągnięcia maksymalnej liczby turystów - bo tylko to ma rzekomo zapewnić forse.
Kiedyś miałem mieszane uczucia co do racji bytu JPN'u ale teraz ostatecznie przekonałem się że to naprawdę ma sens. Nie można tylu ludzi kórzy teraz odwiedzają ten region puścić ot tak samopas. Pal licho gdyby były tutaj tylko jakieś monokultury i lasy gospodarcze. Ale tak niestety nie jest. Prace przyrodników na omawianym terenie trwają od wielu lat i zapewniam cię że ludzie ci dobrze wiedzą co mówią jeśli chodzi o zasadność utworzenia JPN'u. Można się kłócić że w Tatrach, Bieszczadach jest teraz beznadziejnie bo jest mnóstwo ludzi - ale jak pisałem wcześniej - ludzie ci chodza tylko po ściśle wyznaczonym terenie - na pozostałym obszarze wyłączonym ze zwiedzania przyroda jest w miare dobry sposób chroniona /w miarę dobry - bo z dyrekcjami PN'ów różnie bywa....polowania, wyręby itp/.
My tutaj możemy sobie gdybać że wszystko byłoby OK gdyby PK funkcjonował tak - jak powinien funkcjonować, ale niestety tak nie jest. Ciągle zmniejszają się dotacje na ochrone środowiska, nawet MOS nazywa się już MS, lobby różnych cwaniaków prubóją zmieniać ustawy w ten sposób aby zmniejszać dotychczasowe uprawnienia PK a zwiększać kontrolę nad chronionymi terenami poprzez samorządy - bo tutaj już łatwiej o uzyskanie różnorakich pozwoleń. Są to bardzo niebezpieczne tendencje - całkowicie odwrotne niż w krajach zachodnioeuropejskich. Istnieje także realna groźba prywatyzacji Lasów Państwowych /pomysł PO - no comments.../.
Obecnie forma ochrony poprzez PK - jak widzisz - przeżyła się, nie ma już takich możliwości jak kiedyś, dlatego jedynym sensowne rozwiązanie to utworzenie JPN'u. Trudno....


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Teraz jest 07 cze 2024, 08:19


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 28 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL